Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι περίπου 20 γραμμάρια ελαφρύτερο, 1,5 χιλιοστά λεπτότερο, 7 και 2 χιλιοστά στενότερο σε ύψος/πλάτος αντίστοιχα, η ανάλυση παραμένει ίδια με του PW αλλά το Voyage έχει μεγαλύτερη αντίθεση στην οθόνη και πιο ομοιόμορφο backlight για νυχτερινή ανάγνωση. Απ' ότι κατάλαβα αυτές είναι οι σημαντικότερες διαφορές. Τα υπόλοιπα (μνήμη, μπαταρία, software) μέσες είναι ίδια ενώ το Voyage έχει καλύτερο φινίρισμα.

 

Πιστεύω ότι σαν value for money το PW είναι σαφώς καλύτερη επιλογή (ειδικά στα 120 ευρώ!) Όμως δεν μπορώ να το συγκρίνω με το Kobo Glo HD, αφού ούτε έχω εμπειρία με τις συσκευές της Kobo, ούτε και θέλω να αποχωριστώ τα πλεονεκτήματα της Amazon. Θα πρέπει κάποιος άλλος να μας δώσει τα φώτα του.

 

Απλώς είπα ότι με την έκπτωση των 30 ευρώ είναι ευκαιρία να πάω στο ακριβότερο μοντέλο, για να μου κάνει και μεγαλύτερη διαφορά η "αναβάθμιση" από το PW πρώτης γενιάς (για το οποίο είχα δώσει 160 ευρώ πριν 3 χρόνια, όταν με 120 σήμερα έπαιρνα το τελευταίο PW).

 

Εντυπώσεις από βδομάδα που (ελπίζω) θα παραλάβω.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σας,

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το PW2 που έχω. Μετά την τελευταία αναβάθμιση παρατήρησα πως η μπαταρία αδειάζει πολύ γρήγορα, σε ελάχιστες ημέρες, ακόμη και με ελάχιστη χρήση και σε airplane mode.

Διάβασα πως αρκετοί έχουν το ίδιο πρόβλημα και προτείνουν reset της συσκευής. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με εχεις ψησει και μενα για το voyage και κυριως για τα κουμπακια για την αλλαγη σελιδας που βολευει απειρα και για αυτα π ειπες. απλα ειναι το πρωτο μου ebook και λεω μηπως ειναι υπερβολη τοσα λεφτα.. απο την αλλη αν αποφασισω μετα να το δωσω φευγει πιο ευκολα απο το απλο και ειδικα απο το kobo ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και πιάσαμε τα του Voyage, μερικά άλλα ενδιαφέροντα  "κόλπα" της συσκευής (που ομολογώ δεν τα γνώριζα) παρουσιάζονται εδώ:

 

 

Εν συντομία (αυτό που λένε TL;DR στο χωριό μου):

 

- Nightlight mode, η φωτεινότητα της συσκευής μειώνεται παροδικά καθώς τα μάτια συνηθίζουν στο σκοτάδι του περιβάλλοντος χώρου

- Ρύθμιση του πόσο δυνατά πρέπει να πιεστούν τα πλαϊνά πλήκτρα για να αλλάξει η σελίδα

- Δυνατότητα και ρύθμιση έντασης δόνησης με την αλλαγή της σελίδας

- Auto-brightness μέσω αισθητήρα (αν και πολλοί έχω διαβάσει ότι το απενεργοποιούν γιατί δεν λειτουργεί πάντα καλά)

 

Πρακτικά αυτά τα ολίγα. Όλα τα υπόλοιπα tricks του video εκτός από το Voyage υποστηρίζονται και από το σύνολο των Kindle Paperwhite (ακόμα και αυτών πρώτης γενιάς, δηλ. 2013).

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το PW2 μου έχασε το 1/4 των LED και ψάχνομαι για νέο e-reader δεν θεωρώ το Voyage άξιο σε ότι αφορά τα χαρακτηριστικά. Μιλάμε για πολλά λεφτά για ψιλοάχρηστα χαρακτηριστά.

 

 

Από εκεί και πέρα είμαι hyped για το Onyx Kepler Pro, τα 16Gb μνήμη είναι ότι ψάχνω διότι βαρέθηκα να γράφω-σβήνω βιβλία και τα επιστημονικά βιβλία(epub) είναι κάποια δεκάδες MB το ένα τα άτιμα...

Από την άλλη ψήνομαι για το Kobo H20,αν και έχω κακή εμπειρία από kobo γενικά στο θέμα σταθερότητα και SD...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη ψήνομαι για το Kobo H20,αν και έχω κακή εμπειρία από kobo γενικά στο θέμα σταθερότητα και SD...

 

Ποιο ήταν το θέμα που αντιμετώπισες με την σταθερότητα των kobo?

Οδεύω προς δεύτερο καλοκαίρι που χρησιμοποιώ το aura και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα στην λειτουργία του.

Ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος που αγόρασα e-reader. Να με απασχολεί μόνο το διάβασμά μου και όχι διάφορα θεματάκια σταθερότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ήταν το θέμα που αντιμετώπισες με την σταθερότητα των kobo?

Οδεύω προς δεύτερο καλοκαίρι που χρησιμοποιώ το aura και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα στην λειτουργία του.

Ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος που αγόρασα e-reader. Να με απασχολεί μόνο το διάβασμά μου και όχι διάφορα θεματάκια σταθερότητας.

Έχω το kobo glo από την στιγμή που κυκλοφόρησε. Το καλοκαίρι του 2013 με πήρε κάπου 1 μήνα με επανειλημμένα factory reset και downgrade για να το στρώσω αφού συνεχώς κράσαρε. Από τότε κάποια updates ήταν καλά, κάποια μου έβγαζαν πολλά προβλήματα με κρασαρίσματα. Τις προάλλες που το επαναφόρτισα για να τσεκάρω κάτι πάλι μου κράσαρε στην φόρτιση...

 

Η SD όταν είναι μισογεμάτη(4Gb)κάνει το glo να σέρνεται, κάτι που φυσικά κάνει το εν λόγω feature άχρηστο. 

 

Ήμουν μεγάλος φαν της εν λόγω εταιρείας όταν το πήρα και για έξι περίπου μήνες, μετά όμως τις κασκαρίκες που έβγαλε είμαι πολύ προσεκτικός εάν επενδύσω πάλι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και το PW2 μου έχασε το 1/4 των LED και ψάχνομαι για νέο e-reader δεν θεωρώ το Voyage άξιο σε ότι αφορά τα χαρακτηριστικά. Μιλάμε για πολλά λεφτά για ψιλοάχρηστα χαρακτηριστά.

 

 

Από εκεί και πέρα είμαι hyped για το Onyx Kepler Pro, τα 16Gb μνήμη είναι ότι ψάχνω διότι βαρέθηκα να γράφω-σβήνω βιβλία και τα επιστημονικά βιβλία(epub) είναι κάποια δεκάδες MB το ένα τα άτιμα...

Από την άλλη ψήνομαι για το Kobo H20,αν και έχω κακή εμπειρία από kobo γενικά στο θέμα σταθερότητα και SD...

 

Από τα "έξτρα" χαρακτηριστικά του Voyage σε σχέση με το PW3, νομίζω πως τα μόνα που πραγματικά αξίζουν είναι η καλύτερη αντίθεση της οθόνης και ο πιο ομοιόμορφος φωτισμός της (αν δεν κάνω λάθος είναι ακόμα καλύτερος και από του Oasis κι ας έχει το τελευταίο περισσότερα LED). Όχι ότι θα μου κάνει τεράστια διαφορά, μιας και στο PW1 μια χαρά διάβαζα και με τις σκιές στο κάτω μέρος.

 

Τα υπόλοιπα (physical buttons για αλλαγή σελίδας, μικρότερο βάρος, οθόνη από τζάμι κλπ) λίγο με ενδιαφέρουν, γι' αυτό και είπα ότι το PW3 στα 120 ευρώ αξίζει σαφώς περισσότερο από το Voyage στα 160 (μάλλον σε αυτά τα λεφτά αξίζει περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο ereader, ειδικά για κάποιον που δεν θέλει να παρεκκλίνει από το οικοσύστημα της Amazon).

 

Αλλά επειδή το PW1 με καλύπτει ακόμα, έπρεπε κάπως να κοροϊδέψω δικαιολογήσω στον εαυτό μου την αναβάθμιση και να τον... πείσω ότι το Voyage θα κάνει την αισθητή διαφορά, ενώ το PW3 όχι τόσο πολύ (αφήστε που μετά από κάμποση προπαγάνδα από μέρους μου, συνάδελφος αγόρασε PW3 πριν ενάμιση χρόνο και ήδη του χάλασε εντελώς και είναι εκτός εγγύησης, θα δούμε τι να κάνουμε για να το στείλουμε πίσω).

 

Αρκετά ενδιαφέρουσα πρόταση το Onyx Kepler Pro. Μεταξύ άλλων φαίνεται να έχει και πολύ καλή υποστήριξη για PDF. Ο περισσότερος χώρος δεν με ψήνει, μιας και τείνω να κρατώ τα ereader μου καθαρά από βιβλία που έχουν σχέση με δουλειά οπότε για τα τυπικά mobi ακόμα και τα 2GB είναι υπεραρκετά :P

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα "έξτρα" χαρακτηριστικά του Voyage σε σχέση με το PW3, νομίζω πως τα μόνα που πραγματικά αξίζουν είναι η καλύτερη αντίθεση της οθόνης και ο πιο ομοιόμορφος φωτισμός της (αν δεν κάνω λάθος είναι ακόμα καλύτερος και από του Oasis κι ας έχει το τελευταίο περισσότερα LED). Όχι ότι θα μου κάνει τεράστια διαφορά, μιας και στο PW1 μια χαρά διάβαζα και με τις σκιές στο κάτω μέρος.

 

Τα υπόλοιπα (physical buttons για αλλαγή σελίδας, μικρότερο βάρος, οθόνη από τζάμι κλπ) λίγο με ενδιαφέρουν, γι' αυτό και είπα ότι το PW3 στα 120 ευρώ αξίζει σαφώς περισσότερο από το Voyage στα 160 (μάλλον σε αυτά τα λεφτά αξίζει περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο ereader, ειδικά για κάποιον που δεν θέλει να παρεκκλίνει από το οικοσύστημα της Amazon).

 

Αλλά επειδή το PW1 με καλύπτει ακόμα, έπρεπε κάπως να κοροϊδέψω δικαιολογήσω στον εαυτό μου την αναβάθμιση και να τον... πείσω ότι το Voyage θα κάνει την αισθητή διαφορά, ενώ το PW3 όχι τόσο πολύ (αφήστε που μετά από κάμποση προπαγάνδα από μέρους μου, συνάδελφος αγόρασε PW3 πριν ενάμιση χρόνο και ήδη του χάλασε εντελώς και είναι εκτός εγγύησης, θα δούμε τι να κάνουμε για να το στείλουμε πίσω).

 

Αρκετά ενδιαφέρουσα πρόταση το Onyx Kepler Pro. Μεταξύ άλλων φαίνεται να έχει και πολύ καλή υποστήριξη για PDF. Ο περισσότερος χώρος δεν με ψήνει, μιας και τείνω να κρατώ τα ereader μου καθαρά από βιβλία που έχουν σχέση με δουλειά οπότε για τα τυπικά mobi ακόμα και τα 2GB είναι υπεραρκετά :P

Αππ, μην κλέβεις. 

Στο ιταλιάνικο amazon 160€ έχει μετά το σκόντο και το PW3 έχει 100.

Παντού αλλού έχουν 190+ και 120+.

 

Πάντως εντάξει,εάν γουστάρεις πάρτο,αλλά προσωπικά το βρίσκω τελείως άχρηστο να δώσω τόσα περισσότερα.Ιδίως όταν αναφέρουν όλοι ότι τα κουμπιά είναι περίεργα στην χρήση,λόγω ατελούς ολοκλήρωσης του αισθητήρα πίεσης και δεν έχει καλύτερο λογισμικό ή έστω περισσότερη μνήμη.

 

Για το φως που λες, στο mobileread πολλοί ορκίζονται ότι είναι ίδια ή χειρότερα στο voyage,αν και πιστεύω ότι απλά είναι θέμα της άθλια QC των οθονών της amazon και οι εμπειρίες είναι τελείως διαφορετικές ανάλογα σε τι συσκευές τύχει να σε στείλουν.

 

Από εκεί και πέρα είμαι πολύ προβληματισμένος με το θέμα,διότι δεν θέλω να πάρω άλλο kindle,λόγω ελάχιστης μνήμης και όσο το σκέφτομαι τόσο απομακρύνομαι από τα kobo λόγω εμπειριών και του ότι το Aura HD/H2O είναι ουσιαστικά 2+ ετών συσκευή...

Θα περιμένω το καλοκαίρι να δω τις προτάσεις από Pocketbook(θα βγάλει νέο 8αρι) και το Kepler Pro μπας και βρω τίποτα να καλύπτει έστω μερικώς τις ανάγκες.

Δυστυχώς η Sony σταμάτησε να παράγει και η Cybook δεν έχει κάνει ουσιαστικό update τις συσκευές τις εδώ και χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό με τη Sony είναι όντως μεγάλο πλήγμα, καθώς τα παλιά τα χρόνια είχαν βγάλει ωραιότατες συσκευές.

 

Να κάνω μια μικρή διόρθωση όμως στα της κλεψιάς μου :)

 

Στο ιταλιάνικο amazon 160€ έχει μετά το σκόντο και το PW3 έχει 100.

 

Για την ακρίβεια μετά το ιταλικό σκόντο, το PW3 έχει 112 με ελληνικό ΦΠΑ και χωρίς διαφημίσεις, συν περίπου 8 ευρώ για απλά μεταφορικά. Το όλον 120. Μέχρι 16/6 που ισχύει η προσφορά, είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή για όποιον κινείται σε αυτά τα price ranges και δεν έχει απαιτήσεις όπως οι δικές σου (ή για όποιον του έχει καρφωθεί ότι δεν θέλει -ακόμα- να φύγει από την Amazon, όπως η χάρη μου).

 

Το δε Voyage με το σκόντο έχει 160 ευρώ, συν 15 που έδωσα για express μεταφορικά να το έχω μέσα στην εβδομάδα, συν 20 για την origami θήκη, το όλον 195 που και ακούγονται και είναι πολλά. Αλλά με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο πιστεύω θα τα βγάλει τα λεφτά του, όπως τα έβγαλαν και όλα τα προηγούμενα Kindle μου.

 

Αυτό το Amazon QC το φοβάμαι κι εγώ. Σε κάποια video reviews που είδα ο φωτισμός του Voyage ήταν εξαιρετικός και σε side-by-side συγκρίσεις δεν έβλεπες ούτε σκιές, ούτε ανομοιομορφίες, ούτε λεντάκια στις γωνίες (εν αντιθέσει με τα Oasis/PW). Αλλά στην πραγματικότητα μπορεί να είναι αλλιώς. Θα δείξει στην πράξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το Onyx Kepler Pro φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον.Τιμή ξέρουμε;

Επίσης από τη στιγμή που έχει android 4.0 αυτό σημαίνει οτι μπορείς να εγκαταστήσεις android εφαρμογές; Πχ το moon+ reader που με ενδιαφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό με τη Sony είναι όντως μεγάλο πλήγμα, καθώς τα παλιά τα χρόνια είχαν βγάλει ωραιότατες συσκευές.

 

Να κάνω μια μικρή διόρθωση όμως στα της κλεψιάς μου :)

 

 

Για την ακρίβεια μετά το ιταλικό σκόντο, το PW3 έχει 112 με ελληνικό ΦΠΑ και χωρίς διαφημίσεις, συν περίπου 8 ευρώ για απλά μεταφορικά. Το όλον 120. Μέχρι 16/6 που ισχύει η προσφορά, είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή για όποιον κινείται σε αυτά τα price ranges και δεν έχει απαιτήσεις όπως οι δικές σου (ή για όποιον του έχει καρφωθεί ότι δεν θέλει -ακόμα- να φύγει από την Amazon, όπως η χάρη μου).

 

Το δε Voyage με το σκόντο έχει 160 ευρώ, συν 15 που έδωσα για express μεταφορικά να το έχω μέσα στην εβδομάδα, συν 20 για την origami θήκη, το όλον 195 που και ακούγονται και είναι πολλά. Αλλά με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο πιστεύω θα τα βγάλει τα λεφτά του, όπως τα έβγαλαν και όλα τα προηγούμενα Kindle μου.

 

Αυτό το Amazon QC το φοβάμαι κι εγώ. Σε κάποια video reviews που είδα ο φωτισμός του Voyage ήταν εξαιρετικός και σε side-by-side συγκρίσεις δεν έβλεπες ούτε σκιές, ούτε ανομοιομορφίες, ούτε λεντάκια στις γωνίες (εν αντιθέσει με τα Oasis/PW). Αλλά στην πραγματικότητα μπορεί να είναι αλλιώς. Θα δείξει στην πράξη...

 

Καλά "κλεψιά" ήταν ως αστείο.

 

Προσωπικά έχω πολλές απαιτήσεις(μεγάλη ενσωματωμένη μνήμη, καλή RAM-1Gb,ύπαρξη και καλή υποστήριξη SD,οθόνη ~300ppi,και επιθυμητή η μεγάλη μπαταρία,πάνω από 2000mAh) κάτι που φέρνει την επιθυμητή σε εμένα συσκευή στα 200+€ άνετα,στο ποσό που κυμαίνονται τα pocketbook-onyx που κοιτάω,αλλά δεν θέλω να τα δώσω για το PW3+ και ειλικρινά δεν πιστεύω ότι η amazon προσφέρει κάτι αυτήν την στιγμή που δικαιολογεί τις τιμές της,εκτός από το PW3 που είναι η χρυσή τομή.

 

Εάν η amazon είχε kindle με μεγάλη εσωτερική μνήμη/SD και καλή υποστήριξη σε sd θα τα έδινα άνετα,εδώ και τρία χρόνια δεν έχω πρόβλημα από το PW2,εκτός του ελαττωματικού LED που εμφανίστηκε μόλις μερικές εβδομάδες πριν.

 

Θα τα βγάλει τα λεφτά του είναι κάπως γενικό εδώ,διότι όλα τα kidle θα τα έβγαζαν τα λεφτά τους.Από εκεί και πέρα, όπως έγραψα πριν, εφόσον το γουστάρεις ουδένα πρόβλημα διότι είναι τα λεφτά σου.

 

Σε πολλά reviews είχαν πολύ καλή οθόνη,αλλά όπως έγραψα οι απλοί καταναλωτές δηλώνουν ότι υπάρχουν διαφορές στο τι μπορεί να λάβεις. Πράγμα διόλου απίθανο εάν σκεφτείς τι γίνεται εδώ και χρόνια με τα PW και τις διαφορές στην ποιότητα που έχουν διαφορετικοί καταναλωτές. Ακόμη και για το Oasis δηλώνονται έντονες διαφορές στην ποιότητα της οθόνης, σε συσκευή που άνετα φτάνεις να δώσεις 280€...

Αυτό το Onyx Kepler Pro φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον.Τιμή ξέρουμε;

Επίσης από τη στιγμή που έχει android 4.0 αυτό σημαίνει οτι μπορείς να εγκαταστήσεις android εφαρμογές; Πχ το moon+ reader που με ενδιαφέρει;

 

 

Looking further on their site they appear to have the Kepler Pro available for pre-order for BHT 7990 (US$224), for delivery mid-July.

Από εδώ:

http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=273291&page=3

 

Βέβαια αυτές είναι μάλλον για ΗΠΑ με πολύ μικρότερες τιμές σε φόρους και ΦΠΑ...

 

Δυστυχώς για να μην σε βάλει τελείως μέσα, λόγω εισαγωγής σε Ευρώπη από Ασία, πρέπει να περιμένεις να το φέρει κάποια εταιρεία, συνήθως το ereader-store.de φέρνει τα Onyx boox σε Ευρώπη με καλή υποστήριξη aftersales και παράδοση δίχως άλλα παρατράγουδα(βέβαια με την αντίστοιχη αύξηση στην τιμή),όπου αλλού αγοράσεις παίρνεις ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιαμένα μια τιμη γυρω στα 100-120 ειναι λογική για ebook reader γιαυτο ειμαι ανάμεσα σε pw3 και kobo glo hd αλλα στα λεφτα αυτα το pw3 ειναι πρόκληση.. απλα ηθελα κατι χωρις περιορισμους στα αρχεια που διαβαζει..

Επεξ/σία από panormou13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...