Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Είδα κάποια μέρα από κοντά ένα Kindle και μου έμεινε στο μυαλό το πόσο πολύ προσεγγίζει η οθόνη το χαρτί βιβλίου σε σύγκριση με όποια άλλη οθόνη έχω δει. Έπειτα θέλησα να αγοράσω ένα αλλά δεν το έκανα ποτέ γιατί έμαθα ότι όλα τα ebooks στα ελληνικά που πρόκειται να αγοράσω ή να κατεβάσω (δωρεάν) δεν υποστηρίζονται από το kindle καθώς είναι είτε σε μορφή pdf είτε σε μορφή epub.

Πλέον μετά από καιρό είπα να το ψάξω ακόμη περισσότερο μήπως βρω κάποια λύση. Έμαθα ότι η οθόνη αυτή (e-ink) δεν είναι μόνο χαρακτηριστικό των kindle αλλά όλων των καλών ereaders. Και ότι όλα τα υπόλοιπα (πλην kindle) δουλεύουν τα epub ως native format αρχείου. Κάτι το οποίο έμμεσα ισχύει και για τα Kindle αν μετατρέψεις τα epub σε mobi με το caliblre ή μέσω του email της kindle.

Καλά όλα αυτά ωστόσο συνεχίζω να έχω κάποιες βασικές απορίες που απ ότι κατάλαβα μετά από πολύ ψάξιμο θα τις λύσω μόνο αν ρισκάρω να αγοράσω κάποιο και δω πώς λειτουργεί ή.... αν με βοηθήσετε εσείς !!

Θέλω έναν ereader με την οθόνη αυτή που με μάγεψε (τύπου e-ink της Kindle ή της kobo). Θέλω να έχει τα εργαλεία τους .. όπως κυρίως την δυνατότητα υπογράμμισης/επισήμανσης κειμένου, μετάφραση επιλεγμένου κειμένου, παραπομπή επιλεγμένης λεξης/κειμένου σε wikipedia κλπ.

Το θέμα μου είναι ότι ! Θέλω να διαβάζω ελληνικά ebooks που θα αγοράσω και κυρίως θα κατεβάσω (δωρεάν) στα ελληνικά !! Στα βιβλία που θα διαβάσω τα 20-30 θα είναι ελληνικά και το 1 αγγλικό (για αυτό το ένα θα ήθελα τον μεταφραστή). Τα βιβλία στα ελληνικά που βρίσκω στο ιντερνετ για να κατεβάσω είναι κυρίως σε μορφή pdf και μερικά σε μορφή epub.

Δεν με ενοχλεί να μετατρέψω τα pdf σε epub ή τα epub σε mobi.. Αυτό που ενδιαφέρει είναι ολα τα ελληνικά βιβλία που θα βρω και που κυρίως θα είναι pdf να μπορώ να τα διαβάσω στο ereader χωρίς να χάσω τα εργαλεία που αυτό προσφέρει ή να έχω θέματα με την ποιότητα του κειμένου που θα εμφανίζεται στο ereader. Δηλαδή αν έχω 20 βιβλία που θα έχω βρει σε μορφή pdf στα ελληνικά και τα περάσω στο ereader (είτε σε pdf είτε μετατρέποντας τα χωρίς να μου βγαίνει η πίστη) θέλω να μπορώ να τα διαβάσω άνετα χωρίς κολλήματα και με όλα τα εργαλεία όπως επιλογή κειμένου, μετάφραση(αν είναι στα αγγλικά), παραπομπή σε wikipedia και όσα άλλα εργαλεία αυτές οι συσκευές προσφέρουν!

Πχ μετά από το σχετικό ψάξιμο είχα καταλήξει στο kobo clara hd γιατί σε αντίθεση με το paperwhite 4 υποστηρίζει natively αρχεία τύπου epub. Άρα ένας κόπος λιγότερος.

Το θέμα είναι.. θα μπορώ να να διαβάσω και ελληνικά βιβλία που θα είναι σε μορφή pdf (είτε μετατρέποντας τα σε epub είτε όχι) αξιοποιώντας παράλληλα όλες τις δυνατότητες/εργαλεία του ereader μου ???

Η χρήση για την οποία θέλω ένα ereader είναι η ανάγνωση βιβλίων στα ελληνικά που θα βρω κυρίως δωρεάν στο ιντερεντ είτε πληρωμένα (τα οποία σχεδόν πάντα τα βρήκα σε pdf και epub). Η ανάγνωση ελάχιστων αγγλικών (και εδώ θέλω τον μεταφραστή τους). Οπότε με ενδιαφέρει η ανάγνωση κειμένου!

Δηλαδή το μεγαλύτερο μου ερώτημα είναι.. ηλεκτρονικοί αναγνώστες όπως το kobo clara hd θα αποδίδει ΚΑΝΟΝΙΚΑ ένα ελληνικό pdf βιβλίο (ακόμη κι αν το μετατρέψω σε epub - και δεν μιλάω για pdf με γραφήματα κλπ αλλά για pdf απλού κειμένου λογοτεχνίας πχ) που θα κατεβάσω δωρεάν από το ιντερνετ όπως θα απέδιδε ένα αγγλικό βιβλίο epub που θα κατέβαζα από το site της kobo ?! Ή θα έχω θέματα στην ποιότητα του κειμένου ή μερικές δυνατότητες/εργαλεία δεν θα λειτουργούν με αυτό το x βιβλίο/κειμενο μορφής pdf (ή μετατρεμένου epub) ??

Δεν ξέρω πόσο πιο καθαρά να θέσω το προβληματισμό μου / φόβο μου πριν προχωρήσω σε αυτή μου την αγορά την οποία δεν θέλω να μετανιώσω. Και η απάντηση ξέρω πως βρίσκεται στους ήδη χρήστες τέτοιων συσκευών. 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Gg15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να απαντήσω πρώτα στο βασικό σου ερώτημα. 

  Αν το βιβλίο που θα κατεβάσεις θα είναι pdf σε μορφή εικόνας ότι μετατροπή και να του κάνεις θα παραμείνει σε μορφή εικόνας.  Οπότε αν στο pdf που κατεβάσεις όταν το ανοίξεις με έναν pdf reader δεν μπορείς να επιλέξεις το κείμενο ατύχησες. Είτε pdf παραμείνει, είτε epub, είτε mobi είτε δεν ξέρω τι δεν θα έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις τα εργαλεία κειμένου. Θα μπορούσες θεωρητικά να το επεξεργαστείς με κάποιο πρόγραμμα ocr αλλά αποκλείεται η μεταφορά να γίνει σωστά. 

Αν θέλεις μόνο να διαβάζεις άνετα υπάρχουν προγραμματάκια που μετατρέπουν οποιοδήποτε "βαρύ" αρχείο σε αρχείο ιδανικό για τον reader σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε pdf σε μορφή εικόνας, τότε το Abbyy Finereader θα σας λύσει τα χέρια. Δοκιμασμένο. Ουσιαστικά αναγνωρίζει το κείμενο από την εικόνα και μετατρέπει το pdf σε επεξεργάσιμο κείμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Να απαντήσω πρώτα στο βασικό σου ερώτημα. 

  Αν το βιβλίο που θα κατεβάσεις θα είναι pdf σε μορφή εικόνας ότι μετατροπή και να του κάνεις θα παραμείνει σε μορφή εικόνας.  Οπότε αν στο pdf που κατεβάσεις όταν το ανοίξεις με έναν pdf reader δεν μπορείς να επιλέξεις το κείμενο ατύχησες. Είτε pdf παραμείνει, είτε epub, είτε mobi είτε δεν ξέρω τι δεν θα έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις τα εργαλεία κειμένου. Θα μπορούσες θεωρητικά να το επεξεργαστείς με κάποιο πρόγραμμα ocr αλλά αποκλείεται η μεταφορά να γίνει σωστά. 

Αν θέλεις μόνο να διαβάζεις άνετα υπάρχουν προγραμματάκια που μετατρέπουν οποιοδήποτε "βαρύ" αρχείο σε αρχείο ιδανικό για τον reader σου.

Οποιοδήποτε pdf δηλαδή δεν είναι σε μορφή εικόνας - θα μπορεί να γίνει χρήση των εργαλείων κειμένου απ τη μια και απ την άλλη να μην ελαττωθεί η όλη ποιότητα τους όταν τα διαβάσεις στον reader?

"Αν θέλεις μόνο να διαβάζεις άνετα υπάρχουν προγραμματάκια που μετατρέπουν οποιοδήποτε "βαρύ" αρχείο σε αρχείο ιδανικό για τον reader σου." Όταν λες να διαβάζεις άνετα εννοείς και με όλες τις δυνατότητες των εργαλείων; Όπως ποια προγράμματα πχ (για kobo);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Gg15 είπε


"Αν θέλεις μόνο να διαβάζεις άνετα υπάρχουν προγραμματάκια που μετατρέπουν οποιοδήποτε "βαρύ" αρχείο σε αρχείο ιδανικό για τον reader σου." Όταν λες να διαβάζεις άνετα εννοείς και με όλες τις δυνατότητες των εργαλείων; Όπως ποια προγράμματα πχ (για kobo);

Βασικά το εξής ένα αρκεί: k2pdfopt    https://www.willus.com/k2pdfopt/

Αυτό που κάνει έιναι να κάνει το pdf ποιο κατάλληλο για την συσκευή σου ως προς τις διαστάσεις του κειμένου και συγχρόνως πιο ελαφρύ. Μου είχε τύχει αρχείο που αργούσε χαρακτηριστικά να ανοίξει ο reader μου και να αλλάξει σελίδες μετά την μετατροπή να το διαβάζει νεράκι παρ' όλο που το μέγεθος μπορεί να ήταν και μεγαλύτερο. Όμως pdf με εικόνες όχι δεν στο κάνει να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα εργαλεία κειμένου, όπως είπα χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα ocr όπως το abby finereader που είπε ο magnam αλλά εγώ δεν νομίζω πως αυτά τα ocr δουλεύουν αποτελεσματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι όταν μιλάω για pdf αρχείο μιλάω για κείμενο - απλή λογοτεχνία (δηλαδή χωρίς εικόνες και γραφήματα). Τώρα απ ότι κατάλαβα μου λέτε ότι μπορεί αυτό το κείμενο σε μορφή pdf να είναι σκαναρισμένο σε μορφή pdf εικόνας ή σκαναρισμένο σε μορφή pdf κειμένου (σωστά?).

1 - Οπότε συνολικά αν πχ πάρω το kobo clara hd θα μπορώ να διαβάζω οποιοδήποτε epub ελληνικό βιβλίο κατεβάσω από το ιντερνετ κανονικά και με όλα τα εργαλεία κειμένου που προφέρονται στη συσκευή κάτι που ισχύει και για όσα pdf δεν είναι pdf εικόνας αλλά pdf κειμένου.

2 - Αν είναι κείμενο σε pdf αλλά μορφή εικόνας τότε η κατάσταση γίνεται πολύπλοκη και μπορεί ακόμη και μετά από μετατροπές με διάφορα προγράμματα να μην έχω σωστά αποτελέσματα. Δηλαδή απ τη μια μπορεί να μην προβάλλεται σωστά το κείμενο? Κι απ την άλλη να μη μπορώ να χρησιμοποιήσω τα εργαλεία κειμένου?

Στο 1 πιστεύω θα απαντήσετε θετικά. Στο 2 αν απαντήσετε θετικά - υπάρχει κάποιο ereader στο επίπεδο kindle/kobo που να λύνει και αυτό το πρόβλημα?

 

Επεξ/σία από Gg15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Gg15 είπε

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι όταν μιλάω για pdf αρχείο μιλάω για κείμενο - απλή λογοτεχνία (δηλαδή χωρίς εικόνες και γραφήματα).

1.Τώρα απ ότι κατάλαβα μου λέτε ότι μπορεί αυτό το κείμενο σε μορφή pdf να είναι σκαναρισμένο σε μορφή pdf εικόνας ή σκαναρισμένο σε μορφή pdf κειμένου (σωστά?).

2 - Οπότε συνολικά αν πχ πάρω το kobo clara hd θα μπορώ να διαβάζω οποιοδήποτε epub ελληνικό βιβλίο κατεβάσω από το ιντερνετ κανονικά και με όλα τα εργαλεία κειμένου που προφέρονται στη συσκευή κάτι που ισχύει και για όσα pdf δεν είναι pdf εικόνας αλλά pdf κειμένου.

3- Αν είναι κείμενο σε pdf αλλά μορφή εικόνας τότε η κατάσταση γίνεται πολύπλοκη και μπορεί ακόμη και μετά από μετατροπές με διάφορα προγράμματα να μην έχω σωστά αποτελέσματα. Δηλαδή απ τη μια μπορεί να μην προβάλλεται σωστά το κείμενο? Κι απ την άλλη να μη μπορώ να χρησιμοποιήσω τα εργαλεία κειμένου?

Στο 2 πιστεύω θα απαντήσετε θετικά. Στο 3 αν απαντήσετε θετικά - υπάρχει κάποιο ereader στο επίπεδο kindle/kobo που να λύνει και αυτό το πρόβλημα?

 

Σου άλλαξα λίγο την αρίθμηση.

1. Αν είναι σκαναρισμένο θα είναι σε μορφή εικόνας τα texted pdf δεν προέρχονται από σκανάρισμα.

2. Με τα epub δεν θα έχεις λογικά πρόβλημα για τα pdf σίγουρα υποστηρίζεται: https://www.kobo.com/help/en-US/article/784/file-formats-you-can-use-on-your-kobo-ereader τώρα για το πως θα εμφανίζονται δεν το γνωρίζω.

3. Με το K2pdfopt ένα βιβλίο 300 σελίδων μπορεί για παράδειγμα να στο κάνει 600 ή 800 ανάλογα τις ρυθμίσεις για να μπορείς να το διαβάζεις κανονικά γιατί διαφορετικά μπορεί π.χ να φαίνονται πολύ μικρά τα γράμματα, οι διαστάσεις των σελίδων μπορεί να μην έχουν την ίδια αναλογία με την οθόνη κλπ.  Τα καταφέρνει εξαιρετικά με σχεδόν τα πάντα . Αλλά τα εργαλεία κειμένου όχι.

Εγώ έχω μεγαλύτερο reader (pocketbook inkpada) οπότε είναι ιδανικότερο για pdf, αλλά και ακριβότερο. Δεν έχω εμπειρία από 6άρια reader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

περνάς Koreader σε ότι πάρεις μαθαίνεις τα scan tailor advanced abbyfinereader djvusmall και αν έχεις κάμερα ,κινητό ένα παράθυρο και 2 πορτατίφ φωτογραφίζεις τα βιβλία σου. εκτός και αν βρεις τα βιβλία στο libgen.io

Επεξ/σία από Konos93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο kindle paperwhite νομιζω εχω περασει κάποια pdf και τα ανοιγε, εχει περασει καιρος.. αλλα ειχε θεμα με τα σχηματα, τα εμφανιζε οπου να ναι και στη συνεχεια των σελιδων. Σε οτι format και να το μετετρεψα με το calibre δεν αλλαζε η κατασταση.

αν περασω το Koreader θα φτιαξει η κατασταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, bjj-p είπε

Στο kindle paperwhite νομιζω εχω περασει κάποια pdf και τα ανοιγε, εχει περασει καιρος.. αλλα ειχε θεμα με τα σχηματα, τα εμφανιζε οπου να ναι και στη συνεχεια των σελιδων. Σε οτι format και να το μετετρεψα με το calibre δεν αλλαζε η κατασταση.

αν περασω το Koreader θα φτιαξει η κατασταση;

Πως τα περνούσες; Μήπως τα έστελνες και μετατρεπόταν αυτόματα σε mobi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Πως τα περνούσες; Μήπως τα έστελνες και μετατρεπόταν αυτόματα σε mobi;

οχι με το calibre τα εστελνα, συνδεδεμενο με τον υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλησπερα,εχει κανενας το kindle paperwhite το καινουριο το αδιαβροχο να μου πει αν εχει ελληνικο μενου και αν στο amazon store υπαρχουν ελληνικα βιβλια μιλαω για τα καινουρια μυθιστορηματα,μπορει να διαβασει  με μετατροπη pdf επεξεργαζμενο με k2pdfopt? Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ilias12369 είπε

 και αν στο amazon store υπαρχουν ελληνικα βιβλια μιλαω για τα καινουρια μυθιστορηματα,μπορει να διαβασει  με μετατροπη pdf επεξεργαζμενο με k2pdfopt? Ευχαριστω πολυ

Αν σκοπεύεις να αγοράζεις ελληνικά βιβλία μπορείς να το κάνεις από τα αντίστοιχα ελληνικά βιβλιοπωλεία.  Σ' αυτήν την περίπτωση δεν χρειάζεσαι το k2pdfopt, με το calibre θα βγάζεις την προστασία και θα το μετατρέπεις σε mobi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, μετά από 3 χρόνια και κάτι ψιλά θα πάρω καινούριο reader. Είχα το Pocketbook Inkpad και θα επιμείνω στην ίδια εταιρεία παίρνοντας το Inkpad 3 να δω και πως έχει εξελιχθεί αυτά τα 3 χρόνια. 

Αιτία είναι ότι δυστυχώς κατάφερα να το ρίξω και να το πατήσω και από πάνω με αποτέλεσμα να το σπάσω λίγο στην γωνία που πες δεν είναι και ιδιαίτερο πρόβλημα πέραν του αισθητικού αλλά δεν κουμπώνει καλά το καλώδιο φόρτισης και το βασικό είναι ότι η οθόνη στην πάνω γωνία να έχει κολλήσει σε ότι ήταν γραμμένο εκείνη την ώρα με αποτέλεσμα να μην εμφανίζονται σωστά οι σελίδες ή να αναγκάζομαι να βάζω πολύ μεγάλα περιθώρια. 

Στην πορεία να αναφέρω ότι η ζωή της μπαταρίας είχε μειωθεί αρκετά σε σχέση με την αρχή, συν ότι το ένα κουμπί αλλαγής σελίδας είχε λειώσει και πατούσα απευθείας το χάλκινο από μέσα. 

Γενικότερα ήταν ταλαιπωρημένο, το είχα πάρει σε παραλίες, σε ταξίδια, ούτε θήκη δεν του είχα (σ' αυτό φρόντισα να παραγγείλω).

Μόλις το πάρω λέω να κάνω μια μικρή αξιολόγηση του καινούριου σε σχέση με το παλιό.

Επεξ/σία από Conan2046
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...