Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε παλιό PC...


metalas94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χέστηκε και το 20% της παγκόσμιας αγοράς που κρατάει η AMD για το αν έμεινες η οχι ευχαριστημένος. Φόρα πάμπερς απο εδώ και πέρα.

 

το 20% τα λεει όλα. Η εταιρεία δεν είναι καμια χθεσινή. αν ήταν καλοι οι επεξεργαστες της θα ειχε το 80% της ιντελ...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:17 ----------

 

anyway, δεν ειναι εδω το μερος να μαλώσουμε για intel & amd και να χεσουμε το θεμα του παιδιού. Βγαίνουμε off topic. αυτο που του ειπα εγω είναι η γνώμη μου και η προταση μου. τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

@pabou13: δεν εχουν ολα τα Branded pc μουφα τροφοδοτικα... ενα compaq που ανοιξα πριν λίγες μερες είχε seasonic μέσα...

Οι ετοιμες συνθεσεις δεν ειναι ταυτοχρονως και πιο σταθερες, ειναι απλως για οσους δεν μπορουν να συνθεσουν μονοι τους pc.. Tωρα μην μου πεις οτι τα τροφοδοτικα (no name - του κιλου) που δινουν στους (περισσοτερους) ετοιμους Η/Υ ειναι πιο σταθερα απο τα επωνυμα (αξιοπιστα) που προτεινουμε στις custom-made συνθεσεις. Και εναν ετοιμο υπολογιστη μπορεις να τον πηγαινοφερνεις στο Rma, αυτο που λες δεν σημαινει κατι...

 

Γι'αυτο εβαλα και στα περισοτερα..

To παραπανω απευθυνοταν στις φθηνες ετοιμες λυσεις που υπαρχουν σε συγκριση με τις custom-made, εννοειται οτι μια ετοιμη συνθεση των 800+ευρω θα εχει και αξιοπιστo psu..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paylidis αν δεν εμεινες εσυ ευχαριστημενος απο την amd, δεν φταει η amd απαραιτητα. Μπορει να εκανες κακη επιογη μητρικης η και μνημων. Το οτι οι amd δεν ειναι καλοι, ειναι γνωμη σου, οχι κοινος τοπος. Καθως και οτι πληρωσες τα pc σου με δικα σου λεφτα ειναι μαγκια σου αλλα που κολλαει? Οι ΑΜD ειναι value for money επεξεργαστες. Και αυτο ειναι κανονας. Για τοσο χαμηλο σε χρηματα pc εγω θα εβαζα amd και μαλιστα την αρχικη συνθεση που εμφανιστηκε, ελαφρως αλλαγμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paylidis αν δεν εμεινες εσυ ευχαριστημενος απο την amd, δεν φταει η amd απαραιτητα. Μπορει να εκανες κακη επιογη μητρικης η και μνημων. Το οτι οι amd δεν ειναι καλοι, ειναι γνωμη σου, οχι κοινος τοπος. Καθως και οτι πληρωσες τα pc σου με δικα σου λεφτα ειναι μαγκια σου αλλα που κολλαει? Οι ΑΜD ειναι value for money επεξεργαστες. Και αυτο ειναι κανονας. Για τοσο χαμηλο σε χρηματα pc εγω θα εβαζα amd και μαλιστα την αρχικη συνθεση που εμφανιστηκε, ελαφρως αλλαγμενη.

 

δεν διαφωνω οτι ειναι value for money, αυτο που λεω εγω ειναι οτι για μενα δεν αξίζουν τίποτα. Πιστεψε με ολα εκτοσ απο 1 μηχανηματα το εφτιαξε τεχνικος για μενα, αφου εψαξε αν ολα τα κομματια κολανε μεταξυ τους. Και ειδικα το προτελευταιο (αυτο της υπογραφής μου) βγήκε μετα απο πολύ "ψαξιμο" στην εποχη που η "εταιρεια" ειχε τα πανω της. Όσο για το οτι το πληρωσα μονος μου το παω στο οτι δεν αλλαζω καθε 6 μήνες pc με τα λεφτα του μπαμπα μου αλλα θέλω και πρέπει να φτιάχνω ενα μηχανημα για να μου πάει καιρο και αυτο σίγουρα δεν ήταν/ειναι/θα ειναι amd.

 

Φίλε metalas η συνθεση του pabou13 είναι εξαιρετική. Go for it!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:40 ----------

 

oi μονες ενστασεις μου θα ήταν στο τροφοδοτικό που ειναι καλό αλλα σχετικα λιγα watt για ενδεχομενη αναβαθμιση σου αργότερα. εγω θα εβαζα αυτο που σου πρότεινα με 8€ παραπάνω και θα διεθετα "το περισευόμενο ποσο" στο να βάλω 640gb δίσκο (αυτο που πρότεινα) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε παιδια, γουστο και καπελο σας. όπως και εγω με το centrino duo ειμαι απολυτα ευχαριστημένος πρεπει και το παιδι να είναι με το pc του ευχαριστημενο. Και συμφωνα με την εμπειρία μου απο τα 5-6 amd που εχω πεταξει τα λεφτα μου (και οχι του μπαμπακα μου) για να τα πάρω τα AMD δεν ειναι καλα μηχανηματα.

Σημειοτέων δεν ζω για να παίζω παιχνίδια...και τα pc μου βλασφημουν απο την υπερχρηση επαγγελματική και μη... τα πληκτρα του λαπτοπ εχουν αρχίσει να ξεβαφουν, τα 2 gb της μνήμης του εγιναν 4, προστέθηκαν 2 εξωτερικοι δισκοι (750 + 640, ο τελευταίος σε lan για να κανω pvr απο το Dreambox) και δε συμμαζευεται...

 

Φίλε μου σου προτείνω ανεπιφύλακτα το συστημα που ποσταρα, με μολις 270 ευρω. Θα κανεις τη δουλεια σου για χρόνια κ αμα δεν σου αρεσει το συζηταμε να στο πληρωσω και να το παρω εγω...

 

@pabou13: δεν εχουν ολα τα Branded pc μουφα τροφοδοτικα... ενα compaq που ανοιξα πριν λίγες μερες είχε seasonic μέσα...

 

@grimpr: εσυ εξυπνε ποσοστα παιρνεις απο την amd? τι καψα ειναι αυτη πια...; και δεν ξερω για τους amd και χεστηκα κιολας, ξερω οτι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ απο αυτους. Και πιστεψε με 6 pc εστησα με amd, οχι 1 η ακομα χειρότερα κανένα. Ποτε δεν μιλάω τοσο εντονα για κατι που δεν ξέρω (μήπως το κανεις εσυ αυτο;)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:10 ----------

 

Υ.Γ. αν εχεις τα χρήματα του pabou13 ειναι καπως καλυτερη... γενικα την ιδια δουλεια πιστευω θα σου κανουν βεβαια (για τη χρηση που το θες)

 

 

ποιος ο λογος να παει σε παλιο σοκετ που δεν θα μπορει να κανει ουτε μια αναβαθμηση αν και οταν χρηαστη απο το να παει στου πολη καλους και αξιοπηστους πλεον amd με προοπτικη αναβαθμησης στο μελον???γτ εισαι κολιμενος ρε φιλε επηδη εισαι εσυ γκατεμοσαβρος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη το ΑΜ3 εχει παραπάνω απο 1-2 χρονια ζωης ακόμα...; χλωμοτατο... φιλε μου να μου ειχε τυχει σε 1 η 2 pc ναι θα ήμουν γκαντεμης... αλλα σε 6 pc δεν ειναι γκαντεμια... είναι λακαμια μου που πεταξα τα λεφτα μου στους κωλοεπεξεργαστες τους... και θα ημουν κολλημενος αν επαιρνα 1-2 pc με amd ή και κανενα (σαν αλλους) και ελεγα αυτα που λεω, πρώτα δοκιμάζω και μετα λέω. Το χειροτερο ειναι οτι το τελευταιο amd που σεταρα (ένα Χ2 σε ΑΜ2) το εφτιαξα για φίλο και το παιδί ειχε ρίξει πολλα λεφτα για μητρικη και τον επεξεργαστή (~360€) και δεν εμεινε καθολου ευχαριστημενος (πραγμα που ντρεποταν να μου πει ο ιδιος μαλιστα απο ευγενεια αλλα το καταλαβα και οταν τον ρωτησα μου το επαληθευσε), γι'αυτο μακριά...

 

Intel και ας καταργηθεί του χρονου! Θα του παει το pc χρονια, δεν θα χρειαζεται καθε χρονο να αλλαζει πατατο-amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην συνθεση μου αντι για το seasonic καλυτερα αυτο και θα ειναι αρχοντας...

 

μ'αρεσει αλλα ξεφευγει και (σχετικα) λιγα watt.

 

metalas94: dvd-recorder κλπ εχεις ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη το ΑΜ3 εχει παραπάνω απο 1-2 χρονια ζωης ακόμα...; χλωμοτατο... φιλε μου να μου ειχε τυχει σε 1 η 2 pc ναι θα ήμουν γκαντεμης... αλλα σε 6 pc δεν ειναι γκαντεμια... είναι λακαμια μου που πεταξα τα λεφτα μου στους κωλοεπεξεργαστες τους... και θα ημουν κολλημενος αν επαιρνα 1-2 pc με amd ή και κανενα (σαν αλλους) και ελεγα αυτα που λεω, πρώτα δοκιμάζω και μετα λέω. Το χειροτερο ειναι οτι το τελευταιο amd που σεταρα (ένα Χ2 σε ΑΜ2) το εφτιαξα για φίλο και το παιδί ειχε ρίξει πολλα λεφτα για μητρικη και τον επεξεργαστή (~360€) και δεν εμεινε καθολου ευχαριστημενος (πραγμα που ντρεποταν να μου πει ο ιδιος μαλιστα απο ευγενεια αλλα το καταλαβα και οταν τον ρωτησα μου το επαληθευσε), γι'αυτο μακριά...

 

Intel και ας καταργηθεί του χρονου! Θα του παει το pc χρονια, δεν θα χρειαζεται καθε χρονο να αλλαζει πατατο-amd

 

δλδ εγω που εχω εναν athlonxp που με τα λεγομενασου ειναι για πεταμα γτ δουέυει σαν να ειναι καινουργιος χωρις προβλημα απο την πρωτη μερα που τον πειρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ'αρεσει αλλα ξεφευγει και (σχετικα) λιγα watt.

 

Το συγγεκριμενο παταει πολλα 500αρια κατω, για 4 ευρω παραπανω δεν νομιζω να εχει προβλημα ο topic starter..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου να μου ειχε τυχει σε 1 η 2 pc ναι θα ήμουν γκαντεμης... αλλα σε 6 pc δεν ειναι γκαντεμια... είναι λακαμια μου που πεταξα τα λεφτα μου στους κωλοεπεξεργαστες τους... και θα ημουν κολλημενος αν επαιρνα 1-2 pc με amd ή και κανενα (σαν αλλους) και ελεγα αυτα που λεω, πρώτα δοκιμάζω και μετα λέω. Το χειροτερο ειναι οτι το τελευταιο amd που σεταρα (ένα Χ2 σε ΑΜ2) το εφτιαξα για φίλο και το παιδί ειχε ρίξει πολλα λεφτα για μητρικη και τον επεξεργαστή (~360€) και δεν εμεινε καθολου ευχαριστημενος (πραγμα που ντρεποταν να μου πει ο ιδιος μαλιστα απο ευγενεια αλλα το καταλαβα και οταν τον ρωτησα μου το επαληθευσε), γι'αυτο μακριά...

 

Μπορείς να πεις με συγκεκριμένα επιχειρήματα γιατί δεν έμεινες ικανοποιημένος απο τους AMD και αν μιλάμε για αξιοπιστία πως ξέρεις οτι έφταιγε ο επεξεργαστής και όχι κάτι άλλο(mobo,ram,psu);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει ο παλιός, αλλά δεν θα φαίνεται ωραία στο μαύρο κουτί.......

όταν λες κτλ, εννοείς οτι χρειάζονται και άλλα πράγματα ακόμα, εκτός DVD RW?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι εισαι οκ. Πάρε ενα οικονομικο. Το τροφοδοτικο που προτεινε ο φιλος το ειδα λιγο στο νετ, σκιζει...

 

Οσο για τους καμμενους με τα amd δεν εχω να προσθεσω κατι άλλο, είναι απλά θέμα μη ικανοποιησης με τον υπολογιστή. ΚΑΙ ΠΟΣΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΩ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ 6 ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΥΛΙΚΟΥ... Ξεκολληστε πια, ποσοστα παίρνετε πια; ελεος... τα τσιπακια ειναι μούφα, αν δεν ήταν η ιντελ θα ειχε κλεισει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πεις με συγκεκριμένα επιχειρήματα γιατί δεν έμεινες ικανοποιημένος απο τους AMD και αν μιλάμε για αξιοπιστία πως ξέρεις οτι έφταιγε ο επεξεργαστής και όχι κάτι άλλο(mobo,ram,psu);

 

αργη ανταποκριση, πολλά κολλήματα, πολυ υψηλες θερμοκρασίες και καθολου σταθερότητα (σκωτσεζικο ντουζ κατασταση...μια τελεια - δεκα σκατα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...