Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω εάν υπέπεσε στην αντίληψη του κοινού,αλλά βγήκε καινούργιο kindle.

Kindle Oasis λέγεται και τιμάται στα .... 300$(η φτηνή έκδοση δίχως το 3G! ).

 

Διαφορές έχει στον φωτισμό, στο ότι έχει ένα δερμάτινο cover με μπαταρία(που βγήκε κατά πάσα πιθανότητα από την συσκευή) και αλλαγή στον σχεδιασμό με περίεργη ανισορροπία στην μια πλευρά για μεγαλύτερη "άνεση"(το οποίο προσωπικά δεν βλέπω ως θετικό γιατί αλλάζω χέρι συχνά όταν διαβάζω). 

 

Δυστυχώς πήραμε άλλη μια άχρηστη συσκευή από την amazon που κάνει ότι πραγματικά γουστάρει στην αγορά λόγω μονοπωλίου.

Στα ξένα φόρουμ είναι όλοι αρνητικοί και μουδιασμένοι με την εξωπραγματική τιμή,ακόμη και οι αμερικάνοι που συνήθως αγοράζουν kindle με κλειστά τα μάτια...

 

http://www.amazon.de/dp/B010EK1GOE/ref=gw_eink_210124747_1?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_s=desktop-hero-kindle-A&pf_rd_r=1B4QT4M9NAXDGCJ18T9M&pf_rd_t=36701&pf_rd_p=892802467&pf_rd_i=desktop

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο. Και πάνω που είδα την είδηση και πρακτικά πήγα να γράψω ακριβώς τα ίδια πράγματα. Η τιμή είναι κυριολεκτικά εκτός πραγματικότητας, ποιος θα πάει να δώσει τόσα λεφτά για e-reader όταν ακόμα και τα 150 ευρώ ήταν σχετικά τσιμημένα; Ούτε στην Αμερική δεν πρόκειται να το αγοράσουν αυτό το πράγμα, κρίμα. Και ψηνόμουν για ένα νέο Kindle να αντικαταστήσω το PW1.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δυστυχώς πήραμε άλλη μια άχρηστη συσκευή από την amazon που κάνει ότι πραγματικά γουστάρει στην αγορά λόγω μονοπωλίου.

 

 

Γιατί μονοπώλιο; Υπάρχουν και άλλες εταιρείες να επιλέξει κάποιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα/Ευρώπη μπορεί. Στην Αμερική μου φαίνεται ότι οι περισσότεροι έχουν Kindle (ή τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μονοπώλιο; Υπάρχουν και άλλες εταιρείες να επιλέξει κάποιος.

 

Στην Ελλάδα/Ευρώπη μπορεί. Στην Αμερική μου φαίνεται ότι οι περισσότεροι έχουν Kindle (ή τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει).

Αυτό.

 

Στην Αμερική είναι όλοι με kindle γιατί η άλλη αμερικάνικη εταιρεία, η B&N έχει ουσιαστικά εξαφανιστεί ως ανταγωνισμός.

Επίσης η kobo,η δεύτερη μεγαλύτερη παγκοσμίως, για χρόνια δεν έκανε καν άμεση πώληση των προϊόντων της στην χώρα και ακόμη και σήμερα είναι καχεκτική η παρουσία τους εκεί,έτσι για τον εκεί μέσο καταναλωτή έμεινε μόνο μια εταιρεία, η amazon.

Δεδομένου ότι οι αμερικάνοι είναι οι μεγαλύτεροι καταναλωτές ηλεκτρονικών βιβλίων(και e-book readers),όποιος έχει την εκεί αγορά έχει την πλειοψηφία της πίτας και κάνει ότι γουστάρει.

Μπράβο. Και πάνω που είδα την είδηση και πρακτικά πήγα να γράψω ακριβώς τα ίδια πράγματα. Η τιμή είναι κυριολεκτικά εκτός πραγματικότητας, ποιος θα πάει να δώσει τόσα λεφτά για e-reader όταν ακόμα και τα 150 ευρώ ήταν σχετικά τσιμημένα; Ούτε στην Αμερική δεν πρόκειται να το αγοράσουν αυτό το πράγμα, κρίμα. Και ψηνόμουν για ένα νέο Kindle να αντικαταστήσω το PW1.

Πάνε για PW ξανά.

Αγοράζεις το ίδιο με οριακές βελτιώσεις,αλλά τουλάχιστον έχει αξιοπρεπή VfM με τα 4Gb και τον καλύτερο φωτισμό που σου προσφέρει.

Η άλλη εναλλακτική είναι πιστοποιημένα refurbished voyage(ή PW3) από την amazon που πήρε το μάτι μου ότι τα δίνει σχετικά φτηνά(σώζεις καμία 30αρα στο νερό). 

 

Ειδάλλως πας για kobo-onyx κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, δεν πολυψήνομαι να πάω σε άλλο κατασκευαστή, γιατί τόσα χρόνια την έχω καταβρεί με το οικοσύστημα της Amazon. Εκτός κι αν βγάλουν κάτι που πραγματικά θα αξίζει τον κόπο. Πιθανώς να περιμένω μπααας και πέσει η τιμή του Voyage ή πάω για refurbished όπως προτείνεις (μάλλον η καλύτερη λύση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια διαβαζω πολλα ηλεκτρονικα βιβλια στον υπολογιστη, σε μορφή PDF και ψηνομαι να παρω ενα e-reader στο οποιο να περνάω πάνω τα PDF και να τα διαβαζω απο εκει, πιο ξεκουραστα.

 

Διαβαζω για nook, kobo και amazon kindle. Και τα 3 αυτα υποστηριζουν μεταφορα αρχειων PDF απο υπολογιστή;

 

Επισης αν το e-reader υποστηριζει και μεταφορα αρχειων βιντεο .avi και .mp4 θα με βολευε καθως θα μπορω να μεταφερω και καποια εκπαιδευτικα βιντεο που βλεπω στον υπολογιστη. Οχι ταινιες/σειρες, αρα δεν με απασχολει αν υποστηριζει υποτιτλους.

 

Το σημαντικο ειναι να ειναι ξεκουραστη η οθονη στα ματια.

 

Προτεινετε καποιο απο αυτα, ή καποιο αλλο που δεν γνωριζω;

 

Σκεφτηκα να παρω ενα κανονικο φτηνο android tablet αλλα οι οθονες τους δεν ειναι ξεκουραστες μιας και η χρηση τους δεν ειναι για διαβασμα.

 

Επισης θα ηθελα οταν ανοιγω ξανα τα PDF να με παιρνει στη σελιδα που εμεινα.

Επεξ/σία από Charis.a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε, να σου πω εγώ να διαβάσεις τα προηγούμενα.

Το pdf είναι ένα ρίσκο. Αν είναι σκαναρισμένη εικόνα δεν περνάει σε ebook. Pdf δεν διαβάζεις σε ebook.

Τα κάνεις convert και βλέπεις.

Όλα καλά είναι αυτά που λες, αλλά δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι σου κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε, να σου πω εγώ να διαβάσεις τα προηγούμενα.

Το pdf είναι ένα ρίσκο. Αν είναι σκαναρισμένη εικόνα δεν περνάει σε ebook. Pdf δεν διαβάζεις σε ebook.

Τα κάνεις convert και βλέπεις.

Όλα καλά είναι αυτά που λες, αλλά δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι σου κάνουν.

Pocketbook inkpad είναι η λύση για τα pdf . Έχω καμιά 50αριά pdf σχετικά με τον προγραμματισμό και το design και σε κανένα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω για το Inkpad, βιβλία Pdf σκαναρισμένα σαν εικόνα διαβάζονται χωρίς πρόβλημα, αν βέβαια έχει εικόνες, φωτογραφίες κλπ έχεις καλύτερη αίσθηση με ένα tablet, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μεταφορά βιβλίου αγορασμένου σε ipad (ibooks) σε kindle πως γίνεται;

 

Αν κατάλαβα καλά χρειάζομαι το itunes downgraded σε 10.5 version, ένα πρόγραμμα για διαγραφή προστασίας και ένα πρόγραμμα ακόμα για μετατροπή σε kindle-friendly format.

 

Δεν υπάρχει πιο εύκολος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια άλλη εναλλακτική είναι αυτή: http://www.tuneskit.com/ibook-tips/drm-ibooks-to-kindle.html

 

Χρειάζεται όμως επί πληρωμή software (εκτός αν το βρεις από κανα μπάρμπα...)

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω αν έχει τύχει και σε άλλους (φαντάζομαι πως έχει) αλλά σήμερα είχα μια ευχάριστη έκπληξη στο e-mail μου! H Amazon μου επέστρεψε $32.42 από την αγορά του τελευταίου Paperwhite γιατί μάλλον δεν χρειάστηκε πληρωμή κατά των εκτελωνισμό! Νομίζω συμφέρει πολύ σε αυτή την τιμή και αφού το καινούριο Kindle είναι μια απογοήτευση στην τιμή που προσφέρεται ορμήξτε στο παλιό και δοκιμασμένο PW !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει τύχει και σε άλλους (φαντάζομαι πως έχει) αλλά σήμερα είχα μια ευχάριστη έκπληξη στο e-mail μου! H Amazon μου επέστρεψε $32.42 από την αγορά του τελευταίου Paperwhite γιατί μάλλον δεν χρειάστηκε πληρωμή κατά των εκτελωνισμό! Νομίζω συμφέρει πολύ σε αυτή την τιμή και αφού το καινούριο Kindle είναι μια απογοήτευση στην τιμή που προσφέρεται ορμήξτε στο παλιό και δοκιμασμένο PW !!!

 

Μόλις το έκανα παραγγελία από Amazon ($119.99 + $20.98 s/h και $32.42 νταβατζιλίκι), αλλά με ημ. παράδοσης 7-24 Ιουνίου! Τόσο σου άργησε κι εσένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...