Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι, :)

εγραψα οτι εγω θα το παρω απο εκει γιατι ειμαι εξω τωρα,

 

αλλα ηθελα μια συμβουλη, τι αξιζει να παρω για τη γυναικα μου, για τη χρηση που ειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όποιος ενδιαφέρεται για paperwhite 2 (2014) και έχει άτομο απο Αγγλία να του το φέρει/στείλει το John Lewis το βγάζει σε προσφορά ανά διαστήματα. Εγώ πήρα το δικα μου με 79 λίρες και 2 χρόνια εγγύηση πριν απο ενα μήνα. Τρέχει άψογα και μέχρι στιγμής έχει ανοίξει και pdf μικρού μεγέθους, κάτω απο 5Mb, κανονικά, χωρίς να κρασάρει. Παιδιά, η οθόνη του είναι τέλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω μπερδευτει τελειως.

 

και για το paperwhite 2 και για το kobo aura και για το Sony PRS-T3 διαβαζω διαφορα αρνητικα σημεια.

 

 

καμμια γνωμη ή συμβουλη ?

Επεξ/σία από sattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μπερδευτει τελειως.

 

και για το paperwhite 2 και για το kobo aura και για το Sony PRS-T3 διαβαζω διαφορα αρνητικα σημεια.

 

 

καμμια γνωμη ή συμβουλη ?

Δεν υπάρχει τέλεια συσκευή.

Αγοράζεις με βάση αυτά που σε καλύπτουν.

Επίσης βγάλε το PRS-T3 από την λίστα εάν το πουλάν πάνω από 80€,δεν αξίζει παραπάνω σαν συσκευή και επειδή η Sony έκλεισε την παραγωγή reader δεν θα δεις και πολύ υποστήριξη.

 

Πάνε για PW2 εφόσον είναι στα 4Gbyte και τιμή γύρω στα 100-110€ max.Χρήστης εδώ και 13 μήνες και πολύ ευχαριστημένος.Απροβλημάτιστο και ιδανικό για τους νέους χρήστες,αν και φυσικά διαβάζεις όπως γουστάρει η Amazon και όχι εσύ.Δηλαδή οι επιλογές παραμετροποίησης είναι ελάχιστες και δεν λειτουργούν σε πολλά βιβλία του θείου.

 

Το Aura προσωπικά δεν θα το διάλεγα γιατί έχει κατώτερη οθόνη,πολύ θολή και ξεβγαλμένη σε σχέση με το Glo για τα γούστα μου, και το λογισμικό της Kobo κάμει κασκαρίκες γενικά.

Αν και η έκδοση 3.12 για το Glo είναι σταθερή με λίγα glitches(διάβασα 2 μεγάλα epub βιβλία επιστημονικά/ιστορικά και είμαι στο τρίτο,το ένα εξ'αυτών είναι ~120Mb και είχε λίγα μόνο κολλήματα όταν η επόμενη σελίδα ήταν εικόνα/χάρτης).Βέβαια κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα κρατήσει αυτό,η kobo βελτιώνεται,αλλά πάλι προβλήματα υπάρχουν.

Το αγοράζεις εάν θέλεις στυλ και εξαιρετικά μικρό μέγεθος συσκευής(όχι πάντα καλό γιατί το bezel είναι κάτι που δίνει σταθερότητα και σημείο επαφής στην ανάγνωση) σε reader που δέχεται microSD.Ειδάλλως πας σε Glo που είναι συσκευή που έχει αποδείξει την αξία της,αν και ολίγο out-of-date.

 

Από εκεί και πέρα όπως είπα πράξε με βάση τις ανάγκες σου,το ότι γράφουν αρνητικά είναι φυσιολογικό και εξαιρετικά θετικό για τους υποψήφιους αγοραστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρνητικά βρήκαν και στον Θεό, οπότε άστα πίσω αυτά. Καμία εταιρεία δεν έβγαλε κάτι ελαττωματικό στην αγορά. βρες το μηχάνημα που είναι πιο κοντά στα δικά σου τα θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραια, παιδια εχω συγκεκριμενες απαιτησεις.

αν διαβασατε στην πισω σελιδα που λεω οτι το θελω για τη γυναικα μου, και να διαβαζει διαφορα που θα της δινουν οι φιλες της

και να μην ειναι "περιεργο" στο χειρισμο.

 

πιο ειναι πιο κοντα σε αυτα? ενα glo που λετε?

 

ΥΓ

βρισκω το Kobo Glo στα 100Ε

να παω για αυτο?

διοτι το παρακατω δε μου αρεσε και πολυ

 

αν και φυσικά διαβάζεις όπως γουστάρει η Amazon και όχι εσύ.Δηλαδή οι επιλογές παραμετροποίησης είναι ελάχιστες και δεν λειτουργούν σε πολλά βιβλία του θείου

Επεξ/σία από sattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια, παιδια εχω συγκεκριμενες απαιτησεις.

αν διαβασατε στην πισω σελιδα που λεω οτι το θελω για τη γυναικα μου, και να διαβαζει διαφορα που θα της δινουν οι φιλες της

και να μην ειναι "περιεργο" στο χειρισμο.

 

πιο ειναι πιο κοντα σε αυτα? ενα glo που λετε?

 

ΥΓ

βρισκω το Kobo Glo στα 100Ε

να παω για αυτο?

διοτι το παρακατω δε μου αρεσε και πολυ

PDF από τον θείο και ereader δεν πάνε μαζί.Αυτό στο υπογράφω.

Εάν οι φίλες της είναι και αυτές γνωστές του θείου και της φέρνουν epub/mobi τότε μιλάμε για ανάγκη ereader.

 

Από εκεί και πέρα στα 100€ είναι καλή τιμή στο Glo,προσωπικά δεν θα έδινα ευρώ παραπάνω.

 

Αυτό που δεν σε άρεσε δεν είναι τίποτα τρομερό,απλά κάποιοι που έχουν ιδιαίτερες προτιμήσεις σε γραμματοσειρές και σχήμα γραμμάτων το βρίσκουν deal braker.Προσωπικά,αν και το βρίσκω λίαν ενοχλητικό λόγω "προϋπηρεσίας" Glo,το παραβλέπω.Ελάχιστες φορές μειώνει την εμπειρία ανάγνωσης εφόσον δεν έχει κάποιος στάνταρτ προτιμήσεις στο format κειμένου.

Από την άλλη δεν νομίζω η γυναίκα σου να έχει κάποια ιδιαίτερη προτίμηση και λόξα για ειδικές παραμετροποιήσεις κειμένου εφόσον μέχρι τούδε την βγάζει με PDF εικόνας του θείου....

Απλά είναι καλό να το ξέρεις,η Amazon δεν προσφέρει τέτοια καλούδια γιατί θέλει το firmware της dumb down,κάτι που το κάνει και σταθερό βέβαια.

 

Αυτά από εμένα,εάν έχεις άλλη ερώτηση εδώ είμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραια, παιδια εχω συγκεκριμενες απαιτησεις.

αν διαβασατε στην πισω σελιδα που λεω οτι το θελω για τη γυναικα μου, και να διαβαζει διαφορα που θα της δινουν οι φιλες της

και να μην ειναι "περιεργο" στο χειρισμο.

 

πιο ειναι πιο κοντα σε αυτα? ενα glo που λετε?

 

ΥΓ

βρισκω το Kobo Glo στα 100Ε

να παω για αυτο?

διοτι το παρακατω δε μου αρεσε και πολυ

 

Έχω sony και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ωστόσο, όπως αναφέρθηκε και προηγουμένως, η sony σταμάτησε την παραγωγή ereaders οπότε αυτό μπορεί να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για σένα. Επίσης ΚΑΝΕΝΑ sony δεν έχει φωτιζόμενη οθόνη, κάτι που αποτελεί "standard" για τους ereaders σήμερα. Επειδή διαβάζω τακτικά το μπλογκ, θα σου πω τη γνώμη μου...

Αν η γυναίκα σου διαβάζει μόνο ή κατά κύριο λόγο pdf τότε ΜΗΝ πάρεις ereader, ότι συσκευή και να έχεις δε θα δουλέψει καλά. Το sony που έχω έχει ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΟ (σε σχέση με τα άλλα) χειρισμό των pdf αλλά και πάλι δεν έχω ευχαριστηθεί ότι έχω διαβάσει σε μορφή pdf.

Αν είσαι στοιχειωδώς εξοικιωμένος με υπολογιστές (που φαντάζομαι ότι είσαι), μη σε απασχολούν οι περιορισμοί της amazon. Τα βιβλία ξεκλειδώνουν εύκολα, μετατρέπονται από τη μια μορφή στην άλλη μέσω calibre και δεν έχω συναντήσει ποτέ προβλήματα στη μορφοποίηση (συνήθως μετατρέπω όλη μου τη βιβλιοθήκη και έχω τόσο epub όσο και mobi). Οι περισσότεροι συνηθισμένοι χρήστες δε θα κάτσουν να κάνουν αλλαγές στις γραμματοσειρές και η ποιότητα του PW2 είναι πολύ καλή, το λογισμικό χωρίς προβλήματα, η υποστήριξη από την amazon σε τυχόν προβλήματα υποδειγματική. Το μόνο αρνητικό που βλέπω στα kindle είναι ότι η οθόνη κλειδώματος (screen saver) δείχνει μία στάνταρ εικόνα και όχι το εξώφυλλο του βιβλίου που διαβάζεις. Αυτό το βρίσκω πολύ ενοχλητικό και λύνεται μόνο με jailbreaking της συσκευής, κάτι που θεωρώ γελοίο.

Τα kobo έχουν καλή φήμη ως προς την ποιότητα αλλά έχουν θεματάκια στο software. Όχι μείζονα, αλλά υπάρχουν. Γενικά μάλλον δε θα σε προβληματίσουν πολύ. Τα μείον που θα μπορούσα να σημειώσω είναι: 1. σε περίπτωση προβλήματος με τη συσκευή η υποστήριξη είναι προβληματική, 2. το λεξικό τους είναι σαφώς χειρότερο από τα kindle, 3. οι αναβαθμίσεις που δίνουν δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από όσα λύνουν. 

Δε θα πήγαινα σε άλλες λύσεις εκτός των δύο εταιρειών (προσωπική γνώμη), εκτός ίσως από pocketbook.

Αν η γυναίκα σου διαβάζει αγγλικά ή άλλα ξενόγλωσσα, τότε θα βρεις "πειρατικά" σχεδόν όλα τα best seller σε ότι μορφή θες, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν διαβάζει ελληνικά βιβλία, τότε μόνο pdf αρχεία κυκλοφορούν στο δίκτυο (σκαναρισμένα βιβλία) οπότε η ανάγνωση σε ereader είναι δράμα. Γενικά πάντως, η αξία των βιβλίων σε ηλεκτρονική μορφή, ιδίως των αγγλικών, είναι πολύ χαμηλή και εξαιρετικά σπάνια έχω καταφύγει στην πειρατεία.

Ελπίζω να βοήθησα..!

Επεξ/σία από ikar6
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η γυναίκα σου διαβάζει μόνο ή κατά κύριο λόγο pdf τότε ΜΗΝ πάρεις ereader, ότι συσκευή και να έχεις δε θα δουλέψει καλά. Το sony που έχω έχει ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΟ (σε σχέση με τα άλλα) χειρισμό των pdf αλλά και πάλι δεν έχω ευχαριστηθεί ότι έχω διαβάσει σε μορφή pdf.

 

Αν είσαι στοιχειωδώς εξοικιωμένος με υπολογιστές (που φαντάζομαι ότι είσαι), μη σε απασχολούν οι περιορισμοί της amazon. Τα βιβλία ξεκλειδώνουν εύκολα, μετατρέπονται από τη μια μορφή στην άλλη μέσω calibre και δεν έχω συναντήσει ποτέ προβλήματα στη μορφοποίηση (συνήθως μετατρέπω όλη μου τη βιβλιοθήκη και έχω τόσο epub όσο και mobi). Οι περισσότεροι συνηθισμένοι χρήστες δε θα κάτσουν να κάνουν αλλαγές στις γραμματοσειρές και η ποιότητα του PW2 είναι πολύ καλή, το λογισμικό χωρίς προβλήματα, η υποστήριξη από την amazon σε τυχόν προβλήματα υποδειγματική. Το μόνο αρνητικό που βλέπω στα kindle είναι ότι η οθόνη κλειδώματος (screen saver) δείχνει μία στάνταρ εικόνα και όχι το εξώφυλλο του βιβλίου που διαβάζεις. Αυτό το βρίσκω πολύ ενοχλητικό και λύνεται μόνο με jailbreaking της συσκευής, κάτι που θεωρώ γελοίο.

 

Αν η γυναίκα σου διαβάζει αγγλικά ή άλλα ξενόγλωσσα, τότε θα βρεις "πειρατικά" σχεδόν όλα τα best seller σε ότι μορφή θες, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν διαβάζει ελληνικά βιβλία, τότε μόνο pdf αρχεία κυκλοφορούν στο δίκτυο (σκαναρισμένα βιβλία) οπότε η ανάγνωση σε ereader είναι δράμα. Γενικά πάντως, η αξία των βιβλίων σε ηλεκτρονική μορφή, ιδίως των αγγλικών, είναι πολύ χαμηλή και εξαιρετικά σπάνια έχω καταφύγει στην πειρατεία.

 

+10000

 

Έκανα highlight τα σημαντικότερα σημεία του σχόλιου. Είναι μερικοί από τους χρυσούς κανόνες για την αγορά ereader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Kobo Aura HD έχει το ίδιο firmware με το Aura (απλό) ?

 

Δηλαδή θα έχει τα ίδια θέματα με bugs κλπ.?

Όχι,δεν είναι το ίδιο ακριβώς,έχουν διαφορές μικρές αλλά σημαντικές,βέβαια όλα έχουν τα ίδια σχεδόν feature και παίρνουν ταυτόχρονα τις αναβαθμίσεις.Όμως αυτό παίζει μικρό ρόλο σε αυτό που ρωτάς.

Η εταιρία γενικά έχει θέμα με τα bugs, δηλαδή δεν κάμουν τα απαραίτητα τεστ πριν κυκλοφορήσουν ένα update.

Τούτο είναι το κακό,όχι ότι έχουν όλα το "ίδιο" λογισμικό πάνω-κάτω.Μην περιμένεις π.χ. να γλυτώσεις κάποιο bug επειδή έχεις την μια ή την άλλη συσκευή,στην πλειοψηφία τους τα bug εμφανίζονται σε όλες τις συσκευές.

 

Αυτά με την λεπτομέρεια ότι το καινούργιο update φαίνεται ότι λειτουργεί δίχως προβλήματα και με ελάχιστα glitch.Αυτό παρατήρησα από το Kobo Glo με firmware 3.12.

Δεν παίρνω όρκο για τα υπόλοιπα,όπως είναι λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια,

 

απο αυτα που μου λεγατε στην αρχη, ειχα καταλαβει οτι επρεπε να κοιταξω αναμεσα σε PW2 και Kobo Glo

και απο αυτα που μου ειπατε τωρα καταλαβαινω οτι μαλλον πρεπει να παρω το PW2

 

Nαι, διαβαζει πολλα αγγλικα και γαλλικα βιβλια, και οτι παρει απο τις φιλες της σε PDF θα ειναι ηδη ξεκλειδωτο.

και εννοειται οτι εγω θα αναλαβω το PC κομματι :)

 

Οποτε αν καταλαβα καλα, το συμπερασμα ειναι οτι με το PW2 δεν θα εχει προβλημα, ουτε στο χειρισμο,

θα βρισκει ευκολα και φτηνα ξενα βιβλια,

οτι ειναι ξεκλειδωτο απο το θειο θα παιζει επισης,

αν ειναι κανενα epub θα της το μετατρεπω εγω με το calibre,

 

οποτε αν τα καταλαβα καλα, με αυτο το σκεπτικο παραγγελνω το PW2

(αν εχω κανει λαθος τοτε πειτε μου)

 

ευχαριστω για τη βοηθεια. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια,

 

απο αυτα που μου λεγατε στην αρχη, ειχα καταλαβει οτι επρεπε να κοιταξω αναμεσα σε PW2 και Kobo Glo

και απο αυτα που μου ειπατε τωρα καταλαβαινω οτι μαλλον πρεπει να παρω το PW2

 

Nαι, διαβαζει πολλα αγγλικα και γαλλικα βιβλια, και οτι παρει απο τις φιλες της σε PDF θα ειναι ηδη ξεκλειδωτο.

και εννοειται οτι εγω θα αναλαβω το PC κομματι :)

 

Οποτε αν καταλαβα καλα, το συμπερασμα ειναι οτι με το PW2 δεν θα εχει προβλημα, ουτε στο χειρισμο,

θα βρισκει ευκολα και φτηνα ξενα βιβλια,

οτι ειναι ξεκλειδωτο απο το θειο θα παιζει επισης,

αν ειναι κανενα epub θα της το μετατρεπω εγω με το calibre,

 

οποτε αν τα καταλαβα καλα, με αυτο το σκεπτικο παραγγελνω το PW2

(αν εχω κανει λαθος τοτε πειτε μου)

 

ευχαριστω για τη βοηθεια. :)

Δεν είναι το θέμα στο κλείδωμα στα PDF,είναι ότι σαν φορμάτ δεν κολλάει καλά με τα ereader.Ιδίως του θείου που είναι απλά σκαναρισμένες εικόνες δεμένες σε ένα αρχείο.

Επίσης το Glo,όπως είπα είναι σταθερό σε αυτήν την έκδοση μέχρι τούδε.Μια εβδομάδα και 3 βιβλία και δεν έχω συναντήσει τις αθλιότητες του προ-προηγούμενου καλοκαιριού.

Δεν είναι κακή συσκευή per se,απλά έχει κακό ιστορικό η εταιρία.

Στο τι θα πάρεις τελικά είναι δικό σου θέμα φυσικά,αλλά εάν πάρεις PW2 να προσέξεις να είναι γύρω στα 100-110€ τιμή δίχως μεταφορικά(εάν είναι τελική τιμή ακόμη καλύτερα) και να έχει 4Giga μνήμη.Αυτά τα δύο είναι πολύ βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω παιδια,

 

απο αυτα που μου λεγατε στην αρχη, ειχα καταλαβει οτι επρεπε να κοιταξω αναμεσα σε PW2 και Kobo Glo

και απο αυτα που μου ειπατε τωρα καταλαβαινω οτι μαλλον πρεπει να παρω το PW2

 

Nαι, διαβαζει πολλα αγγλικα και γαλλικα βιβλια, και οτι παρει απο τις φιλες της σε PDF θα ειναι ηδη ξεκλειδωτο.

και εννοειται οτι εγω θα αναλαβω το PC κομματι :)

 

Οποτε αν καταλαβα καλα, το συμπερασμα ειναι οτι με το PW2 δεν θα εχει προβλημα, ουτε στο χειρισμο,

θα βρισκει ευκολα και φτηνα ξενα βιβλια,

οτι ειναι ξεκλειδωτο απο το θειο θα παιζει επισης,

αν ειναι κανενα epub θα της το μετατρεπω εγω με το calibre,

 

οποτε αν τα καταλαβα καλα, με αυτο το σκεπτικο παραγγελνω το PW2

(αν εχω κανει λαθος τοτε πειτε μου)

 

ευχαριστω για τη βοηθεια. :)

 

Το PW2 είχε θέμα με Pdf λόγο ram και crashare και έπρεπε να το ξανανοίξεις, λένε ότι βγήκε update και διόρθωσαν κάποια πράγματα, δεν ξέρω λεπτομέρειες δεν έχω ξανά ασχοληθεί, πάντως από το review το μόνο αρνητικό είναι ότι αργεί το render.

 

Στα σχόλια λέει ένας ότι πρέπει να ξεζουμάρις να αλλάξεις σελίδα και να ξανά κάνεις ζοομ που αν ισχύει είναι άθλιο στο Aura σε αφήνει να γυρίσεις σελίδα και διατηρεί το ζοομ αλλά σε πετάει πάντα στη πάνω αριστερή γωνία και πρέπει να ξαναπάς όπου εσύ θες (ενώ έχει διατηρήσει το % ζοομ που έχεις κάνει).

 

Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι σίγουρα αξίζει περισσότερο το AURA HD (150€) που είναι 6.8” (0.8” μεγαλύτερο)  από το Aura και το PW2.

Στο aura που έχω (non HD) τα μόνο αρνητικά είναι το λεξικό (φτωχό) και ο φωτισμός στην οθόνη μου φαίνετε πάρα πολύ δυνατός και το χρησιμοποιώ περίπου στο 15% … επίσης δεν είναι τόσο ομοιόμορφος όσο θα ήθελα και μπορεί στο 15% να μην φαίνεται πολύ αλλά σε μεγαλύτερη φωτεινότητα το καταλαβαίνεις, μιλάω για ανάγνωση σε σκοτάδι χωρίς κανένα φως, PW2 από κοντά δεν έχω δει δεν ξέρω,

 

 

edit

Διάβασα λίγο πιο κάτω στα σχόλια και λέει αυτό

 

 

Unfortunately, I bought Kindle Paperwhite 2nd gen last wekk. I loade this 5.4.3.2 patch on it and guess what...still have this bloody "Low memory" problem.

I feel like I' ve just thrown my savings down the drain since most of my books are pdfs.

Nice reviev thou.

Regards

Reply  1 Goodereader

5 months ago

yes, the update... HELPS, but it doesn't solve anything im afraid, you still have to be careful with what PDF's you load into your paperwhite.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...