Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το kindle pw αντικατάστασης που μου έστειλαν παρουσιάζει τα εξής δυο προβλήματα:

 

1. Στο κάτω δεξιό μέρος της οθόνης, όταν είναι άσπρο το φόντο, εμφανίζει κάτι σαν "νερά" με μαύρη σκιά (στη παρακάτω φωτό πάνω από το 17% (μέσα στο κύκλο, η φώτο δεν ξέρω αν το δείχνει καλά)

 

 

 

 

2. Στο κάτω μέρος της οθόνης, που είναι και τα led φωτισμού, υπάρχει ένα θέμα με τη διάχυση του φωτός στην οθόνη και τις σκιές που δημιουργούνται (βλέπε φωτό παρακάτω)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Το θέμα είναι οτί στο κάτω μέρος σε σκοτεινό δωμάτιο και με χαμηλό φωτισμό οθόνης υπάρχει θέμα στην ανάγνωση.

 

Οπότε να ζητήσω full refund και επιστροφή?

Υποτίθεται οτι η οθόνη είναι που κάνει τη διαφορά σε αυτού του είδους τη συσκευή και για αυτό υπάρχει και αυτή η τιμή....

 

 

Επεξ/σία από mobile_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Που είναι η ένσταση σου δεν κατάλαβα; Μιλάμε για μια συσκευή που είναι για να διαβάζουμε βιβλία, σύμφωνοι το tablet κάνει περισσότερα και με την ίδια λογική με έναν υπολογιστή μπορείς να διαβάζεις και ταυτόχρονα να κατεβάζεις ταινίες, να κάνεις επεξεργασία βίντεο και δεν ξέρω τι άλλο.

 

Το θέμα είναι τα e-book readers, και τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, αν θέλεις μια συσκευή για να διαβάζεις βιβλία το tablet δεν σε καλύπτει, μπορεί να κάνει 100άδες άλλα πράγματα καλύτερα αλλά όχι αυτό.

 

 

 

Μιλαμε για καποιον που ψαχνει μια συσκευη για διαβασμα.
Για σοβαρο λοιπον διαβασμα οπως λες, τα e-book ειναι καλυτερα.
 
Τα tablet ειναι οπως σωστα λες καλυτερα(βασικα πολυ καλυτερα) για all-around χρηση ή δουλεια οπως λες. Για διαβασμα βιβλιων ομως , τα ebook reader ειναι καλυτερα.
 
 
 

Ο νουμερο 1 λογος που ο κοσμος προτιμαει κ βγηκαν τα ebook ειναι η εξαιρετικη e-ink οθονη τους για διαβασμα που ειναι πολυ πιο ξεκουραστη(κ ουσιαστικα ειναι σαν την αισθηση του βιβλιου) απο οτι μια lcd.

 

Αλλωστε, οι περισσοτερες εξτρα λειτουργιες που παρεθεσες υλοποιουνται απο android συσκευες με e-ink οθονες. Ομως επειδη δεν ειναι κατι που επιθυμει καποιος που ψαχνει την ιδανικοτερη συσκευη για διαβασμα, τα απλα e-ink ereaders προτιμουνται σε σχεση με τα e-ink android tablets που κανουν αυτα που περιγραφεις.

 

 

Δυστυχώς ο παράλληλος μονόλογος που κυριαρχεί σε αυτό το θέμα από τους "μυημένους" επαναλαμβάνεται...δεν βλέπω λόγο να το συνεχίσω, λοιπόν, αλλά θα το επισημάνω για τελευταία φορά, μπας και βρεθεί καμιά καταληπτική ρωγμή στον καταναλωτικό εγωϊσμό ορισμένων (είμαι αθεράπευτα αισιόδοξος)

 

Εγώ που διαβάζω δεκάδες και δεκάδες σελίδες καθημερινά σε ψηφιακά έγγραφα το κάνω σε κοινή οθόνη ips lcd α) του σταθερού, β) του τάμπλετ (και σπανιότερα του φορητού). δεν καλύπτομαι από e-reader γιατί αντί για σοβαρό διαβασμα/μελέτη, προσφέρεται κυρίως για ανάγνωση αναψυχής...

 

Όπως έγραψα παραπάνω

Δεν συγκρίνουμε μεμονωμένα οθόνες / μπαταρίες εκτός συμφραζομενων χρήσης αλλά κυρίως ΧΡΗΣΕΙΣ..τί εύρος λειτουργιών προσφέρεται (και σε τί κόστος.)..

 

Οι αναγκαίες για μένα χρήσεις είναι

- διάβασμα μορφοποιημένων pdf αλλά και πολλών φορμάτ

- έγχρωμη σήμανση και πλήρεις δυνατότητες annotation

- κοινή χρήση / επεξεργασία απομακρυσμένων χρηστών

- κοινή χρήση αρχείων μεταξύ Η/Υ / laptop / tablet

- δυνατότητα δημιουργίας/σύνταξης εγγράφων

- δυνατότητα photo > OCR > ένταξης σε κείμενο

 (δυνατότητα προσθήκης χειρόγραφων σημειώσεων ακομη για ταμπλέτες που υποστηρίζουν stylus...το θέλω αυτό για την επόμενη ταμπλετα μου)

 

Οι παραπάνω χρηστικές απαιτήσεις ΔΕΝ καλύπτονται από e-reader ακόμη κι αν περιστρέφονται γύρω από την ανάγνωση αρχείων κειμένου...

 

Δεδομένου ότι τα παραπάνω είναι αυτά που κάνω τουλάχιστον 8ωρο σχεδόν κάθε μέρα

- τί νόημα έχει η "απόφανση" κάποιου ότι στις ταμπλε΄τες (ή σε οθόνη υπολογιστή ίδιας τεχνολογίας) διαβάζεις μέχρι 1 ώρα;

- τί νόημα έχει πως τα e-reader κρατάνε ανοιχτά εβδομάδες, όταν κανείς δεν θα χρησιμοποιήσει αδιάκοπα τόσο;

...ας αποτιμήσουν το βάρος των λεγομένων τους οι αποφαίνοντες.

 

Για σκέτη ανάγνωση / χαμηλών απαιτήσεων,

- χωρις απαιτήσεις για υποστήριξη φορμάτ και πολλαπλών μορφοποιήσεων

- χωρίς ανάγκη επεξεργασίας του κειμένου

- κοινής χρήσης με άλλες συσκευές και χρήστες (ώστε να καταγράφονται "ζωντανά" οι όποιες αλλαγές σε κάθε συσκευή)

κοκ

...καλά είναι τα e-reader...πολύ καλά μάλιστα...αλλά το πεδίο διάκρισής τους, παραείναι περιορισμένο...

 

Αλλά αν κάποιος - όπως εγώ

- έχει να εκτιμήσει τί του προσφέρει κάθε συσκευή

- και δεν μπορεί οικονομικά να έχει 2-3 συσκευές για κάθε χρήση α) μία για αναψυχή β) μία για σοβαρή μελέτη/εργασία, γ) μία για διασκέδαση/media

- ακόμη κι αν η κύρια εργασία είναι η ανάγνωση βιβλίων

δύσκολα έως αδύνατο να επενδύσει τα χρήματά του σε συσκευή e-reader...

 

Όποιος έχει e-reader λοιπόν και εξυπηρετείται να το χαίρεται, δεν αμφισβητώ εγώ την επιλογή του, αλλά βάλτε λίγο φρένο στον καταναλωτικό εγωϊσμό...

 

Τέλος να πω ότι προσωπικά ονειρεύομαι τη στιγμή που θα βγει στην αγορά το Yota-Tablet με διπλή οθόνη IPS > e-ink σε κάθε πλευρά της συσκευής (κατά το πρότυπο του κινητού της εταιρείας), για να συμβιβάσω κατά τον καλυτερο τρόπο τις ανάγκες μου και να επιμερίσω τις επιμερους χρήσεις σε κάθε οθόνη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το kindle pw αντικατάστασης που μου έστειλαν παρουσιάζει τα εξής δυο προβλήματα:

 

1. Στο κάτω δεξιό μέρος της οθόνης, όταν είναι άσπρο το φόντο, εμφανίζει κάτι σαν "νερά" με μαύρη σκιά (στη παρακάτω φωτό πάνω από το 17% (μέσα στο κύκλο, η φώτο δεν ξέρω αν το δείχνει καλά)

 

 

 

2. Στο κάτω μέρος της οθόνης, που είναι και τα led φωτισμού, υπάρχει ένα θέμα με τη διάχυση του φωτός στην οθόνη και τις σκιές που δημιουργούνται (βλέπε φωτό παρακάτω)

 

 

 

 

Το θέμα είναι οτί στο κάτω μέρος σε σκοτεινό δωμάτιο και με χαμηλό φωτισμό οθόνης υπάρχει θέμα στην ανάγνωση.

 

Οπότε να ζητήσω full refund και επιστροφή?

Υποτίθεται οτι η οθόνη είναι που κάνει τη διαφορά σε αυτού του είδους τη συσκευή και για αυτό υπάρχει και αυτή η τιμή....

Από τις φωτογραφίες δεν φαίνεται σαν ιδιαίτερο πρόβλημα .. αλλά αν σε ενοχλεί εννοείται πως πρέπει να ζητήσεις full refund.

 

 δεν καλύπτομαι από e-reader γιατί αντί για σοβαρό διαβασμα/μελέτη, προσφέρεται κυρίως για ανάγνωση αναψυχής...

 

Εγώ το αγόρασα για να διαβάζω τεχνικά κείμενα πληροφορικής και είμαι πολύ ευχαριστημένος .

 

Δεν συγκρίνουμε μεμονωμένα οθόνες / μπαταρίες εκτός συμφραζομενων χρήσης αλλά κυρίως ΧΡΗΣΕΙΣ..τί εύρος λειτουργιών προσφέρεται (και σε τί κόστος.)..

 

Η οθόνη είναι που κάνει την διαφορά όταν θες να διαβάσεις ένα βιβλίο.

 

...καλά είναι τα e-reader...πολύ καλά μάλιστα...αλλά το πεδίο διάκρισής τους, παραείναι περιορισμένο...

 

Είναι περιορισμένο και για αυτόν τον λόγο στο θέμα της οθόνης δεν συγκρίνονται καν με τα τάμπλετ. Υπάρχουν βέβαια και e-reader όπως της sony που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από ένα tablet αλλά είναι πανάκριβοι προς το παρόν .

 

Όποιος έχει e-reader λοιπόν και εξυπηρετείται να το χαίρεται, δεν αμφισβητώ εγώ την επιλογή του, αλλά βάλτε λίγο φρένο στον καταναλωτικό εγωϊσμό...

 

 Το ότι δεν μπορείς να δεχτείς τις απόψεις των άλλων δεν σημαίνει πως οι άλλοι είναι "ελέφαντες" , σοβαρέψου λίγο και σταμάτα με τους χαρακτηρισμούς και την ειρωνεία που μόνο εσένα ρεζιλεύουν ..εδώ μπαίνουμε να ανταλλάξουμε απόψεις όχι να στολίσουμε τους άλλους με χίλιους δύο χαρακτηρισμούς .

Επεξ/σία από visualizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν γίνεται συζήτηση, αλλά στερεότυπος μονόλογος στον καθρέφτη συνήθως σε αυτό το θέμα...

 

Λάβετε υπόψη πόσοι είναι αυτοί που διαβάζουν απέραντα κατεβατά στην οθόνη του υπολογιστή και μπορούν άνεται να καλυφθούν από την οθόνη τάμπλετ με επιμέρους παραμετροποιήσεις και μετά επαναλάβετε τα αστεία περί μίας ώρας την ημέρα.

...

...σύμφωνοι πως αυτά τα λίγα το e-reader τα κανει καλά...καμία αντίρρηση...ΑΛΛΑ κάποια που γράφονται εδώ είναι τραγελαφικά, λες και μιλούν μεταξύ τους οι μυημένοι μιας αίρεσης.

 

 

Δυστυχώς ο παράλληλος μονόλογος που κυριαρχεί σε αυτό το θέμα από τους "μυημένους" επαναλαμβάνεται...δεν βλέπω λόγο να το συνεχίσω, λοιπόν, αλλά θα το επισημάνω για τελευταία φορά, μπας και βρεθεί καμιά καταληπτική ρωγμή στον καταναλωτικό εγωϊσμό ορισμένων (είμαι αθεράπευτα αισιόδοξος)

...

Όποιος έχει e-reader λοιπόν και εξυπηρετείται να το χαίρεται, δεν αμφισβητώ εγώ την επιλογή του, αλλά βάλτε λίγο φρένο στον καταναλωτικό εγωϊσμό...

Δυστυχως, εσυ εισαι ο μονος που κανει μονολογο χαρακτηρισμων.

Λογικο οταν υπαρχει ελλειψη επιχειρηματων.

 

Κατα τα αλλα, οταν απο 60€ παιρνεις ereader , το κοστος του δεν ειναι απαγορευτικο σαν μια προσθετη συσκευη που ειναι η καλυτερη για διαβασμα βιβλιων.

Αν τωρα καποιος δεν ενδιαφερεται απλα για διαβασμα βιβλιων, αλλα θελει κ τα εξτρα οπως διαβασμα πολυπλοκων pdf με εικονες, μπορει καλλιστα να παει σε tablet android(που τρεχει κανονικες εφαρμογες) με e-ink οθονη αν δεν θελει να κουραζει τα ματια του με lcd οθονες.

 

Κανενας δεν ειπε οτι τα ereaders ειναι οι καλυτερες συσκευες που κανουν τα παντα, απλα ειναι οι καλυτερες συσκευες για διαβασμα βιβλιων.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όποιος έχει e-reader λοιπόν και εξυπηρετείται να το χαίρεται, δεν αμφισβητώ εγώ την επιλογή του, αλλά βάλτε λίγο φρένο στον καταναλωτικό εγωϊσμό...

 

 

Έλεος απλά.Τίποτα παραπάνω,τίποτα λιγότερο.

Εάν το κατοστάρικο μια φορά τα...4+ χρόνια είναι καταναλωτικό όργιο,τότε αυτοί που αλλάζουν smartphone κάθε εξάμηνο πρέπει να είναι Καλιγούλες.

 

Btw:Εκατοντάδες σελίδες καθημερινά για πολλαπλά paper/ISO/"RFP" & άρθρα, και επειδή δεν γίνεται να βγάζουμε τα μάτια μας προτιμώ ένα μεγάλο μέρος να τα εκτυπώνω.

Εάν υπήρχε e-reader συσκευή διαθέσιμη όπως την ήθελα θα την αγόραζα,πολύ χρησιμότερη από οιαδήποτε IPS για αυτό.

Δυστυχώς η συσκευή της Sony δεν μου κάνει.

Έχω φίλη που ως "φιλόλογος"(το αντίστοιχο εδώ) διαβάζει βιβλία της δουλειάς της και εγχειρίδια στο e-reader που της έδωσα.

Φυσικά δεν μετράει διότι...δεν είναι στο επάγγελμα σου...

 

Τεσπα,ο καθείς πράττει ότι καταλαβαίνει. Είναι αποδεδειγμένο ότι πολλοί επαγγελματίες κάνουν καλά την δουλειά τους με τις εν λόγω συσκευές,εάν εσύ και κάθε άλλος που δεν του κάμει(όπως είμαι και εγώ)βρίσκει απλά άλλη λύση για την περίσταση του,δίχως να αναιρεί την χρησιμότητα που έχει το e-reader για πολύ κόσμο.

Απλά και κατανοητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος μας πιο πάνω θεωρεί ότι η σοβαρή μελέτη και το σοβαρό διάβασμα ισούται με την επεξεργασία κειμένου, δεν θέλω να φανώ επιθετικός αλλά μας στολίζει ότι ζούμε στο δικό μας σύμπαν, ότι είμαστε κάτι σαν αίρεση.

Για μένα το διάβασμα είτε σοβαρό, είτε ψυχαγωγίας σημαίνει διάβασμα, αν θέλω να κάνω επεξεργασία κειμένου ή κάτι άλλο έχω τον υπολογιστή και αν θέλω να κρατήσω σημειώσεις παίρνω ένα τετράδιο,, παρ'όλο που και στους αναγνώστες μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ο παράλληλος μονόλογος που κυριαρχεί σε αυτό το θέμα από τους "μυημένους" επαναλαμβάνεται...δεν βλέπω λόγο να το συνεχίσω, λοιπόν, αλλά θα το επισημάνω για τελευταία φορά, μπας και βρεθεί καμιά καταληπτική ρωγμή στον καταναλωτικό εγωϊσμό ορισμένων (είμαι αθεράπευτα αισιόδοξος)

 

Πρώτα απ' όλα να προλάβω να σου πω ότι δεν ανήκω στην αίρεση που ανήκουν οι υπόλοιποι εδώ και όλη μέρα μηχανεύονται τρόπους να μας πουλήσουν άχρηστες συσκευές. Δεν έχω e-reader, πολύ σύντομα θα αποκτήσω όμως.

 

Φίλε, δεν έχεις καταλάβει ότι το e-reader δεν αποτελεί υποκατάστατο ενός tablet, αλλά ενός βιβλίου. Το διάβασμα λογοτεχνικών βιβλίων 300+ σελίδων σε tablet είναι κουραστικό σε σχέση με το βιβλίο σε hardcopy. Και από προσωπικές εμπειρίες φίλων, το e-reader προσεγγίζει πολύ την εμπειρία ενός κανονικού βιβλίου. Και όσο για τον καταναλωτισμό που λες, ουρές για iphone & ipad έχω δει, ουρές για e-reader, δεν έτυχε.

 

Αν στο γκαράζ σου έχεις μια νταλίκα και ένα παπί, θα επιλέξεις να πας με τη νταλίκα στο κέντρο "γιατί είναι καλύτερη" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το kindle pw αντικατάστασης που μου έστειλαν παρουσιάζει τα εξής δυο προβλήματα:

 

1. Στο κάτω δεξιό μέρος της οθόνης, όταν είναι άσπρο το φόντο, εμφανίζει κάτι σαν "νερά" με μαύρη σκιά (στη παρακάτω φωτό πάνω από το 17% (μέσα στο κύκλο, η φώτο δεν ξέρω αν το δείχνει καλά)

 

 

 

2. Στο κάτω μέρος της οθόνης, που είναι και τα led φωτισμού, υπάρχει ένα θέμα με τη διάχυση του φωτός στην οθόνη και τις σκιές που δημιουργούνται (βλέπε φωτό παρακάτω)

 

 

 

 

Το θέμα είναι οτί στο κάτω μέρος σε σκοτεινό δωμάτιο και με χαμηλό φωτισμό οθόνης υπάρχει θέμα στην ανάγνωση.

 

Οπότε να ζητήσω full refund και επιστροφή?

Υποτίθεται οτι η οθόνη είναι που κάνει τη διαφορά σε αυτού του είδους τη συσκευή και για αυτό υπάρχει και αυτή η τιμή....

Από ότι βλέπω από τα σχόλια στο amazon.co.uk έχει παρατηρηθεί και από άλλους το φαινόμενο με τις "μαύρες σκιές" στο κάτω μέρος της οθόνης όπου είναι και τα 4 led για να φωτίζεται η οθόνη................

 

Η καλύτερη περιγραφή είναι η κάτωθι το παίρνω copy paste από ένα σχόλιο (που μάλιστα και φωτογραφίες που απεικονίζει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εμένα):

 

"At least on my unit, the backlighting at the bottom (there appear to be four LEDs there) creates an uneven, shadowy lighting that is quite noticeable and annoying. I don't know if this is the case for all units or just mine. It's a bit of a disappointment. This is my third Kindle, and I had always been quite pleased with them, but this one (the latest generation) has this problem that I find simply quite distracting."

 

Επίσης από ένα άλλο σχόλιο:

 

"Screen.

The screen is beautiful. It does what Amazon originally set out to do, to make you forget you're holding a device and just read. The lighting is perfect and even and the text is sharp and clean. It’s a sea change from my old unlit Kindle and I don’t think I can ever go back. The screen has a texture to it, a slightly rough feel that I think is supposed to imitate paper. It feels good. Keeping the same texture around the frame where your figures rest is a nice touch.

 

I will now speak on what I have come to think of as smudge gate. The infamous black smudges at the bottom of the screen. For those who don’t know, The Kindle Paperwhite is lit up with what Amazon calls a front light. Unlike most other devices which have their lighting systems at the back of the screen pumping light directly into your eyes, Amazon has embedded leds on the bottom side edge of the screen. This means what you’re getting is a reflected light that reflects off the screen rather than going directly into your eyes. I find it gives off a gentle and diffused effect, softer and more clean than my phone or ipad.

 

However this means that at the bottom where the leds are located, there are 4 small cone/thumb shaped black/grey shadows or smudges. The first generation Paperwhite had it bad, as did the two replacements I got. I went back to the old unlit Kindle and waited. This new Paperwhite (the latest generation) is hugely improved. When I first turned it on I noticed the smudges at once, fainter than the old Paperwhite but still present, 4 greyish shadows at the bottom. I instantly thought of return but the rest of the screen was so superb I thought I’d wait a few days. I'm glad I did because by day three of reading I didn't even notice they were there. I don’t see them any more when reading. Look at the pictures I've uploaded and see for yourself. If I stare at the bottom for 10 seconds I’ll see them, they’re still there but honestly why would I do that?

 

The point is when reading, for me anyway, the screen is just perfect. I never turn the light beyond 50-55%, for me this is the perfect setting for all environments. Full brightness is just too much."

 

 

Οπότε το θέμα είναι κατασκευαστικό.....

 

Λέω να το δουλέψω λίγο και να αποφασίσω......αν και ένα mail θα το στείλω...

Επεξ/σία από mobile_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η οθόνη των e-reader ( e-ink) δεν έχει καμια σχέση με αυτή των tablet. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης γιατί είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Ένα χρόνο τώρα που διαβάζω στο kobo aura έχω καταευχαριστηθεί την ξεκούραστη ανάγνωση σε οθόνη. Δεν το αλλάζω με το πιο high tech tablet της αγοράς. Για μένα δεν υπάρχει επιστροφή πλέον και τα μάτια μου με ευγνωμονούν. Μακάρι να υπήρχε μια συσκευή που να συνδύαζε και τα δυο και να μην είχα μια για διάβασμα και μια για όλα τα άλλα.

 

Υ.Γ. Προφανώς για τον καθένα το "σοβαρό" διάβασμα έχει άλλον ορισμό. Η προσωπική μου άποψη που εκφράζω αφορά κυρίως διάβασμα λογοτεχνίας αλλά και ενίοτε συμπληρωματικά βιβλία ιατρικής για την σχολή, τα οποία δεν έχω σε hardcopy αλλά και μια πληθώρα από άρθρα και διάφορα άλλα επιστημονικά ή μη κείμενα που "ψαρεύω" με το pocket. Το τελευταίο μάλιστα είναι μια από τις πιο χρήσιμες εφαρμογές μιας και με ένα κουμπάκι στον browser μου στέλνω πανεύκολα ότι θέλω απευθείας στο kobo.

Επεξ/σία από rupak
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το kindle pw αντικατάστασης που μου έστειλαν παρουσιάζει τα εξής δυο προβλήματα:

 

1. Στο κάτω δεξιό μέρος της οθόνης, όταν είναι άσπρο το φόντο, εμφανίζει κάτι σαν "νερά" με μαύρη σκιά (στη παρακάτω φωτό πάνω από το 17% (μέσα στο κύκλο, η φώτο δεν ξέρω αν το δείχνει καλά)

 

 

 

2. Στο κάτω μέρος της οθόνης, που είναι και τα led φωτισμού, υπάρχει ένα θέμα με τη διάχυση του φωτός στην οθόνη και τις σκιές που δημιουργούνται (βλέπε φωτό παρακάτω)

 

 

 

 

Το θέμα είναι οτί στο κάτω μέρος σε σκοτεινό δωμάτιο και με χαμηλό φωτισμό οθόνης υπάρχει θέμα στην ανάγνωση.

 

Οπότε να ζητήσω full refund και επιστροφή?

Υποτίθεται οτι η οθόνη είναι που κάνει τη διαφορά σε αυτού του είδους τη συσκευή και για αυτό υπάρχει και αυτή η τιμή....

 

Δεν είναι προβλήματα του δικού σου Paperwhite αλλά κουσούρια που έχουν όλα (ή σχεδόν όλα) τα εν λόγω μοντέλα της Amazon. Είχα την εντύπωση πως από κάποια έκδοση και μετά είχαν εξαλειφθεί, αλλά μάλλον δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ακριβώς τις ίδιες σκιές βλέπω κι εγώ στο δικό μου PW, το πρώτο της σειράς. Όμως δεν με απασχόλησαν ποτέ, γιατί δεν τους έδωσα σημασία. Λογικά αν το ζητήσεις από την Amazon, θα σου κάνουν refund ή θα σου στείλουν νέο PW, όμως το πιθανότερο είναι πως κι αυτό θα εμφανίζει το ίδιο πρόβλημα.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως τα λες πρέπει να είναι φιλε. Δηλαδή σχεδόν όλα τα μοντέλα παρουσιάζουν τα ιδια θέματα. Όμως μπορώ να πω ότι με ενοχλεί στην ανάγνωση, περιμένει σούπερ οθόνη και να μη κουράζει καθόλου τα ματιά αλλά και σκιές έχει και κατα τη γνώμη μου δεν είναι τοσο ξεκουραστη ...... Επίσης, μετά απο επικοινωνία με το Αμαζόν μου πρότειναν πλήρη αποζημίωση και επιστροφή η αντικατάσταση με νέο.

Αλλά το θέμα είναι ότι θέλω ένα ebook αλλά απο την ανάγνωση δεν έμεινα ευχαριστημένος σε 2 μοντέλα εώς τώρα......οπότε δεν ξέρω τι να κάνω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω,αλλά το δικό μου PW2 δεν είχε τέτοια θέματα.Ή εάν υπάρχουν σκιές δεν τις έχω παρατηρήσει εγώ.

Επίσης να ξέρεις αυτό το πρόβλημα το έχουν τα περισσότερα "no name" e-reader,διότι η ποιότητα φωτισμού είναι από τα πρώτα που τρώει φούντο λόγω κόστους.

Πρέπει να ψαχτείς πολύ,εφόσον έχεις τέτοιο μεγάλο πρόβλημα με τις σκιες στον φωτισμό.

Ίσως να έβλεπες κάτι σε Kobo,από την εμπειρία μου έχουν εξαιρετικό φωτισμό,αν και κάπως πιο "ψυχρό" και κουραστικό από των kindle.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για το σχόλιο όσον αφορά τα kobo.

Το aura μου δεν έχει τέτοια θέματα στον φωτισμό, με σκιές κλπ

Από την άλλη και το pw3 φίλης που έχω δουλέψει πάλι δεν είχε τέτοιο πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...