Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, billy15 είπε

Καλησπέρα Παιδιά!

Πήρα το Kindle Paperwhite και είναι πολύ ωραίο! Από τη μέρα που το άνοιξα διαβάζω όσο περισσότερο μπορώ, δεν μπορώ να σταματήσω😂

Αλλά θέλω μία βοήθεια... Κατέβασα ένα βιβλίο που είναι κλειδωμένο. έχω ήδη κατεβάσει Calibre και Adobe digital editions και δεν ξέρω μπορώ να το μετατρέψω από epub σε Mobi γιατί είναι κλειδωμένο. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορω να κάνω για να το μετατρέψω σε mobi και να το περάσω στο kindle;

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Δεν αρκεί σκέτο το Calibre. Πρέπει να κατεβάσεις και το σχετικό DeDRM plugin, αυτό είναι που κάνει τη δουλειά και αφαιρεί το DRM ώστε να μπορέσεις μετά να μετατρέψεις το βιβλίο σε mobi. Ένα γκουγκλάρισμα θα σου δώσει απάντηση μέσα σε ελάχιστο χρόνο. Άπαξ και το στήσεις μία φορά, οι επόμενες μετατροπές θα είναι ένα κλικ δουλειά.

Καλορίζικο το εργαλείο! Είναι αλήθεια πως πολλοί (εγώ θα έλεγα η πλειοψηφία) κάτοχοι ebook reader αρχίζουν να διαβάσουν ακόμα περισσότερο όταν αγοράσουν τη συσκευή.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Δεν αρκεί σκέτο το Calibre. Πρέπει να κατεβάσεις και το σχετικό DeDRM plugin, αυτό είναι που κάνει τη δουλειά και αφαιρεί το DRM ώστε να μπορέσεις μετά να μετατρέψεις το βιβλίο σε mobi. Ένα γκουγκλάρισμα θα σου δώσει απάντηση μέσα σε ελάχιστο χρόνο. Άπαξ και το στήσεις μία φορά, οι επόμενες μετατροπές θα είναι ένα κλικ δουλειά.

Καλορίζικο το εργαλείο! Είναι αλήθεια πως πολλοί (εγώ θα έλεγα η πλειοψηφία) κάτοχοι ebook reader αρχίζουν να διαβάσουν ακόμα περισσότερο όταν αγοράσουν τη συσκευή.

Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ! Τα κατάφερα! Η βοήθεια σου ήταν πολύτιμη!☺️

27 λεπτά πριν, tolstoy είπε

Καλορίζικο :)

Πόσο το αγόρασες; Είναι το καινούργιο; 

Ναι είναι το καινουργιο! Είναι πολύ βολικό!Το πήρα από το Amazon της Γερμανίας. Το είχαν σε προσφορά και από 139 το πήρα 109 ευρώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχής κάτοχος ενός Tolino Shine 2 HD εδώ με μερικές εβδομάδες. Είναι η πρώτη μου μετάβαση σε e-reader,κυρίως ζήλεψα απο φίλους και είπα να το δοκιμάσω.

Σίγουρα διαβάζω πλέον περισσότερο,διότι είναι εξαιρετικά εύκολο και γρηγορο να εμφανίσεις τα βιβλία που θέλεις μπροστά σου.Και πολύ ελαφριά

Φοβόμουν τις 6'' αλλα οφείλω να ομολογήσω οτι ειναι μια χαρά,ειδικά σε landscape.

Για το ίδιο το reader έχω να πω οτι κάνει εξαιρετικά την δουλειά του,εχει μασήσει άνετα ολα τα φορματ που του πέταξα και είμαι πολύ ευχαριστημενος.

Η δε οθονη του σε ηλιο και direct φως είναι πραγματικά σαν χαρτι

Για αυτούς που σκέφτονται να αγοράσουν reader ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μοντέλο με backlight,ειναι νομίζω must. Προσωπικά το wifi του δικού μου δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε, ειναι εντελώς περιττό. Επισης νομίζω οτι ακομη και μια μνημη 4G ειναι αρκετή δεδομένου του μικρου όγκου των βιβλίων.

Αυτό βεβαία που σημειώνω ειναι οτι μια τέτοια συσκευή έχει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ χρηση για διάβασμα βιβλίων και δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για οτιδηποτε αλλο.

Επειδή διαβάζω και πάρα πολλά κομικς κυρίως σε cbr και cbz φορματ,μετά απο ερεύνα,χρήση και λάθη εχω να πω πως ο συνδυασμός ενος ελαφριού 10ιντσου ταμπλετ με το Perfect Viewer είναι ο καλύτερος δυνατός.

Άντε και σε 8ιντσο ταμπλετακι αλλα εκει τα "μεγαλα" κομικς στυλ Αστεριξ η Λουκυ Λουκ χάνουν πολυ, τα μπαλονάκια ισα που διαβαζονται

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2019 στις 12:51 ΜΜ, tutuyo είπε

Προσωπικά το wifi του δικού μου δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε, ειναι εντελώς περιττό.

Μια χαρά τα είπες όλα. Το wifi το χρησιμοποιώ για να στέλνω τα βιβλία με mail στον αναγνώστη. Βολεύει για να μην συνδέεις καλώδια ή όταν κάνεις την αγορά ενός βιβλίου να το στέλνεις κατ' ευθείαν αν δεν έχεις τον αναγνώστη μαζί σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν τεχνολογία απεικόνισης δεν έχει καμία σχέση με παλιά ή σύγχρονα smartphones, tablets κλπ. Είναι σχεδόν σαν να βλέπεις χαρτί. 

Σαν τεχνολογία touch screen στα περισσότερα ereaders τυπικά είναι capacitive δύο ή σπάνια περισσότερων σημείων. Το οποίο ελάχιστη σημασία έχει γιατί αυτή τη συσκευή την παίρνεις σχεδόν αποκλειστικά για διάβασμα, δεν αλληλεπιδράς συνέχεια με την οθόνη όπως σε ένα κινητό. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2019 στις 12:51 ΜΜ, tutuyo είπε

[...] Επειδή διαβάζω και πάρα πολλά κομικς κυρίως σε cbr και cbz φορματ,μετά απο ερεύνα,χρήση και λάθη εχω να πω πως ο συνδυασμός ενος ελαφριού 10ιντσου ταμπλετ με το Perfect Viewer είναι ο καλύτερος δυνατός. [...]

Αναφέρεσαι στο Perfect Viewer για χρήση στο Tolino Shine 2 HD  που πήρες ή σαν γενική λύση; Απ' ό,τι γνωρίζω το Perfect Viewer είναι πρόγραμμα που τρέχει σε android. Το Shine 2 έχει android, ή υπάρχει έκδοση του Perfect Viewer που τρέχει σε άλλο λογισμικό;

Σε εμένα έφτασε το Likebook Mars. Νομίζω πως είναι τέλειο, εκτός από την μπαταρία που είναι για τα μπάζα. Δεν έχουν κάνει καλό optimization και η μπαταρία εξαντλείται 30% μέσα σε μία νύχτα αδράνειας. Μπορείς να κάνεις μόντες με προγραμματάκια για την μπαταρία, όμως γενικά είναι ημίμετρα (Χρησιμοποιώ δοκιμαστικά το Greenify με το οποίο έκανα hybernate τα πάντα και πλέον τρώει περίπου 2-3% ανά νύχτα). Επίσης αν είναι ανοιχτό το κίτρινο φωτάκι backlight καταβροχθίζει την μπαταρία, σε σημείο που σκέφτομαι να μην το ανοίγω για να μου κρατήσει την ημέρα, ξεφτιλίκια.

Τέσπα, θα παίξω λίγο περισσότερο και θα έχω τελικές εντυπώσεις σε λίγο καιρό. Δοκιμάζω διάφορα προγράμματα και φορμάτ για να δω ποιο έχει την καλύτερη απόδοση εμφάνισης των σχεδίων και διάρκειας μπαταρίας. Εδώ και μερικές ημέρες πάντως που μου το έχω παραλάβει, έχω διαβάσει πάνω από 3.500 σελίδες manga, σώθηκαν τα μάτια μου πραγματικά. Και έτσι να παραμείνει η μπαταρία, δεν την μετανιώνω την αγορά. Απλά σε κάνα δυο χρονάκια θα πάμε σε 10ιντσο άλλης μάρκας για να είμαστε ήσυχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Phantom Duck είπε

Αναφέρεσαι στο Perfect Viewer για χρήση στο Tolino Shine 2 HD  που πήρες ή σαν γενική λύση; Απ' ό,τι γνωρίζω το Perfect Viewer είναι πρόγραμμα που τρέχει σε android. Το Shine 2 έχει android, ή υπάρχει έκδοση του Perfect Viewer που τρέχει σε άλλο λογισμικό;

Όχι, το ακριβώς αντίθετο. Το reader ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ με τίποτα για διάβασμα κόμικς. 

Αν θέλει κάποιος να διαβάζει κομικς σε ψηφιακο φορματ cbr,cbz η και pdf προτείνω ενα 10ιντσο ελαφρύ ταμπλετακι (το πιο ελαφρύ που υπαρχει,νομίζω χωρις 4G βγαίνουν γυερω στα 450-500γρ) και απο τους διαθέσιμους android comic readers προτεινω τον Perfect Viewer γιατι ειναι ο πιος γρήγορος και με την καλύτερη απόδοση των σελιδων. Τους δοκίμασα όλους, αυτος ειναι ο πιο εύχρηστος.

Άντε το λιγότερο 8ιντσο να ειναι το ταμπλετ,αλλά μέχρι εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε λίγες μέρες κυκλοφορεί το Boox Nova pro και ψήνομαι σοβαρά να κάνω την παραγγελία! Μαζί με τα μεταφορικά και το τελωνείο βγαίνει περίπου στα 370 ευρώ τελική τιμή: https://www.amazon.com/dp/B07L95KPFM/?coliid=I1VMOFGPDWA3WI&colid=2GL72VDBEVQTD&psc=0&ref_=lv_ov_lig_dp_it 

Φρενάρω λίγο όμως γιατί μέχρι τώρα δεν έχω δει αναλυτικό review και θέλω να δω πόσο καλά τα πάει στις χειρόγραφες σημειώσεις (αν υπάρχει delay μεταξύ της γραφίδας και της οθόνης)...

Update: Βασικά δεν άντεξα και το παρήγγειλα από Γερμανία που το είχαν διαθέσιμο! 339 με τα μεταφορικά (UPS) και τη θήκη προστασίας. Κι ο Θεός (του κόσμου) βοηθός! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Σε λίγες μέρες κυκλοφορεί το Boox Nova pro και ψήνομαι σοβαρά να κάνω την παραγγελία! Μαζί με τα μεταφορικά και το τελωνείο βγαίνει περίπου στα 370 ευρώ τελική τιμή: https://www.amazon.com/dp/B07L95KPFM/?coliid=I1VMOFGPDWA3WI&colid=2GL72VDBEVQTD&psc=0&ref_=lv_ov_lig_dp_it 

Φρενάρω λίγο όμως γιατί μέχρι τώρα δεν έχω δει αναλυτικό review και θέλω να δω πόσο καλά τα πάει στις χειρόγραφες σημειώσεις (αν υπάρχει delay μεταξύ της γραφίδας και της οθόνης)...

Update: Βασικά δεν άντεξα και το παρήγγειλα από Γερμανία που το είχαν διαθέσιμο! 339 με τα μεταφορικά (UPS) και τη θήκη προστασίας. Κι ο Θεός (του κόσμου) βοηθός! 😛 

Με το καλό να παραλάβεις και εννοείται ότι περιμένουμε τις εντυπώσεις σου... Α Ν Α Λ Υ Τ Ι Κ Α ! ! ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά.

Αναφορά σε κείμενο

μέχρι τώρα δεν έχω δει αναλυτικό review

Δεν πειράζει, γιατί θα δούμε εμείς το δικό σου σε λίγες μέρες... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, nzeppos said:

Πολύ σωστά.

Δεν πειράζει, γιατί θα δούμε εμείς το δικό σου σε λίγες μέρες... :D

Η UPS λέει πως Τεταρτη-Πεμπτη θα είναι στα χέρια μου. :)

Θα αποχωριστώ το kindle 2nd generation μετά απο 10 χρόνια! Αυτή η συσκευή πρέπει να έχει μέσα της μπαταρία με πυρηνική ενέργεια για να κρατάει τόσα χρόνια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2019 στις 11:35 ΠΜ, billdanos είπε

Σε λίγες μέρες κυκλοφορεί το Boox Nova pro και ψήνομαι σοβαρά να κάνω την παραγγελία! Μαζί με τα μεταφορικά και το τελωνείο βγαίνει περίπου στα 370 ευρώ τελική τιμή: https://www.amazon.com/dp/B07L95KPFM/?coliid=I1VMOFGPDWA3WI&colid=2GL72VDBEVQTD&psc=0&ref_=lv_ov_lig_dp_it 

Φρενάρω λίγο όμως γιατί μέχρι τώρα δεν έχω δει αναλυτικό review και θέλω να δω πόσο καλά τα πάει στις χειρόγραφες σημειώσεις (αν υπάρχει delay μεταξύ της γραφίδας και της οθόνης)...

Update: Βασικά δεν άντεξα και το παρήγγειλα από Γερμανία που το είχαν διαθέσιμο! 339 με τα μεταφορικά (UPS) και τη θήκη προστασίας. Κι ο Θεός (του κόσμου) βοηθός! 😛 

Πολλά χρήματα πάντως. Ελπίζω να ευχαριστηθείς να διαβάζεις και να κρατάς σημειώσεις 😊

Περιμένω κι εγώ εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, Conan2046 said:

Πολλά χρήματα πάντως. Ελπίζω να ευχαριστηθείς να διαβάζεις και να κρατάς σημειώσεις 😊

Περιμένω κι εγώ εντυπώσεις.

Εγώ είχα επιφυλάξεις για το συγκεκριμένο επειδή νόμιζα πως είναι ...φθηνό! Ίσως γιατί έβλεπα τις τιμές που έπαιζαν μέχρι τώρα στα πιο μεγάλα e-readers που σου έδιναν και τη δυνατότητα για χειρόγραφες σημειώσεις κλπ.

300 ευρώ για ένα 8" reader με 32gb μνήμη, frontlight, android και μαζί και το wacom pen, νομίζω πως είναι μια σχετικά τίμια τιμή (προφανώς δεν το συγκρίνω καν με άλλα tablets κλπ μιας και δεν το παίρνεις για χρήση tablet)! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...