Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύει αυτό που λένε ότι κάποια χρόνια μπροστά θα κοιτάμε τα χαρακτηριστικά των ereaders και θα γελάμε για το τι λεφτά πληρώναμε για τι χαρακτηριστικά. Είμαστε πολύ πίσω ακόμα για κάτι έστω και θεωρητικά αποδεκτό ως απλά καλό σε όλους τους τομείς.

 

Όπως γίνεται και με τα netbook, τα tablets, τα android watches, τα "smartphones" της δεκαετίας των 00ς και πόσες άλλες παρόμοιες συσκευές. Προσωπικά όμως δεν θα έχω μετανιώσει ούτε για ένα σεντ, αφού στο ενδιάμεσο θα έχω διαβάσει εκατοντάδες βιβλία στο αρχαίο ereader και θα έχω "γλυτώσει" χιλιάδες ευρώ (ένεκα μπάρμπα). Τα ereaders είναι προορισμένα για μία και μόνη δουλειά και στην πλειοψηφία τους την κάνουν πάρα πολύ καλά, όποια χαρακτηριστικά και να έχουν.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

nzeppos δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω μαζί σου, ειδικά στο θέμα της απόσβεσης από "μπάρμπα" στα λογοτεχνικά αναγνώσματα. Απλά μέχρι να βγει έγχρωμο e-ink σε 10" (σε λογικό κόστος) ώστε να μπορώ να διαβαζω τα pdf του κλάδου μου και να μην στραβώνομαι στις lcd, επέτρεψε μου να γκρινιάζω λίγο :)

Επεξ/σία από rupak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά για τα 10άρια ereaders (και την αδικαιολόγητη έλλειψή τους) σου επιτρέπω να γκρινιάζεις όσο θέλεις. Μάλιστα σε παρακαλώ να αφήσεις λίγο χώρο και για μένα, να γκρινιάζουμε παρέα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα reader ήταν και είναι de facto βιβλία για ανάγνωση μη-τεχνικών βιβλίων.Το ξέραμε και το ξέρουμε.

 

Το κοινό τους είναι οι βιβλιοφάγοι,ιδίως σε Αμερική, που καταναλώνουν λογοτεχνικά βιβλία.Έτσι τα "μεγάλα" συστήματα θα μείνουν στο ορατό μέλλον σαν niche συσκευές,εφόσον η λύση υπάρχει για τους περισσότερους που θέλουν "φορητό" pdf reader και λέγεται tablet.

Από εκεί και πέρα δυστυχώς δεν κάνει η  οθόνη e-paper για γρήγορο scrolling/μεγάλες ανανεώσεις ανά δευτερόλεπτο,αυτό έχει πάνω κάτω αποδειχτεί με τις προσπάθειες της Cybook και λοιπών να παίξουν βίντεο σε αυτή.

Έτσι από εκεί δεν θα έρθει η αλλαγή και με δεδομένη την μονοκρατορία της eink στον τομέα θα αργήσει να έρθει γενικότερα η αλλαγή στο τοπίο.

 

Προσωπικά περιμένω αλλαγή από "ξένους" παίκτες που φέρνουν νέες τεχνολογίες οθονών,έτσι ίσως δούμε κάτι επαναστατικό.Μέχρι τότε μην περιμένετε τίποτα καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνετε παιδιά? :) Ερώτηση προς Kobo users: Έχω να κάνω update το Kobo Glo μου από πέρσι τον Οκτώβρη. Απλώς το συνδέω στο pc να φορτίσει χωρίς να ανοίξω το Kobo Desktop για να μην μου περάσει updates. Αξίζει να το συνδέσω και να περάσω τα updates που έχω χάσει ή απλώς θα κινδυνεύσω να αρχίσει να τρώει κολλήματα με τα "ανανεωμένα" firmware της Kobo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κι εγω το glo σχεδον δυο χρόνια.Δουλεύει αψογα και δεν βλέπω τι παραπάνω θα προσθέσει μια αναβάθμηση.Τα E-readers ειναι απλές συσκευές για να κάνουν μια συγκεκριμένη εργασία.Ανάγνωση λογοτεχνίας.Αν το κάνουν απροβλημάτιστα γιατί να ρισκάρεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ!

Εφόσον δουλεύει κράτα το έτσι,μόνο εάν έχεις backup συσκευή και δεν σε νοιάζει ή είσαι καλή στο dowgrading firmware.

Τα Kobo είναι τα χειρότερα "γνωστά" στο θέμα αναβάθμισης.Δεν αξίζει με τίποτα,ότι και να έχουν βάλει μέσα(που από όσο ξέρω είναι διορθώσεις για τις βλακείες των προηγούμενων patch και μικροαλλαγές).

Από την στιγμή που αναβάθμισα το Kobo το είχα σκυλομετανοιώσει(και ο λόγος που πήγα σε kindle).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, με πείσατε. Δεν πρόκειται να αναβαθμίσω ποτέ των ποτών σε Kobo. Δεν έχω ούτε δεύτερη συσκευή ούτε λεφτά να αγοράσω άλλο σε περίπτωση που τα παίξει μετά την αναβάθμιση. Thanks :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω το forum.

 

Είμαι σε σκέψη αναβάθμισης του Nook 1st edition (!!!!!) το οποίο πλέον δεν την παλεύει από άποψη μπαταρίας και επίσης είναι αρκετά βαρύ για... 2014. Για να μην αναφερθώ στο dual screen του! Μουσείο!

 

Είμαι λοιπόν μεταξύ Kindle Paperwhite 2014 ή Voyage και Kobo Glo (τα Aura αυξάνουν το βάρος αρκετά που για εμένα είναι ζωτικής σημασίας το ereader μου να είναι πανάλαφρο). Απ'όσα έχω διαβάσει, σε γενικές γραμμές τα Kindle είναι μάλλον καλύτερα. Έχω όμως τους εξής ενδιασμούς:

 

1) Αξίζει λέτε τα 50-60 € παραπάνω το Voyage σε σχέση με το PW2014? Για μένα το καλύτερο χαρακτηριστικό του Voyager είναι το auto light στις συνθήκες φωτισμού. Για τα νέα κουμπιά και τα 300dpi δεν νομίζω να ενθουσιαστώ.

2) Συνήθως αγοράζω ελληνικά epubs. Το ξέρω ότι τα kindle δεν διαβάζουν epubs. Η μετατροπή τους μέσω Calibre κλπ είναι αξιόπιστη; Προσπερνάει το DRM? Γίνεται καλή μετατροπή;

3) Τα kindles έχουν εφαρμογή Pocket όπως τα Kobo? Κάτι διάβασα ότι μπορείς να διαβάσεις τα Pocket άρθρα σου στέλνοντάς τα μέσω email στο Kindle. Ισχύει; Είναι αξιόπιστο;

4) Είναι όντως καλύτερη η οθόνη στα Kindles σε σχέση με τα Kobo; Δεν αναφέρομαι στα dpis αλλά στην τεχνολογία e-ink (pearl vs carta).

5) Ποιο πιστεύετε ότι έχει καλύτερο backlighting?

 

Παρακαλώ, να απαντήσουν μόνο κάτοχοι των παραπάνω. Στην θεωρία έχω διαβάσει αρκετά reviews, θέλω κάποιον να τα έχει δοκιμάσει στην πράξη. Το budget μου είναι ιδανικά €100-150.

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(τα Aura αυξάνουν το βάρος αρκετά που για εμένα είναι ζωτικής σημασίας το ereader μου να είναι πανάλαφρο).

Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να σου απαντήσω, αλλά το απλό Aura είναι πιο ελαφρύ από το Glo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως παιδια,βρισκομαι σε ολοιδιο διλημα,οποιος εχει δει απο κοντα και τα δυο (η 3) ας μας πει.

Βασικο ειναι η οθονη και να μην μας τ"τιναζει" τα ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω το forum.

 

Είμαι σε σκέψη αναβάθμισης του Nook 1st edition (!!!!!) το οποίο πλέον δεν την παλεύει από άποψη μπαταρίας και επίσης είναι αρκετά βαρύ για... 2014. Για να μην αναφερθώ στο dual screen του! Μουσείο!

 

Είμαι λοιπόν μεταξύ Kindle Paperwhite 2014 ή Voyage και Kobo Glo (τα Aura αυξάνουν το βάρος αρκετά που για εμένα είναι ζωτικής σημασίας το ereader μου να είναι πανάλαφρο). Απ'όσα έχω διαβάσει, σε γενικές γραμμές τα Kindle είναι μάλλον καλύτερα. Έχω όμως τους εξής ενδιασμούς:

 

1) Αξίζει λέτε τα 50-60 € παραπάνω το Voyage σε σχέση με το PW2014? Για μένα το καλύτερο χαρακτηριστικό του Voyager είναι το auto light στις συνθήκες φωτισμού. Για τα νέα κουμπιά και τα 300dpi δεν νομίζω να ενθουσιαστώ.

2) Συνήθως αγοράζω ελληνικά epubs. Το ξέρω ότι τα kindle δεν διαβάζουν epubs. Η μετατροπή τους μέσω Calibre κλπ είναι αξιόπιστη; Προσπερνάει το DRM? Γίνεται καλή μετατροπή;

3) Τα kindles έχουν εφαρμογή Pocket όπως τα Kobo? Κάτι διάβασα ότι μπορείς να διαβάσεις τα Pocket άρθρα σου στέλνοντάς τα μέσω email στο Kindle. Ισχύει; Είναι αξιόπιστο;

4) Είναι όντως καλύτερη η οθόνη στα Kindles σε σχέση με τα Kobo; Δεν αναφέρομαι στα dpis αλλά στην τεχνολογία e-ink (pearl vs carta).

5) Ποιο πιστεύετε ότι έχει καλύτερο backlighting?

 

Παρακαλώ, να απαντήσουν μόνο κάτοχοι των παραπάνω. Στην θεωρία έχω διαβάσει αρκετά reviews, θέλω κάποιον να τα έχει δοκιμάσει στην πράξη. Το budget μου είναι ιδανικά €100-150.

 

Ευχαριστώ.

1)Όχι σε καμία περίπτωση.Εάν θέλεις να δώσεις κάτι παραπάνω δες τα pocketbook/onyx με android.

2)Για το DRM δεν ξέρω γιατί δεν έχω αγοράσει ποτέ βιβλίο με DRM,αλλά η μετατροπή είναι τέλεια μεταξύ των δύο.

3)Δεν ξέρω,δεν το έχω ψάξει καθόλου.

4)Οι διαφορές είναι πραγματικά ελάχιστες.Είναι τέτοιες οι αναλύσεις και τόση η ομοιότητα που πρέπει να τα έχεις δίπλα δίπλα για να καταλάβεις διαφορά.Επίσης δεν είναι κάτι τρομερό η ανάλυση στα ereader,απλά θέλουν να βγάλουν κάτι "νέο" ώστε να δικαιολογήσουν την κυκλοφορία "νέας" συσκευής.

5)Τώρα δύσκολα να σου πω κάτι που ισχύει καθολικά.Φυσικά έχει το PW2 και τα Aura εξαιρετικούς φωτισμούς,αλλά είναι λίγο διαφορετικές στο tint.Έτσι βλέπεις και παίρνεις.Η μια είναι ποιο "κίτρινη",σε kindle και η άλλη ποιο "μπλε",σε kobo.Δεν είναι κάτι που προσέχεις αμέσως. 

 

Καμία σύγχρονη συσκευή δεν είναι τέτοια γκουμούτσα.Από το 2011 και έπειτα όλες είναι ελαφρύτερες από τα 170-90γρμ, με τις μικρότερες να φτάνουν τα 120γρμ.

 

Εγώ θα σου πρότεινα το kindle PW2 εάν θέλεις κάτι φθηνό,αξιόπιστο και δεν έχεις πρόβλημα με τους περιορισμούς της amazon,109€ δίχως μεταφορικά το έχουν.Επίσης ίσως να έβλεπες σε kobo glo εάν το βρεις σε καλή τιμή,ανάλογο του PW2 είναι στα χαρακτηριστικά.

Εάν πάλι θέλεις state-of-the-art συσκευή που έχει τα πάντα ίσως να κοιτούσες σε oxyn afterglow 2.Βέβαια υπάρχουν μειονεκτήματα όπως η δυνατότητα αγοράς από Ελλάδα(που δεν ξέρω εάν μπορείς να το αγοράσεις) και ότι είναι συσκευές με περιορισμένο κοινό και έτσι πολλές φορές δεν έχεις αξιόπιστα review και after-sale υποστήριξη.

Kindle Voyage ούτε για αστείο,εκτός του ότι είναι πανάκριβο για αυτά που προσφέρει,υπάρχουν πολλές αναφορές ότι έχει προβλήματα με τον φωτισμό του.Έχει τα ίδια προβλήματα με το PW1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερίζω το forum.

 

Είμαι σε σκέψη αναβάθμισης του Nook 1st edition (!!!!!) το οποίο πλέον δεν την παλεύει από άποψη μπαταρίας και επίσης είναι αρκετά βαρύ για... 2014. Για να μην αναφερθώ στο dual screen του! Μουσείο!

 

Είμαι λοιπόν μεταξύ Kindle Paperwhite 2014 ή Voyage και Kobo Glo (τα Aura αυξάνουν το βάρος αρκετά που για εμένα είναι ζωτικής σημασίας το ereader μου να είναι πανάλαφρο). Απ'όσα έχω διαβάσει, σε γενικές γραμμές τα Kindle είναι μάλλον καλύτερα. Έχω όμως τους εξής ενδιασμούς:

 

1) Αξίζει λέτε τα 50-60 € παραπάνω το Voyage σε σχέση με το PW2014? Για μένα το καλύτερο χαρακτηριστικό του Voyager είναι το auto light στις συνθήκες φωτισμού. Για τα νέα κουμπιά και τα 300dpi δεν νομίζω να ενθουσιαστώ.

2) Συνήθως αγοράζω ελληνικά epubs. Το ξέρω ότι τα kindle δεν διαβάζουν epubs. Η μετατροπή τους μέσω Calibre κλπ είναι αξιόπιστη; Προσπερνάει το DRM? Γίνεται καλή μετατροπή;

3) Τα kindles έχουν εφαρμογή Pocket όπως τα Kobo? Κάτι διάβασα ότι μπορείς να διαβάσεις τα Pocket άρθρα σου στέλνοντάς τα μέσω email στο Kindle. Ισχύει; Είναι αξιόπιστο;

4) Είναι όντως καλύτερη η οθόνη στα Kindles σε σχέση με τα Kobo; Δεν αναφέρομαι στα dpis αλλά στην τεχνολογία e-ink (pearl vs carta).

5) Ποιο πιστεύετε ότι έχει καλύτερο backlighting?

 

Παρακαλώ, να απαντήσουν μόνο κάτοχοι των παραπάνω. Στην θεωρία έχω διαβάσει αρκετά reviews, θέλω κάποιον να τα έχει δοκιμάσει στην πράξη. Το budget μου είναι ιδανικά €100-150.

 

Ευχαριστώ.

 

Είμαι σε αντίστοιχη φάση με εσένα, θέλω να αλλάξω το "γερασμένο' μου sony prs 650 με ένα καινούριο reader. Βασικά έχω αποκλείσει τα kobo λόγω προβληματικού λειτουργικού (όσον αφορά τα updates ειδικά) και κακής υποστήριξης που ακούω και είμαι ανάμεσα σε PW και voyage. 

Έχω αποφασίσει να πάω για το ακριβότερο voyage, για ένα και μόνο λόγο: μου είναι εντελώς απαραίτητο το ολλανδικό λεξικό που από ότι βλέπω αναφέρεται στην περιγραφή του voyage, ενώ αντίθετα δεν αναφέρεται ως δυνατότητα στο PW.

Θα παρακαλούσα θερμά, κάποιον ιδιοκτήτη PW να δοκιμάσει αν μπορεί να κατεβάσει Dutch dictionary στο kindle του. Αν γίνεται, θα με γλιτώσετε από περιττά έξοδα!!

 

ΥΓ: όσον αφορά τις ερωτήσεις που αναφέρονται παραπάνω, 

2) η μετατροπή μέσω calibre είναι απόλυτα αξιόπιστη, απλά πρέπει το αρχείο να είναι DRM free (που και αυτό γίνεται μέσω calibre και συγκεκριμένων add ons)

3) pocket όχι δεν έχουν από ότι βλέπω, αλλά μπορείς να στείλεις instapaper  σε kindle (αν έχεις λογαριασμό σε instapaper και μπεις στα settings θα το δεις)

Επεξ/σία από ikar6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"2) η μετατροπή μέσω calibre είναι απόλυτα αξιόπιστη, απλά πρέπει το αρχείο να είναι DRM free (που και αυτό γίνεται μέσω calibre και συγκεκριμένων add ons)"

 

Ναι, μα... το θέμα είναι τι γίνεται με τα DRM epub.. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα όπως λες.

 

Τι να κάνω, έχω αυτό το κακό.. αγοράζω τα ebooks μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνω, έχω αυτό το κακό.. αγοράζω τα ebooks μου.

 

Και θα συνεχίσεις να τα αγοράζεις, απλά θα τους αφαιρείς το DRM και θα τα φυλάς ξεκλείδωτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...