Προς το περιεχόμενο

dexarhina spray-εθιστικο?


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια ειμαι μπουκωμενος στο φουλ περνω φυσιολογικο ορο αλλα δεν κανει τιποτα παιδια βοηθηστε γιατι δεν βλεπω να την βγαζω καθαρη 

 

θα παρεις ενα αποστειρωμένο μπουκαλάκι/δοχειάκι και θα βάλεις μια δόση οτριβιν για παιδιά (% δραστικής) και δύο ή τρεις ή και τέσσερις δόσεις  φυσιολογικό ορό αναλογα με το ποσο πιστευεις οτι χρειάζεσαι...

 

π.χ. για 10 ml otrivin βάζεις άλλα 20-30-40 φυσιολογικό ορο και θα βάζεις ανα 8 ωρες με το σταγονόμετρο απο το παιδικό οτριβιν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα από ronal, otrivin κτλ και αν δεν, τότε πάρε dexarhina αλλά προσοχή για 3 μέρες μόνο 2 ψεκασιές πρωί βράδυ ή 1 πρωί μεσημέρι βράδυ. Απλά μόνο για 3 μέρες, πάνω από 3 είναι αν έχεις χρόνιο πρόβλημα αλλεργίας. Αν δεν σταματήσει τότε γιατρό οπωσδήποτε (ασχέτως που θα έπρεπε να έχεις πάει απ όταν δε θα σε ξεμπουκώσει το otrivin κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο κρυολογημα κ χρηση ρινικου αποσυμφορητικου οτριβιν ενα εχω να πω, μακρια. Μου κατεστρεψε τη ρινικη βλενογονο κ εκανα να συνελθω ενα μηνα κ παραπανω.

Κανε χρηση αρχικα του ορου κ μετα το ronal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο κρυολογημα κ χρηση ρινικου αποσυμφορητικου οτριβιν ενα εχω να πω, μακρια. Μου κατεστρεψε τη ρινικη βλενογονο κ εκανα να συνελθω ενα μηνα κ παραπανω.

Κανε χρηση αρχικα του ορου κ μετα το ronal.

Γενικά θέλει λίγους ψεκασμούς αλλιώς παθαίνεις ότι έπαθες. Είναι και τι κάθεται στον καθένα. Με τη dexarhina έχουν σωθεί άτομα πχ αλλά με λίγη κατάχρηση πάει μπορεί να σου χαλάσει και το βλεννογόνο και χειρότερα, κορτιζονούχο είναι στην τελική, δεν παίζουμε. Με otrivin πόσο έβαζες και το έπαθες αν επιτρέπεται; ή απλά δε σου κατσε σα φάρμακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που επεμβαίνω απλά θέλω να πω ότι καλό είναι να μην χρησιμοποιούνται γενικά τα αποσυμφορητικά τύπου Ronal / Oltrivin για πάνω από 3-4 μέρες γιατί προκαλούν στη συνέχεια φαρμακευτική ρινίτιδα. Ουσιαστικά λειτουργεί ένας φαύλος κύκλος. Επειδή δεν έχουν κορτιζόνη δηλαδή δεν είναι άκακα. Καλύτερα περιοριστείτε σε πλύσεις με ορό (έχει και ειδικά σκεύη που κάνουν έκπλυση με πίεση) και αφήστε τα φάρμακα.

Το ότι τα αγοράζουμε αβέρτα στην Ελλάδα, όπως και τις αντιβιώσεις για την "ιγμορίτιδα" είναι απλά λάθος.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που επεμβαίνω απλά θέλω να πω ότι καλό είναι να μην χρησιμοποιούνται γενικά τα αποσυμφορητικά τύπου Ronal / Oltrivin για πάνω από 3-4 μέρες γιατί προκαλούν στη συνέχεια φαρμακευτική ρινίτιδα. Ουσιαστικά λειτουργεί ένας φαύλος κύκλος. Επειδή δεν έχουν κορτιζόνη δηλαδή δεν είναι άκακα. Καλύτερα περιοριστείτε σε πλύσεις με ορό (έχει και ειδικά σκεύη που κάνουν έκπλυση με πίεση) και αφήστε τα φάρμακα.

Το ότι τα αγοράζουμε αβέρτα στην Ελλάδα, όπως και τις αντιβιώσεις για την "ιγμορίτιδα" είναι απλά λάθος.  

Κοίτα γενικά μεταξύ μας, αν έχει βάση την αλλεργία το μπούκωμα δε θα περάσει χωρίς κορτιζονούχο (ή έστω κορτικοειδές). Για μια ίωση όντως με φυσιολογικό ορό κάνεις περίπου την ίδια δουλειά με otrivin/ ronal κτλ, δηλαδή απλά ξεμπουκώνεις στιγμιαία και θα περάσει μόνο όταν είναι ο καιρός της ίωσης να κάνει τον κύκλο της, απο κει και πέρα η διαφορά έγκειται στη διάρκεια της αποσυμφόρησης πχ στη δουλειά δεν είναι τόσο εύκολο (ούτε διακριτικό) να βάζεις συνέχεια φυσιολογικό ορό και για τους γύρω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φυσιολογικος ορος ρε παιδια δε κανει τιποτα οταν εισαι μπουκωμενος. Τον προτεινουν ολοι οι γιατροι αλλα πραγματικα δε κανει τιποτα. Ισως να μπορει να χρησιμοποιηθει στο διαστημα αφου εχεις ξεμπουκωσει με κατι τυπου ντεξαρινα.

 

Οτριβιν και ροναλ δε μου χει δωσει ποτε ο γιατρος, τα θεωρει αχρηστα. Επειδη εχω ταλαιπωρηθει πολυ με ωτιτιδες (μαζι με μπουκωματα) παλια χρησιμοποιουσα vibrocil, τα τελευταια χρονια ειμαι με τη ντεξαρινα. Αλλα δε θελει πολυ , 2 αντε το πολυ 3 φορες τη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φυσιολογικος ορος ρε παιδια δε κανει τιποτα οταν εισαι μπουκωμενος. Τον προτεινουν ολοι οι γιατροι αλλα πραγματικα δε κανει τιποτα. Ισως να μπορει να χρησιμοποιηθει στο διαστημα αφου εχεις ξεμπουκωσει με κατι τυπου ντεξαρινα.

 

η μονη περιπτωση που δουλευει κάπως ειναι αραιώνοντας σε αυτόν κάποιο οτριβιν/ντεξα κλπ για να αποφυγεις τα κακα αποτελέσματα τους...

Δοκιμασμένο και πολυ αποτελεσματικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια χαρά δουλειά κάνει αν κάνετε σωστά τις πλύσεις με αρκετή ποσότητα. Και μάλιστα δε χρειάζεται ορός και το αλατόνερο την ίδια δουλειά κάνει. Απλά χρειάζεται πίεση, σωστή τεχνική και επαναλήψεις. <br>

Για τη δουλειά υπάρχει και σπρέι. <br>

Δλδ νομίζετε από το μυαλό μας τα βγάζουμε;<br>

Ή πιστεύει κανείς ότι οι καταχρήσεις σε φάρμακα που γίνονται στην Ελλάδα γίνονται κι άλλου;

 

Υγ αν κάποιος είναι Θεσσαλονίκη δωρεάν ιδιαίτερο. Εξοπλισμός ένα μπουκάλι, αλάτι, και μια σύριγγα 150ml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που επεμβαίνω απλά θέλω να πω ότι καλό είναι να μην χρησιμοποιούνται γενικά τα αποσυμφορητικά τύπου Ronal / Oltrivin για πάνω από 3-4 μέρες γιατί προκαλούν στη συνέχεια φαρμακευτική ρινίτιδα. Ουσιαστικά λειτουργεί ένας φαύλος κύκλος. Επειδή δεν έχουν κορτιζόνη δηλαδή δεν είναι άκακα. Καλύτερα περιοριστείτε σε πλύσεις με ορό (έχει και ειδικά σκεύη που κάνουν έκπλυση με πίεση) και αφήστε τα φάρμακα.

Το ότι τα αγοράζουμε αβέρτα στην Ελλάδα, όπως και τις αντιβιώσεις για την "ιγμορίτιδα" είναι απλά λάθος.  

 

πολυ σωστα τα λες. την εχω πατησει κι εγω ετσι και τα πεταξα ολα. οι περισσοτεροι νομιζουν οτι ειναι μαγικα τα σπρει και θα λυσουν το προβλημα τους ομως οταν φτανεις να ξυπνας την νυχτα για να βαλεις σπρει γτ δεν μπορεις να ανασανεις καταλαβενεις οτι υπαρχει προβλημα. 

 

οσο για τις αλλεργιες, παιρνεις αντισταμινικα και ισιωνεις. το σπρει δεν κανει τπτ απολυτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο physiomer και να χω βαλει, ποτε δε μου εχει ξεβουλωσει η μυτη σε χοντρο μπουκωμα. Ποτε ομως, χρονια τωρα.

 

Τα σπρει πρεπει να τα χρησιμοποιεις σωστα οπως καθε φαρμακο. Αν εσυ εισαι ηλιθιος και βαζεις 5-6 φορες τη μερα δε φταει το σπρει αλλα το κεγαλι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο physiomer και να χω βαλει, ποτε δε μου εχει ξεβουλωσει η μυτη σε χοντρο μπουκωμα. Ποτε ομως, χρονια τωρα.

 

Τα σπρει πρεπει να τα χρησιμοποιεις σωστα οπως καθε φαρμακο. Αν εσυ εισαι ηλιθιος και βαζεις 5-6 φορες τη μερα δε φταει το σπρει αλλα το κεγαλι σου.

 

Δεν είναι το 5-6 φορές την ημέρα που θα δημιουργήσει το πρόβλημα (όχι μόνο αυτό) αλλά η μακροχρόνια χρήση.

Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να έχεις προκαλέσει πρόβλημα στον εαυτό σου επειδή το χρησιμοποιείς μακροπρόθεσμα; Έχεις επίσης σκεφτεί ότι ανατροφοδοτείς αυτό το πρόβλημα; 

Σε "χοντρό" μπούκωμα το physiomer μπορεί να μην κάνει τίποτα αλλά πάρε μια σύριγγα 250 ml χωρίς βελόνα από το φαρμακείο με μισό ευρώ και γέμισε την αλατόνερο. Μετά σκύψε μπροστά στον νιπτήρα και πιεστικά άδειασε την στο ένα ρουθούνι με το πλαστικό ρύγχος τοποθετημένο αρχικά μέσα και πάνω και μετά μέσα και κάτω στην μύτη και τα λέμε. 

Μετά το υπόλοιπο της ημέρας βάζε σπρέι τύπoυ physiomer. 

 

δες πχ 

αν κάνει για ασθενείς με κυστική ίνωση σου ΕΓΓΥΩΜΑΙ ότι θα κάνει και για εσένα. 

 

http://www.youtube.com/results?search_query=nasal%20rinse&sm=3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το physiomer υποτιθεται οτι ειναι θαλασσινο νερο το οποιο μαλιστα "ριχνει" με πιεση, ποια η διαφορα του με το αλατονερο που λες εσυ; :-/

 

Την επομενη φορα παντως θα το δοκιμασω και...θα επανελθω με τ αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...