Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγη φρονιμίτη


p_ilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω εκανα αρκετα ραμματα θα ελεγα. καποια ηδη ειχαν φυγει εχθες που πηγα & οσα ειχαν μεινει τα διωξαμε.

 

το θεμα ειναι οτι μου ειπε να βουρτσιζω καθε 2-3 ωρες & ειδικα εκεινη την περιοχη με μαλακη οδοντοβουρτσα.

 

και καταλαβενετε ποσο ποναει αυτο το σεναρio....

Λογικά για τα μικρόβια στο είπε.. Ήταν εσωτερικός ο δικός σου, έκοψε ουλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο/σχετικό: Όπως μου είπε η δικιά μου οδοντίατρος, τα νιφλαμόλ είναι καραμέλες. Μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να βοηθάνε, αλλά αν υπάρχει -πόνος- (σπασμένος φρονιμίτης, φλεγμονή, απόστημα) δεν κάνουν τίποτα. Και το έμαθα στη χειρότερη δυνατή περίπτωση, δύο ώρες από το κοντινότερο νοσοκομείο και μια ώρα από το κοντινότερο φαρμακείο  :P

Αν πιάσει πόνος από φρονιμίτη, μιλάτε με οδοντίατρο και κοιτάτε για αλγκοφρεν (400 ή 600). Σε εμένα πιάνει εκεί που το νιφλαμόλ πια δεν κάνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε έγκλειστο φρονιμίτη σκάβουν το κόκκαλο για να βγάλουν ρίζες κλπ, οπότε τα ίδια φαντάζομαι.

Όταν τραβάνε το δόντι δεν βγαίνει κ η ρίζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τραβάνε το δόντι δεν βγαίνει κ η ρίζα;

Τύπε είναι σαν να λες οταν τραβας το φυτό δεν θα βγει μσζι με τις ρίζες; οχι δεν θα βγει αν δεν σκαψεις πρώτα

 

Μακλειν μην ανησυχείς αν στο τσέκαρε γιατρός, νευρα είναι, καταπονηση ειναι, διαταρασσεται ξαφνικά όλη η περιοχή, δεν υπάρχει στάνταρ πόνος ούτε στάνταρ διάρκεια αυτού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τύπε είναι σαν να λες οταν τραβας το φυτό δεν θα βγει μσζι με τις ρίζες; οχι δεν θα βγει αν δεν σκαψεις πρώτα

 

Μακλειν μην ανησυχείς αν στο τσέκαρε γιατρός, νευρα είναι, καταπονηση ειναι, διαταρασσεται ξαφνικά όλη η περιοχή, δεν υπάρχει στάνταρ πόνος ούτε στάνταρ διάρκεια αυτού

Στο λέω γιατί η οδοντίατρος απλή όχι γναθοχειρουργος μου τράβηξε τον φρονιμίτη πριν 2 χρόνια και βγήκαν όλα με την μια.

Βγάλαμε ακτίνα και δεν υπήρχε τίποτα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήσουν τυχερός τότε που την γλύτωσες με ένα τράβηγμα. Ο δικός μου όμως που έβγαινε οριζόντιος έπρεπε να σπάσει πρώτα σε κομμάτια, να σκαφτεί παράλληλα το κόκαλο για να βγουν και οι ρίζες και το υπόλοιπο δόντι... άστα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήσουν τυχερός τότε που την γλύτωσες με ένα τράβηγμα. Ο δικός μου όμως που έβγαινε οριζόντιος έπρεπε να σπάσει πρώτα σε κομμάτια, να σκαφτεί παράλληλα το κόκαλο για να βγουν και οι ρίζες και το υπόλοιπο δόντι... άστα! 

καλα ποιες ριζες ; εμενα ειχε μονο 1 συμφωνα με την ακτινα, επισης και εμενα εσπασε το δοντι στην φαση απανω και το τραβηξε με κατι περιεργο....

τωρα εχω αλλο θεμα, Στον αριστερο κατω εχει φουσκωσει το ουλο και εχει καλυψει το 1/3 του δοντιου , καποια ιδεα για να ξεπρηστει το ουλο ; Δεν μπορω να παω για εξαγωγη αμεσα δεν εχουμε ατομα στη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα το ίδιο κάνει, καπέλωσε μεγάλο μέρος του σπασμένου φρονιμίτη μου. Και καλά επουλώνεται, έτσι μου είπε η οδοντίατρος μου. Αντιφλεγμονώδη (algofren) μου έδωσε να παίρνω, μου έφυγε το πρήξιμο και ο πόνος σε εκείνο το σημείο μέσα σε 1-2 μέρες, αλλά το ούλο εξακολουθεί να καλύπτει το δόντι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα το ίδιο κάνει, καπέλωσε μεγάλο μέρος του σπασμένου φρονιμίτη μου. Και καλά επουλώνεται, έτσι μου είπε η οδοντίατρος μου. Αντιφλεγμονώδη (algofren) μου έδωσε να παίρνω, μου έφυγε το πρήξιμο και ο πόνος σε εκείνο το σημείο μέσα σε 1-2 μέρες, αλλά το ούλο εξακολουθεί να καλύπτει το δόντι.

 

Το algofren σιρόπι η χάπι; κάτσε εσύ δεν το έβγαλες ακόμα; τι φάση παίζει;

Νομίζω πρέπει να βγει το δόντι για να κάτσει μετά το ουλο, εκτός και αν στο κόψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάπι, το 600ρι έπαιρνα στην αρχή, τώρα αν με πιάσει κανένας πόνος που και που παίρνω 400ρι.

Δεν τους έχω βγάλει ακόμα γιατί έπρεπε πρώτα να κάνω ένα κάρο σφραγίσματα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάπι, το 600ρι έπαιρνα στην αρχή, τώρα αν με πιάσει κανένας πόνος που και που παίρνω 400ρι.

 

Δεν τους έχω βγάλει ακόμα γιατί έπρεπε πρώτα να κάνω ένα κάρο σφραγίσματα :(

Οκ θα πάρω χάπι και εγώ σε ευχαριστώ :)

 

Περαστικά σου κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...