Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν δεν παιξεις καμποσες βδομαδες, χανεις tier.

Α νομιζα το αλλαξανε για να μην ειναι τοξικοι.

Πχ. περυσι ενα μπασταρδι ακομα το θυμαμαι με fizz: ελεγε θα σκοτωνω εναν και θα παταω hold.

Και αυτο εκανε, εχασα το tier up γι αυτον και του ελεγα μεσα στις βρισιες βεβαια γιατι το κανεις αυτο, μου λεει ειμαι plat 5 δεν προλαβαινω να ανεβω αλλα δεν πεφτω κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Tier πεφτεις πια;

Πχ. εχω ενα φιλο gold 5 (με αυτον συζηταω τωρα) και ειναι στο 0 ποιντσ και χανει.

Στις ποσες ηττες πεφτει; 10?

Γνωρίζω πως για να πέσεις Division πρέπει το mmr σου να γίνει κώλος (-5Tiers από αυτό που είσαι τώρα)

Πχ, να είσαι Platinum 5 0lp αλλά να έχεις mmr Gold 5. (Αν κάνω λάθος διορθώστε με)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου λεει ειμαι plat 5 δεν προλαβαινω να ανεβω αλλα δεν πεφτω κιόλας...

Δεν χανει tier, αλλα χανει elo που ειναι πιο σημαντικο imo.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεφτεις πλεον και tier απο lose. Απλα δεν ειναι τοσο ευκολο οσο το να πεσεις division. Ειχανε πει πως θελεις 10 loses αλλα δεν ξερω πως λειτουργει ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χανει tier, αλλα χανει elo που ειναι πιο σημαντικο imo.

Φυσικα και χανει tier αν πεσει αρκετα το mmr του σε σχεση με αυτο που θεωρειται normal στο tier του.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει σωστη κ λαθος απαντηση σε αυτο που ρωτας

Αναλογα τον jungler , αναλογα πως αρχισες , αναλογα που αρχισε ο αλλος , αναλογα αν κερδιζετε/χανετε 2v2 , αναλογα που ειναι το lane

 

Ως jungler , εκτιμας καταστασεις . Αν θεωρεις οτι μπορεις να κανεις gank , πας . 

 

Για οποιον ενδιαφερεται . Runes/Masteries , skill order graphics απο το WC ( Για να τα δειτε , πατατε πανω σε καθε game .  ) Ενδεχεται φυσικα να υπαρχουν λαθη

 

Runes, Masteries, Skill order infographics - S4WC D1 (Every Game)

Runes, Masteries, Skill order infographics - S4WC D2 (Every Game)

Runes, Masteries, Skill order graphics - S4WC D3 and D4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας παιδιά. Με αφορμή που είπε ο φίλος σε προηγούμενο ποστ ο jungler είναι καλό να κάνει το πρώτο gang στα 3lvl ή στα 6lvl?

 

Αυτό που λες από μόνο του όντως δε λέει κάτι. Το θέμα είναι αλλού.

 

Μπορεί να μη σου έχει δοθεί η ευκαιρία να κάνεις gank μέχρι το 6 γιατί α) όλες οι λωρίδες ήταν πιεσμένες στο χρονικό σημείο που μπορούσες να πας β) σημειώθηκε kill ενώ πήγαινες οπότε δεν έχει νόημα γ) έχασες χρόνο κάπου ή λόγω της ροής του παιχνιδιού δεν ήσουν στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή, πχ περίμενες σε θάμνους αλλά δε σου έκατσε.

 

Αυτό που θα πρέπει να σκεφτείς είναι αν το να μείνεις επί 6 lvl στη ζούγκλα, δηλαδή χοντρά 10 λεπτά, χωρίς να κάνεις αισθητή την παρουσία σου πουθενά, βοηθά την ομάδα στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

 

Αν ο αντίπαλος jungler εμφανίζεται, πιέζει, χώνεται στη ζούγκλα σου, πάει να παίξει 3v2 bot και οι δικοί σου χάνουν farm ή είναι αμυντικοί, εκεί θα πρέπει να δεις αν θα έπρεπε να έχεις/ είχες απλά εμφανιστεί και να προκαλέσεις ένα flash να καεί ή έστω να αναστατώσεις με την παρουσία σου το παιχνίδι της αντίπαλης ομάδας. Όταν το mid ξέρει ότι το γυροφέρνεις επειδή έχεις καθήσει στο - έστω warded - river bush 2-3 φορές, χωρίς να κάνεις τίποτε άλλο, θα είναι πιο προσεκτικό. Ειδικά όταν δεν υπάρχει vision από wards, το να γεννάς αβεβαιότητα είναι μεγάλο προσόν.

 

Το παν στο jungling είναι το timing. Να πιέσεις τον αντίπαλο χαλαρώνοντας παράλληλα τους δικούς σου. Να κάνεις τον αντίπαλο jungler να είναι κάπου άσχετα ενώ εσύ θα είσαι κάπου αλλού κάνοντας παιχνίδι. Δεν είναι αυτοσκοπός τα ganks και τα kills, αν απλά αναγκάσεις ένα recall και πάρετε έναν καλό δράκο έχεις κάνει καλά τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο elo που είμαι ( low plat ) βλέπω συχνά να λένε junglers i can't gank you push κτλπ κτλπ.

Δεν καταλαβαίνουν ότι για να pushαρω είμαι μπροστά άρα μπορούμε ενδεχομένως να κάνουμε dive ή κάποιο 2 vs 2 σε countergank ή να πάρεις κάποιο summoner ή έστω να αναγκάσεις τον αντίπαλο να κάνει recall και να πάρεις turrets/drake όπως είπε ο Tobajara.

Δεν καταλαβαίνω σε τι elo πρέπει να πάω για να ξέρουν οι junglers τα βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To οτι εισαι μπροστα ενω pushαρεις απο που ακριβως προκυπτει?

Μπορεις καλλιστα να pushαρεις γιατι δεν ξερεις να κανεις manage το lane σου . Dive οταν εχει sums ο αλλος η οταν δεν ξερεις που ειναι ο jungler δεν κανεις ευκολα . Εκτος αν μπορεις να κανεις tank για αιωνες η να κανεις reset το aggro

Επεξ/σία από Atallos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο elo που είμαι ( low plat ) βλέπω συχνά να λένε junglers i can't gank you push κτλπ κτλπ.

Δεν καταλαβαίνουν ότι για να pushαρω είμαι μπροστά άρα μπορούμε ενδεχομένως να κάνουμε dive ή κάποιο 2 vs 2 σε countergank ή να πάρεις κάποιο summoner ή έστω να αναγκάσεις τον αντίπαλο να κάνει recall και να πάρεις turrets/drake όπως είπε ο Tobajara.

Δεν καταλαβαίνω σε τι elo πρέπει να πάω για να ξέρουν οι junglers τα βασικά.

 

Όταν Push-αρεις (ειδικά όταν έχεις τον άλλον όλη την ώρα στο Tower του) σαφώς και δεν μπορεί να Gank γιατί πολύ απλά θα σας φάει το Tower. λογικό;

 

Απο εκεί και πέρα, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να περνάει... θα πρέπει να κάνει Gank αλλά όχι να περιμένετε να πάρετε Kill ->

- Enter Fight

- doSpells()

- Get away from tower

 

Did he die? ... who cares... he have to go back for b

Did he waste summoner spell? ... great!

He is Full HP & didn't waste any summoner spell ... Oh sh1t! you do nothing! and you lost some time from farming.

 

Ganking under tower is risk! the chance to get summoner spell or kill is very low. So, GL!

 

 

Από την άλλη, μήπως είναι προτιμότερο να κάτσει ο Jungler να φαρμαρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Ποιός είναι ο πιο εύκολος, απλός, σαφής και γρήγορος τρόπος για να μεταφέρεις τις γνώσεις σου στους φίλους σου?

- από λόγια εν ώρα game δεν παίρνουν
- μέσα στο game δεν μπορείς να εξηγείς ενώ παίζεις τον χαρακτήρα σου, ούτε και να βλέπεις τι κάνουν

- αν τους κάνεις spectate είσαι 3min πίσω, πάλι δεν μπορείς να εξηγήσεις και πολλά αφού βρίσκονται αλλού.

- αρνούνται να κάτσουν να δούνε games από lcs/worlds, μερικοί δεν ξέρουν καλά αγγλικά ωστε να καταλάβουν το commentary.

 

Κυρίως με ενδιαφέρουν team strategies, team comps, split pushing, positioning, objective control και τέτοια πράγματα. Όχι ατομικά πράγματα όπως Last hiting κτλπ.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...