Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγη φρονιμίτη


p_ilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έκανα σήμερα εξαγωγή έναν πανο και ενώ μου κανε ράμματα έχω αίμα και δε λέει να σταματήσει.. Είναι λογικό? Και δε ξερω τι να κάνω τώρα στην ώρα του ύπνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε γενικα γραμμες επι του θεματος

Αλλη περιπτωση ειναι αν ο φρονιμιτης ειναι εγκλειστος η οχι(οι εγκλειστοι εχουν μεγαλυτερη διαδικασια οπως ειναι λογικο)

Πανω ειναι ποιο ευκολο να βγει απο οτι κατω(εχει να κανει κατι με το οστο)

Εχει σημασια αν βγει ευκολα η δυσκολα το δοντι για το πως θα εισαι τις επομενες μερες απο ενδεχομενο πρηξιμο δηλαδη διαφορετικα ειναι αν το βγαλει ο γιατρος σε 10 λεπτα και σου πει ωραια ολα οκ  και αλλο να παιδευται κανα μισαωρο και να ξεφυσαει για το δοντι που δεν βγαινει

επισης θελει ιδιαιτερη προσοχη τις πρωτες 48 ωρες απο την εξαγωγη που ειναι το διαστημα που σχηματιζεται ο θρομβος(αυτο που σχηματιζεται στο σημειο που ηταν το δοντι για να κλεισει η τρυπα )(ξερω  ατομα που δεν δωσανε προσοχη παθανε μολυνση και ητανε μετα με αντιβιωση φαρμακα κλπ)

 

εγω μια φορα που εβγαλα ημουν τυχερος και ητανε πανω δεν ηταν εγκλειστος και ειχε ευκολη εξαγωγη οποτε δεν υπηρχε κανενας πονος και την μερα της εξαγωγης αλλα και τις επομενες

το μονο κουραστικο ειναι που τις πρωτες μερες πρεπει να τρως απο την μια μερια

αμα ηξερα οτι ητανε τοσο ευκολο θα το ειχα βγαλει νωριτερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ενας φρονιμήτης ποση ωρα παίρνει το μέγιστο ξέρει κανεις; Ελπιζω οχι πανω από μία ωρα παντως! Επισης για το επομενο 24 ωρο δεν θα τρωω τιποτα; Αμα βγουν οι δυο κατω μαζι μετα δεν θα μασαω για 7 μερες καθολου; Μπορω να τρωω σουπες μονο;

Επισης μπορεις να σκυβεις κανονικα για να λουστεις ή να γυμναστεις πχ; ή πρεπει να περασουν μερες για να μπορεις;

Αν πας μονος σου πειραζει; Αμα παθεις καμια αναφυλαξια απο την ενεση τι γινεται;

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, artist1 είπε

Ο ενας φρονιμήτης ποση ωρα παίρνει το μέγιστο ξέρει κανεις; Ελπιζω οχι πανω από μία ωρα παντως! Επισης για το επομενο 24 ωρο δεν θα τρωω τιποτα; Αμα βγουν οι δυο κατω μαζι μετα δεν θα μασαω για 7 μερες καθολου; Μπορω να τρωω σουπες μονο;

Επισης μπορεις να σκυβεις κανονικα για να λουστεις ή να γυμναστεις πχ; ή πρεπει να περασουν μερες για να μπορεις;

Αν πας μονος σου πειραζει; Αμα παθεις καμια αναφυλαξια απο την ενεση τι γινεται;

τι ωρα ρε συ...αν ειναι μισος μεσα μισος εξω σε 5 λεπτα βγηκε...αν ειναι σκεπασμενος με ολο το ουλο θα παρει ωρα κανα μισαωρο και εξαρταται τον μαστορα.

δεν θα μασας απο εκεινη την πλευρα για 10 ημερες καλυτερα. θα φας κανονικα μετα απο 2-3 ωρες απο την αλλη πλευρα.

Γυμναστικη δεν ξερω δεν κανω δεν εχω αποψη. Απο την ενεση δεν ξερω αν μπορεις να παθεις κατι -θα μας πουν οι ιατροι εδω μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vairass είπε

τι ωρα ρε συ...αν ειναι μισος μεσα μισος εξω σε 5 λεπτα βγηκε...αν ειναι σκεπασμενος με ολο το ουλο θα παρει ωρα κανα μισαωρο και εξαρταται τον μαστορα.

δεν θα μασας απο εκεινη την πλευρα για 10 ημερες καλυτερα. θα φας κανονικα μετα απο 2-3 ωρες απο την αλλη πλευρα.

Γυμναστικη δεν ξερω δεν κανω δεν εχω αποψη. Απο την ενεση δεν ξερω αν μπορεις να παθεις κατι -θα μας πουν οι ιατροι εδω μεσα.

εμενα με πειραζει η ενεση αρα και αυτον ισως

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 2 κατω φρονινιτες μου εχουν βγει κανονικα σχεδον, αλλα απ το προηγουμενο Σαββατο ο αριστερος με πηγε γ*****. Πηγα Δευτερα οδοντιατρο, εδωσε ισχυρη αντιβιωση για 5 μερες (15 χαπια) κ μου ειπε να τον βγαλω για να μη ξαναγυρισει η μολυνση. Σημερα μπορεσα κ εφαγα κανονικο φαγητο 😕

Χεζομαι τους οδοντιατρους, θα τον βγαλω σε 2 εβδομαδες περιπου κ σιγουρα θα ζητησω sedation 😂 

Το καλο ειναι οτι δεν ειναι εγκλειστοι οποτε ευελπιστω να βγουν γρηγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Iris_89 είπε

Οι 2 κατω φρονινιτες μου εχουν βγει κανονικα σχεδον, αλλα απ το προηγουμενο Σαββατο ο αριστερος με πηγε γ*****. Πηγα Δευτερα οδοντιατρο, εδωσε ισχυρη αντιβιωση για 5 μερες (15 χαπια) κ μου ειπε να τον βγαλω για να μη ξαναγυρισει η μολυνση. Σημερα μπορεσα κ εφαγα κανονικο φαγητο 😕

Χεζομαι τους οδοντιατρους, θα τον βγαλω σε 2 εβδομαδες περιπου κ σιγουρα θα ζητησω sedation 😂 

Το καλο ειναι οτι δεν ειναι εγκλειστοι οποτε ευελπιστω να βγουν γρηγορα

Σε λιγα λεπτα βγαινουν  οι κατω χωρις πονο μη φοβασαι...

Για τους απανω δεν ξερω τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, vairass είπε

Σε λιγα λεπτα βγαινουν  οι κατω χωρις πονο μη φοβασαι...

Για τους απανω δεν ξερω τι γινεται.

Μωρε ναι, αλλα ο φοβος παραμενει φοβος. Για μετα ανησυχω, να δημιουργηθει clot για να επουλωθει, ολα αυτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, vairass είπε

Σε λιγα λεπτα βγαινουν  οι κατω χωρις πονο μη φοβασαι...

Για τους απανω δεν ξερω τι γινεται.

Τον πάνω αριστερά που έβγαλα βγήκε σε 2 λεπτά  πανευκολα.

26 λεπτά πριν, Iris_89 είπε

Μωρε ναι, αλλα ο φοβος παραμενει φοβος. Για μετα ανησυχω, να δημιουργηθει clot για να επουλωθει, ολα αυτα. 

Θα κλείσει με τον καιρό μόνο του.

και εγώ θέλω να  βγάλω τον κάτω και όλο το αμελω.. Ευτυχώς σπάνια με πονάει αλλά βλέπω ότι έχει αρχίσει να βγαίνει περίεργα σαν να σπρώχνει τα άλλα δόντια. Και αρχίσει να χαλάει.. οπότε πρέπει να πάω κάποια  στιγμή.

Δεν φοβάμαι την εξαγωγή δεν πονάει αλλά το μετά εάν χρειαστώ αντιβίωση έχω ήδη σε 3 αντιβίωσεις αλλεργία.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως δεν πονάει η εξαγωγή, λολ; Εγώ για να μου βγάλουν και τους 4 σε 2 συνεδρίες με διαφορά 2 εβδομάδων, έχασα μισό καλοκαίρι και είχα πρηστεί και στα 2 μάγουλα. Ακόμα το θυμάμαι πως την έβγαζα με κρέμες για 1 μήνα. Ευτυχώς πρόλαβα να εμφανιστώ αξιοπρεπώς στην ορκομωσία, γιατί την επομένη έπαθε μόλυνση η μία πλευρά και ξαναπρήστηκε!!! 😅  

 

Αναφανδόν συνιστώ πλέον σε όλους όσουν έχουν θέμα, να τους βγάζουν το συντομότερο να ξεμπερδεύουν!!!

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είναι αδιανόητο να πιστέψω αυτό που είπε κάποιος πριν ότι οδοντοτεχνίτης φίλος του έβγαλε φρονιμήτες. Εδώ εμείς οι οδοντίατροι όταν βγαίνουμε από τη σχολη και δεν έχουμε τις γνώσεις να το κάνουμε μόνοι μας και ακόμα και έμπειροι οδοντίατροι τα στέλνουν σε γναθοχειρουργό. Ακόμα και να προσπάθησε δεν νομίζω ότι τα κατάφερε. Επίσης για να βγάλει κανείς φρονιμήτη (και οποιοδήποτε δόντι) θέλει την ειδική μας σύριγγα, αμπούλα αναισθητικού, λαβίδα, οδοντάγρα, μοχλούς, νυστέρι ίσως, κανά βελονοκάτοχο.. δεν νομίζω να τα αγόρασε όλα αυτά ο τεχνίτης. Γιατί ακούμε τεχνίτες παράνομα να φτιάχνουν οδοντοστοιχίες αλλά τουλάχιστον αυτό είναι κάτι που γνωρίζουν άψογα το εργατηριακό κομμάτι και καταλαβαίνουν το κλινικό. Από χειρουργική δεν έχουν καμία επαφή μην τρελαθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...