Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγη φρονιμίτη


p_ilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ θα πάρω χάπι και εγώ σε ευχαριστώ :)

 

Περαστικά σου κιόλας.

Ευχαριστώ :) Απλά έχε υπ'οψιν σου πως το παυσίπονο δεν διορθώνει το πρόβλημα. Αν τυχόν είναι τόσο δυνατός και δεν φεύγει ούτε με αλγκοφρεν αυτό ίσως σημαίνει πως έχει κάνει φλεγμονή και ανάλογα με το τι σου πει ο γιατρός σου μπορεί να χρειαστεί αντιβίωση. 

 

Εγώ θυμάμαι πριν μήνες την έβγαζα με νιφλαμόλ και αποφάσισα να κατέβω χωριό. Είπα ντάξει, έχω μαζί μου, αν χρειαστεί θα πάρω. Αμ δε. Μόλις έφτασα με έπιασε τρελός πόνος και δεν περνούσε με τίποτα. Είχα περιστεφανίτιδα (αυτό με το ούλο να κουρνιάζει στο δόντι) η οποία προφανώς έκανε φλεγμονή. Πήρα τη γναθοχειρούργο μου γιατί είχα κανονίσει να πάω να με δει μόλις γύριζα, μου είπε να πάρω αντιφλεγμονώδη και αντιβίωση. Σε περίπου 24 ώρες ήμουν σχετικά νορμάλ, πόνος που με έκανε να ουρλιάζω έγινε απλά μια ενόχληση.

 

Αν τυχόν δεν έχεις την ευχέρεια να δεις τον γιατρό σου σχετικά σύντομα, μίλησε του τηλεφωνικώς και αν συμφωνήσει πάρε ένα κουτί αντιβίωση να έχεις στην άκρη καλού κακού, για κάθε ενδεχόμενο. Θα σου πει εκείνος βέβαια τι και πως, εγώ θα το πρότεινα καθαρά προληπτικά, γιορτές έρχονται, μην ταλαιπωρείσαι και ψάχνεις πανικόβλητος τελευταία στιγμή για γιατρό και φαρμακείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ :) Απλά έχε υπ'οψιν σου πως το παυσίπονο δεν διορθώνει το πρόβλημα. Αν τυχόν είναι τόσο δυνατός και δεν φεύγει ούτε με αλγκοφρεν αυτό ίσως σημαίνει πως έχει κάνει φλεγμονή και ανάλογα με το τι σου πει ο γιατρός σου μπορεί να χρειαστεί αντιβίωση.

 

Εγώ θυμάμαι πριν μήνες την έβγαζα με νιφλαμόλ και αποφάσισα να κατέβω χωριό. Είπα ντάξει, έχω μαζί μου, αν χρειαστεί θα πάρω. Αμ δε. Μόλις έφτασα με έπιασε τρελός πόνος και δεν περνούσε με τίποτα. Είχα περιστεφανίτιδα (αυτό με το ούλο να κουρνιάζει στο δόντι) η οποία προφανώς έκανε φλεγμονή. Πήρα τη γναθοχειρούργο μου γιατί είχα κανονίσει να πάω να με δει μόλις γύριζα, μου είπε να πάρω αντιφλεγμονώδη και αντιβίωση. Σε περίπου 24 ώρες ήμουν σχετικά νορμάλ, πόνος που με έκανε να ουρλιάζω έγινε απλά μια ενόχληση.

 

Αν τυχόν δεν έχεις την ευχέρεια να δεις τον γιατρό σου σχετικά σύντομα, μίλησε του τηλεφωνικώς και αν συμφωνήσει πάρε ένα κουτί αντιβίωση να έχεις στην άκρη καλού κακού, για κάθε ενδεχόμενο. Θα σου πει εκείνος βέβαια τι και πως, εγώ θα το πρότεινα καθαρά προληπτικά, γιορτές έρχονται, μην ταλαιπωρείσαι και ψάχνεις πανικόβλητος τελευταία στιγμή για γιατρό και φαρμακείο.

Εξαγωγή θέλει το ξέρω, αύριο θα πάρω amoxil... Γαμωτο πονάει το ουλο ανέβηκε στο δόντι απίστευτο!!

 

Αυτό τώρα δηλαδή θέλει γναθοχειρουργο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τύπε αν ειναι εγκλειστος θελει γναθοχειρουργό, αν εχει βγει πλήρως οδοντίατρο και αν ειναι ενδιάμεση κατάσταση, προτίμησε γναθοχειρουργό αλλιώς

 

οδοντίατρο μονο αν ξερεις οτι εχει πείρα σε αυτο και κυρίως ορεξη. Συνηθως αυτη η επέμβαση παει στραβά σε περιπτώσεις οδοντίατρου ψιλο

Ασχετου που υπερεκτιμα τις δυνατότητες του

 

Χρειάζεσαι αντιβίωση για να ξεπρηστεί η περιοχη, ετσι όπως είναι δεν γίνεται εξαγωγή

Οπότε ξεχνα το αν έχετε άτομα στην δουλεια και πετάξου 5 λεπτα να σου γράψει αντιβίωση ή αντιφλεγμονώδες δεν θυμάμαι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τύπε αν ειναι εγκλειστος θελει γναθοχειρουργό, αν εχει βγει πλήρως οδοντίατρο και αν ειναι ενδιάμεση κατάσταση, προτίμησε γναθοχειρουργό αλλιώς

 

οδοντίατρο μονο αν ξερεις οτι εχει πείρα σε αυτο και κυρίως ορεξη. Συνηθως αυτη η επέμβαση παει στραβά σε περιπτώσεις οδοντίατρου ψιλο

Ασχετου που υπερεκτιμα τις δυνατότητες του

 

Χρειάζεσαι αντιβίωση για να ξεπρηστεί η περιοχη, ετσι όπως είναι δεν γίνεται εξαγωγή

Οπότε ξεχνα το αν έχετε άτομα στην δουλεια και πετάξου 5 λεπτα να σου γράψει αντιβίωση ή αντιφλεγμονώδες δεν θυμάμαι

Δεν είναι κλειστός.. Το ουλο από την εσωτερική πλευρά έκλεισε την γωνία από το δόντι. Είναι κλειστά σήμερα τα ιατρεία, λέω να πάρω amoxil, αυτό δίνουν συνήθως.

 

Γναθοχειρουργο θα μου πει η ιατρός μου αν χρειάζεται επί τόπου, δεν το νομίζω όμως.

Έχουμε κάναν οδοντίατρο εδώ να βάλω μια φώτο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι το έπαθες λόγω μη λήψης μερίσματος. :rolleyes:

 

Αν δεν έχεις προβλήματα με στομάχι πάρε μία amoxil 500άρα να υποχωρήσει το οίδημα,να μην υποφέρεις Σαββατοκύριακο που είναι κλειστά ώστε από Δευτέρα να πας στον οδοντίατρο για εξαγωγή.

Και εγώ έχω έναν παρατημένο τραπεζίτη που θέλει βγάλσιμο και  με amoxil είμαι.Απλά πρησμένο είναι δεν πονάει.

Μάλλον Δευτέρα θα πάω και εγώ για εξαγωγή.

 

Edit.

Αν πονάει πολύ καλό παυσίπονο είναι το nurofen σε χάπι.Δυνατό και γρήγορο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι το έπαθες λόγω μη λήψης μερίσματος. :rolleyes:

 

Αν δεν έχεις προβλήματα με στομάχι πάρε μία amoxil 500άρα να υποχωρήσει το οίδημα,να μην υποφέρεις Σαββατοκύριακο που είναι κλειστά ώστε από Δευτέρα να πας στον οδοντίατρο για εξαγωγή.

Και εγώ έχω έναν παρατημένο τραπεζίτη που θέλει βγάλσιμο και με amoxil είμαι.Απλά πρησμένο είναι δεν πονάει.

Μάλλον Δευτέρα θα πάω και εγώ για εξαγωγή.

 

Edit.

Αν πονάει πολύ καλό παυσίπονο είναι το nurofen σε χάπι.Δυνατό και γρήγορο.

 

Βασικά τον έχω πολλά χρόνια και δεν με είχε ενοχλήσει, ξαφνικά το ουλο το εσωτερικό πονάει.. Φούσκωσε κάπως έτσι.

Άδικα θα τον βγάλω γαμωτο, δνε μπορώ να πάω τώρα γιατί δεν θέλει να κουβαλάς, εγώ στη δουλειά κουβαλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E πήγαινε μία μέρα πριν τα χριστ τότε, να έχεις άδεια μετά και να μην κουβαλάς.

Γνώμη μου η υγεία μετράει πάνω απ' όλα.

 

 να βάλω μια φώτο;

BC322qXPhz-4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E πήγαινε μία μέρα πριν τα χριστ τότε, να έχεις άδεια μετά και να μην κουβαλάς.

Γνώμη μου η υγεία μετράει πάνω απ' όλα.

 

BC322qXPhz-4.png

δεν μπορω να παω εχει αδεια ο αλλος ο οδηγος γμτ...μετα τις εορτες θα παω να το βγαλω και να κατσω 2-3 ημερες γιατι θελει ηρεμια αυτο θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την αντιβίωση θα υποχωρήσει το πρήξιμο και ο πόνος και δεν νομίζω να σε ενοχλήσει ξανά πριν την Πρωτοχρονιά εκτός και είναι σε πολύ χάλια κατάσταση και θέλει βγάλσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την αντιβίωση θα υποχωρήσει το πρήξιμο και ο πόνος και δεν νομίζω να σε ενοχλήσει ξανά πριν την Πρωτοχρονιά εκτός και είναι σε πολύ χάλια κατάσταση και θέλει βγάλσιμο.

Ώραια σε λίγο θα βγω να πάρω, ανά 8 ώρες δεν είναι τα 500; να πάρω σιρόπι η χάπι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά χάπι.Τα σιρόπια είναι για τα μωρά. :P

 

Εγώ κάθε 8 ώρες την παίρνω.500άρα είναι.Αν ήταν 1000άρα εκεί πας 12ωρο,αλλά είναι πολύ δυνατή και καλό είναι να την αποφεύγουμε.

Α , φάε και κανένα γιαουρτάκι πρόβειο με πετσούλα κάθε βράδυ.Είναι απαραίτητο όταν παίρνουμε αντιβίωση για μύκητες κυρίως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά χάπι.Τα σιρόπια είναι για τα μωρά. :P

 

Εγώ κάθε 8 ώρες την παίρνω.500άρα είναι.Αν ήταν 1000άρα εκεί πας 12ωρο,αλλά είναι πολύ δυνατή και καλό είναι να την αποφεύγουμε.

Α , φάε και κανένα γιαουρτάκι πρόβειο με πετσούλα κάθε βράδυ.Είναι απαραίτητο όταν παίρνουμε αντιβίωση για μύκητες κυρίως.

Ωραιος σε ευχαριστώ παππούλι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O fylatos ειναι οδοντιατρος αν θυμαμαι καλα, ειχε γραψει και σε να δικο μου τοπικ

α ναι ...αμα δει το ποστ θα μας μιλησει καλο παιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τίποτα φίλε μου εγώ τους κάτω έβγαλα και χρειάστηκε μπόλικο σκάψιμο τόσο πολύ που νόμιζα οτι έφυγαν τα ούλα πήγε καλά όλη η διαδικασία φυσικά και έγιναν και οι 2 χειρουργικά, και απόρησε η οδοντίατρος με την ψυχραιμία μου, βάλαμε 12 ενέσεις ο πρώτος βγήκε δύσκολα κράτησε περίπου 3 ώρες ο 2 τον έβγαλα μετά από ένα μήνα  βγήκε ποιο εύκολα μπορώ να πω άλλα δεν είναι τίποτα άμα ο οδοντίατρος είναι εμπιστοσύνης δεν χρειάζεται να φοβάσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...