Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ' ότι βλέπω τα βιβλία είναι σε epub μορφή, οπότε κατά την μετατροπή δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, δεν ξέρω αν θα έχεις ωστόσο πρόβλημα να αφαιρέσεις το drm αφού δεν είναι της adobe αλλά της apple οπότε δεν ξέρω αν το calibre ή κάποιο άλλο πρόγραμμα μπορεί να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, billy15 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

έχω ένα kindle paperwhite. Θέλω να αγοράσω καποια βιβλία από το ibookstore της Apple. Γνωρίζετε αν μπορώ να τα διαβάσω στο kindle? Θα έχω πιστέυετε κάποι θέμα στη μετατροπή?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Α) Εάν είναι σε mobi/ezw δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, απλά τα περνάς στην συσκευή.

Β) Εάν είναι σε epub, τα μετατρέπεις με αυτό στα παραπάνω φορμάτ και τα περνάς στην συσκευή. Γενικά το calibre είναι το καλύτερο για την διαχείριση της συσκευής σου.

Γ)Εάν είναι PDF, ατύχησες. Είναι το δυσκολότερο να αλλάξει και στην native μορφή του, ως PDF, τα kindle δεν τα πάνε πολύ καλά.Εάν είναι βιβλία κειμένου θα την παλέψεις, εάν είναι βιβλίο με εικόνες τότε είναι το παλούκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mobi.

Αν θυμάμαι καλά τα azw3 έχουν κάποια μειονεκτήματα στις μεταφορές μέσω calibre ή στο συγχρονισμό με το Amazon Cloud. Δεν το θυμάμαι καλά αλλά τελοσπάντων κάποιο κουσούρι υπήρχε, οπότε σταμάτησα να μετατρέπω σε azw3 και επέστρεψα στο πατροπαράδοτο και δοκιμασμένο mobi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ

Στο kindle paperwhite 4,εαν το εχει κανεις και μπορει να βοηθησει,δεν μπορω να επιλεξω την σελιδα του βιβλιου,δεμ μου δινει επιλογη οπως πχ ποση ωρα μενει για το κεφαλαιο η το τελος του βιβλιου,και κατι αλλο,οταν απενεργοποιω το touchscreen της οθονης δεν με αφηνει να γυρισω τις σελιδες,δεν μπορω να κανω τιποτα με την οθονη.Παιδια σας ζαλισα καθε βοηθεια δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε βρει ποιες ειναι οι ρυθμισεις για ιδανικη μετατροπη απο pdf βιβλια με το k2pdfopt;

προσπαθω σε βιβλια με 1 στηλη ανα σελιδα που εχουν διαγραμματα και σχηματα και δεν παιρνω καλα αποτελεσματα στην μετατροπη. δυσαναλογα μεγεθη γραμματοσειρων,

αλλου τα περιεχομενα αλλου οι σελιδες....

επιισης το αρχειο που δημιουργει ειναι παλι pdf. δεν εξαγει στα υπολοιπα format;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, bjj-p είπε

εχετε βρει ποιες ειναι οι ρυθμισεις για ιδανικη μετατροπη απο pdf βιβλια με το k2pdfopt;

προσπαθω σε βιβλια με 1 στηλη ανα σελιδα που εχουν διαγραμματα και σχηματα και δεν παιρνω καλα αποτελεσματα στην μετατροπη. δυσαναλογα μεγεθη γραμματοσειρων,

αλλου τα περιεχομενα αλλου οι σελιδες....

επιισης το αρχειο που δημιουργει ειναι παλι pdf. δεν εξαγει στα υπολοιπα format;

Μόνο PDF απ όσο θυμάμαι. Η καλύτερη λύση που προτείνει ο δημιουργός του συγκεκριμένου προγράμματος πάντως είναι η μετατροπή του PDF μέσω του Word (2013 και μετά). Το είχε αναφέρει και κάποιος σε προηγούμενο ποστ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ξέρει κανείς πώς μπορω να φορτωσω βιβλιο σε μορφη epub που αγορασα απο ελληνικό εκδοτικό οίκο στο καινούργιο (κ πρώτο) μου ereader; Πηρα το kobo aura h2o. Υπάρχει τρόπος να το αγορασω μεσω κινητου μου κ να το "στειλω" στο kobo χωρις να συνδεσω το kobo με η/υ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να τα αντιγράψεις στην sd κάρτα και μετά να την βάλεις στην συσκευή σου

ή να συνδέσεις κινητό με την συσκευή και να τα μεταφέρεις με κάποιον file manager (δεν ξέρω αν δουλεύει, σαν σκέψη το λέω)

Βλέπω στο ίντερνετ κάποιοι τα στέλνουν και μέσω του calibre.

Στο Pocketbook που έχω πάντως τα στέλνω σε ένα μέιλ και τα λαμβάνω αυτόματα στην συσκευή ενώ μπορώ να το κάνω και με το dropbox, είναι βολικό, τα αγοράζω ή τα κατεβάζω όποτε θέλω, τα στέλνω και όταν ανοίγω την συσκευή φορτώνουν μόνα τους.. Δεν έχει άραγε κάτι παρόμοιο η kobo;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, πολύ χρήσιμα! Dropbox που εχεις κατεβασει στο pocketbook; Θα ψάξω να δω αν το έχει κ το kobo. Σ ευχαριστω πολύ! Αλλιώς θα δοκιμασω κ με το calibre.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/7/2019 στις 12:30 ΜΜ, Conan2046 είπε

Είναι προεγκατεστημένες οι εφαρμογές για συγχρονισμό με μέιλ και dropbox.

Α, δυστυχώς στα kobo δεν τις έχει. Ακομα δεν εχω βρει τρόπο να συγχρονιζω χωρίς καλώδια.

Επεξ/σία από Caof
Ορθογραφία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...