Προς το περιεχόμενο

overclock AMD 955 & 965 Thread


ColdFusion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ετσι τετοια να ενθαρρυντικα λογια να λετε να χαιρομαι που θα παρω 965BE (ασχετως αν δεν κανω o.c) :P

 

 

ποτε δεν ειναι αργα:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω την εμπειρια ουτε την γνωση ... δυο πραγματα ειναι που δεν ξερω οσων αφορα τα "βασικα" για υπολογιστες ... το πως κανουμε o.c και το πως φτιαχνουμε raid και οτι αφορα αυτα τα 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια έρώτηση.

Έχω τα παρακάτω:

CPU: Amd Phenom II X4 955

Mobo: ASUS CROSSHAIR III FORMULA

Σκέφτομαι να βάλω αυτές τις μνήμες: OCZ Black Edition AMD 4GB Kit DDR3-1600 (2 x 2GB), PC3-12800, 8-8-8-24, OCZ3BE100C8LV4GK

Ποιά είναι η γνώμη σας?

Αν βάλω 8GB, δηλαδή πάρω 2 τέτοια σετάκια θα δουλέψει καλύτερα ο 955? 2GB ανά πυρήνα ή όχι? κάτι αντίστοιχο με το "Dual-channel" ή όχι?

 

Μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι καλύτερο? (εννοώ σε μνήμες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως δεν αξίζει να πάρεις 8 gb ram. εκτός του χρειάζεσαι 64 bit λειτουργικό σύστημα, χρειάζεσαι και 64 bit εφαρμογές για να μπορούν να χρήσιμοποιήσουν την υπόλοιπη μνήμη μετά τα 3 gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν νομίζεις ότι τα 3.6ghz σε έναν Quad επεξεργαστή είναι λίγα, κάνεις λάθος. Έχεις δοκιμάσει ποτέ να ρίξεις δουλειά στην CPU, εννοώντας τίποτα 3-4 dvdshrinks ταυτόχρονα, να παίζεις Crysis σε παράθυρο ταυτόχρονα, 5-6 youtube videos να παίζουνε, και ούτω καθεξής. Αμφιβάλλω, γιαυτό και κάθεσαι και ασχολείσαι με τα ρολογάκια.

 

Προφανώς δεν εκμεταλλεύεσαι τους Quads στο Full με δυνατό multitasking, έχεις κάνει λάθος αγορά. Ένας Core i3 530 στα 4.5ghz νομίζω θα σε έκανε ευτυχισμένο. Χορταστικά ρολογάκια για όλα τα παιδάκια, σιγουριά, ζέστη και ασφάλεια.

 

ειπες μεγαλη κουβεντα, ρε φιλε!! συμφωνω 100%.

πολλοι εχουν ακομα τη νοοτροπια του μονοπυρηνου στα συστηματα τους και παιζουν με το overclocking. δε λεω οτι δεν ωφελει, αλλα εδω δεν εκμεταλλευομαστε την ισχυ που εχει ηδη ο επεξεργαστης, θελουμε και παραπανω!!! εγω τον δικο μου τον βλεπω στο μεγαλυτερο μερος της ωρας που ειναι ανοχτος και παιζει μεταξυ 800-2,1ghz, λογω CnQ. και μιλαω για τις συνηθεις εργασιες που κανουμε στο πισι. σερφαρισμα ενω παραλληλα παιζει κανα τραγουδακι, και αλλα τετοια.

και παλι σου λεω, συμφωνω 100% με οτι ειπες grimpr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
stathid90 στο cpu-z ποσο ταση σου βγαζει σε σχεση με τις τιμες που εχεις βαλει στο bios ?

στο bios είναι στο 1.4 και στο cpu-z μου βγάζει 1.384 [αν θυμάμαι καλά, είμαι στην σχολή τώρα και δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά]

 

edit : τελικά η τιμή παίζει στο 1.384 και 1.392 [πρέπει να φταίει το active phase switching της MSI]

Επεξ/σία από stathid90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit : τελικά η τιμή παίζει στο 1.384 και 1.392 [πρέπει να φταίει το active phase switching της MSI]

 

Δεν φταίει κάτι,φυσιολογικό είναι η μητρική να μην μπορεί να δώσει το 100% του ρεύματος που επιλέγεις να δώσεις.Αυτό λέγεται vdroop και υπάρχει σε όλες τις μητρικές,σε κάποιες πολύ σε κάποιες λίγοτερο...

 

 

ColdFusion:Μάλλον έχει buggιαστεί το cpu-z δεν παίζει η μητρική να δίνει ρεύμα περισσότερο από όσο έχεις δώσει,μόνο σε περίπτωση που έχει βλάβη η μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...