Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Sounds to me οτι δεν ξερεις ακριβως πως να παιξεις το matchup κυριως

Δεν ειναι κατι τρομερο ο Yasuo , 51% winrate ειναι atm . Υπαρχουν πολυ χειροτερα πραγματα στο συγκεκριμενο patch

 

Εχει αρκετα κακα matchups ο Yasuo στο lane , αλλα ολα καταληγουν στο τελος να ειναι skill matchups

 

Ακούω προτάσεις για να παιχτεί το matchup και champ που είναι counter για αυτόν... Εγώ μόνο με wave clear champions καταφέρω να τον κερδίσω στο mid (που είναι safe option για το οτιδήποτε, το ίδιο αποτέλεσμα θα είχε και αν ο άλλος έπαιζε victor αντί για yasuo) ή με malzahar. Επίσης στο top παίρνω tank και στακάρω armor από την αρχή. Και με αυτές τις 2 επιλογές είναι δύσκολο να επιβιώσεις στο early (αν λάβεις υπόψη το mana cost και το cd των περισσότερων tank/mage), και δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το skill που χρειάζεται ένα skillshot με το skill που χρειάζεται το dash ή το Q του yasuo...

 

Επίσης το winrate δεν δείχνει όλη την αλήθεια... Μπορεί ο yasuo να σε έχει λιώσει στο lane (όπως συνήθως κάνει) αλλά στα teamfights/objectives επειδή το team σου έχει Hard cc (π.χ. καμιά leona να είναι όλη την ώρα πάνω του) ή κάνει σωστό focus συνέχεια πάνω του, να το πάρεις τελικά το game. Όπως είπα και πριν αυτό δεν έχει να κάνει με καθεαυτό το champion. Το να κάνουν focus ένα carry 5 enemies και να πηγαίνει όλο το cc επάνω του, λογικά θα δουλέψει (αν δοθεί το παράθυρο και από την άλλη ομάδα). Αυτό δεν έχει να κάνει με το αν ο άλλος παίζει yasuo ή όχι. Εγώ μιλάω καθαρά για το champion ως μονάδα, συγκρίσημο με οποιοδήποτε άλλο champion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω προτάσεις για να παιχτεί το matchup και champ που είναι counter για αυτόν... Εγώ μόνο με wave clear champions καταφέρω να τον κερδίσω στο mid (που είναι safe option για το οτιδήποτε, το ίδιο αποτέλεσμα θα είχε και αν ο άλλος έπαιζε victor αντί για yasuo) ή με malzahar. Επίσης στο top παίρνω tank και στακάρω armor από την αρχή. Και με αυτές τις 2 επιλογές είναι δύσκολο να επιβιώσεις στο early (αν λάβεις υπόψη το mana cost και το cd των περισσότερων tank/mage), και δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το skill που χρειάζεται ένα skillshot με το skill που χρειάζεται το dash ή το Q του yasuo...

 

Επίσης το winrate δεν δείχνει όλη την αλήθεια... Μπορεί ο yasuo να σε έχει λιώσει στο lane (όπως συνήθως κάνει) αλλά στα teamfights/objectives επειδή το team σου έχει Hard cc (π.χ. καμιά leona να είναι όλη την ώρα πάνω του) ή κάνει σωστό focus συνέχεια πάνω του, να το πάρεις τελικά το game. Όπως είπα και πριν αυτό δεν έχει να κάνει με καθεαυτό το champion. Το να κάνουν focus ένα carry 5 enemies και να πηγαίνει όλο το cc επάνω του, λογικά θα δουλέψει (αν δοθεί το παράθυρο και από την άλλη ομάδα). Αυτό δεν έχει να κάνει με το αν ο άλλος παίζει yasuo ή όχι. Εγώ μιλάω καθαρά για το champion ως μονάδα, συγκρίσημο με οποιοδήποτε άλλο champion.

 

Aν ηταν ο champion broken/op/w/e θα αντικατοπτριζοταν και στο winrate του , ειναι αναποφευκτο

Ο champion εγινε ξανα μοδα με το crit mastery που εγινε hotfixed

 

Για αρχη μερικα facts

 

1) Για αρχη , ο Yasuo ( αν δεν κανω τρομερο λαθος ) δεν παιρνει mr per lvl

 

2) Το tank κ rush armor στο top δεν κανει τιποτα στο lane μιας κ ο Yasuo θα κανει max E που κανει magic damage οποτε κανεις handicap τον εαυτο σου στο lane . Αργοτερα ναι θα το χρειαστεις απλα σου λεω οτι δεν ειναι effective για το lane

 

3) Οταν παιζεις vs Yasuo προσεχεις 3 πραγματα στο lane

 

Τα Q procs , το stack του E και το αν ειναι up το passive ( φαινεται visually )

 

Απο εκει κ περα , το power spike του ειναι 1-3 και μετα στο 6 . Then οταν παρει Shiv 

Aναμεσα στο 3 και στο 6 εχεις 3 lvls που ειναι σχετικα αδυναμος , το ιδιο συμβαινει και μεχρι να βγαλει το Shiv η whatever βγαζει nowadays

 

Προσεχεις να μην εισαι στο minion wave , θα χασεις το trade

Πριν κανεις trade , σπας το shield

 

Matchups ευκολα ( Στο τελος οπως ειπα κ στο αλλο ποστ ολα καταληγουν να ειναι skill matchups )

 

Riven

Annie

Brand

Malzahar

Viktor

Anivia

Heimer

Lulu

Leblanc

Ryze

 

Πιθανως GP , Akali , Fizz , Azir , Vlad αλλα ποιος τα παιζει αυτα mid αν δεν εισαι confident

 

Παραπανω info πανω σε matchups δυσκολο να σου δωσω μιας και δεν παιζω mid

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vlad μπορω να πω οτι μολις βγαλει static ο yasuo σου ριχνει βρωμοξυλο

με viktor το ιδιο

gp τοσο αδυναμος early που θα φας το zone της ζωης σου

 

Ακαλι azir του κανουν πλακα στο lane.

 

τα πιο safe pick ειναι malzahar-lulu-annie.Αν εχεις δαχτυλα βαλε μεσα xerath-karthus-orianna.Αν εισαι hardcore παιξε renekton-trundle-olaf mid.Τοπ παιξε swain και περιμενε να κανεις outscale στο 18.Να σου κανει all in δεν μπορει ετσι και αλλιως

 

Το winrate δεν δειχνει ποτε την αληθεια επειδη αν ενα pick ειναι δημοφιλες τοτε θα παιζουν πολλοι που δεν ξερουν πως παιζεται.

 

Ον ε μορ σιριους νοουτ.Εχω δυο μηνες αηδιαζω με τις lux.Απλα την κανω μπαν τωρα.Δεν αντεχεται το kit της και το ποσο σπασμενο ειναι το hitbox απτα spells

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O jax στο τοπ τον κανει μπαλομπαλα τον Yasuo..

 

Για το mid ενας σωστος Αζιρ τον ξεσκιζει με 1 χερι,Ακαλι κατα κυριο λογο μετα τα 6 και Lb αμα προσεχεις τα W του...

 

Και οτι ειπε ο Ατταλος/Sakiz απο πανω...

 

Ενας σοβαρος jungler οταν υπαρχει αντιπαλος yasuo σου κανει και καμια επισκεψη στο lane....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες ποιο skill ανεβαζω πρωτο με Kassadin?Ενα παλικαρι μου ειπε E αλλα εγω νομιζω Q ανεβαζουν ολοι.

Επεξ/σία από hashashin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ποιο skill ανεβαζω πρωτο με Kassadin?Ενα παλικαρι μου ειπε E αλλα εγω νομιζω Q ανεβαζουν ολοι.

Συνηθως q,w και μετα e. Αυτο με την e το κανει ο faker παντως, το προσαρμωζει στο playstyle του.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους μάγους που παίζω αυτός που δεν έχω πρόβλημα με κανέναν Yasuo όταν παίζω είναι ο Swain.

Aν παει να σου κάνει μαγγιές με τα Ε του ριχνεις E-Q και απομακρύνεσαι.

Με το Wall του θα ακυρώσει κάποιο απο αυτά αλλά έχει μεγάλο CD και στο μεταξύ μπορείς να τον κανεις bully ελεύθερα.

Απο τα 6 και μετά αν τον πιάσεις W δεν φοβάσαι τίποτα που μπορεί να σου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθετεις βεβαια οτι παντα θα χεις W η οτι παντα θα χεις minions...πραγματα βεβαια που δεν γινονται...οταν εχεις το wall ναι εισαι οκ αλλα αλλιως...ισως δεν εχεις τυχει με καποιον καλο swain...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...