Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγη φρονιμίτη


p_ilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 έχω βγάλει κανονικά από τα 18 μου. Οι 3 είναι κομπλέ ο ένας ήταν μέσα στο ουλο πήγαινε κάτω από τον τραπεζίτη και μπορούσε μέχρι και όγκο να δημιουργήσει. Τελικά με 2 ενέσεις μισή ώρα παίδεμα κόψιμο το ουλο κόψιμο το δόντι στη μέση βγήκε. Εγιναν και αρκετά ράμματα και σε 10 μέρες έτρωγα και από εκεί κανονικά. Ούτε πόνο ούτε τίποτα. Μια αντιβίωση πήρα μετά την εξαγωγή λίγες μέρες για τα μικρόβια. Πιο πολύ πονάει ο καθαρισμός πέτρας. Η εξαγωγή ειδικά φρονιμίτη εγκλειστου είναι δύσκολη αλλά με 2 ενέσεις δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Πιο πολύ με πονεσε το στόμα να το έχω ανοιχτό μισή ώρα παρά που κόψαμε το ουλο και βγάλαμε το δόντι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά (μετά από πολύ καιρό) μπήκα στη διαδικασία. Ραντεβού με οδοντίατρο πριν λίγες μέρες ο οποίος με παρέπεμψε σε γναθοχειρούργο. Σήμερα βλέποντας την πανοραμική μου είπε θέλουν και οι τέσσερις, αλλά «επείγουν» οι αριστεροί (οι σάπιοι βασικά) αφού οι δεξιοί δεν έχουν ανατείλει καν. Μια ώρα υπόθεση και οι δύο μαζί, ο κάτω ίσως χρειαστεί σπάσιμο στα δύο ή επέμβαση στο κόκαλο του σαγονιού για να χαλαρώσει, αυτά όμως στη χειρότερη.

Με φοβίζει περισσότερο το να βγάλω δύο μαζί, όχι από πόνο εκείνη τη στιγμή αλλά από άποψη μετεγχειρητικής ταλαιπωρίας. Αν και η χειρούργος με καθυσήχασε αρκετά, σκέφτομαι μήπως αν τον βγάλω έναν-έναν ταλαιπωρηθώ λιγότερο...

Αυτό που με ξενερώνει περισσότερο είναι πως θέλω βαθύ καθαρισμό (read: υπέρηχοι ΚΑΙ ξύστρα) οπωσδήποτε, οπότε κάτι μου λέει πως η εμπειρία αυτή θα είναι χειρότερη ακόμα και από τη διπλή εξαγωγή σύν την όποια μετεγχειρητική περίοδο. Ευτυχώς διαβάζω πως κάποιοι χρησιμοποιούν τοπική αναισθησία ή gel για «δύσκολες» περιπτώσεις οπότε ίσως γλυτώσω λίγο πόνο και ανατριχίλα.

Γαμώ :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω βγάλει και τους 4 φρονιμίτες, τους 2 της μίας πλευράς στα 15 μου(ήμουν ανεπτυγμένο παιδί  :P ) και τους  άλλους δύο μερικούς μήνες μετά. Πιστεύω ότι το να τους βγάλω 2-2 ήταν πολύ σωστή απόφαση. Η μισή ταλαιπωρία. Πρήζεται η κάθε μεριά μία φορά και μπορείς να χρησιμοποιείς την άλλη για φαγητό και λοιπά. Αντίστοιχα, μία φίλη μου που τους βγάζει τώρα, πρέπει να περάσει την ίδια διαδικασία 4 ολόκληρες φορές και η σκέψη και μόνο με κουράζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ καλά θα ήταν να τους έβγαζα στα 15, now I'm too old for this shit :P

 

Σε γναθοχειρούργο είχες πάει; Ντάξει το πρήξιμο με φοβίζει λίγο αλλά όχι τόσο, αφού απ'όσο ξέρω κυρίως το κάτω πρήζεται. Αλλά μάλλον θα πάω για δύο μαζί να ξεμπερδεύω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθένας όποτε οριμάζει.  :P 

 

Ναι, γναθοχειρούργο είχα πάει, γιατί οι 3 απ τους 4 δεν είχαν βγει καν απ το ούλο. Αν και υποθέτω πως και σε οδοντίατρο να πας, εκεί θα σε παραπέμψει...

Εγώ θυμάμαι ότι είναι περισσότερο η αίσθηση του πρηξίματος παρά το πρήξιμο αυτό κάθε αυτό. Την πρώτη μέρα πάγο (ευλαβικά όμως) και μετά θα είσαι μια χαρά! :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα παίδες! Εμενα βγήκε ο πρώτος κανονικά , έβγαλα 2 έγκλειστους αλλα....
Ο 4ος ο κύριος που αποφάσισε τώρα να βγεί έχει πετάξει μούρη το μπροστά κομμάτι του.. πήγα οδοντίατρο μου εγραψε πανοραμικη και μ πε οτι μαλλον θα βγεί μόνος.. Η πανοραμικη αυτό έδειξε οτι το εμποδίζει λίγο το ούλο..Ελα μου που όμως πονάω , ευτυχώς όχι πολύ , και σκέφτομαι να πάω στο ιπποκράτειο να μου κόψουν ούλο ή να τον αφαιρέσουν όλο.. Ουφ αναμονη λίγο

Ειναι και το ούλο πιο άσπρο εκει που ειναι το υπολοιπο μισο δόντι απο κάτω του...Γίνεται μάχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 4 έγκλειστους οι 2 πάνω δεν έχουν θέμα είναι όπως τα άλλα δόντια απλά έγκλειστη αλλά οι 2 κάτω βγαίνουν πλάγια (το ξέρω από τα 20) και όσους οδοντιάτρους έχω αλλάξει τα τελευταία 20 χρόνια μου είπαν να τους βγάλω. Ο τελευταίος οδοντίατρος μου είπε πως κάποια στιγμή θα χαλάσει και το δίπλα δόντι και του έχει συμβεί πάρα πολλές φορές και βγάζει και τα 2 δόντια σε κάθε εξαγωγή.  Εμένα δεν με έχουν ενοχλήσει καθόλου αλλά τρομοκρατήθηκα και είπα τελικά να τους βγάλω 1 τώρα και τον άλλο σε λίγους μήνες. Έχει συμβεί σε κάποιον το συγκεκριμένο? Ποια είναι η γνώμη σας?

 

Επίσης μου είπε μάλλον θα το σπάσουν σε 2 κομμάτια για να το βγάλουν είναι δύσκολη περίπτωση όπως μου είπε. Να προτιμήσω το συγκεκριμένο τρόπο ή να ψάξω αλλού ώστε να το βγάλουν ολόκληρο (όπως μου είπαν γνωστοί ότι τους έβγαλαν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 4 έγκλειστους οι 2 πάνω δεν έχουν θέμα είναι όπως τα άλλα δόντια απλά έγκλειστη αλλά οι 2 κάτω βγαίνουν πλάγια (το ξέρω από τα 20) και όσους οδοντιάτρους έχω αλλάξει τα τελευταία 20 χρόνια μου είπαν να τους βγάλω. Ο τελευταίος οδοντίατρος μου είπε πως κάποια στιγμή θα χαλάσει και το δίπλα δόντι και του έχει συμβεί πάρα πολλές φορές και βγάζει και τα 2 δόντια σε κάθε εξαγωγή.  Εμένα δεν με έχουν ενοχλήσει καθόλου αλλά τρομοκρατήθηκα και είπα τελικά να τους βγάλω 1 τώρα και τον άλλο σε λίγους μήνες. Έχει συμβεί σε κάποιον το συγκεκριμένο? Ποια είναι η γνώμη σας?

 

Επίσης μου είπε μάλλον θα το σπάσουν σε 2 κομμάτια για να το βγάλουν είναι δύσκολη περίπτωση όπως μου είπε. Να προτιμήσω το συγκεκριμένο τρόπο ή να ψάξω αλλού ώστε να το βγάλουν ολόκληρο (όπως μου είπαν γνωστοί ότι τους έβγαλαν).

 

 

δεν ειναι θεμα προτιμησης του καθε γιατρου :-D αλλα τι απαιτει το συγκεκριμενο δοντι

οι αποψεις διιστανται για το αν πρεπει να επεμβαινεις προτου πονεσεις

θα ακουσεις απο το οτι "γιατι ταλαιπωρουνε τον κοσμο χωρις λογο" μεχρι "σε μερικους το οτι δεν πονανε δεν σημαινει οτι δεν χαλαει σιγα σιγα το διπλα δοντι"

 

γνωμη μου ειναι οτι καλο ειναι να πας σε γναθοχειρουργο δημοσιου νοσοκομειου αφου δεν βιαζεσαι κιολας, να δει μια πανοραμικη ακτινογραφια σου και αν εισαι σε χαλαρη φαση με δουλεια/υποχρεωσεις και δωσει οκ ο γιατρος, βγαλτους

 

συνηθως, το να βγαζεις εγκλειστο ή ημιέγκλειστο φρονιμιτη σε οδοντιατρο αντι για γναθοχειρουργο, ειναι σαν να σου τοποθετει καινουργιο εξαρτημα στο αμαξι ο κουριερ που στο παρεδωσε, ναι μπορει να ξερει, ναι σε γλιτωσει απο ψαξιμο, αλλα μπορει να βιωσεις αναιτιο πονο στο τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ας παραθέσω και τα δικά μου. Οδοντίατρο δεν έχω πάει ποτέ....Μια φορά θυμάμαι ήμουν δεν ήμουν 9 χρονών έβγαινε ένα δόντι στραβά και ήταν ένας πελάτης οδοντίατρος στο προποτζίδικο της μανας μου. Και του λέει δες λίγο το δοντάκι του παιδιού...

Με πιάνει μου λέει να το δω...και ξαφνικά εκεί που το χαιδευε του δινει μια με το δάχτυλο και παει το δοντάκι...Και αυτό μου έκατσε λίγο υποσυνείδητα....και δεν έχω πάει ποτέ

 

Τον Απρίλιο με επιασε ο φρονημίτης πάνω αριστερα...Έβαλα μια χαρτοπετσετα για να μειώσω το μουδιασμα και την δαγκωσα λίγο. Εκει ακουσα το κρακ. Είχε φύγει το μισό δόντι...

 

Καπνίζω, καφέδες, και τα δόντια μου τα βουρτζίζω σπάνια και όποτε το θυμηθώ...Την τελευταία βδομάδα την πέρασα με παυσίπονα και niflamol και είπα σημερα να πάω σε εναν που ειχα παει και τα παιδια

 

Πετρα, ουλίτιδα χρόνια...2 εξαγωγές σε φρονιμίτες και 3 σφραγισματα... 

Αυτο που μου ειπε ειναι οτι εχω καλή πάστα δοντιών και οτι παρόλο που δεν τα προσεχω ειναι σε πολύ καλή κατάσταση...

Ξεκινάμε αντιβίωση και πλύσεις για 4-5 μέρες και παω την αλλη  βδομάδα για τα καθέκαστα.. Παναγία μου

 

Ευτυχώς πήρα τα δόντια από την μάνα μου... Είναι στα 72 τώρα και δόντι δεν της έχει πέσει..Ουτε εχει ενοχλήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

εβγαλα πριν 1 εβδομαδα εγκλειστο φρονιμητη κατω αριστερα.

εσκαγε οριζοντια ενω οι αλλοι 3 εχουν βγει και ειναι οκ προς το παρον.

η φαση εγινε σε 15', δεν καταλαβα τιποτα. βεβαια μετα τις 4 ωρες ξεκινησε το σφυροκοπημα.

δεν πρηστηκε ποτε το σαγονι μου - ούτε η περιοχη. αντε το πολυ να φουσκωσε μισο ποντο εσωτερικα.

η πρωτη μερα δεν παλευεται χωρις σοβαρα αναλγητικα.

οι μερες περασαν, δουλευω 14 ωρες τη μερα κ δεν ασχολουμαι πολυ ΑΛΛΑ...

 

το προβλημα μου ειναι πως ο πονος παραμενει & αντανακλα στα 2 επομενα δοντια.

κοψαμε τα ραματα χθες κ ειναι καπως καλυτερα & ο γιατρος ειπε πως ολα ειναι φυσιολογικα.

 

ζοριζομαι στο φαγητο κ τρωω σαν την προ-γιαγια μου αλλα μετα ποναω περισσοτερο.

φυσιολογικα δεν τρωω πολυ πλεον γιατι δεν την παλευω αυτη την παλμικη αντανακλαση.

 

εχει κανεις παρομοια εμπειρια να μου πει ποτε να περιμενω την πληρη αναρρωση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβγαλα πριν 1 εβδομαδα εγκλειστο φρονιμητη κατω αριστερα.

εσκαγε οριζοντια ενω οι αλλοι 3 εχουν βγει και ειναι οκ προς το παρον.

η φαση εγινε σε 15', δεν καταλαβα τιποτα. βεβαια μετα τις 4 ωρες ξεκινησε το σφυροκοπημα.

δεν πρηστηκε ποτε το σαγονι μου - ούτε η περιοχη. αντε το πολυ να φουσκωσε μισο ποντο εσωτερικα.

η πρωτη μερα δεν παλευεται χωρις σοβαρα αναλγητικα.

οι μερες περασαν, δουλευω 14 ωρες τη μερα κ δεν ασχολουμαι πολυ ΑΛΛΑ...

 

το προβλημα μου ειναι πως ο πονος παραμενει & αντανακλα στα 2 επομενα δοντια.

κοψαμε τα ραματα χθες κ ειναι καπως καλυτερα & ο γιατρος ειπε πως ολα ειναι φυσιολογικα.

 

ζοριζομαι στο φαγητο κ τρωω σαν την προ-γιαγια μου αλλα μετα ποναω περισσοτερο.

φυσιολογικα δεν τρωω πολυ πλεον γιατι δεν την παλευω αυτη την παλμικη αντανακλαση.

 

εχει κανεις παρομοια εμπειρια να μου πει ποτε να περιμενω την πληρη αναρρωση ;

 

Ναι Γιώργο φυσιολογικό όλο αυτό που αναφέρεις όπως ήμουνα και εγώ σε παρόμοια κατάσταση με πόνο στα διπλανά δόντια . έχει περάσει 1 1/2 μήνας και σχεδόν ακόμα δεν έχει κλέισει η πληγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβγαλα πριν 1 εβδομαδα εγκλειστο φρονιμητη κατω αριστερα.

εσκαγε οριζοντια ενω οι αλλοι 3 εχουν βγει και ειναι οκ προς το παρον.

η φαση εγινε σε 15', δεν καταλαβα τιποτα. βεβαια μετα τις 4 ωρες ξεκινησε το σφυροκοπημα.

δεν πρηστηκε ποτε το σαγονι μου - ούτε η περιοχη. αντε το πολυ να φουσκωσε μισο ποντο εσωτερικα.

η πρωτη μερα δεν παλευεται χωρις σοβαρα αναλγητικα.

οι μερες περασαν, δουλευω 14 ωρες τη μερα κ δεν ασχολουμαι πολυ ΑΛΛΑ...

 

το προβλημα μου ειναι πως ο πονος παραμενει & αντανακλα στα 2 επομενα δοντια.

κοψαμε τα ραματα χθες κ ειναι καπως καλυτερα & ο γιατρος ειπε πως ολα ειναι φυσιολογικα.

 

ζοριζομαι στο φαγητο κ τρωω σαν την προ-γιαγια μου αλλα μετα ποναω περισσοτερο.

φυσιολογικα δεν τρωω πολυ πλεον γιατι δεν την παλευω αυτη την παλμικη αντανακλαση.

 

εχει κανεις παρομοια εμπειρια να μου πει ποτε να περιμενω την πληρη αναρρωση ;

Εγώ που έβγαλα έγκληστο σε γναθοχειρούργο, μια βδομάδα (5 μέρες) ταλαιπωρίας με το φαϊ αλλά αφούβγάλαμε τα ράμματα ήταν σαν να μην είχα κάνει ποτέ την επέμβαση, δηλ πολύ γρήγορη ανάρρωση. Οπότε μου κάνει εντύπωση που λέτε για τόσο καιρό, ενάμιση μήνα λέει ο αποκάτω.. Τι να πω, αφού το είδες ο γιατρός και είπε ότι όλα ΟΚ, αυτό μετράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εκανα αρκετα ραμματα θα ελεγα. καποια ηδη ειχαν φυγει εχθες που πηγα & οσα ειχαν μεινει τα διωξαμε.

 

το θεμα ειναι οτι μου ειπε να βουρτσιζω καθε 2-3 ωρες & ειδικα εκεινη την περιοχη με μαλακη οδοντοβουρτσα.

 

και καταλαβενετε ποσο ποναει αυτο το σεναρio....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...