Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη νομίζεις, και στο PW το φως το έχω μόνιμα στο 25-30% το πολύ, ποτέ δεν το βάζω παραπάνω. To Aura HD είναι όντως πολύ ωραίο μηχανάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με αυτά και μ'αυτά, και μετά από αρκετή μελέτη, κατέληξα και παρήγγειλα το Aura HD.

Θα σας πω εντυπώσεις την μεθεπόμενη Δευτέρα που το περιμένω.
Επειδή και εγώ ενδιαφερόμουν για ανάγνωση PDF, όχι σκαναρισμένα τύπου θείου, αλλά κανονικά... προτίμησα το Aura HD λόγο μεγαλύτερης οθόνης και ανάλυσης.

Κοιτούσα και το Onyx Boox Τ68 το οποίο ναι μεν στα ίδια με το Aura HD (6,8"+1440x1080) αλλά είχε πολύ κίτρινο φως σε σχέση με το λευκό των PW και Kobo... Επίσης από το συγκριτικό που είδα στο youtube, το Aura HD είχε αλλάξει 4 σελίδες και το Onyx Boox είχε αλλάξει 1. Αργό μου φάνηκε, με όχι τόσο καλή απόκριση στην οθόνη και γενικά στην αφή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα και γω μια παραγγελία για kobo aura συν μια θήκη συνολο 135ευρω. Με χάλασε λιγο που για μια ακομη φορα το γνωστό σκρουτζομαγαζο, οπως ειχε γινει κ με το kindle, ενω λεει σε αποθεμα, τελικα τηλεφωνικα μ ειπαν οτι δεν εχουν και θα παραλαβουν συντομα. Απο Δευτέρα παραλαμβανω και επανερχόμαστε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα σήμερα τελικά kobo aura! Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές και αυτό που μ έκανε εντύπωση πριν καν ανοίξω τη συσκευή είναι το πολύ μικρό της μέγεθος! Μικρότερη από το kindle (ενώ έχουν ίδιο μέγεθος οθόνης)! Θα επανέλθω ίσως ύστερα από κάποιο καιρό συμβίωσης για κάποιο σχόλιο!

 

Καλά Χριστούγεννα και καλές αναγνώσεις σε όλη την ereader παρέα του insomnia!

Επεξ/σία από rupak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: 

Σήμερα παρέλαβα το Aura HD το οποίο είναι κουκλί εμφανισιακά... το πήρα και σε espresso brown και είναι τέλειο.
Βέβαια επειδή δεν με θέλει... έπρεπε να έχει κάτι στραβό.
Έχει 1 "px" κολλημένο... είναι κάτω δεξιά και περίπου 1εκ. μακριά από το πλαίσιο. Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλο αυτό?!
Από την στιγμή που το είδα... δεν μπορώ να το "ξε-δω"! :(

Αύριο θα τους πάρω τηλέφωνο και θα ζητήσω αντικατάσταση... ελπίζω να μη μου κάνουν νερά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου… είχα laptop με ένα κολλημένο pixel και συνέχεια έβλεπα αυτό… όλοι η υπόλοιπη οθόνη απλά δεν υπήρχε ένα πράμα, συνέχεια «το μάτι έπεφτε» στο συγκεκριμένο Pixel, τσέκαρε μια να δεις αν καλύπτει καμένα/κολλημένα wtv Pixel και πόσα και αν σου κάνουν νερά γυρνάτο πίσω και ζήτα άλλο χρώμα ( μα καφέ…!!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑχαΧΑχαΧα..
Είναι αρκετά σκούρο καφέ... δηλαδή από το απόγευμα και μετά... το λες και μαύρο... ;)

Δεν βλέπω στο χαρτάκι της εγγύησης να αναγράφει κάτι τέτοιο.. αλλά μετά από ένα πρόχειρο search είδα και άλλοι που είχαν παρόμοια θέματα, τα γύρισαν πίσω... βέβαια ταλαιπωρήθηκαν... αλλά θέλω να ελπίζω πως προς το καλύτερο... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει και γω για καμένα pixel αλλά στην Ελλάδα δεν ξέρω τι παίζει με εγγύηση και χρονους αναμονής κλπ. Ελπίζω γρήγορα να ξεμπερδέψεις για να ξεκινήσεις διάβασμα! Εγώ το έχω ήδη ξεζουμίσει το kobo aura αυτή τη βδομάδα που το έχω! Προβλέπεται τάχυστη απόσβεση :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς, για την ώρα, όλα καλά!
Τους πήρα τηλ. και κατευθείαν μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και να τους το γυρίσω πίσω για αντικατάσταση αφού διαπιστωθεί η βλάβη.
Και με χρέωση παραλήπτη!

Ελπίζω να μην έχω ούτε στην συνέχεια προβλήματα... :)
Καλή χρονιά σε όλους! Καλό διάβασμα!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα κι εγω το Aura HD με 150Ε γιατι δεν προλαβα το PW2 στα 100, πηγε 130

 

η πρωτη εντυπωση δεν ειναι και τοσο θετικη δυστυχως.

Ενταξει για τα PDF μου το ειχατε πει οτι δεν ειναι και το καλυτερο τους.

 

Αλλα εχω θεμα με τη συνδεση στο PC, μια δεν το βλεπει, μια το χανει, δεν μπορω να το δουλεψω καλα.

Συν που του εβαλα μια μεγαλη καρτα που ειχε πολυ πραγμα επανω και σερνοτανε.

Δηλ το πηραμε και το εχουμε παραπεταξει πισω στη συσκευασια του, και πρεπει να το παρουμε αποφαση να το ξαναπαλεψουμε και να το προσπαθησουμε.

 

Αλλα αυτο ειναι μια κατασταση οχι ευπροσδεκτη.

Δεν ειναι δηλ οπως με ενα android tablet ή κινητο που το πιανεις στα χερια σου και το δουλευεις χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια.

 

 

για να δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου χάνει τη σύνδεση δεν είναι φυσιολογικό. Κάτι φταίει! Δοκίμασε αρχικά σε άλλη θύρα usb. Αν πχ έχεις σταθερό υπολογιστή βάλε το καλώδιο απευθείας σε κάποια θύρα στο πίσω μέρος του μηχανήματος και όχι στις μπροστινές. Δοκίμασε άλλο καλώδιο.

Αν επιμένει ίσως έχει θέμα η θύρα του μηχανήματος.

 

Όσο αφορά την κάρτα, δεν έχει να κάνει πόσο φορτωμένη είναι αλλά ίσως είναι εξαιρετικά αργή. Αν έχεις δοκίμασε μια class 10.

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά btw.

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@sattack

Γνώμη μου:

- βγάλε την κάρτα που έχεις βάλει, χρησιμοποίησε την ενσωματωμένη μνήμη της συσκευής. Στο κάτω κάτω της γραφής, πόσα βιβλία χρειάζεσαι ταυτόχρονα στη συσκευή σου; Αν παρα ταύτα τη χρειάζεσαι οπωσδήποτε πάνω στο aura, κάνε ένα φορμάτ της καρτούλας μέσα από τη συσκευή και ξαναπρόσθεσε σιγά σιγά τα αρχεία που χρειάζεσαι

- αν πήρες το reader για pdf, μέγα λάθος... Κατά κανόνα δε διαβάζονται ή η εμπειρία είναι τόσο προβληματική που δεν αξίζει

- για το θέμα που λες με την μη αναγνώριση από το PC, δεν είναι φυσιολογικό. Εγκατέστησες τους driver της συσκευής φαντάζομαι... Δεν έχω kobo αλλά φαντάζομαι θα περιλαμβάνονται στην εφαρμογή της kobo για το pc. Δες κάποιο άλλο καλώδιο USB μήπως έπεσες σε προβληματικό. Χρησιμοποίησε διαφορετική θύρα USB στον υπολογιστή σου (μερικές φορές οι "μπροστινές" θύρες σε desktop είναι ασταθείς στις συνδέσεις τους). 

 

Edit: με προλαβε για λιγα sec  ο shodan. Βλέπω πάντως ότι συμφωνούμε!

Επεξ/σία από ikar6
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλα εχω θεμα με τη συνδεση στο PC, μια δεν το βλεπει, μια το χανει, δεν μπορω να το δουλεψω καλα.

Συν που του εβαλα μια μεγαλη καρτα που ειχε πολυ πραγμα επανω και σερνοτανε.

 

Με το AURA (όχι HD) με την σύνδεση στο pc δεν έχω θέμα, υπάρχει περίπτωση να φταίει το ίδιο το pc? Για την κάρτα που λες ισχύει ότι αργεί να ανοίξει λίγο περισσότερο από ότι χωρίς αυτή όντως ισχύει, επίσης ισχύει ότι την πρώτη φορά που θα την βάλεις θα αργήσει πάρα πολύ να την διαβάσει (ανάλογα με το πόσα Gb/Mb είναι πιασμένα) αλλά πέρα από αυτά τα δύο την πρώτη φορά και την εκκίνηση δεν αργεί πουθενά αλλού, σφαίρα* πάει μετά όταν κάνεις browsing στη βιβλιοθήκη σου.

 

Προσωπικά έχω βάλει μια 16gb ή 32 δεν θυμάμαι και τις έβαλα με τη μια ~300 βιβλία, περίπου 700mb, την πρώτη φορά που του έβαλα την κάρτα έκανε πάρα πολύ να την διαβάσει (κάνα 10 -15λεπτο δεν θυμάμαι ακριβώς) , την έβαλα μέσα και το άφησα, από τότε δεν έχω ξαναπροσθέσει τπτ ούτε έχω αφαιρέσει την κάρτα η μόνη καθυστέρηση είναι λίγα δευτερόλεπτα στο άνοιγμα της συσκευής.

 

edit

*Σφαίρα για τα δεδομένα τον e-ink :P

 

Επίσης τσάμπα την έβαλα γτ έχει αρκετή εσωτερική μνήμη…. Αλλά βαριέμαι να τα μεταφέρω..

Την sd card την βάζω/ βγάζω με απενεργοποιημένη  την συσκευή.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα έχουμε πει πολλάκις.

Κανένα kobo δεν τα πήγαινε καλά με τις εξωτερικές μνήμες.

Εάν βάλεις πάνω από μερικά Gb μέσα σέρνεται πολύ,προσωπικά είχα την βιβλιοθήκη ολόκληρη σε μια 16αρα μνήμη με περίπου 4-6Gb γεμάτα και το glo τα είχε φτύσει.

Μόνο συμπληρωματικά να την έχετε την μνήμη και καλό είναι να είναι μικρή σε χωρητικότητα και καλή κλάση(>class 8) για να αποφύγουμε προβλήματα.

Αντίθετα οι συσκευές της Sony ποτέ δεν έβγαζαν τέτοια προβλήματα,είναι απλά ότι η kobo έχει άθλιο γενικά firmware.Αν και ομολογουμένως το τελευταίο update που πήρε το kobo είναι πολύ σταθερό,ακόμη και με PDF και μετατροπές βιβλίων από PDF σε epub που δοκίμασα και τώρα διαβάζω.

 

 

Εάν επιμένουν τα προβλήματα με το USB,μετά από δοκιμές που είπαν πριν,να το δώσεις πίσω.Αυτά γίνονται χειρότερα με τον καιρό,δεν φτιάχνουν δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...