Προς το περιεχόμενο

overclock AMD 955 & 965 Thread


ColdFusion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

( μερικά boards με το load line calibration στο on αντί να κάνουν μικρούλι drop - κάνουν ένα μικρό up - δεν είναι πρόβλημα σε κανονικές/air/water καταστάσεις... και επίσης σε άλλα boards, αν το core δεν φτάνει και το termination είναι ψηλά - γυρνάνε στο cpuz το termination ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάνω κάτι λάθος ? Να δώσω και άλλο ? Δεν έχω πειράξει Vcore ,τίποτα παρα μόνο fsb . Αυτό που με ανησυχεί είναι οτι στη μητρική πάνω δείχνει θερμοκρασία cpu και όταν μπαίνω στο bios δείχνει κάτι νούμερρα 60-70 μέχρι και 87 είδα και τρόμαξα . Με τις μνήμες πρέπει να κάνω τίποτα ?

 

55052980.jpg

 

32473433.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανέβασε τις μνήμες στα 1600 (Για αρχη ...πανε και παραπανω).Με το c3 τα εχεις χαλαρα τα 4+ MHZ.ΔΕΝ νομιζω οτι υπαρχει θεμα με τις θερμοκρασιες..

Τσεκαρε το και με το core temp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα και χαίρομαι που υπάρχουν αρκετοί που υποστηρίζουν την AMD.

Να παραθέσω λοιπόν και το δικό μου "κατόρθωμα" με έναν 955 C2.

anko.jpg

 

Να τονίσω εδώ ότι με αυτές τις ρυθμίσεις είναι σταθερότατος αλλά δυστυχώς μάλλον χτύπησα wall

γιατί παραπάνω δεν πάει (ίσως λίγο), δλδ στα 3.9 δεν μπαίνει κάν στα windows.

 

Αν έχετε να κάνετε καμία πρόταση, ελεύθερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μικρό είναι το score σου,21.5k βγάζω εγώ με Q9550 4.1GHz και overclocked GTX275.

 

δεν νομίζω να είναι μικρό, μην ξεχνάς ότι το 3dMark06 βασίζεται κατά κύριο λόγο στη cpu οπότε τα 4.1Ghz :X σε βοηθάνε πολύ. Ακόμα λάβε υπόψιν σου ότι το pc είναι στημένο για καθημερινή χρήση κι όχι για bench δλδ από πίσω τρέχουν αρκετά πραγματάκια.;)

 

Με μια πρόχειρη ματιά στη βάση της FutureMark δεν βλέπω πολλούς πάνω από τα 21k με παρόμοια μηχανάκια. Τσέκαρε το αν θες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι μικρό,και εγώ αυτό το score που σου λέω από το main pc μου είναι χωρίς tweaks χωρίς τίποτα.

Απλά έχεις 5870 και έχω δει παρόμοια set up σαν το δικό σου να βαράνε χαλαρά 24-25K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω? μπορεί να φταίει το γεγονός ότι άλλαξα μητρική χωρίς να κάνω format γιατί είχαν και οι 2 το ίδιο chipset,

αλλά τώρα δεν παίζει να κάνω format για το 3dmark...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 3d mark 2006 ειναι cpu limited μια αυξηση της επιδοσης στη cpu της ταξης 6% δινει σχεδον 12% καλυτερο σκορ...

 

ΔΕΝ νομιζω να εκανα και εγω φορματ μονο και μονο για το 3d mark :-D

 

Για δοσε και ενα passmark + Geekbench........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 3d mark 2006 ειναι cpu limited μια αυξηση της επιδοσης στη cpu της ταξης 6% δινει σχεδον 12% καλυτερο σκορ...

 

ΔΕΝ νομιζω να εκανα και εγω φορματ μονο και μονο για το 3d mark :-D

 

Για δοσε και ενα passmark + Geekbench........

 

επειδή πρέπει να φύγω τώρα θα τα τρέξω αυτά που λες και θα ανεβάσω τα αποτελέσματα το βραδάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Λογικά τα 4GHz τα έχεις,αλλά γιατί παίζεις τόσο χαμηλά τις μνήμες σου; ( 1200MHz )

 

Με αύξηση του bus speed στα 230 δε παιρνάει μαύρισε η οθόνη .Πως θα ανεβάσω τις μνήμες?Θα ρίξω multiplier και θα ανεβάσω bus speed ? (Πριν όσο ανέβαζα bus speed ανέβαιναν και οι μνήμες ,στα 230 ανέβηκαν κατα 33mhz μόνο ή να αλλάξω διαιρέτη? )

Ανέβασα το vcore 1.420 και πάλι δεν παιρνάει στα 230.

Επεξ/σία από moldovan20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ μην τα μπερδεύεις όλα μαζί !

 

1.ΔΕΣ μέχρι πόσο ανεβαίνει ο επεξεργαστής αφού είναι black edition ανεβάζοντας μονο το multi(στο 965be στα 125 watt max volt=1.425!!!!) με stock voltage...

 

2 Αν κάποια στιγμή δεν πάει άλλο , ανεβάζεις vcore (μεχρι 1.425) και τσεκάρεις σταθερότητα ,κάποια στιγμή αν δεν είναι σταθερός άσχετα αν ανεβάζεις Vcore ,ανέβασε ΝΒ frequency και την τάση στο NB(βοηθάει αρκετά)

 

3.Όταν φτάσεις στη μεγίστη συχνότητα στα 1 και 2 τοτε ανέβασε το FSB ,να δεις μέχρι πόσο πάει η μνήμη ,αν κάποια στιγμή έχεις πρόβλημα μπορείς να δώσεις λιγη τάση στις μνήμες .

 

Φρόντισε να μην ανέβει η θερμοκρασία πάνω απο 58 βαθμούς (στα stress test )

 

Επίσης είμαι σίγουρος αφού μάθεις πως λειτουργεί η μητρική σου σε λίγο καιρό θα πετύχεις καλύτερα αποτελέσματα(και πολλές επαναλήψεις και τεστ );)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...