Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε παλιό PC...


metalas94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιταξτε κυριοι (και καραγκιοζη κολλημενε με τα amd grimpd πως σκατα σε λενε). Το θεμα μου με τα amd είναι οτι οσες φορες και αν αγορασα εναν δεν με ικανοποιησε σαν υπολογιστης. Παντα είχα προβλήματα. Σε αντιθεση με τον καημενο τον centrino duo που εχω τωρα και δουλευει σαν σκυλι εδω και 2 χρονια 24/7/365(*2)...

Τελος το θεμα, το παιδι ας αγορασει οτι θελει εμεις του προτειναμε οτι νομιζαμε, καποιοι κανατε παρεμβολες για να παρετε τα ποσοστα σας απο την amd. καλα στερνα... :P

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:49 ----------

 

 

όποις θελει ερχεται δοκιμαζει το καβουρδιστιρι που εχω στην υπογραφή μου. Θα το ανταλασσα ευχαριστως με ενα pentium 4 @ 3.2 που ειναι της ιδιας εποχης... και μαλακια μου τοτε που δεν το πηρα αλλα ακουγα τοοοοσο καλα λογια για τα amd (ειδικα τα 3200) απο κατι κασσάνδρες σαν τον φιλο μας που πεταξα τα λεφτα μου σε αυτη την πατατα...περιπου στα ιδια εβγαινε ενα intel που θα το χαιρομουν ακομα... :X

 

 

 

Εσυ που λες για την ιντελ περνεις ποσοστα???τραβα βαψου μπλε και πεσε στην μπανιερα καλυτερα......τοσος κοσμος που εχει amd δεν βλεπω να εχει παραπονεθη στο φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

paylidis : Σταματα να λες για αυτους που παρεμβαινουν στο τοπικ για να προωθησουν τα amd προϊοντα.Ειναι μια τεραστια χαζομαρα που εχεις δημιουργησει στον εγκεφαλο σου.Τα amd προϊοντα ειναι μια χαρα.Αποδειξη τα ατελειωτα forum που μιλανε γιαυτα.Και μην μιλησω για το vfm που προσφερουν σε σχεση με ιντελ,αλλα και σε gpu σε σχεση με nvidia.Εκτος απο τους 6 υπολογιστες σου,ρωτησες κανεναν αλλον για να δεις αν εχουν τυχον προβληματα με τα συγκεκριμενα cpu ?Επισης σχολια οπως οτι τα τσιπακια ειναι μουφα κλπ ειναι απλα για λυπηση.Δες επισης τα links που σου εγραψε ο grimpr,cray xt5 και cracken,ειναι 2 supercomputers που χρησιμοποιουν μαντεψε : amd opteron. Και το οτι το 80% της παγκοσμιας το κατεκτησε η ιντελ,δεν σημαινει οτι το κερδισε με την αξια της,τοσα fanboys εχει που διαστρεβλωνουν τις σκεψεις των νεων και ασχετων αγοραστων σε φορυμ,και εχει κανει αλλες τοσες μονοπωλιακες στρατηγικες.Μην λεμε και οτι θελουμε παιδια.

 

anyway, δεν ειναι εδω το μερος να μαλώσουμε για intel & amd και να χεσουμε το θεμα του παιδιού. Βγαίνουμε off topic. αυτο που του ειπα εγω είναι η γνώμη μου και η προταση μου. τελος.

 

Και ναι θα το χεσουμε το θεμα διοτι αμα διαβαζει καποιος επισκεπτης τα σχολια σου τοτε θα πειστει οτι πραγματικα οι intel cpu αξιζουν περισσοτερο απτους amd διχως καποιο λογο και αιτια και κυριως αποδειξη,και θα πεισει και αλλους τοσους και παει λεγοντας,και ετσι μετα η ιντελ σου,καταλαμβανει και το 80% της παγκοσμιας αγορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ που λες για την ιντελ περνεις ποσοστα???τραβα βαψου μπλε και πεσε στην μπανιερα καλυτερα......τοσος κοσμος που εχει amd δεν βλεπω να εχει παραπονεθη στο φορουμ.

 

ναι ρε φιλε εγω παιρνω ποσοστα για να σας τσατιζω και να γελαω... Ενα τιποτα ήταν, ειναι και θα ειναι οι Amd. Και καλυτερα να βαφτω μπλε και να πεσω στη μπανιερα παρα να παρω pc-μπανιερα με amd ξανα... Ακομα και αν η "εταιρεια" βγαλει "διαστημοπλoιο" cpu εγω θα παρω το "παπακι" της intel για να ξερω οτι εχω υπολογιστη OXI BARBEQUE!

 

AMD SUCKS ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΑΣ!

 

Και ναι φιλε, ρωτησα και αλλους γνωστους μου και μονο ενας χαχας κολλημενος σαν εσας τους υποστηριζε (αν κ πλεον εχει Q6600)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε φιλε εγω παιρνω ποσοστα για να σας τσατιζω και να γελαω... Ενα τιποτα ήταν, ειναι και θα ειναι οι Amd. Και καλυτερα να βαφτω μπλε και να πεσω στη μπανιερα παρα να παρω pc-μπανιερα με amd ξανα... Ακομα και αν η "εταιρεια" βγαλει "διαστημοπλoιο" cpu εγω θα παρω το "παπακι" της intel για να ξερω οτι εχω υπολογιστη OXI BARBEQUE!

 

AMD SUCKS ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΑΣ!

 

Και ναι φιλε, ρωτησα και αλλους γνωστους μου και μονο ενας χαχας κολλημενος σαν εσας τους υποστηριζε (αν κ πλεον εχει Q6600)

 

τραβα βρες κανα bench με AMD 245 και E5200 και μετα ελα πες μου.και πες την αποψη σου και σε αλλα φορουμ να δεις τι καρπαζα θα φας.και απρε χαμπαρη οτι δεν ειναι θεμα υποστηρηξεις της amd αλλα θεμα value for money που ι ιντελ δεν μπορει να κανει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD AMD Athlon II X4 620 (sAM3, 2.6GHz, Cache 2MB, Box )

94,99 €

OCZ Reaper HPC 4GB CL4 DDR2-800 Ram Kit (PC2-6400, 4-4-4-15, OCZ2RPR800C44GK)

42,99 €

Asrock A770DE+ (sAM2, DDR2, AMD770)

46,01 €

Sapphire 4670 Ultimate SVGA (PCI-Express, Ultimate, 512MB)

67,00 €

LG GH22NS30 Black DVDRW +/- (Sata, Bulk)

20,00 €

Asus TA-891 Black

28,00 €

OCZ Stealthxstream PSU (400W, OCZ400SXS)

48,00 €

Western Digital 500GB HDD (16MB Cache, 7200 rpm, Sata 2, WD5000AAKS)

 

42,55 €

 

συνολικό κόστος προϊόντων 389,54 €

κόστος μεταφορικών 0,00 €

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:27 ----------

 

τετραπυρινο παρακαλω και crossfire

παντως αν ειχες ενα φιλο να στα μονταρει μπορουσες τα ΄παρεις σε καλυτερες τιμες απο skoutz.gr

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:32 ----------

 

Y.Γ :οταν πηρα τον amd 4400χ2 939 ενας φιλος πειρε τον αντιστοιχο ιντελ δυπιρινο εναν D 8xx η 9χχ δεν θυμαμε καλα αλλα αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ειμουν πιο γρηγορος!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paylidis ποιος ηταν ο τελευταιος(τεχνολογικα) amd επεξεργαστης που χρησιμοποιησες;

 

ενας 4600 Χ2 σε ΑΜ2. Αμελητεος... Καλυτερος σε σχεση με τον 3500 αλλα πολυ χειροτερος απο τον επισης διπυρηνο Τ7500 μου. Και το χειροτερο οτι τον εφτιαξα για φιλο... :-(

 

και μη μου λετε ρε μαγκες για bench και δε συμμαζευεται, εγω βλεπω τους υπολογιστες πως δουλεουν σε εμενα και ποσο μου αντεχουν. Ειλικρινα ποσως με ενδιαφερουν τα τεστ που τρεχουν στα εργαστηρια των geeks...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:35 ----------

 

artshadows βλεπω ομως οτι και εσυ τωρα το γυρισες σε Intel... Επισης η σειρα Pentium D ειναι γνωστο οτι ηταν πιο αποτυχημενη και απο τους Athlon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τοτε παντως η amd εχει βγαλει καλυτερους επεξεργαστες...δες και τους πιο καινουργιους πχ τον 550...για τα λεφτα του (περιπου 90ευρω) ειναι φοβερος επεξεργαστης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τοτε παντως η amd εχει βγαλει καλυτερους επεξεργαστες...δες και τους πιο καινουργιους πχ τον 550...για τα λεφτα του (περιπου 90ευρω) ειναι φοβερος επεξεργαστης...

 

δεχομαι την αποψη σου. Απλως απο την ως τωρα εμπειρία μου ειμαι τοσο απογοητευμένος που ειλικρινα ΛΥΠΑΜΑΙ να "πεταξω" για 7η φορα τα λεφτα μου. Προς το παρον, και μεχρι να κλεισει η Intel (απο σεισμο, καταποντισμο η οτι αλλο σκατα...) δεν την αλλαζω με τιποτα... Δεν μπορω πλεον να τρωγομαι με τον υπολογιστη μου και οχι κολαει, οχι δεν κανει αυτο δ κανει εκεινο, οχι ζεσταινεται κ δε συμμαζευεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μάλιστα..είναι ένα επιχείρημα..

 

ο 3500 δεν μπορουσε να επεξεργαστει βιντεο, να το μετατρεψει και να το καψει σε dvd αν σ'αρεσει πιο πολυ σαν επιχειρημα. Παντα κατεληγε σε παγωμα το pc ή εκανε επαννεκινηση απο μονο του λογω θερμοκρασιας. Και για να σε προλαβω την μαμα ψυκτρα την ειχε περασει τεχνικοσ (σωστα) και μια που περασα εγω αργοτερα δεν εκανε διαφορα πανω απο 5 βαθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ιντελ pii μετα ΡΙΙΙ μετα athlon μετα athlon χ2 939 μετα core 2 duo μετα ταυτοχρονα q6600 phenom 9950 και μετα ι7 κριμα δεν προλαβα να βαλω cyrix..xixi .Kαι ολα καλα βγηκανε ευτυχως που δεν ειχες παρει τους διπυρινους D διοτι τωρα θα εβριζες την ιντελ και μετα.......

sorry για το off topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι ο φιλος ζητησε εναν υπολογιστη με 300-350 ευρω...με τετοιο χαμηλο budget προτεινουμε amd γιατι εχει καλυτερα προιοντα value for money...αν ειχε μεγαλυτερο budget,πιθανως οι περισσοτεροι θα του προτειναν i5 ή i7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 3500 δεν μπορουσε να επεξεργαστει βιντεο, να το μετατρεψει και να το καψει σε dvd αν σ'αρεσει πιο πολυ σαν επιχειρημα. Παντα κατεληγε σε παγωμα το pc ή εκανε επαννεκινηση απο μονο του λογω θερμοκρασιας. Και για να σε προλαβω την μαμα ψυκτρα την ειχε περασει τεχνικοσ (σωστα) και μια που περασα εγω αργοτερα δεν εκανε διαφορα πανω απο 5 βαθμους

 

με μια ψυχτρα δεν βλεπεις διαφορα αν ολο το κουτι ειναι χωρις ανεμηστιρες......εμενα γτ ο ταπηνος σημερα athlon xp με μαμα ψυχτρα και χωρις ανεμηστιρες στο κουτι τα κανει αυτα που λες χωρις προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι ο φιλος ζητησε εναν υπολογιστη με 300-350 ευρω...με τετοιο χαμηλο budget προτεινουμε amd γιατι εχει καλυτερα προιοντα value for money...αν ειχε μεγαλυτερο budget,πιθανως οι περισσοτεροι θα του προτειναν i5 ή i7...

 

και εγω ι5 ξεκινησα να του στησω αλλα δεν εβγαιναν κατω απο 470...

 

atrshadows εχουμε αρκετα κοινη πορεια στα cpu μονο που εγω ξεκινησα με 486 της amd :P και ενω θα επρεπε να ειναι ο "αγαπημενος" μου επεξεργαστης σαν "πρωτος" υπολογιστης που ηταν (και τον εχω ακομα) μου ειχε βγαλει το λαδι... καθε διμηνο πηγαινε στην (τοτε) Plato (θυμασαι τον πουλιαδη?)...

 

Οχι D δεν ειχα, αλλα δεν πιστευω οτι ολοι αυτοι που κανουν σαν τρελοι με τα amd απογοητευτηκα απο τους D και το γυρισαν... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...