Προς το περιεχόμενο

dexarhina spray-εθιστικο?


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά τα ponstan και τα mesulid, τα immodium που είναι για διάρροια γιατί τα παίρνει κάθε μέρα?

Και πάλι όμως άλλο κορτιζόνη άλλο παυσίπονο. Τα mesulid οι φαρμακοποιοί τα έχουν στα ναρκωτικά και είναι μια χαρά εθιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να καταλήξω οτι μηδέν άγαν παντού, και ειδικά στα φάρμακα. Αλλά 2 πράγματα δεν ανέχομαι γενικά, την υποκρισία και την άγνοια. Οκ ήμουν ανίδεος σκράπας που σνίφαρα κορτιζόνη τόσα χρόνια αλλά δεν την προωθώ τη μαλακία μου και δεν ανέχομαι υστερική κριτική ειδικά για την κορτιζόνη λές και μόνο αυτή είναι ο διάολος από οποιονδήποτε που κατά τα άλλα μπορεί να καπνίζει 3 πακέτα τη μέρα ή κιεγωδεξερωτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα mesulid οι φαρμακοποιοί τα έχουν στα ναρκωτικά και είναι μια χαρά εθιστικά.

 

Χμμμμ,ΟΧΙ.

 

@ freedubus

 

Το προβλημα με την κορτιζονη σε χαπια η ενεσεις ειναι οτι εχει ενα καρο ανεπιθυμητες ενεργειες και αυτες ειναι συχνες.Γιαυτο θελει πολλη προσοχη στη χορηγηση και εννοειται μονο μετα απο υποδειξη γιατρου.

 

Για το dexarhina,η μακροχρονια χρηση κανει αντιδραστικη-φαρμακευτικη ρινιτιδα.Δηλαδη εκτος απο το τοπικο οιδημα δεν ανοιγει η μυτη χωρις αυτο,ακομα και οταν περασει το κρυωμα.Αν το παρει καποιος για 3 χρονια καθημερινα οπως λες,τοτε εχει σιγουρα καταστρεψει το ρινικο του βλεννογονο κυριως λογω της αγγειοσυσπασης που κανει η τραμαζολινη(που ειναι συμπαθητικομιμητικη ουσια με τοπικη δραση).Συστηματικες ανεπιθυμητες ενεργειες της κορτιζονης μπορει να υπαρξουν μετα απο τοσο καιρο χρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να καταλήξω οτι μηδέν άγαν παντού, και ειδικά στα φάρμακα. Αλλά 2 πράγματα δεν ανέχομαι γενικά, την υποκρισία και την άγνοια. Οκ ήμουν ανίδεος σκράπας που σνίφαρα κορτιζόνη τόσα χρόνια αλλά δεν την προωθώ τη μαλακία μου και δεν ανέχομαι υστερική κριτική ειδικά για την κορτιζόνη λές και μόνο αυτή είναι ο διάολος από οποιονδήποτε που κατά τα άλλα μπορεί να καπνίζει 3 πακέτα τη μέρα ή κιεγωδεξερωτί.

 

 

Καλά μύγα σε τσίμπησε με την Κορτιζόνη??

Αφού σε όλα τα κορτικοστεροειδή (και το dexa) αυτή είναι η δραστική ουσία, γιατί θα έπρεπε να μιλήσουμε, για τζίνες με αμόλυβδη ?? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Έχει περάσει καιρός από το τελευταίο ποστ αλλά παίρνω το θάρρος να γράψω ακριβώς γιατί ακούω και γω τόσα για την κορτιζόνη και τρελαίνομαι. Ναι, υπάρχει μεγάλη παραφιλολογία για την κορτιζόνη και είναι γενικά πολύ παρεξηγημένη.

 

Όλοι εσείς που με τόσο μένος την κατακρίνετε θα έπρεπε να γνωρίζετε ότι δεν διαφέρει σε τίποτα σε σχέση με τα υπόλοιπα φάρμακα από την άποψη ότι δρα σε κάτι ευεργετικά και έχει όπως όλα τα φάρμακα παρενέργειες. Αντιθέτως με την παραφιλολογία, η κορτιζόνη είναι πολύ ευεργετική εάν χρησιμοποιηθεί σωστά. Οι ασθματικοί την παίρνουν καθημερινά εφ όρου ζωής με εισπνεόμενα (είμαι ένας από αυτούς) και σπάνια κάποιος εμφανίζει σοβαρές παρενέργειες. Μια από αυτές είναι οι στοματικές μυκητιάσεις που οφείλονται σε λανθασμένη χρήση (πολλοί ασθματικοί δεν ξεπλένουν το στόμα τους μετά τη χρήση) και δυστυχώς μια κακή της παρενέργεια είναι ότι ευνοεί τους μύκητες. Μια άλλη πιο σοβαρή είναι το γλαύκωμα μετά από πάρα πολλά χρόνια χρήσης σε κάποιους ασθενείς και αντιμετωπίζεται χειρουργικά.

 

Η κορτιζόνη δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα πολύ καλό αντιφλεγμονώδες. Αυτός είναι και ο λόγος που οι ασθματικοί την λαμβάνουν καθημερινά: το άσθμα δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια υπερευαισθησία των πνευμόνων που εμφανίζεται για διάφορους λόγους (κληρονομικότητα, αλλεργίες κλπ) και κάνει τα πνευμόνια να εκκρίνουν βλέννα και να δημιουργούν φλεγμονή με τον παραμικρό ή και χωρίς λόγο. Έτσι με την καθημερινή λήψη κορτιζόνης τοπικά προλαμβάνονται οι φλεγμονές και ο ασθματικός έχει πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής αφού διαφορετικά είναι σαν άρρωστος με βρογχίτιδα ολόκληρο το χρόνο, δε του φτάνει ο αέρας κλπ.

 

Στο dexa rhina η κορτιζόνη δεν είναι εκεί για να ισχυροποιήσει το φάρμακο όπως νομίζουν οι περισσότεροι αλλά για να το κάνει πιο ασφαλές. Όποιος σας λέει να πάρετε otrivin ή ronal αντί για dexa επειδή το dexa είναι πιο ισχυρό κλπ δεν γνωρίζει τη δουλειά κάνει εκεί μέσα η κορτιζόνη γι αυτό τα λέει. Η κορτιζόνη (που στο dexa δεν είναι ακριβώς κορτιζόνη αλλά έχει τις ίδιες επιδράσεις) είναι εκεί για να προστατέψει τους βλεννογόνους από τη συστηματική χρήση του φαρμάκου προλαμβάνοντας τις φλεγμονές (αυτό δηλαδή που γνωρίζετε κάποιοι ως φαρμακευτική ρινίτιδα). Φυσικά δε σημαίνει αυτό ότι μπορείς να παίρνεις 4 χρόνια dexa και να μην πάθεις τίποτα! Απλά, ανάλογα και με τον οργανισμό και το πως αντιδράει, η κορτιζόνη μάλλον θα σε προστατέψει περισσότερο και απο την άλλη, αντιμετωπίζοντας και τις φλεγμονές, θα έχεις καλύτερη αποσυμφόρηση. Ο φίλος σίγουρα θα είχε κατεστραμμένους βλεννογόνους μετά από 4 χρόνια otrivin ή ronal ενώ τώρα έχει μια πιθανότητα να είναι αναστρέψιμη η βλάβη και να επανέλθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συστηματική χρήση κορτιζόνης , δεν κινδυνεύει κάποιος και από ψυχικές νόσους όπως κατάθλιψη, κρίσεις πανικού κλπ ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως με όλα τα εισπνεόμενα από τη μύτη,αποκτάς αυτό το πρόβλημα γιατί βρίσκεται ακριβώς κάτω από τον υποθάλαμο η ρινική κοιλότητα.Μου έχει δημιουργήσει καταθλιπτικές τάσεις συγκεκριμένο σκεύασμα που δεν περιέχει κορτιζόνη.Για τα στοματικά εισπνεόμενα δεν έχω ιδέα κ δεν είμαι γιατρός.Απο προσωπική εμπειρία μιλάω.Πιστεύω πως η σημαντικότερη παρενέργια της κορτιζόνης είναι η αποχαύνωση του ανοσοποιητικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό βασικά. Δεν ξέρω τι εννοεί ο babylonx όταν λέει πως η κορτιζόνη προλαμβάνει φλεγμονές, όλα τα κορτικοστεροειδή είναι γνωστό πως έχουν ανοσοκατασταλτική δράση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά !:-)

Διαβάζω με προσοχή αυτά που γράφετε για την χρήση διαφόρων φαρμάκων για την μύτη.

Παρατηρώ ότι πολλοί κάνουν το λάθος να χρησιμοποιούν ορισμένα φάρμακα για μεγάλο χρονικό διάστημα παρόλο, που οι οδηγίες χρήσης και η δοσολογία, επιτρέπουν χρήση μόνο για μερικές ημέρες.

Επανέρχομαι λοιπόν με αυτά που είχα γράψει στο θέμα για το στραβό ρινικό διάφραγμα γιατί προέρχονται όχι μόνο από προσωπική εμπειρία, αλλά και από άλλους.

Η χρήση του Sinus Rinse™ Nasal Wash, μου φαίνεται αρκετά καλή.

 

Διαβάστε παρακαλώ, αυτά που έχω γράψει στις εγγραφές 116 και 117.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=294377&page=12

 

Επιπλέον αυτές τις μέρες βρήκα και άλλο παρόμοιο προϊόν.

 

http://www.nikoma.gr

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συστηματική χρήση κορτιζόνης , δεν κινδυνεύει κάποιος και από ψυχικές νόσους όπως κατάθλιψη, κρίσεις πανικού κλπ ???

 

Αυτό είναι με την καθημερινή διαβίωση στην Ελλάδα αδερφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι με την καθημερινή διαβίωση στην Ελλάδα αδερφέ.

 

Πόση μα πόση αλήθεια εμπεριέχεται σε αυτή την πρόταση....

Εκτός βέβαια αν είσαι βολεμένος.:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόση μα πόση αλήθεια εμπεριέχεται σε αυτή την πρόταση....

Εκτός βέβαια αν είσαι βολεμένος.:X

 

Δεν ξέρω αν η τελευταία πρόταση είναι γενική ή απευθύνεται σε μένα, αλλά εγώ είμαι βολεμένος. Βγάζω κάτι λιγότερο από 500€ το μήνα και έχω -σχεδόν- ακέραιη την ψυχική μου υγεία. Είμαι, δηλαδή, για την ελληνική πραγματικότητα στους προνομιούχους. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα σας,

Είμαι νέα στο forum και θα ήθελα να πω την γνώμη μου σχετικά με το dexa rhina .

Έχω προβλήματα με την μύτη μου και συνέχεια είναι μπουκωμένη.

Γι αυτό το λόγω κατέφευγα στον dexa rhina και με ανακούφιζε. Μετά από ένα μηνά ομως χρήσης ο οργανισμός μου το συνήθισε και δεν εκανε τίποτα.

Πήγα στον γιατρό και διεγνωσε ότι έχω φαρμακευτική ρινίτιδα και οτι ο βλεννογόνος έχει πάθει λέπτυνση. Για να μην τα πολυλογώ μου είπε οτι δεν κάνει να τα χρησιμοποιούμε τα αγγειοσυσπαστικα πάνω από μια εβδομάδα και οτι μου εκανε μεγάλο κακό. Γι αυτό λοιπόν όσο μπορείτε να τα αποφεύγετε. Μου έγραψε το Nasaline που δείχνει και ο Naftis κα μου ειπε να κανω πλύσεις τη ρινική κοιλότητα. Τα αποτελεσματα θα σας τα πω σε ενα μηνα.

 

ΟΧΙ αγγειοσυσπαστικα για πάνω από 5 μέρες το πολύ και μετά από οδηγίες του γιατρού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

 

Γι αυτό το λόγω κατέφευγα στον dexa rhina και με ανακούφιζε. Μετά από ένα μηνά ομως χρήσης ο οργανισμός μου το συνήθισε και δεν εκανε τίποτα.

 

Αυτό που δε κατάλαβα είναι πόσο καιρό το χρησιμοποιούσες και έπαθες φαρμακευτική ρινίτιδα. Εμένα αυτά τα σπρευ δε με πιάνανε ποτέ, χρησιμοποίησα ένα τέτοιο spray το καλοκαίρι για μία βδομάδα και τη τελευταία μέρα με το που το έβαλα άρχισα να νιώθω χειρότερα. Κάνω πλύσεις με PHYSIOMER , οι πλύσεις βοηθάνε πολύ, υπάρχουνε και κάτι χαπάκια για το μπούκωμα αλλά σε πιάνει υπνηλία με αυτά, δεν μπορούσα να ξυπνήσω εύκολα και τα έκοψα. Έχω πάρει γνώμες από ΩΡΛ και παθολόγο και μου είπανε εγχείρηση για στραβό διάφραγμα- κόγχες ( που δεν την έχω κάνει ακόμα λόγω οικονομικών) και αλλεργιολόγο ( είμαι αλλεργική σε γύρη-πεύκα και πρέπει να κάνω τεστ και για άλλα να δω αν είμαι αλλεργική :cry:")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...