Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι αηδια. οταν ερχεται ο άλλος gold 4 yasuo σε silver3-4 game και φερνει ενα bronze 3 malphite απλα για να του παταει ενα R τι να του πεις.

gold4 pls...να δεις plat-diamont boosters/coaches (πως λεγόνται νομίζω ο booster είναι diamond από bronze acc) στον μπρούτζο να το λιώνουν

 

In the other news με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να γνώριζα πως δουλεύει το MMR. Αμφιβάλω πολύ πως είναι το W/L ratio και αν νικάς καλύτερους/χειρότερους ή κάτι άλλο που έχω ακούσει kda, damage dealt vs damage received και cs/sec (γιατί αν ήταν έτσι όσοι έκαναν main supp πάει θα ήταν στον πάτο).

 

Ευελπιστώ να είναι κάτι πολύ πιο sophisticated που πχ δίνει σημασιά με πόσα διαφορετικά champs και ρόλους παίζεις και νικάς, πόσα wards βάζεις, ακόμα ακόμα πόσα pings κάνεις κλπ.

 

 

Αλλα δεν γινεται ολα τα abilites να εχουν scaling αναλογα με το τι items βγαζει ο champ , θα ξεφευγε κατα πολυ το dmg

To ποσο scaling κανει ενα ability δεν εχει μεγαλη σημασια οταν δεν προκειται να κανεις το αλλο type of dmg . 

 

Μα δεν σου λέω να είναι πχ η Ashe ult +100% ή έστω 30% bonus ad. Βγάλτο εντελώς και κάντο dmg per lvl η μη βάλεις και καθόλου damage (δηλ. flat damage που αυξάνεται με τα ability ranks).

 

In the other news vol.2 Clarity:

 

Θα μου άρεσε πολύ να δω στο μέλλον indicators για το τι ranking έχει κάνει ο άλλος στα abilities του ακόμη ακόμη και με VU per rank. Τι εννοώ?

 

Πχ η Q της lux να ήταν ένα πιο μικρό flare στο lvl1 και να αναίβενε ή να μην ήταν λευκή και να ξεκινούσε με αποχρώσεις σκοτεινές μέχρι να δίχνει το ατόφιο λευκό στο maxed. Κάτι αντιστιχό και για τα skillshots των adc πχ η Q του Varus να είχε πιο αδύναμα χρώματα στα πρώτα ranks και στο max rank να κάρφωνε βελάρα (η το CC να έδειχνε 2-3 βέλη και να ανέβαινε ο αριθμός τους με τα ranks). 

 

Developing wise δεν είναι μεγάλη δουλεία για την έντονη διαφορά που θα έδειχνε in game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

gold4 pls...να δεις plat-diamont boosters/coaches (πως λεγόνται νομίζω ο booster είναι diamond από bronze acc) στον μπρούτζο να το λιώνουν

 

In the other news με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να γνώριζα πως δουλεύει το MMR. Αμφιβάλω πολύ πως είναι το W/L ratio και αν νικάς καλύτερους/χειρότερους ή κάτι άλλο που έχω ακούσει kda, damage dealt vs damage received και cs/sec (γιατί αν ήταν έτσι όσοι έκαναν main supp πάει θα ήταν στον πάτο).

 

Ευελπιστώ να είναι κάτι πολύ πιο sophisticated που πχ δίνει σημασιά με πόσα διαφορετικά champs και ρόλους παίζεις και νικάς, πόσα wards βάζεις, ακόμα ακόμα πόσα pings κάνεις κλπ.

 

 

Δεν γινεται boost πλεον με Duo Q , αν εννοεις οτι παιρνει αλλος το account καποιου κ κανει boost , well δεν γινεται κατι

 

Το MMR ειναι στην ουσια το Elo που υπηρχε παλια

Ο γενικος ορισμος του elo

 

Σιγουρα καμια σχεση με αυτο που αναφερεις , δεν γινεται να δει το παιχνιδι τετοια πραματα κ να σε ανταμειψει βασει αυτων

Τωρα το πως ΑΚΡΙΒΩΣ υπολογιζονται τα MMR gains δεν θα το μαθουμε ποτε prolly . To W/L ratio απλα "δειχνει" το MMR σου , δεν το καθοριζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιους ηρωες κανουμε πλεον ban και ποια ειναι τα top picks; Ποιοι πιστευετε οτι ειναι δυνατοι junglers; Και ποια η γνωμη σας για warwick top και rammus jungler;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδάκια...

 

Παίζω EUW (Β3 από S3),

 

Ο πόνος μου είναι ότι συνέχεια παίζω με "χαζούς", δεν λέω πως εγώ είμαι Pro αλλά ξέρω αρκετά καλά και δεν κάνω βασικά λάθη!.

 

Προσωπικά στα περισσότερα Game έχω πολύ καλά Stats αλλά δεν μπορώ να κάνω Carry το Game γιατί παίζω παθητικά.

 

Ένα πρόβλημα που συναντώ είναι ότι τις περισσότερες φορές που είμαστε πολύ μπροστά, το παίζουν Rambo και πάνε Solo, ε κλασικά! θα πέσουν... έχουν γυρίσει πολλά τέτοια match από ηλιθιότητα κάποιον.

 

... και φανταστείτε παίζω EUW, που να έπαιζα EUNE... θα είχα τρελαθεί από τα Noobia...

 

Τι λέτε; πως μπορώ να το αντιμετωπίσω αυτό? με τι Champs να παίζω ώστε να κάνω Carry την ομάδα μου παίζοντας αμυντικά-παθητικά.

 

ΥΓ: Αν θέλει κανείς Duo EUW, add me "EvXXc"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε; πως μπορώ να το αντιμετωπίσω αυτό? με τι Champs να παίζω ώστε να κάνω Carry την ομάδα μου παίζοντας αμυντικά-παθητικά.

 

ΥΓ: Αν θέλει κανείς Duo EUW, add me "EvXXc"

 

δεν μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορείς

 

O Ziggs πχ είναι καλός για να κρατάει τους Enemy μακριά αλλά αν η υπόλοιπη ομάδα δεν σκάει Damage τότε δεν γίνεται δουλειά... αυτό είναι και το μεγάλο μου πρόβλημα, παίζω παίχτες (πχ Support) που προστατεύω τον ADC μου αλλά αν ο ίδιος δεν νοιώσει λίγο και δεν παίρνει κάνα κιλλ ε! αστό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδάκια...

 

Είδα το match history σου, αρχικά θα μπορούσες να αρχίσεις με το να κανεις αρκετά καλύτερο last hitting. Το last hitting σου είναι αρκετά χαμηλό σε όλα τα games που έχεις παίξει την τελευταία εβδομάδα. Επίσης άρχισε να καταλαβαίνεις ότι δεν φταίνε οι άλλοι που δεν ανεβαίνεις από την στιγμή που έχεις παίξει πάνω από 200 ranked, αλλα εσύ. Δεν φταίει ούτε ο east, ούτε ο west, ούτε τα "noobia", φταίς εσύ. Προσπάθησε να βελτιώσεις μερικά πράματα που πιστεύεις ότι κανεις λάθος και θα ανεβείς.

 

Μερικά βίντεο που αξίζει να δεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδάκια...

 

Παίζω EUW (Β3 από S3),

 

Ο πόνος μου είναι ότι συνέχεια παίζω με "χαζούς", δεν λέω πως εγώ είμαι Pro αλλά ξέρω αρκετά καλά και δεν κάνω βασικά λάθη!.

 

Προσωπικά στα περισσότερα Game έχω πολύ καλά Stats αλλά δεν μπορώ να κάνω Carry το Game γιατί παίζω παθητικά.

 

Ένα πρόβλημα που συναντώ είναι ότι τις περισσότερες φορές που είμαστε πολύ μπροστά, το παίζουν Rambo και πάνε Solo, ε κλασικά! θα πέσουν... έχουν γυρίσει πολλά τέτοια match από ηλιθιότητα κάποιον.

 

... και φανταστείτε παίζω EUW, που να έπαιζα EUNE... θα είχα τρελαθεί από τα Noobia...

 

Τι λέτε; πως μπορώ να το αντιμετωπίσω αυτό? με τι Champs να παίζω ώστε να κάνω Carry την ομάδα μου παίζοντας αμυντικά-παθητικά.

 

ΥΓ: Αν θέλει κανείς Duo EUW, add me "EvXXc"

μαζευω ip στο στρουμφακι μου στο west αμα ψηνεσαι για κανα νορμαλακι ( δεν εχω ρουνους για ranked ) δεξουμε ιδιο nickname θα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλημέρα παιδάκια...</p>

<p> </p>

<p>Παίζω EUW (Β3 από S3),</p>

<p> </p>

<p>Ο πόνος μου είναι ότι συνέχεια παίζω με "χαζούς", δεν λέω πως εγώ είμαι Pro αλλά ξέρω αρκετά καλά και δεν κάνω βασικά λάθη!.</p>

<p> </p>

<p>Προσωπικά στα περισσότερα Game έχω πολύ καλά Stats αλλά δεν μπορώ να κάνω Carry το Game γιατί παίζω παθητικά.</p>

<p> </p>

<p>Ένα πρόβλημα που συναντώ είναι ότι τις περισσότερες φορές που είμαστε <strong>πολύ </strong>μπροστά, το παίζουν Rambo και πάνε Solo, ε κλασικά! θα πέσουν... έχουν γυρίσει πολλά τέτοια match από ηλιθιότητα κάποιον.</p>

<p> </p>

<p>... και φανταστείτε παίζω EUW, που να έπαιζα EUNE... θα είχα τρελαθεί από τα Noobia...</p>

<p> </p>

<p>Τι λέτε; πως μπορώ να το αντιμετωπίσω αυτό? με τι Champs να παίζω ώστε να κάνω Carry την ομάδα μου παίζοντας αμυντικά-παθητικά.</p>

<p> </p>

<p>ΥΓ: Αν θέλει κανείς Duo EUW, add me "EvXXc"</p>

 

Λοιπόν άλλο παίζω passive και φαρμάρω και άλλο αγκάλιαζω τον πύργο και δεν κουνιεμαι ούτε κάνω push οταν το αντίπαλο mid παει για gang. Αν είσαι bronze μάλλον αυτά τα βασικά που λες δεν τα ξέρεις.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα... φταίω και εγώ αλλά αυτά που βλέπω από τους άλλους είναι για να σαλτάρεις...

 

Όσο για τα creeps, ναι! θέλω πολύ δουλειά, δεν μπορώ να συγχρονιστώ εύκολα γιατί μέχρι πριν λίγο έπαιζα Support/Jungle που δεν χρειάζεται καλό συγχρονισμό.

 

Ας μιλήσουμε συγκεκριμένα:

 

 

 

 

1)

Αρχίζουν και feed-αρουν την Akali, έχει φτάσει σε σημείο που έχει σκορ (6-1~) και την κάνουν chase μόνοι τους, κλασικά! την Feedaroun και άλλο. Ένα άλλο θέμα είναι ότι την πολεμάνε στην ζούγλα και όχι σε ανοιχτό χώρο και χωρίς κανένα Vision Ward.

 

Το τελευταίο παιχνίδι vs Akali (σήμερα 4/7) το κερδίσαμε επειδή σαν Mid-laner Lux ένοιωθα να κουβαλάω πάντα Vision Wards πάνω μου και έτσι βοηθούσα την Vayne, ουσιαστικά ήμουν 2ο Support.

 

2)

Όταν είμαστε αρκετά μπροστά (18-5) πχ, νομίζουν ότι είναι πολύ δυνατοί και πάνε μόνοι τους να το παίξουν Rambo. Συνέχεια όταν είμαστε αρκετά μπροστά Early προς Mid ανησυχώ περισσότερο γιατί ξέρω ότι κάτι θα γίνει και θα χάσουμε...

 

3)

Πολλές φορές χωρίζονται και δεν κάθονται με την ομάδα σε ξύλο.
'Ενα άλλο κακό είναι το Focus, δεν μπορεί τώρα να κάνεις Focus τον Renekton και να αφήνεις τον Rengar ανενόχλητο.

 

4)

Μερικά Champs θέλουν πολύ γρήγορη αντιμετώπιση (Rengar), σαν Support πάντα έκανα το καθήκον μου και κράταγα τον Rengar (Stun, Hold{Lux, Morgana}) αλλά εκείνα τα 2 sec κανένας απολύτως δεν τον βάραγε... ε! καλό ψοφο μετά!.

Μια φορά μόνο που είχα τσαντιστεί, πήρα Teemo (πηγαινα για τρολλ) και Countara μόνος μου τον Rengar ( καμιά 20αρια + κιλλς και αυτός μόλις 3-4 )

 

Γενικά, το μεγάλο πρόβλημα είναι η συνεργασία, μερικές φορές δεν υπάρχει καθόλου ομαδικότητα!.

 

 

 

Το ότι δεν μπορώ να ανέβω πιστεύω ότι φταίει ότι σε Bronze & S345 είμαστε ότι να ναι και τα αμυντικά παιχνίδια δεν βγαίνουν, είναι η χαρά αυτών που παίζουν OP Champs όπως Jax , Trynda, Fizz (και ξέρουν να παίζουν καλά αυτά τα Champs).

 

Σε Gold+ βλέπω ότι παίζουν πιο αμυντικά και με περισσότερο μυαλό, ξέρουν να προστατεύονται καλύτερα από OP ή μη Champs.

 

 

 

Το τελευταίο με την Αννιε ήταν καθαρό τρολλ, AD Masteries και Runes ... whateva!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...