Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με το μισό νταβατζιλίκι το φέρνω από Γερμανία σε μια εβδομάδα..... Πολλά είναι από Αμερική.

 

Τελικά έκανα παραγγελία στο γερμανικό Amazon (EUR 124.52 + EUR 28.64 ΦΠΑ). Στο αμερικάνικο δεν το είχαν σε στοκ και στο αγγλικό έβγαινε γύρω στα 170 ευρώ. Πώς τα έχουν κάνει έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. 

Ενόψει αγοράς ηλεκτρονικού αναγνώστη και επειδή είμαι ανάμεσα σε kindle kai kobo θα ήθελα να ρωτήσω: 

1. Ποιο από τα δύο προσφέρει καλύτερο λεξικό (αγγλοαγγλικό κατά προτίμηση)?

2. Έχει σημασία από ποιο amazon θα αγοράσω τη συσκευή? 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Ενόψει αγοράς ηλεκτρονικού αναγνώστη και επειδή είμαι ανάμεσα σε kindle kai kobo θα ήθελα να ρωτήσω: 

1. Ποιο από τα δύο προσφέρει καλύτερο λεξικό (αγγλοαγγλικό κατά προτίμηση)?

2. Έχει σημασία από ποιο amazon θα αγοράσω τη συσκευή? 

Ευχαριστώ 

1.Το kindle,εάν δεν έχει αλλάξει τίποτα από το Glo.Το λεξικό της Οξφόρδης που προσφέρει είναι το καλύτερο που έχω δει.

2.Όχι, όλες οι συσκευές είναι οι ίδιες που προσφέρονται, εφόσον μιλάμε για το ίδιο μοντέλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λύση για άγγλοελληνικο λεξικό σε kindle paper white 6; Αυτο που βρήκα αφενός δεν κατέβαινει, αφετέρου δεν κάνει για το δικό μου μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.Το kindle,εάν δεν έχει αλλάξει τίποτα από το Glo.Το λεξικό της Οξφόρδης που προσφέρει είναι το καλύτερο που έχω δει.

2.Όχι, όλες οι συσκευές είναι οι ίδιες που προσφέρονται, εφόσον μιλάμε για το ίδιο μοντέλο.

 

Ευχαριστώ πολύ!9

Η αγορά συμφέρει από Γερμανία. Το μείον είναι ότι για την αγορά των kindle books γίνεται μεταφορά στο Αμερικάνικο, του οποίου οι τιμές δεν είναι και οι καλύτερες :(

Επεξ/σία από vdoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πωλειτε e reader kindle -whitepaper μαζι με3 βιβλια

 

 

 

to kindle ειναι σε άριστη κατασταση το πουλάω γιατι αγοαρσα το kindle voyage..... ειναι αγορασμένο απο αμαζον γερμανιας..

.καθε ερωτηση ευπρόσδεκτη

ευχαριστω

 

 

JW9VAhFi-9itDRtcEj-vE49cSEiAjcNCvpfze7Sd

Επεξ/σία από liamq123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο e-ink reader στις 13,3". Στα 800 δολάρια λογικά θα πάει απίστευτο είναι:

 

https://www.indiegogo.com/projects/paperlike-world-s-first-e-ink-monitor-13-3#/

Με 100-200 λιγότερα αγοράζεις πλήρη e-reader στις ίδιες ίντσες....

Πολύ ψηλά έβαλαν την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά αντί για απίστευτο είναι έγραψα απίστευτο.

 

EDIT:

 

Έχει λαλήσει το insomnia, γράφω "άπατo" και το εμφανίζει σαν "απίστευτο είναι". Πραγματικά ό,τι να 'ναι.

 

(για να μην ξαναγίνει το ίδιο αναγκάστηκα να βάλω αγγλικό όμικρον στο τέλος)

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά αντί για απίστευτο είναι έγραψα απίστευτο.

 

EDIT:

 

Έχει λαλήσει το insomnia, γράφω "άπατo" και το εμφανίζει σαν "απίστευτο είναι". Πραγματικά ό,τι να 'ναι.

 

(για να μην ξαναγίνει το ίδιο αναγκάστηκα να βάλω αγγλικό όμικρον στο τέλος)

Ειναι λειτουργια που εχει βαλει εδω κ καιρο το ινσομνια για να κοπουν τα σχολια στις ειδησεις τυπου:

 

"AΠATO ΘΑ ΠΑΕΙ" κλπ. 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να πάρω το πρώτο μου e-reader και πριν κάνω την όποια αγορά θέλω να μου προτείνεται πιο κάνει καλύτερα για την περίπτωσή μου.

Αυτά που θέλω να κάνει οπωσδήποτε , είναι:

1) Να έχει επιλογή να αλλάζω το χρώμα γραμματοσειράς από μαύρο σε άσπρο (να μπορώ να το dim-αρω , εαν γίνεται) και αντίστοιχα το background από λευκό σε μαύρο.

2) Να μπορεί να διαβάζει epub βιβλία.

3) Να έχει Wifi (3G δεν με ενδιαφέρει).

Έχω προσανατολιστεί στο kindle voyage που απότι κατάλαβα είναι και αυτό που παίζει αυτό τον καιρό και είναι φρέσκο μοντέλο.

Υπάρχει κάτι άλλο που θα μου προτείνατε; Δεν θέλω να ξεφύγω σε τιμή.Μέχρι 180-190 το πολύ είναι οκ.

Επίσης, από που με συμφέρει να κάνω την αγορά.Amazon.de;

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Voyage δεν υποστηρίζει epub, όπως άλλωστε και όλα τα υπόλοιπα Kindle. Προσωπικά είναι κάτι που ποτέ δεν με απασχόλησε, αφού η μετατροπή από epub σε mobi/azw/azw3 (δηλ. τα format που υποστηρίζουν τα Kindle) είναι δύο κλικ και μισό λεπτό υπόθεση με ακρίβεια σχεδόν 100%.

 

Μεταξύ Voyage και Paperwhite προτιμώ το δεύτερο, αφού θεωρώ πως έχει καλύτερη αναλογία value/money. Κατά τη γνώμη μου τα (λίγα) έξτρα καλούδια του Voyage δεν δικαιολογούν τα επιπλέον 80 ευρώ που κοστίζει.

 

Wifi πρακτικά έχουν όλα τα αξιοπρεπή ebook readers, ελέγχεται όμως το κατά πόσο αυτό είναι χρήσιμο. Εγώ το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για να μεταφέρω βιβλία ασύρματα, αφού το σερφάρισμα με τους browsers των συσκευών αυτών είναι συνήθως μια ταλαιπωρία και μόνο. Ακόμα και ένα μέτριο σύγχρονο smartphone των 150 ευρώ έχει πολλές περισσότερες δυνατότητες browsing από το ακριβότερο ebook reader.

 

Για το πρώτο που ρωτάς (περί nightmode) δεν ξέρω καν αν γίνεται στα περισσότερα ebook readers (σίγουρα δεν γίνεται στα Kindle). Eίχα διαβάσει ότι μπορείς να το κάνεις σε rooted Kobo Aura αλλά πέραν τούτου δεν γνωρίζω κάτι άλλο.

 

Όμως η αντιστροφή του χρώματος background/κειμένου από μαύρο σε άσπρο είναι κάτι που έχει πρακτική αξία στις συσκευές με οθόνη LCD (tablets, κινητά κλπ). Σε οθόνη e-ink δεν βλέπω γιατί να χρειάζεται κάποιος το nightmode, αφού ακόμα και σε ανάγνωση σε απόλυτο σκοτάδι η φωτεινότητα της οθόνης μπορεί να ελαττωθεί σημαντικά χωρίς να κουράζει τα μάτια καθόλου. Γι' αυτό και σχεδόν κανένας κατασκευαστής δεν έχει σκεφτεί να το υποστηρίξει.

 

Προτάσεις για άλλες συσκευές δυστυχώς δεν έχω αφού πέραν των μοντέλων της Amazon δεν πολυπαρακολουθώ την αγορά. Φαντάζομαι ότι στα 180-190 ευρώ που λες οι φίλοι στη συζήτηση θα έχουν να σου προτείνουν πολύ αξιόλογα ebook readers. Καλό θα ήταν όμως να επιμείνεις στις γνωστές μάρκες (Kindle, Kobo, Nook, Onyx κλπ) και να μην αρχίσεις να κοιτάς δεξιά κι αριστερά για υποσχόμενες κινεζιές αμφιβόλου ποιότητας.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...