Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρέλαβα το kindle από Ελλάδα http://www.homelike.gr/foriti-psuchagogia/ebook-readers/kindle-paperwhite-2014-wifi.htmlκαι γλύτωσα και 20€ αν πήγαινα μέσο αμαζον. Όλα καλά φαίνονται, έκανε και ένα update με το που το έβαλα σε δίκτυο. 2 ερωτήσεις έχω.

1. Λεξικό να μεταφράζει τις άγνωστες λέξεις σε Ελληνικά μπορώ να βρω ή αρκούμαι στα 2 που έχει;

2. Όταν πχ αλλάζω σελίδα στα διαθέσιμα βιβλία κάνει ένα τρεμοπαιξιμο το μαύρο χρώμα. Είναι οκ αυτό; πιο πολύ μου μοιάζει πως προσπαθεί να αποδοθεί η ευκρίνεια.

Ότι έβαλα σε ελληνικό pdf από τον "θείο" φαίνετε μια χαρά. Μάλιστα δοκίμασα και ξένα e-pub αλλά διαφορά δεν παρατήρησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Επίσημο ελληνοαγγλικό λεξικό δεν υπάρχει. Το καλύτερο που έχω βρει είναι αυτό: https://freeeneldict.wordpress.com/ Δεν είναι άσχημο και ανανεώνεται αρκετά συχνά. Αλλά φυσικά δεν φτάνει σε καμία περίπτωση το μαμήσιο λεξικό της Οξφόρδης.

 

2. Αν μιλάς για ένα "φλασάρισμα" που κάνει ολόκληρη η οθόνη (σαν αυτό), τότε ναι είναι φυσιολογικό. Αποτελεί χαρακτηριστικό όλων των e-ink displays. Μάλιστα υπάρχει ρύθμιση αν θέλεις να σου κάνει πλήρη ανανέωση σε κάθε αλλαγή σελίδας ή μόνο ανά 5 σελίδες (που νομίζω είναι και το default).

 

Καλοδιάβαστο!!!

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα review του Pocketbook InkPad 840:

http://the-digital-reader.com/2014/11/29/review-pocketbook-inkpad/

 

Ο ίδιος έκανε review και για το Cybook Ocean

http://the-digital-reader.com/2014/12/13/review-bookeen-cybook-ocean-deficient-disappointing-defective/

 

όπως και συγκριτικό review μεταξύ των δύο

http://the-digital-reader.com/2014/12/01/comparison-review-pocketbook-inkpad-vs-bookeen-cybook-ocean/

 

Αν κρίνω από τα συγκεκριμένα review το Inkpad φαίνεται να υπερτερεί καθολικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα το kindle από Ελλάδα http://www.homelike.gr/foriti-psuchagogia/ebook-readers/kindle-paperwhite-2014-wifi.htmlκαι γλύτωσα και 20€ αν πήγαινα μέσο αμαζον. Όλα καλά φαίνονται, έκανε και ένα update με το που το έβαλα σε δίκτυο. 2 ερωτήσεις έχω.

1. Λεξικό να μεταφράζει τις άγνωστες λέξεις σε Ελληνικά μπορώ να βρω ή αρκούμαι στα 2 που έχει;

2. Όταν πχ αλλάζω σελίδα στα διαθέσιμα βιβλία κάνει ένα τρεμοπαιξιμο το μαύρο χρώμα. Είναι οκ αυτό; πιο πολύ μου μοιάζει πως προσπαθεί να αποδοθεί η ευκρίνεια.

Ότι έβαλα σε ελληνικό pdf από τον "θείο" φαίνετε μια χαρά. Μάλιστα δοκίμασα και ξένα e-pub αλλά διαφορά δεν παρατήρησα.

 

Μετά το ποστ σου μπήκα στο link και δεν υπήρχε απόθεμα. Έστειλα email να ρωτήσω πότε θα ξαναφέρουν, μου απάντησαν ότι δεν γνωρίζουν. Και την επόμενη ακριβώς μέρα όταν μπήκα να τσεκάρω μια τελευταία φορά, είδα ότι είχε ξανά απόθεμα με αυξημένη την τιμή! Δυστυχώς τέτοιες συμπεριφορές είναι γνωστές στα ελληνικά online shops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε nzeppos πιστεύω ότι πλέον δεν υπάρχει λόγος για κάποιον που θέλει να προμηθευτει ereader να ασχοληθεί με εξωτερικό εφόσον το service τον καλύπτει αν το αγοράσει απο Έλληνα retailer. Στο skroutz βλέπω kobo aura με περίπου 120ευρώ τελική και kindle pw2 με 150. Καλές επιλογές και τα δυο. Έψαχνα για ένα pw2 σε καλή τιμή αλλά και το kobo aura δεν φαίνεται άσχημο, το μόνο που με προβληματίζει είναι η εγγύησή του. (για το kindle έχω διαβάσει τα καλύτερα με απροβλημάτιστη αντικάταστη κλπ από amazon)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε nzeppos πιστεύω ότι πλέον δεν υπάρχει λόγος για κάποιον που θέλει να προμηθευτει ereader να ασχοληθεί με εξωτερικό εφόσον το service τον καλύπτει αν το αγοράσει απο Έλληνα retailer. Στο skroutz βλέπω kobo aura με περίπου 120ευρώ τελική και kindle pw2 με 150. Καλές επιλογές και τα δυο. Έψαχνα για ένα pw2 σε καλή τιμή αλλά και το kobo aura δεν φαίνεται άσχημο, το μόνο που με προβληματίζει είναι η εγγύησή του. (για το kindle έχω διαβάσει τα καλύτερα με απροβλημάτιστη αντικάταστη κλπ από amazon)

PW2 στα 150€;

Πολλά δεν είναι;

Στην Γερμανία το έχουν στα 99€,δεν μπορείτε να δείτε μήπως στέλνει κάποιο μαγαζί Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πολλά μου φαίνονται αλλά το συγκρίνουμε πάντα σε σχέση με τα 160του amazon.com.

Από Γερμανία μεριά δεν έχω κοιτάξει καθόλου θα το ψάξω μήπως και υπάρχει κατάστημα που στέλνει.

Το aura στα 120 από σκρουτζομάγαζο πως σου φαίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Είχα, έχω μάλλον, σκοπό να αγοράσω ένα e reader...
Αλλά κατα τον Αύγουστο που ψάχτηκα λίγο, είδα ότι θα έβγαιναν νέα μοντέλα οπότε είπα να κάνω υπομονή μέχρι τα χριστούγεννα για να πετύχω και καμια προσφορά ίσως.

Αρκετά από τα βιβλία μου είναι pdf τα οποία στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν είναι σκαναρισμένα, θα ήθελα λοιπόν να έχει όσο τον δυνατόν περισσότερα features για pdf (νομίζω βασικό είναι και το pdf reflow).
Ήμουν μεταξύ Onyx Lynx & Aura HD αλλά με το Onyx φοβήθηκα λίγο γιατί διάβασα για πολλά προβλήματα... 
Οπότε τώρα γλυκοκοιτάζω τα Aura HD & το Paperwhite.
Για τα Kobo διάβασα ότι δεν είναι και τόσο καλά σε pdf, βέβαια είδα κάτι βιντεάκια στο youtube και δεν μου φάνηκαν τραγικά...

Υπάρχει κάτι άλλο στην αγορά που αξίζει προσοχής? Τι θα μου προτείνατε εσείς?
Το budget είναι από 100 εως 200 για κάτι που να τα αξίζει όμως.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Pdf  εικόνας +  aura το μόνο ενοχλητικό είναι ότι πρέπει να κεντράρεις πάλι, π.χ. έχεις κάνει ζοομ και το έχεις βάλει να βλέπεις ώστε να φαίνεται στην οθόνη μόνο το κείμενο χωρίς καθόλου άσπρα περιθώρια, όταν αλλάξεις σελίδα θα σε πάει πάνω αριστερά, θα διατηρήσει το zoom αλλά θα χάσεις το «κεντράρισμα» , πέρα τους περιορισμούς από τις 6” δεν νομίζω ότι έχει κάποιο άλλο περιορισμό στα συγκεκριμένα pdf, δεν ξέρω με το PW  τι γίνετε πάντως στην έκδοση που υπήρχε στην αγορά το καλοκαίρι άνοιγες pdf και crashare επειδή δεν είχε αρκετή ram (το είχα δει σε κάποια youtube review και οι reviewers το έκαναν γαργάρα και το προσπερνούσαν στα γρήγορα, ωπ crashare να το ανοίξουμε πάλι στα γρήγορα δεν μας είδε κανείς, τουλάχιστον το άφησαν μέσα και δεν το έκοψαν από το video), δεν ξέρω αν έβγαλαν άλλη έκδοση πάντως για να μην λέω μόνο τα κακά από τα Kindle το λεξικό και το vocabulary builder είναι πολύ ωραία features, το λεξικό του kobo δεν μου αρέσει, μου φαίνετε φτωχό.

 

(όταν αρμέξουν καλά την αγελάδα θα βγάλουν και κανένα μεγαλύτερο σε προσγειωμένη τιμή με αξιοπρεπή cpu και ram, κάποια στιγμή στο πολύ μακρινό μέλλον)

Επεξ/σία από Havik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ψάχνω για μια αγορά ereader μεσα στα Χριστούγεννα και είμαι μεταξύ pw2 vs kobo aura , οικονομικά το aura συμφέρει και ίσως στραφώ προς τα εκεί (εφόσον τα σκρουτζομάγαζα δεν μου κάνουν νερά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ψάχνω για μια αγορά ereader μεσα στα Χριστούγεννα και είμαι μεταξύ pw2 vs kobo aura , οικονομικά το aura συμφέρει και ίσως στραφώ προς τα εκεί (εφόσον τα σκρουτζομάγαζα δεν μου κάνουν νερά).

Έχω το aura από τον ιούλιο. Ίσως έχεις διαβάσει εδώ ή αλλού ότι δεν έχουν και το καλύτερο firmware, οπότε θα σου γράψω ότι bugs έχω συναντήσει εγώ από τότε. Προσωπικά μου φαίνονται ασήμαντα αλλά τα γράφω για να έχεις μια ιδέα. Από όταν το πήρα βέβαια έχουν βγεί κάποια updates που δεν έχω βάλει και ίσως τα διορθώνουν αυτά.

 

- Μερικές φορές(όχι πολύ συχνά) οι σελίδες δεν τελειώνουν στο τέλος της οθόνης οπότε μπορει να δίνεται η αίσθηση ότι ειναι η τελευταία σελίδα του κεφαλαίου πχ.

- Όταν πατάς να επιλέξεις κάποια λέξη για να δεις τι σημαίνει καποιες σπάνιες φορές σκαλώνει και επιλέγει όλη την πρόταση πχ. Επίσης μου έχει τύχει 2 άντε 3 φορές να μην επιλέγεται καθόλου μια λέξη.

- Κάποιες ελάχιστες φορές(ζήτημα να είναι 5 στους 6 αυτούς μήνες) έχει κολλήσει και δεν αποκρινεται σε τίποτα. Πάντα όταν μου τύχαινε το έκλεινα αμέσως(σε sleep) και το ξανα άνοιγα και πάντα έφτιαχνε(2 δευτερόλεπτα πέρνει όλο αυτό).

 

Πέρα απο αυτά δεν έχω κάποιο παράπονο με την συσκευή. Κάτι μαλακίες με τα ebooks που κατεβάζω φαντάζομαι ότι είναι θέμα των ebooks και όχι της συσκευής (πχ δεν δουλεύουν τα περιεχόμενα ωστε να πηγαίνεις απο κεφάλαιο σε κεφάλαιο). Αυτό επειδή πάντα βρίσκω μια άλλη έκδοση χωρίς θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα,

προσπαθω να διαβασω αυτα που γραφετε, αλλα εχω λιγο χαθει και θα ηθελα τη συμβουλη σας.

 

Θελω να αγορασω ενα e-book reader για τη γυναικα μου.

εχουμε και laptop και tablet κλπ, αλλα θελει ενα e-book reader για να διαβαζει ευκολα και ξεκουραστα.

Μια απαιτηση ειναι να διαβαζει pdf και αλλα e-books που θα τις δινουν οι φιλες της. (οποτε μιλαμε για ξεκλειδωτα ή πειρατικα, και διαφορα format)

 

Θα αγοραστει απο Ευρωπη, οποτε οι τιμες ισως ειναι λιγο καλυτερες εκει.

Απο τιμη υπολογιζα 100Ε, ισως εως 150, αλλα θα εδινα και 200 αν μου λεγατε οτι με τα 200 θα παρω κατι που αξιζει πραγματικα τη μεγαλη διαφορα. (κυριως απο διαβασμα διαφορων format και ευκολια χρησης/πλοηγησης σε καθενα απο αυτα)

 

Δεν ξερω καθολου ποσες ιντσες αξιζει να κοιταξω. 6 ?  8? κατι αλλο?

 

τα kindle πως πανε απο θεμα να διαβαζουν αλλα format? (πχ pdf και πειρατικα)

πχ βρισκω το kindle paperwhite στα 99Ε αυτο ειναι το PW2 που λετε ή παλιοτερη εκδοση?

 

στην ιδια τιμη βρισκω και ενα Kobo Aura που αναφερθηκε

 

ενα Pocketbook InkPad που αναφερθηκε, το βρισκω στα 210Ε. αυτο ειναι το 840 που λεγατε?         

ειναι 8 ιντσες, σε σχεση με τις 6 των προηγουμενων. 

αξιζει τη διπλη τιμη?          

 

καποιος μου ελεγε οτι καποιο Sony ειναι καλο, αλλα δεν θυμαμαι μοντελο.

 

 

 

Θα ηθελα να μου προτεινετε τι πιστευετε οτι θα αξιζε να αγορασω για τη χρηση που ειπα.

 

ευχαριστω

Επεξ/σία από sattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...