Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

διαφορετικό πράγμα το netbook που είναι ένα μικρό λαπτοπ - και διαφορετικό το ipad. To ipad δεν είναι κανονικός υπολογιστής - είναι για να διαβάζεις στο ιντερνετ και να παίρνεις κανα email. Αυτά τα κάνει με πολύ ωραίο τρόπο όμως που ένα netbook δεν μπορεί να σου προσφέρει. Για κάποιες κατηγορίες ανθρώπων -προφανώς όχι για σένα - αυτή η συσκευή είναι ό,τι πρέπει.

 

Σωστος!Δεν το ειχα σκεφτεί ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
Aφου το πε ο Steve:Ηρθε ο καιρος να φύγουμε απο το flash να παμε προς HTML5!

[...]

 

Προφανώς ο Steve Jobs επηρεάζει και το YouTube που το "γυρνάει" σιγά-σιγά σε HTML5.... ;)

 

 

 

[...]

Για μένα ipad waste of money/time!

Το έχεις δει και το έχεις "δουλέψει" για να μοιράζεις απλόχερα την εμπειρία σου; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ο Steve Jobs επηρεάζει και το YouTube που το "γυρνάει" σιγά-σιγά σε HTML5.... ;)

 

Το ότι γυρνάει το youtube σε HTML5 δεν ευθύνεται ο steve jobs αλλά η τεχνολογία και τα software που ''αναβαθμίζονται''

 

 

Το έχεις δει και το έχεις "δουλέψει" για να μοιράζεις απλόχερα την εμπειρία σου; :-)

 

Όχι ο,τι έχουμε δει απο φώτο.Απλα ένα μεγάλο iphone/ipod touch είναι.

1000 φορες iphone/ipod touch για μένα.

 

Ε την γνωμη μου λεω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συγχαρητήρια υπάρχουν 2(χιλιάδες) σελίδες που υποστηρίζουν HTML5. Αλήθεια πόσες δεν υποστηρίζουν; Εγώ μια απορία έχω στα iMac και τα Macbook η Apple υποστηρίζει flash; Νομίζω πως ναι. Γιατί δεν το αφαιρεί σαν δυνατότητα αφού είναι τόσο παρωχημένο και αποτυχημένο και βαρύ( που είναι); Μήπως το ζήτημα είναι η ανικανότητα τους να σχεδιάσει το σωστό λειτουργικό ώστε να λειτουργήσει αξιοπρεπώς ο flash player;

 

Λυπάμαι δε θα πάρω...μπορεί να αγόρασα το Iphone και να είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από αυτό μέχρι να βγει κάτι καλύτερο αλλά αυτό το touch με αναβολικά δε το παίρνω. Εγώ θέλω να παίζω Farmville στο facebook και να μαλακίζομαι και το ταπεινό netbook των 300 € το κάνει αξιοπρεπώς!

 

Το imac και το macbook έχουν επεξεργαστές που μπορούν άνετα να τρέξουν περιεχόμενο σε flash. Δες όμως τη χρήση στη CPU του macbook όταν ταϊζεις τις αγελάδες στη φάρμα και φαντάσου πως θα λειτουργούσε ένα iphone ή ένα ipad!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όντως έχεις κυριολεκτικά το ιντερνετ στα χέρια σου - η εμπειρία του να διαβάζεις είναι εντελώς διαφορετική από το να κάθεσαι στην καρέκλα μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή. Και είναι και εκπληκτικά γρήγορο:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το imac και το macbook έχουν επεξεργαστές που μπορούν άνετα να τρέξουν περιεχόμενο σε flash. Δες όμως τη χρήση στη CPU του macbook όταν ταϊζεις τις αγελάδες στη φάρμα και φαντάσου πως θα λειτουργούσε ένα iphone ή ένα ipad!

B)

 

Μα προφανώς δεν περιμένω μια συσκευή με 1 Ghz επεξεργαστή να παίζει απρόσκοπτα περιεχόμενο flash(περιμένω όμως να το υποστηρίζει), αλλά ας μην προσπαθούν να την περάσουν στην αγορά ως την απόλυτη εμπειρία internet....Πολύ πιθανόν η αγορά να εγκαταλείψει κάποια στιγμή το flash αλλά μέχρι να έρθει αυτή η στιγμή καλό θα ήταν να υπάρχει υποστήριξη από συσκευές που κύριος σκοπός τους είναι η πλοήγηση στο internet.

 

PS @tr3quart1sta το τι κάνω όταν χρησιμοποιώ τον Η/Υ δεν νομίζω να υποβιβάζει τη σημασία του προηγούμενου post μου ( όπως φαντάζομαι κι εσύ χρησιμοποιείς το διαδίκτυο και για διασκέδαση), και αν αυτό βρήκες μόνο να σχολιάσεις....I rest my case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το imac και το macbook έχουν επεξεργαστές που μπορούν άνετα να τρέξουν περιεχόμενο σε flash. Δες όμως τη χρήση στη CPU του macbook όταν ταϊζεις τις αγελάδες στη φάρμα και φαντάσου πως θα λειτουργούσε ένα iphone ή ένα ipad!

B)

 

Την βλεπω ομως την χρηση cpu σε ενα netbook των 500€ και ειναι χαμηλη, ελεω flash gpu acceleration! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το ότι γυρνάει το youtube σε HTML5 δεν ευθύνεται ο steve jobs αλλά η τεχνολογία και τα software που ''αναβαθμίζονται''

 

Περιέργως λοιπόν, όταν το YouTube σταματάει (έστω και πειραματικά) να υποστηρίζει Flash (μία θεόκλειστη τεχνολογία), τότε η τεχνολογία και το software αναβαθμίζονται.

 

Όταν το αντίστοιχο το κάνει η Apple, τότε λοιδωρούμε τον Steve Jobs και "κράζουμε" τους Macintosh users.

 

ΟΚ. :-)

 

 

 

Όχι ο,τι έχουμε δει απο φώτο.Απλα ένα μεγάλο iphone/ipod touch είναι.

1000 φορες iphone/ipod touch για μένα.

 

Ε την γνωμη μου λεω :-)

 

Επειδή τη γνώμη σου τη λες τόσο εμφατικά και γράφεις με τόσο στόμφο, νόμισα ότι έχεις δουλέψει με το iPad. Νόμισα ότι έχεις εμπεριστατωμένη άποψη

 

Είναι σαν να λέμε "Έχω οδηγήσει Fiat και μου άρεσε.

Δεν έχω οδηγήσει BMW, αλλά έτσι όπως την βλέπω (σε φωτό) δεν θα μου αρέσει στην οδήγηση".

 

ΟΚ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Είναι σαν να λέμε "Έχω οδηγήσει Fiat και μου άρεσε.

Δεν έχω οδηγήσει BMW, αλλά έτσι όπως την βλέπω (σε φωτό) δεν θα μου αρέσει στην οδήγηση".

 

ΟΚ. :-)

 

δλδ τι θες να πεις οτι bmw ειναι fiat on steroids??:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paredwse: δεν είναι το ίδιο. Όταν αλλάζει το youtube πλατφόρμα, το user experience δεν αλλάζει, όλοι συνεχίζουν να βλέπουν τα ίδια video με την ίδια ευκολία.

 

Από την άλλη όταν μία συσκευή δεν υποστηρίζει μία από τις πολλές τεχνολογίες για online streaming/gaming/οτιδήποτε, τότε το user experience αλλάζει δραματικά, μέχρι όλα τα sites να το υποστηρίξουν. Στα μάτια μου είναι πιο εύκολο η Apple να υποστηρίξει τα πάντα, από όλα τα sites να αλλάξουν. Και στο κάτω κάτω, αν διάλεγε να έχει μόνον το QuickTime, θα έπρεπε όλοι να αλλάξουν σε QuickTime?

 

Ακόμα και το δικό μου tablet (Nokia N800) με το παλιο maemo παίζει flash - όχι τέλεια, αλλά ο επεξεργαστής είναι μόλις 400MHz, παρόλα αυτά το youtube είναι μια χαρά.

 

Α και είναι multitasking (από το 2007)... Με τρεις εφαρμογές είναι αποδεκτό, με τέσσερις φαίνεται η ηλικία του. Αλλά τουλάχιστον δε χρειάζεται να κλείσω τον browser για να παίξω πασιέντζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά τουλάχιστον δε χρειάζεται να κλείσω τον browser για να παίξω πασιέντζα.

Λες εσύ ότι δε χριαζεται να κλείσεις τον browser για να παιξεις πασιεντζα. Και άμα τον κλείσεις τι θα γίνει δηλαδή? Ενα κουμπι ειναι το κλεισιμο , ενα κουμπι ειναι και το minimize.

Οταν ανοιγεις τον broswer στο ipad σε βγαζει εκει ακριβως που εισουν μολις τον εκλεισες, σαν να εκανες minimize δηλαδη.

 

Πες μου τωρα οτι θελεις το multitasking για να μπορεις να σερφαρεις με το ενα χερι και με το αλλο να παιζεις πασιετζα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στο iphone εχω skype (messenger μονο, οχι φωνη) ταυτοχρονα με safari.

Χριαζεσαι ενα οποιοδηποτε messenger προγραμμα που να υποστιριζει push notifications, εγω εχω το ΙΜ+.

Καθως σερφαρεις με τον σαφαρι ο,τι σου στελνουν στο skype σου πεταγεται στην οθονη, χωρις να εμποδιζει το σερφαρισμα.

Το μονο προβλημα ειναι οτι για να απαντησεις πρεπει να κλεισεις το σαφαρι και να ανοιξεις το messenger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...