Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

αρκετές καλά σχόλια.

 

ΚΑι συμφωνώ με αρκετους που έχουν πεί οτι το ipad είναι για συγκεκριμένους user και target group που θέλουν απλα πράγματα.

 

Αλλα ρε παιδιά ελεός με την καραμέλα οτι θα το πάρει ο πατερας μου, η μανα μου που δεν ξέρει απο υπολογιστές και θα σερφάρει στο internet χωρις προβλήματα και με ευκολία. Το βασικό πρόβλημα που βρίσκω στην συσκευή για αυτoυς τους χρήστες (αν ξεχασουμε ολα τα αλλα που σε αυτους δεν θα είναι σημαντικά, multitasking, flash κλπ) είναι το connectivity. Η συσκευη δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί standalone μόνη της, χρειάζεται και αλλο ενα υπολογιστή/λαπτοπ.

 

Τι θα πείς στην μανα σου που θέλει να βάλει τις φωτογραφίες απο την ψηφιακή της μηχανη στο ipad να βλέπει το εγγόνι της?

 

Οταν θέλει να τυπώσει κάτι που είδε στο ιντερνετ ή μια φωτογραφία για να βάλει στο σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μιας που κάναμε ολόκληρη κουβέντα για iPad/iPhone και flash, ο συναγωνισμός δεν βρίσκεται και σε πολύ καλύτερο σημείο....

link

 

Firefox for Maemo RC3

We’re excited to bring you the third release candidate of Firefox for Maemo. Since RC2, we fixed several usability bugs that were found, as well as addressed a number of performance issues. Based on feedback we’ve received so far, we were able to find and fix several crash bugs. To improve page load times and responsiveness, we tuned a number of preferences and improved several algorithms. We’ve sped up zooming and made our panning even better.

 

If you’ve already got RC2 installed on your N900 or N810, you will be receiving a software update shortly. Otherwise, if you’re viewing this on your device, you can install it from here.

 

We’ve decided to disable plugin (not to be confused with add-ons, which are supported) support for this release. The Adobe Flash plugin used on many sites degraded the performance of the browser to the point where it didn’t meet our standards. If you wish to enable our experimental plugin support, you will be able to manually via about:config, but do so at your own risk. We are working on an add-on that will allow the user to have control of which sites to enable plugins for, as some sites, like YouTube, do work quite well.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που κάναμε ολόκληρη κουβέντα για iPad/iPhone και flash, ο συναγωνισμός δεν βρίσκεται και σε πολύ καλύτερο σημείο....

The Adobe Flash plugin used on many sites degraded the performance of the browser to the point where it didn’t meet our standards.If you wish to enable our experimental plugin support, you will be able to manually via about:config, but do so at your own risk. We are working on an add-on that will allow the user to have control of which sites to enable plugins for, as some sites, like YouTube, do work quite well.

 

Να τονίζουμε όλα τα σημαντικά, όχι μόνο αυτά που μας ενδιαφέρουν.

Η τελική επιλογή είναι του χρήστη. Ακριβώς όπως ΠΡΕΠΕΙ να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα εγώ ότι δεν είναι του χρήστη.... Είναι του χρήστη με δική του ευθύνη, αν και πολλοί λίγοι θα το ενεργοποιήσουν λόγω πολύπλοκης διαδιακασίας για τους πολλούς...

Αλλά το γεγονός ότι οι ίδιοι οι developers αποφάσισαν να μην υποστηρίξουν το plugin διότι μειώνονται οι επιδόσεις του browser κάτι θα σημαίνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και κάτι σημαίνει. Δεν είπε κανείς ποτέ ότι το flash είναι ότι καλύτερο για φορητές συσκευές, αλλά αυτό που εκνευρίζει τουλάχιστον εμένα, είναι η έλλειψη επιλογής από τη μεριά του χρήστη στις συσκευές τύπου iphone/ipod/ipad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετές καλά σχόλια.

 

ΚΑι συμφωνώ με αρκετους που έχουν πεί οτι το ipad είναι για συγκεκριμένους user και target group που θέλουν απλα πράγματα.

 

Αλλα ρε παιδιά ελεός με την καραμέλα οτι θα το πάρει ο πατερας μου, η μανα μου που δεν ξέρει απο υπολογιστές και θα σερφάρει στο internet χωρις προβλήματα και με ευκολία. Το βασικό πρόβλημα που βρίσκω στην συσκευή για αυτoυς τους χρήστες (αν ξεχασουμε ολα τα αλλα που σε αυτους δεν θα είναι σημαντικά, multitasking, flash κλπ) είναι το connectivity. Η συσκευη δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί standalone μόνη της, χρειάζεται και αλλο ενα υπολογιστή/λαπτοπ.

 

Τι θα πείς στην μανα σου που θέλει να βάλει τις φωτογραφίες απο την ψηφιακή της μηχανη στο ipad να βλέπει το εγγόνι της?

 

Οταν θέλει να τυπώσει κάτι που είδε στο ιντερνετ ή μια φωτογραφία για να βάλει στο σπίτι?

 

Κοίτα καλύτερα τα χαρακτηριστικά και δες ότι έχει να συνδέεις κάμερα απευθείας με ένα connection kit για να κάνεις import τις φωτογραφίες

 

usb_connectors_20100127.jpg

 

επίσης ο πατέρας μου όταν θέλει να τυπώσει πάει στο φωτογραφείο, που να μπλέκει ένας ηλικιωμένος με μελάνια και χαρτιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα καλύτερα τα χαρακτηριστικά και δες ότι έχει να συνδέεις κάμερα απευθείας με ένα connection kit για να κάνεις import τις φωτογραφίες

 

usb_connectors_20100127.jpg

 

επίσης ο πατέρας μου όταν θέλει να τυπώσει πάει στο φωτογραφείο, που να μπλέκει ένας ηλικιωμένος με μελάνια και χαρτιά...

 

ε,τότε άμα θέλει να μάθει τα νέα να πάει στο περίπτερο για εφημερίδα.

που να μπλέκει με ipad,wireless κλπ

το τελευταίο δεν είναι λογική

no offense

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που δεν παρατήρησα στα video hands on κτλ, όποιος ξέρει θα του είμαι υπόχρεος.

 

Καλά η μουσική, τα βίντεο οι φωτογραφίες και τα ibooks θα συγχρονίζουν με το itunes. Αν θέλω εγώ τώρα να έχω στη συσκευή και δέκα pdf.. Θα πρέπει να μου τα στείλω με email? Κάνανε κάτι για αυτό το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,τότε άμα θέλει να μάθει τα νέα να πάει στο περίπτερο για εφημερίδα.

που να μπλέκει με ipad,wireless κλπ

το τελευταίο δεν είναι λογική

no offense

 

Για μένα είναι - γιατί ξέρω τι θέλει αυτός και ένας αντίστοιχος στην ηλικία του. Με τον υπολογιστή ξέρει να μπαίνει στο web να διαβάζει καμιά εφημερίδα και να παίρνει τα email του. Δεν καταλαβαίνει πολλά πράγματα, αφού να φανταστείς όταν μπαίνει στο word νομίζει ότι πρέπει να είναι συνδεδεμένος με το ιντερνετ! :-D

 

Για να τυπώσεις φωτογραφίες, πρέπει να εγκαταστήσεις printer, να βρεις χαρτιά, μελάνια, να ξέρεις να δουλέψεις το πρόγραμμα εκτύπωσης. Θα το κάνει μόνο αν του τα χουν όλα έτοιμα και πρέπει να πατήσει 'Εκτύπωση'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα είναι - γιατί ξέρω τι θέλει αυτός και ένας αντίστοιχος στην ηλικία του. Με τον υπολογιστή ξέρει να μπαίνει στο web να διαβάζει καμιά εφημερίδα και να παίρνει τα email του. Δεν καταλαβαίνει πολλά πράγματα, αφού να φανταστείς όταν μπαίνει στο word νομίζει ότι πρέπει να είναι συνδεδεμένος με το ιντερνετ! :-D

 

Για να τυπώσεις φωτογραφίες, πρέπει να εγκαταστήσεις printer, να βρεις χαρτιά, μελάνια, να ξέρεις να δουλέψεις το πρόγραμμα εκτύπωσης. Θα το κάνει μόνο αν του τα χουν όλα έτοιμα και πρέπει να πατήσει 'Εκτύπωση'.

 

και για να μπεις ίντερνετ πρέπει να αγοράσεις το ipad,να το φορτίσεις,να δεις πως ανοίγει,να ρυθμίσεις wireless,να βρεις το safari κλπ

 

αν το επίπεδο γνώσης του ανθρώπου είναι τόσο,και δεν προτίθεται να το βελτιώσει μάλλον θα του πρότεινα να μείνει στους παραδοσιακούς τρόπους ανάγνωσης νέων.

πάντως,όσους ανθρώπους ξέρω σε μεγάλη ηλικία χωρίς ιδιαίτερες γνώσες,επισκέφτοντε πολύ συχνά το youtube για μουσική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τελειώνει η ζωή στα 50, ξεκολλάτε.

 

Και να μην ξέρει, θα του δείξεις 2-3 φορές θα καταλάβει, αν θέλει. Θα σου άρεσε εσένα τα παιδιά σου να λένε για σένα "δεν καταλαβαίνει πολλά πράγματα" όταν κομπλάρεις με την τεχνολογία σε 30 χρόνια, επειδή δεν ξέρεις ότι δεν χρειάζεται να είσαι συνδεδεμένος στο matrix για να μπεις στο holodeck; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που δεν παρατήρησα στα video hands on κτλ, όποιος ξέρει θα του είμαι υπόχρεος.

 

Καλά η μουσική, τα βίντεο οι φωτογραφίες και τα ibooks θα συγχρονίζουν με το itunes. Αν θέλω εγώ τώρα να έχω στη συσκευή και δέκα pdf.. Θα πρέπει να μου τα στείλω με email? Κάνανε κάτι για αυτό το θέμα;

Απ' ότι διαβάζω, όσοι έχουν πρόσβαση στο SDK λένε πως είδαν να υπάρχει αναφορά σε ένα κοινόχρηστο φάκελο, στον οποίο θα έχεις πρόσβαση αν το συνδέσεις με το PC μέσω του USB, όπως γίνεται τώρα στο iPhone και τις φωτογραφίες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που δεν παρατήρησα στα video hands on κτλ, όποιος ξέρει θα του είμαι υπόχρεος.

 

Καλά η μουσική, τα βίντεο οι φωτογραφίες και τα ibooks θα συγχρονίζουν με το itunes. Αν θέλω εγώ τώρα να έχω στη συσκευή και δέκα pdf.. Θα πρέπει να μου τα στείλω με email? Κάνανε κάτι για αυτό το θέμα;

 

Απο οτι ξέρω υπαρχουν εφαρμογες για iPhone , iPod touch που μπορείς να ανοιγεις pdf αλλα και εφαρμογες για να τα συνδεεις ασύρματα ή με το καλώδιο usb και να τα βλέπεις σαν flashaki.Βεβαια οσοι είναι γνώστες του τι μπορεί να κάνει το iPhone και το iPod touch δεν θα έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα γιατι το iPad είναι η μεγενθυσή τους.Αλλωστε ένας λογος που διατήρησε το OS του iPhone ήταν οι πολλές εφαρμογες που είχαν βγει για αυτό αλλα και οτι οι περισσότερες είναι multitouch κάτι που στο OS X δεν συμβαίνει τουλάχιστον σε τέτοιο βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι διαβάζω, όσοι έχουν πρόσβαση στο SDK λένε πως είδαν να υπάρχει αναφορά σε ένα κοινόχρηστο φάκελο, στον οποίο θα έχεις πρόσβαση αν το συνδέσεις με το PC μέσω του USB, όπως γίνεται τώρα στο iPhone και τις φωτογραφίες του.

 

Τώρα μάλιστα :) Thank you :)

 

Ευχαριστώ και σένα atheatos. Θα προτιμήσω όμως κάποια λύση από την apple παρά κάποιο app που μπορεί να μου κρασάρει τη στιγμή που θα το χρειάζομαι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...