Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να προσθέσω βέβαια και το Nook Glow λόγω του ότι ο φίλος σου είναι Αμερική.Αλλά γενικά δεν θα το πρότεινα λόγω του ότι είναι μια γενεά πίσω και στο γενικότερο hardware και στο φως(είναι το χειρότερο της αγοράς),αλλά και στο ότι είναι το ποιο περιορισμένο από άποψη software.

Μόνο εάν ενδιαφέρεσαι για περίπλοκο και απαιτητικό rooting είναι καλό(και ο μόνος τρόπος να γίνει καλό ereader).

με το rooting το nook δεν γίνεται απλώς καλό ereader αλλά eink tablet με δυνατότητές που ξεπερνούν οποιοδήποτε ereader (πχ πρόσθεση εξωτερικού gps πληκτρολογίου κάρτας ήχου κα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

με το rooting το nook δεν γίνεται απλώς καλό ereader αλλά eink tablet με δυνατότητές που ξεπερνούν οποιοδήποτε ereader (πχ πρόσθεση εξωτερικού gps πληκτρολογίου κάρτας ήχου κα)

Ναι το ξέρω(αν και tablet είναι λίγο υπερβολή),αλλά δεν παύει να έχει χειρότερο hardware από τον ανταγωνισμό(μιας γενεάς πίσω) και παρά το ότι λένε το rooting δεν είναι risk free απόπειρα.

Εάν δεν είναι κάποιος ενθουσιώδης υποστηρικτής των root ή εάν δεν απαιτεί τρομερό customization από την συσκευή του δεν θα το πρότεινα.

Την ποιοτική εμπειρία διαβάσματος πρέπει να την έχεις δίχως να χρειαστείς να περάσεις από τέτοια διαδικασία.

Το 2011 ήταν μια από τις καλύτερες γενικότερα(μια από την 3αδα),τώρα όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια με εχετε βοηθησει αφανταστα δεν το συζητω. απλα ρωτησα αν καποιος ηταν στη θεση μου τι επιλογη θα εκανε(ως πιο εμπειρος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε ο reader,με ενθουσιασε αρκετα μπορώ να πω.....Αρκετα γρηγορα,ανετο στο να διαβάσεις,θα μπορουσε να ειχε παραδοσιακους bookmarks ισως και τα βιβλια να μην ειναι τοσο χυμα επισης.....Κατα τα αλλα ειναι εξαιρετικη συσκευη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε ο reader,με ενθουσιασε αρκετα μπορώ να πω.....Αρκετα γρηγορα,ανετο στο να διαβάσεις,θα μπορουσε να ειχε παραδοσιακους bookmarks ισως και τα βιβλια να μην ειναι τοσο χυμα επισης.....Κατα τα αλλα ειναι εξαιρετικη συσκευη!

Ποιο ακριβώς αγόρασες;Το Glo που έλεγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραψε ενα review φιλε οποτε μπορεσεις αλλα΄γραψε μονο τα θετικα γιατι χτες το παραγγειλα και εγω! :-D μην με απογοητευσεις. σε μαυρο δυστυχως γιατι usa μονο μαυρο εχουν αυτη τη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το glo αγόρασα ασπρο/μπλε.

Περασα τα βιβλια μ απλά και ευκολα μέσω του calibre και εχει αρχισει ηδη η αποσβεση :D .Η διαδικασια ενεργοποιησης ητανε πολυ απλη και έυκολη.Γρηγορη εναλλαγη σελίδων,πολυ καλό φως με δυνατοτητα απενεργοποίησης,λεξικό,fonts κτλπ πολυ καλα και παραμετροποιησιμα.Το διαβασμα ειναι ανετο και το φώς δεν κουράζει καθόλου.Ελαφρύ και μικρό σιγουρα ειναι πολυ καλη εναλλακτική του kindle...Βεβαια θα ηθελα να εμφανιζει τις σειρές σαν φάκελο και μεσα να διαλέγεις ποιο βιβλιο θες παρα να έχει ολα τα βιβλια χυμα.Μονο epub εχω προλαβει να διαβάσω και η εμπειρια μ ειναι σιγουρα καλύτερη απο το kindle 3 που εχω χρησιμοποιηση....Το συνιστω ανεπιφυλακτα...3 μερουλες εκανε το fnac να μ το στειλει.!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να πω με σιγουριά καθως το kindle το χρησιμοποιησα μονο για 3 μερες οποτε δεν μπορω να σου πω .Κατα τα αλλα νομιζω οτι ειναι ιδια...Προσωπικα μονο η φωτιζομενη οθονή και η αρκετα καλη απόκριση καθώς και η υπαρξη sd καρτας π εχει σε σχεση με το kindle3 το κανει dealwinner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το glo αγόρασα ασπρο/μπλε.

Περασα τα βιβλια μ απλά και ευκολα μέσω του calibre και εχει αρχισει ηδη η αποσβεση :D .Η διαδικασια ενεργοποιησης ητανε πολυ απλη και έυκολη.Γρηγορη εναλλαγη σελίδων,πολυ καλό φως με δυνατοτητα απενεργοποίησης,λεξικό,fonts κτλπ πολυ καλα και παραμετροποιησιμα.Το διαβασμα ειναι ανετο και το φώς δεν κουράζει καθόλου.Ελαφρύ και μικρό σιγουρα ειναι πολυ καλη εναλλακτική του kindle...Βεβαια θα ηθελα να εμφανιζει τις σειρές σαν φάκελο και μεσα να διαλέγεις ποιο βιβλιο θες παρα να έχει ολα τα βιβλια χυμα.Μονο epub εχω προλαβει να διαβάσω και η εμπειρια μ ειναι σιγουρα καλύτερη απο το kindle 3 που εχω χρησιμοποιηση....Το συνιστω ανεπιφυλακτα...3 μερουλες εκανε το fnac να μ το στειλει.!

Ωραίος.:)

Για να δημιουργήσεις selves εκτός Glo με το calibre δες εδώ:

http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=193184

Ο τύπος πραγματικά έσωσε το Glo.

Επίσης με αυτόν τον τρόπο μπορείς να ονομάσεις τα selves σου και στα ελληνικά.

Τα δέχεται κανονικά το Glo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο στο φιλο που εμεινε ευχαριστημενος απο την αγορα του . ανυπομονω να μου ερθει κ εμενα και να σας πω εντυπωσεις στην πρωτη επαφη μου με e reader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι είμαι απαίσιος, κατάπτυστος σας λέω, αλλά θα κάνω την χαζή ερώτηση:

Θέλω να πάρω ένα e-reader, και επειδή δεν σκαμπάζω μία, συν το ότι τις επόμενες ημέρες θα μπορώ να έχω και το Kindle Paperwhite από Αγγλία (θα είναι δικός μου άνθρωπος εκεί και θα μπορεί να μου το φέρει) και ρωτώ λοιπόν:

- Ποιό θεωρείται το καλύτερο σε αναγνωσιμότητα (ξεκούραστο, καθαρό);

- Σε αυτό που θα προτείνετε θα μπορώ να βρίσκω εύκολα βιβλία από τον θείο μου τον Σουηδό;

- Με ελληνικά, όλα καλά ή πρέπει να αγοράσω από Ελλάδα;

 

Ευχαριστώ και δέχομαι και τηλεκαρπαζιά για το θράσος μου, μαζί με τις απαντήσεις σας :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι είμαι απαίσιος, κατάπτυστος σας λέω, αλλά θα κάνω την χαζή ερώτηση:

Θέλω να πάρω ένα e-reader, και επειδή δεν σκαμπάζω μία, συν το ότι τις επόμενες ημέρες θα μπορώ να έχω και το Kindle Paperwhite από Αγγλία (θα είναι δικός μου άνθρωπος εκεί και θα μπορεί να μου το φέρει) και ρωτώ λοιπόν:

- Ποιό θεωρείται το καλύτερο σε αναγνωσιμότητα (ξεκούραστο, καθαρό);

- Σε αυτό που θα προτείνετε θα μπορώ να βρίσκω εύκολα βιβλία από τον θείο μου τον Σουηδό;

- Με ελληνικά, όλα καλά ή πρέπει να αγοράσω από Ελλάδα;

 

Ευχαριστώ και δέχομαι και τηλεκαρπαζιά για το θράσος μου, μαζί με τις απαντήσεις σας :-D

Είσαι απαίσιος και κατάπτυστος όχι που δεν ξέρεις,αλλά επειδή δεν διαβάζεις τις προηγούμενες σελίδες. :-D

 

-Όλα τα καινούργια(Kindle Paperwhite,Cybook Odyssey HD,Kobo Glo,Onyx i62HD)είναι ακριβώς ίδια σε ποιότητα ανάγνωσης.

 

-Από τον θείο τον Γερμανό βρίσκεις πανεύκολα για όλα,παλαιά και νέα.ΌΛΑ τα ebooks που βγαίνουν για συσκευές Kindle,Nook,Kobo από τα αντίστοιχα σάιτ(Amazon,B&N,Kobo)αργά ή γρήγορα τα έχει ο θείος με εφάμιλλη ή λίγο κατώτερη ποιότητα.

 

-Ελληνικά;Εξαρτάται τι θέλεις με τα ελληνικά.Αγορά βιβλίων,υποστήριξη ελληνικών βιβλίων ή μενού στα ελληνικά;

 

Γενικά πόσα δίνεις;

Όλα τα καινούργια έχουν τουλάχιστον 140-150€ με μεταφορικά.

Εάν πάρεις από Αγγλία μπορεί άνετα να πέσει στα ~130€.

Το φθηνότερο είναι το απλό Kindle που πάει γύρω στα 70€,αλλά με παλαιότερης τεχνολογίας οθόνη,μικρότερη μπαταρία,δίχως φως και δίχως touchscreen.

 

Από εκεί και πέρα το Kindle Paperwhite δεν θα στο πρότεινα λόγω του ότι έχει εμφανίσει πολλά και σοβαρά προβλήματα με την οθόνη του.Δεν έχουν κάνει καλό Quality Check και οι παρτίδες είναι χάλια.

 

 

Οι καλύτερες συσκευές για επιλογή θα έλεγα είναι κατά βάση 2(ή 3 εάν έχεις χρήματα).

 

-Kobo Glo.Δες μερικές σελίδες πίσω για αναλυτική παρουσίαση,δεν τα ξαναγράφω.

 

-Cybook Odyssey HD.Ελληνικό μενού,απρόσκοπτη ελληνική υποστήριξη,υποστήριξη φακέλων. Ανύπαρκτο λεξικό,λίγο ποιο ακριβό από τον ανταγωνισμό(~5-7€),λίγο feedback από την εταιρία-αρκετά bugs.

 

-Onyx i62HD Firefly.ΤΟ ereader.Ανοικτό λογισμικό που διαλέγεις το reader που θέλεις,βάζεις λεξικά δικά σου,τεράστιες επιλογές παραμετροποίησης του κειμένου,πολύ καλή απόκριση σε όλα τα format βιβλίων,μεγάλη μνήμη(4giga+4giga microSD+16giga microsd,σου δίνει 2 κάρτες sd μες στο κουτί),πολλά αξεσουάρ(μνήμες όπως έγραψα,θήκη,φορτιστή),μπαταρία που μπορεί να αλλάξει.Μερικά προβλήματα με το λογισμικό,ακριβό(200€ δίχως μεταφορικά).

 

 

Μετά υπάρχει και το Sony PRS-T2(βγήκε και αυτό το 2012).

Δεν το προτείνω γιατί παρά το εξαιρετικό λογισμικό(σχεδόν εξαιρετικό,αλλά δεν θα το αναλύσω)έχει hardware που ανήκει στην προηγούμενη γενεά.

Πάει και αυτό γύρω στα 150€.Με τα ίδια χρήματα παίρνεις κάτι καλύτερο.

 

Τέλος από Αγγλία μπορείς να πάρεις και το Nook Glow,αλλά έχει πολύ παλαιό hardware,το φως του είναι μια κλάση κατώτερο από τον ανταγωνισμό και δίχως root είναι sub-par σαν reader.

Με root απογειώνεται,αλλά δυστυχώς τα προβλήματα με το hardware μένουν.

Αυτό τιμάται ~140€ εάν δεν απατώμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...