Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε παλιό PC...


metalas94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

βρήκα και αυτό εδώ στις αγγελίες......

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=320951

καλό είναι?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:58 ----------

 

το σετάκι αυτό που μου είπες είναι για να αναβαθμίσω τον παλιό, ή για να φτιάξω καινούργιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα και αυτό εδώ στις αγγελίες......

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=320951

καλό είναι?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:58 ----------

 

το σετάκι αυτό που μου είπες είναι για να αναβαθμίσω τον παλιό, ή για να φτιάξω καινούργιο?

 

1) Με το συγγεκριμενο ξεχνας κατευθειαν τα παιχνιδια (πρωτη φορα βλεπω τετοιο κουτι :lol:)

2) Να φτιαξεις καινουργιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, υπαρχουν 2 προτάσεις. μια η δική μου με 270 και η αλλη του pabou με 355... αποτι καταλαβα για τις απαιτησεις σου απο το μηχανημα σε καλύπτουν και οι 2...

 

Για να καταλάβεις, εγω παίζω ανετα san andreas και στο celeron της υπογραφής μου με μια καρτουλα με μόλις 128mb μνήμη (τώρα που το βλέπω λείπει η αλλη μια ραμ που εβαλα αρα προσθεσε αλλα 512 :P)

 

 

@pabou13: 1) το κουτακι πολυ αστειο, μου θυμιζει αυτα τα βαλιτσάκια που έχουν στις χρηματαποστολές...

2) απο συμβατότητες τα κομματια που επιλεξαμε τοσο εσυ όσο και εγω τι λένε? εχουμε καμια ιδέα; μην τρέχει το παιδι σαν εναν γνωστο μου που διάλεξε οτι να ναι κομματια στο πρωτο μηχανημα που εφτιαξε μονος του (τον υποφαιν'όμενο) με μπλε οθονες και δε συμμαζευεται...

 

 

πάντως metalas94 αν δεν το βιάζεσαι ρίξε μια ματια και στις προσφορές που κυκλοφορουν για ετοιμα tower. Καμια φορα αξίζουν, και θα είσαι σιγουρος οτι θα σου πάει και καιρό...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:12 ----------

 

πλακα πλακα τωρα που βλέπω τη συνθεση που σου εκανα σκεφτομαι να στείλω το κατεβαστηρι μου, να υποβαθμίσω τον amd απο γραμματεα (word, excel internet Κλπ.) σε κατεβαστήρι και να πάρω αυτό για κυρίως desktop μου (κατα τ'αλλα υπαρχει μεγάλη αγαπη με το λαπτοπ :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι στις δυο συνθεσεις που φτιαξαμε ολα τα parts ειναι μια χαρα συμβατα..

Oι ετοιμες συνθεσεις imho δεν αξιζουν..

 

πράγματι δεν αξίζουν για τα κομματια που περιέχουν αλλα δεδομένου οτι είναι πιο σταθερά κάποιοι (πχ εγω) θα τα προτιμούσαν... Εδω και 10-11 χρόνια είμαι με κατσαβίδι, πολύμετρο και καλαι στο χερι και παρτη μια μητρική πετα την αλλα και δωσε τα RMA και πηγαινε-ελα στο απαραδεκτο πλαισιο (οχι οτι το e-shop παει πίσω, αλλα αναλογικά είναι καπως καλυτερο-τουε εχω ξεγελάσει αρκετες φορές με προιόντα που εξαιτίας μου χαλασαν και τα αντικατεστησαν).

 

Παντως αν με 17-18 ευρω προσθεθεί στη συνθεση μου η καρτα που προτείνεις θα ηταν πολυ ωραία (δεν την ξέρω αυτή που έβαλα αλλα απ'οσα διάβασα οτι έχει μ'αρεσε... Ασε που εχει και hdmi για να τη συνδεσει το παιδι σε καμια lcd)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα άλλο έχεις να μας πεις για την AMD γιατρέ; Αν όχι, κάτσε με το centrino σου. Ειδάλλως μην πετάς ετσι τις αστειότητες σου δίχως να ξέρεις τι σου γίνετε.

 

http://www.cray.com/products/XT5.aspx

http://www.cray.com/Assets/PDF/products/xt/whitepaper_ecophlex.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πράγματι δεν αξίζουν για τα κομματια που περιέχουν αλλα δεδομένου οτι είναι πιο σταθερά κάποιοι (πχ εγω) θα τα προτιμούσαν...

 

Αν μιλάμε για κάποιο έτοιμο σύστημα απο επώνυμο κατασκευαστή πχ ibm hp κτλ αυτό πιθανώς να ισχύει..Αλλά αν λέμε για τις συνθέσεις του πλαισίου ή του e-shop δε νομίζω να έχουν κάποια διαφορά απο ένα σύστημα που θα έφτιαχνα εγώ..Ίσα ίσα νομίζω οτι επιλέγουν κάποιες φτηνές motherboards που εισάγουν οι ίδιοι για να τις προωθήσουν και μόνο προβλήματα μπορούν να δημιουργήσουν..

 

 

Όσο για τη γνώμη σου για τους amd διαφωνώ απολύτως..

Μετά το 1999 όταν και πήρα τον πρώτο μου amd athlon 550 δεν έχω ξανακοιτάξει τους intel και πάντα ημουν ικανοποιημένος..

Είχα athlon,athlon xp,athlon 3200+,athlon x2 και τώρα σκέφτομαι πάλι για athlon phenom..AMD και ξερό ψωμί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πράγματι δεν αξίζουν για τα κομματια που περιέχουν αλλα δεδομένου οτι είναι πιο σταθερά κάποιοι (πχ εγω) θα τα προτιμούσαν... Εδω και 10-11 χρόνια είμαι με κατσαβίδι, πολύμετρο και καλαι στο χερι και παρτη μια μητρική πετα την αλλα και δωσε τα RMA και πηγαινε-ελα στο απαραδεκτο πλαισιο (οχι οτι το e-shop παει πίσω, αλλα αναλογικά είναι καπως καλυτερο-τουε εχω ξεγελάσει αρκετες φορές με προιόντα που εξαιτίας μου χαλασαν και τα αντικατεστησαν).

 

Παντως αν με 17-18 ευρω προσθεθεί στη συνθεση μου η καρτα που προτείνεις θα ηταν πολυ ωραία (δεν την ξέρω αυτή που έβαλα αλλα απ'οσα διάβασα οτι έχει μ'αρεσε... Ασε που εχει και hdmi για να τη συνδεσει το παιδι σε καμια lcd)

 

Οι ετοιμες συνθεσεις δεν ειναι ταυτοχρονως και πιο σταθερες, ειναι απλως για οσους δεν μπορουν να συνθεσουν μονοι τους pc.. Tωρα μην μου πεις οτι τα τροφοδοτικα (no name - του κιλου) που δινουν στους (περισσοτερους) ετοιμους Η/Υ ειναι πιο σταθερα απο τα επωνυμα (αξιοπιστα) που προτεινουμε στις custom-made συνθεσεις. Και εναν ετοιμο υπολογιστη μπορεις να τον πηγαινοφερνεις στο Rma, αυτο που λες δεν σημαινει κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή το σετάκι που μου φτιάξατε είναι ένα ολόκληρο PC?

wow...

η σύνθεση του Παύλου έχει τίποτα καλύτερο και είναι πιο ακριβή?

παιδιά, sorry κι΄ολας που ρωτάω τέτοιες ερωτήσεις αλλα είμαι ψηλο άσχετος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε παιδια, γουστο και καπελο σας. όπως και εγω με το centrino duo ειμαι απολυτα ευχαριστημένος πρεπει και το παιδι να είναι με το pc του ευχαριστημενο. Και συμφωνα με την εμπειρία μου απο τα 5-6 amd που εχω πεταξει τα λεφτα μου (και οχι του μπαμπακα μου) για να τα πάρω τα AMD δεν ειναι καλα μηχανηματα.

Σημειοτέων δεν ζω για να παίζω παιχνίδια...και τα pc μου βλασφημουν απο την υπερχρηση επαγγελματική και μη... τα πληκτρα του λαπτοπ εχουν αρχίσει να ξεβαφουν, τα 2 gb της μνήμης του εγιναν 4, προστέθηκαν 2 εξωτερικοι δισκοι (750 + 640, ο τελευταίος σε lan για να κανω pvr απο το Dreambox) και δε συμμαζευεται...

 

Φίλε μου σου προτείνω ανεπιφύλακτα το συστημα που ποσταρα, με μολις 270 ευρω. Θα κανεις τη δουλεια σου για χρόνια κ αμα δεν σου αρεσει το συζηταμε να στο πληρωσω και να το παρω εγω...

 

@pabou13: δεν εχουν ολα τα Branded pc μουφα τροφοδοτικα... ενα compaq που ανοιξα πριν λίγες μερες είχε seasonic μέσα...

 

@grimpr: εσυ εξυπνε ποσοστα παιρνεις απο την amd? τι καψα ειναι αυτη πια...; και δεν ξερω για τους amd και χεστηκα κιολας, ξερω οτι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ απο αυτους. Και πιστεψε με 6 pc εστησα με amd, οχι 1 η ακομα χειρότερα κανένα. Ποτε δεν μιλάω τοσο εντονα για κατι που δεν ξέρω (μήπως το κανεις εσυ αυτο;)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:10 ----------

 

Υ.Γ. αν εχεις τα χρήματα του pabou13 ειναι καπως καλυτερη... γενικα την ιδια δουλεια πιστευω θα σου κανουν βεβαια (για τη χρηση που το θες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...