Προς το περιεχόμενο

Σοκολατολογία-Σοκολατογνωσία


evabb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το προτελευταίο είναι σα μάφιν.

Και το τελευταίο είναι σαν αυτές τις ελιές που αγαπώ και δίνουν στα μνημόσυνα με το μύγδαλο μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το θεμα ειναι να προτεινουμε ομως κατι που εχει ονομα οχι απλα τι μας αρεσει. σοκολατενιες ελιες φτιαχνουν ολα τα ζαχαροπλαστεια, το θεμα ειναι να ξερουμε που ειναι οι καλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ζεστή σοκολάτα πάντως στο petite fleur Ομήρου!

Απόλαυση!!

 

όντως, πολύ όμορφο αλλά μια φορά είχαμε πάει, Σάββατο απόγευμα νομίζω, και μας είπαν 'χμμ, έχετε κλείσει τραπέζι?'

και εμείς είπαμε 'δεν πάτε καλά που θα κλείσουμε και τραπέζι για να πιούμε μια Valrhona με τσίλι'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το θεμα ειναι να προτεινουμε ομως κατι που εχει ονομα οχι απλα τι μας αρεσει. σοκολατενιες ελιες φτιαχνουν ολα τα ζαχαροπλαστεια, το θεμα ειναι να ξερουμε που ειναι οι καλες

 

Ναι ρε σοτούριν, δίκιο έχει η Εύα.

 

Nα επισημάνω πως οι φωτό δεν τις τράβηξα εγώ για να ξέρω και προμήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

flash! fondue απο τα haagen-dazs δεν το εχω δοκιμασει αλλα μου φαινεται πολυ καλο

μην μου πειτε οτι δεν εχει ουτε haagen-dazs στην ελλαδα

 

fondue.jpg

Επέτρεψε μου να πω πως το fondue από Haagen-Dazs είναι επιεικώς χάλια. Και στα 4 διαφορετικά που το έχω φάει δεν μου άρεσε, αν δεν ήταν και το παγωτό να σώζει κάπως την κατάσταση αναρωτιέμαι αν θα πουλούσε καθόλου.

 

Αν αμφιβάλλεις, όταν έρθεις Κρήτη έλα να σε κεράσω ένα fondue στην Ουτοπία, αποκλείεται κάποιος που ήρθε να μην πέρασε ή να μην άκουσε αυτή τη σοκολατερί (κι αν δεν την άκουσε, έχασε :P). Ειλικρινά δεν έχω βρει πουθενά αντάξια της, ούτε στην Αθήνα. Especially όταν γίνεται γιορτή σοκολάτας συμβαίνει το σώσε..

Αν κάποιος γνωρίζει πάντως καλή σοκολατερί στην Αθήνα θα με υποχρέωνε να μου πει που έχει.

 

 

Άκου "ένας τόνος σοκολάτας, πάνω από 4000 βάφλες, περισσότερα από 400 κιλά παγωτό και εκατοντάδες κιλά γλυκισμάτων. " :shock::shock:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως, πολύ όμορφο αλλά μια φορά είχαμε πάει, Σάββατο απόγευμα νομίζω, και μας είπαν 'χμμ, έχετε κλείσει τραπέζι?'

και εμείς είπαμε 'δεν πάτε καλά που θα κλείσουμε και τραπέζι για να πιούμε μια Valrhona με τσίλι'

 

Πλάκα κάνεις...Καλά λίγο έλεος η απάντηση!

Anyways πάντως έχει καλή σοκολάτα...:lol:

 

Επίσης,όσον αφορά παγωτό σοκολάτα το πιο τέλειο που έχω δοκιμάσει στην Αθήνα είναι στο "Vienna" Ελ.Βενιζέλου Ν.Σμύρνη.Απλά θεική,θύμισε Ιταλία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν έρθεις Κρήτη έλα να σε κεράσω ένα fondue στην Ουτοπία, αποκλείεται κάποιος που ήρθε να μην πέρασε ή να μην άκουσε αυτή τη σοκολατερί

 

Η μοσκίτω έχει μια ψύχωση με αυτό το μαγαζί, έχω ψηθεί να πω την αμαρτία μου, αλλά αν κατέβω κρήτη θα ναι πρώτα για απάκια σύγκλινα ρακές σφακιανοπιτάκια και τριγλυκεριδότουρτες παρά γι αυτό.

 

Επίσης Νομικάρια, μαγαζί με όνομα Vienna που θυμίζει Ιταλία, nice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η ονομασία του μαγαζιού μόνο Ιταλία δν θυμίζει αλλά η γεύση του παγωτού είναι 100% ιταλική!:-)

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοσκίτω έχει μια ψύχωση με αυτό το μαγαζί, έχω ψηθεί να πω την αμαρτία μου, αλλά αν κατέβω κρήτη θα ναι πρώτα για απάκια σύγκλινα ρακές σφακιανοπιτάκια και τριγλυκεριδότουρτες παρά γι αυτό.

Κοίτα για απάκι που είπες τέλος μπροστά δεν βάζω καμία γλυκοσοκολατολιχουδιά όσο γαμηστερή κι αν είναι. Στα υπόλοιπα όμως σου συνιστώ μια παράκαμψη, όσο γλυκατζής κι αν είσαι πολύ ή λίγο..

 

Βασικά έψαχνα στο net να σου δείξω φωτογραφίες και έπεσα σε μια γαμάτη περιγραφή:

Εδώ στο Ηράκλειο υπάρχει ένα μαγαζί που το λένε Ουτοπία. Που λέτε, αυτό το μαγαζί είναι όνομα και πράμα. Εκτός του ότι είναι όνομα και πράμα, είναι ΚΑΙ must χειμώνα,καλοκαίρι, φθινόπωρο,άνοιξη, σκατοκαλόκαιρο, σκατοχείμωνο κλπκλπ. Η Ουτοπία, είναι σοκολατερί. Γαλλιστί, “σοκολατεγί”. Εκτός από σοκολατεγί, έχει ένα πολύ ενδιαφέρον γνώρισμα. Γαμάει.

 

Μιλάμε για οντότητα με λίγα λόγια η οποία φέρει ένα σοκολατένιο πέος αρκετών χιλιομέτρων, το οποίο κάνει σουήτ έηναλ λαβ σε αγοράκια και κοριτσάκια, γιαγιάδες και παππούδες, καναπέδες, καρέκλες, ταβάνια. Γαμάει το σύμπαν τέλος πάντων και ο αποδέκτης του πέους αυτού όχι μόνο το απολαμβάνει, αλλά τραγουδάει και περίεργους ψαλμούς με χαριτωμένα χερουβείμ γύρω γύρω να του λένε μελωδικά “ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΤΑ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΤΑ “.

 

Δεν έχω πιει καφέ από κει και τσάγια, αν και έχει έμπειρες γεύσεις. Αυτό γιατί προφανώς είσαι μαλάκας για να πας στην Ουτοπία και να πιεις τσάι ή καφέ. Στην Ουτοπία θα πας για να φας οτιδήποτε είναι σοκολάτα. Ζεστή, κρύα, σε μορφή παγωτού, σε χιονόμπαλες, σε μοσχάρι, σε πατάτες ψητές, σε καναπέδες, καρέκλες, ταβάνια και γενικά το πιάσατε το υπνοούμενο. Θα σταθώ σε 2 πολύ συγκεκριμένα πράγματα.

 

1) Σοκολάτα Τζάβα. Ζεστή. Αν θέλετε ξέρω γω να πάθετε εγκεφαλικό και μετά να πάθετε εγκεφαλικό ή για εναλλακτική μορφή εγκεφαλικού με μπόλικο εγκεφαλικό, Τζάβα. Ναι. Αυτή του προγραμματισμού. Απλά σε σοκολατούχα μoρφή.

 

2) Εδώ γελάω λίγο γιατί δεν μπορείς να το περιγράψεις αυτό το πράμα. Είναι το φοντύ σοκολάτας.

Συνοδεύεται από βάφλα, ανανά, μπανάνα, τρούφα, τριμμένο φυστίκι, κερασάκια, μπισκότα, καρύδα, κάτι ψωμάκια που έχουν κρέμα μέσα και 500 ήδη μπισκότου-σοκολατακίων και στη μέση είναι η σοκολάτα μέσα σε ένα δοχείο το οποίο ζεσταίνεται από κάτω με κεράκι.

 

Το όλο κόνσεπτ του πράματος είναι να παίρνεις τα συνοδευτικά και να τα βουτάς. Και μετά να τα τρως. Και μετά να προσπαθείς να μη γίνεις ρεζίλι από τους ήχους που κάνεις γιατί άντε να πείσεις τους γύρω γύρω ότι δεν κάνεις έτσι επειδή σε πηδάει ο Mandingo πάνω σε βελούδινο στρώμα σοκολάτας με αγγέλους να εκτοξεύουν οργασμούς εν είδει σοκολατένιου βέλους σε ολόκληρο το σώμα σου, αλλά επειδή απλά έφαγες μια κουταλιά φοντύ.

Καραμέλα Σοκολάτα ε. Γι’ αυτή τη γεύση μιλάμε. Αυτή. Είναι η Αυτή γεύση. Πρέπει να την κάνουμε αγία ή κάτι τέτοιο.

Αυτά. Αν λιγουρευτήκατε, χτυπήστε τις ποταπές σοκολάτες σας. Μουαχαχαχα.

Πηγή

 

Πρόσεξε τα bold, δεν είναι καθόλου υπερβολή. Έχεις συνηθίσει τις φλωριές των Haagen και άλλων ξενέρωτων σοκολατερί που σου φέρνουν μισό φλιτζάνι σοκολάτα και 2 μπαλίτσες παγωτό για 4 άτομα? Ατύχησες.

 

Αν παραγγείλεις φοντί για 2 άτομα παίρνεις:

 

- Μια γαβάθα σοκολάτα. Όχι 1 είδος και τελειώσαμε, ό,τι σοκολάτα θες, άσπρη, μαύρη, υγείας, με γεύσεις, χωρίς γεύσεις, περίεργες και αρκετές άλλες που μου ξεφεύγουν.

 

- Μια πιατέλα με κομμένη βάφλα. Η βάφλα δε είναι τόσο γαμάτη που άνετα μπορούσαν να την χρεώνουν έξτρα. Φαντάσου αυτή με βουτιά σε άσπρη σοκολάτα.

 

- Ένα πιάτο γκοφρετάκια. Ναι ακριβώς, όχι ένα δυο για τη γεύση, ένα πιάτο γκοφρετάκια να τα κάνεις παπάρα.

 

- Ένα πιάτο με κάτι γλυκίσματα που έχουν κρέμα μέσα, δεν ξέρω πως να τα περιγράψω. Είναι πολύ μαλακά και ελαφρώς σιροπιασμένα. Δεν βλέπω για ποιο λόγο να τα βουτήξεις σε σοκολάτα αλλά και πάλι, βελτιώνονται κατά πολύ με μια στρώση σοκολάτας.

 

- 'Ενα διπλό δίσκο (δύο πατώματα δηλαδή) σε μέγεθος πιάτου με ό,τι γλύκισμα/βούτημα μπορείς να φανταστείς. Με σοκολάτα, με μαρμελάδα, με γέμιση, χωρίς γέμιση, με καρύδα, σκέτα, με κερασάκι γενικά ό,τι γλυκό βλέπεις στους φούρνους απλωμένα, υπάρχει 1 από το καθένα στο δίσκο.

 

- Τριγύρω από το φοντί κομμάτια μπανάνας και ανανά με ξεχωριστά χωρίσματα που έχουν τρίμματα καρύδας, τρούφα, τριμμένο φυστίκι, σοκολατομπιλάκια και άλλα μπιχλιμπίδια.

 

Πρόσεξες ότι είπα για 2 άτομα ε? Κι επειδή μια εικόνα κτλ κτλ πάρτε για να μάθετε :P

outop.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...