Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση προς τους εμπειρότερους και καταφερτζεδέστερους: εντάξει, να γίνω κι εγώ καλύτερος, δε λέω.Αλλά όταν στο 15-17 το top πχ έχει 1/17, εγώ που είμαι ας πούμε support τι κάνω για να δείξω την ικανότητά μου και να κάνω carry το game;Γιατί να σπάσω σε 3 κομμάτια να είμαι σε όλα τα lanes αποκλείεται.Κάτι πιο ρεαλιστικό και εφικτό παρακαλώ;

 

 

/ff ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

 

 

/ff ?

Από το 15 και μετά ήμουν afk.Στο 20:01 βάρεσα ff, αλλά είχα πέσει σε πολύ ενθουσιώδεις τύπους φαίνεται.Οπότε τους ρώτησα αν ακόμα πιστεύουν σε θεό με 2/21 (ναι τόσο είχαν yi και garen σε αυτό το σημείο συνολικά).Τελικά έχασα κανα δεκάλεπτο ακόμα από τη ζωή μου. :P

 

Μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση ότι στα normal με 800-900 elo που με βγάζει συνήθως δε μπορώ να ελπίζω σε πολλά πολλά αν δεν παίρνω damageρούς χαρακτήρες και περιμένω από τους άλλους να κάνουν τη βρωμοδουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τι γινεται με αυτον τον garen στο season 3? Βλεπω build με wormongs/IE/Black cleaver και resist items και κανει ο,τι θελει..πρεπει να τον ξεσκονισω γιατι τον εχω αφησει εδω και καιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς τους εμπειρότερους και καταφερτζεδέστερους: εντάξει, να γίνω κι εγώ καλύτερος, δε λέω.Αλλά όταν στο 15-17 το top πχ έχει 1/17, εγώ που είμαι ας πούμε support τι κάνω για να δείξω την ικανότητά μου και να κάνω carry το game;Γιατί να σπάσω σε 3 κομμάτια να είμαι σε όλα τα lanes αποκλείεται.Κάτι πιο ρεαλιστικό και εφικτό παρακαλώ;

 

Αυτό το σενάριο τυχαίνει πάντα μόνο στην δική σου ομάδα? Στην αντίπαλη ομάδα δεν τυχαίνει ποτέ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς τους εμπειρότερους και καταφερτζεδέστερους: εντάξει, να γίνω κι εγώ καλύτερος, δε λέω.Αλλά όταν στο 15-17 το top πχ έχει 1/17, εγώ που είμαι ας πούμε support τι κάνω για να δείξω την ικανότητά μου και να κάνω carry το game;Γιατί να σπάσω σε 3 κομμάτια να είμαι σε όλα τα lanes αποκλείεται.Κάτι πιο ρεαλιστικό και εφικτό παρακαλώ;

 

Αν δεν καταλαβαίνεις ποια παιχνιδια κερδίζονται ή χάνονται, έχεις όντως δρόμο μπροστά σου.Ξέρετε, η ήττα είναι μέρος του παιχνιδιού δεν μπορείς να τα κερδίσεις όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeah 100δες success stories όπως το παραπάνω.

Για μένα ξεκινήστε με το να crashάρετε τα normals. ΟΠΟΙΟ ρόλο και να παίζετε.

Έχω φτάσει σε σημείο να με παίρνει απο κάτω αν έχω σερί(2-3) ήττες στα normal γιατί πολύ απλά καταλαβαίνω οτι δεν τα πάω όσο καλά θα μπορούσα/έπρεπε. Το match history είναι πολύ καλό reality check, ιδιαίτερα αν lolkingάρετε τους opponents και δείτε οτι χάσατε lane απο 1100 elo.

 

Εγώ τουλάχιστον σπάμαρα games με έναν ρόλο και 2-3 champions μέχρι να μπορώ consistently να έχω 8-9/10 victories στο history. Μετά το επόμενο and so on. Πλέον μπορώ να πώ οτι παίζω σε καλό επίπεδο ad/support/mid, πολύ λιγότερο jungle και πολύ πολύ λιγότερο top. Γι αυτό και παίζω jungle όποτε μπορώ (παρόλο που ναυαγώ) για να βελτιωθώ. Το top το αφήνω γιατί νιώθω οτι έχει πολύ λίγο impact στο early game.

 

Το πιο σημαντικό point που λέει ο τύπος (και όλοι) είναι να σταματήσετε να κατηγορείτε ότι κινείται. Χάνεται χρόνος στο chat χωρίς actual αποτέλεσμα και γαμι$#ται η ψυχολογία. Mute all και lose the losers attitude. ΔΕΝ υπάρχει παιχνίδι που να μην είναι winnable ακόμα και με 3 inhib down. Όσο πιο αργά πάει το παιχνίδι, τόσο φτάνουν και οι 2 ομάδες σε full build. Και σε εκείνο το σημείο κερδίζει αυτός που έχει buildάρει πιο σωστά και έχει περισσότερα δάχτυλα. Δε σου φταίει ούτε η 0/17 irelia (εντάξει extreme παράδειγμα) ούτε τίποτα. Είναι even game και με ένα καλό teamfight μπορείτε να πάρετε baron/nexus. Θα μου πείς η 0/17 irelia δε θα μάθει ξαφνικά να παίζει στο 50+min. Ναί, ισχύει. Γι αυτό κάνεις ότι καλύτερο μπορείς εφόσον θεωρείς οτι είσαι χρόνια μπροστά απο τους άλλους. Βλέπεις ποιος γελοίος έχει κάνει το χειρότερο build της υφηλίου και κάνεις το fight 4v5 με 3 hits. Είναι στο χέρι σου. Όσο σκουπίδι είναι η irelia σου, άλλο τόσο σκουπίδι είναι κάποιος στο απέναντι team. Απλά έτυχε να μη φανεί τόσο πολύ.

 

Και τέλος. ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ οι top παίκτες σε βάθος χρόνου βρίσκονται σε ένα 55-56% win ratio (το πολύ). Αυτό σημαίνει οτι θα χάνεις 4/10 games που παίζεις όταν φτάσεις εκεί που είναι να φτάσεις. Σχεδόν game παρα game. Αν game παρα game ragάρεις... qq

Δείτε το ratio σας και τα games played και αναρωτηθείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τι γινεται με αυτον τον garen στο season 3? Βλεπω build με wormongs/IE/Black cleaver και resist items και κανει ο,τι θελει..πρεπει να τον ξεσκονισω γιατι τον εχω αφησει εδω και καιρο

Κατα την γνωμη μου ο garen early game ειναι beast αλλα στο late ''πεφτει'' η αποδοση του αμα δεν εχει καποια συγκεκριμενα items.Δεν παυει να ειναι ενα σταθερο και καλο solo top ομως.Για μενα τον κανει counter ο vladi,irelia,darius.O jax θα κομματιαστει αμα πεξει aggro στο early απεναντι σε garen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guys τα φωτα σας plz.ειμουν στο champ selection και το match δεν ξεκινησε, περιμενα 15λεπτα, βγηκα και απο τοτε οταν ξαναμπαινω μου λεει οτι ειμαι ειδη σε game και να κανς επανασυνδεση αλλα δεν γινετε τιποτα, σε αλλο acount μου εχω μπαινω κανονικα.Λετε να φαω κανενα ban?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guys τα φωτα σας plz.ειμουν στο champ selection και το match δεν ξεκινησε, περιμενα 15λεπτα, βγηκα και απο τοτε οταν ξαναμπαινω μου λεει οτι ειμαι ειδη σε game και να κανς επανασυνδεση αλλα δεν γινετε τιποτα, σε αλλο acount μου εχω μπαινω κανονικα.Λετε να φαω κανενα ban?

μου ετυχε μια φορα αυτο.Απλα το εκλεισα και εκανα reconnect.Για πολυ ωρα εχει την οθονη που λεει οτι εισαι ηδη σε game?Αμα ειναι πανω απο 50-60 λεπτα κανε repair το lol.Ειναι η πιο πιθανη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guys τα φωτα σας plz.ειμουν στο champ selection και το match δεν ξεκινησε, περιμενα 15λεπτα, βγηκα και απο τοτε οταν ξαναμπαινω μου λεει οτι ειμαι ειδη σε game και να κανς επανασυνδεση αλλα δεν γινετε τιποτα, σε αλλο acount μου εχω μπαινω κανονικα.Λετε να φαω κανενα ban?

ghost game ειναι...το match σας δεν αρχισε ποτε αλλα κολλησες.

περιεμενε κανα δυωρο και θα φτιαξει λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το σενάριο τυχαίνει πάντα μόνο στην δική σου ομάδα? Στην αντίπαλη ομάδα δεν τυχαίνει ποτέ?

 Ήταν συγκεκριμένο το ερώτημά μου...

 

Αν δεν καταλαβαίνεις ποια παιχνιδια κερδίζονται ή χάνονται, έχεις όντως δρόμο μπροστά σου.Ξέρετε, η ήττα είναι μέρος του παιχνιδιού δεν μπορείς να τα κερδίσεις όλα.

Κάτι πέραν του προφανούς έχεις να προσθέσεις;Όπως έκανε ο klain ας πούμε;

 

Και ξαναρωτάω μιας και είστε αρκετοί εδώ μέσα που διατείνεστε ότι το κατέχετε και κάποιοι από τους αρκετούς σίγουρα θα το κάνετε κιόλας: παίζω ένα game όπου έχω ρόλο support, που εκ των πραγμάτων απ' όσο μου κόβει έως τώρα, ο ρόλος αυτός είναι να βοηθάω τους λοιπούς να κερδίσουμε το lane μας και κατ' επέκταση και το παιχνίδι χωρίς να μπορώ από μόνος μου να ρίξω ξύλο, θεωρώ πως παίζω φυσιολογικά έστω (δηλαδή δε στιλάρω creeps,wardαρω,healαρω, ενημερώνω για πιθανά ganks και κάνω τέλος πάντων ότι μπορώ για να παρεμποδίσω τους άλλους φυλάσσοντας και τον δικόν μου συμπαίκτη ταυτοχρόνως).Βλέπω όμως ότι με αυτά που κάνω δε μπορώ να το σώσω.Δεν κατηγορώ κανέναν.Ρωτάω λοιπόν και πάλι: πρακτικά υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να ανατρέψω την κατάσταση και να κάνω τη διαφορά;Όταν δηλαδή για παράδειγμα έχω blitz, κάνω pull στον πύργο το αντίπαλο adc, το κάνω knockback, του ρίχνω exhaust και η ashe η δική μου flashάρει προς τα πίσω να μην τη ρίξει ο άλλος ο έτοιμος να πνιγεί με 10% hp, τι πρέπει να κάνω αν δε θέλω να παραδεχτώ ότι θα χάσω από αυτούς τους αντιπάλους;Πουλάω τα αντικείμενά μου και πα να γίνω ad blitz;Ή απλά διασκεδάζω το αναπόφευκτο και τρολλάρω, όπως τελικά έκανα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να μη χρυσώνουμε χάπια κλπ ΟΧΙ παίζοντας support δε μπορείς να γυρίσεις το game μόνος σου. Αν νομίζεις ότι είσαι καλός σε μία άλλη θέση διεκδίκησε τη όσο μπορείς στο champ select (όχι mid or afk και μαλακίες, απλά ζητάς, παρακαλάς κλπ αν έχεις και κάνα καλό streak πες τους να τσεκάρουν το lolking). Γενικά απέφευγε να παίζεις support όποτε μπορείς ό,τι pick και αν είσαι (με την προϋπόθεση πάλι ότι είσαι καλός σε μία άλλη θέση).

 

Για να γυρίσεις game με support πρέπει να έχεις κάποιο hard cc (leona, blitz hook, ali flash-pulv) και να πιάσεις έναν εκτός θέσης ΚΑΙ το team σου να τον φάει. Τονίζω το και γιατί πες ότι εσύ κάνεις το θεϊκό grab ή stun και το team σου απλά κοιτάει όλη αυτήν την ώρα. Ε, δε μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω από τη μεριά σου.

 

Γενικά πρέπει  να αποδεχθείς ότι είναι ένα team game στο οποίο είναι πολύ δύσκολο και ελάχιστες φορές συμβαίνει να νικήσεις μόνος σου. Πρέπει να εμπιστευθείς το team σου και να παίξεις μαζί τους. Από τη μεριά σου κάνε πάντα ότι καλύτερο μπορείς. Αν το team σου δε μπορεί να ανταποκριθεί στις κινήσεις σου και στα γαμάτα plays σου θα χάσετε, αλλά εσύ θα έκανες ότι περνούσε από το χέρι σου (θεωρητικά). 

 

Γενικά αν εσύ κάνεις κάθε φορά αυτό που πρέπει να κάνεις σωστά σε βάθος χρόνου θα νικάς πιο πολύ από όσο χάνεις.Αλλά όπως και να το κάνουμε άμα κάνει το support σωστή δουλειά και κάνει και το mid ή ο jungler σωστή δουλειά lategame κυρίως δε θα έχουν το ίδιο αντίκτυπο.

 

Τέλος να πω ότι δεν υπάρχει κάποιος κανόνας έτσι; Να σου πω δηλαδή κάνε αυτό και θα νικήσεις και αυτό (ξανά) γιατί είναι ένα team base game. Μπορεί να τα κάνεις όλα σωστά και οι δικοί σου όλα λάθος. Δε θα νικήσεις αλλά δεν έχεις λόγω να θυμώσεις κιόλας.

 

TLDR: Παίξε όσο καλύτερα μπορείς στη νίκη και στην ήττα γιατί ΔΕΝ μπορείς να κάνεις κάτι άλλο (αυτό πρέπει να καταλάβεις κυρίως)

 

EDIT: Μία μικρή σημείωση. Αν πχ είσαι καλός σε mid/top και είσαι 3ο pick και τους λες "guys im good at mid and top" αλλά οι άλλοι 2 σε γράφουν και παίρνουν και mid και top, αυτό δε σημαίνει ότι παίρνεις adc ή jungle απλά για να μη παίξεις support γιατί δε μπορείς να κάνεις carry από αυτή τη θέση. Είναι καλύτερα να παίξεις support είτε είσαι καλός είτε όχι παρά adc και να μην είσαι καλός. Εδώ είναι που πρέπει να σφίξουμε λίγο τα δόντια και να δούμε πού βρισκόμαστε και να πούμε "δεν το έχω το jungle ρε παιδί μου".

Μπορεί ό συμπαίκτης σου που θα παίξει adc να μην το έχει ούτε αυτός αλλά αυτό δεν το ξέρεις και από τη μεριά σου πάλι θα έχεις κάνει την καλύτερη κίνηση δλδ να μην παίξεις κάτι στον οποίο ξέρεις ότι δεν είσαι καλός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...