Προς το περιεχόμενο

Ποια διαιτα που κανατε σας βοηθησε πραγματικα?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνήθως μετά από τόσο εξαντλητικές δίαιτες λόγο μείωσης του μεταβολισμού τα κιλά επιστρέφουν με ακόμα περισσότερο λίπος.

 

Κ ομως οχι!7 χρονια τωρα με το που ξεφευγει 2-3 κιλα κανει κατι στερησεις τρομερες κ πεφτει παλι στα 74.

Δυσκολευομαι να τον θυμηθω πως ηταν χοντρος.Τα χριστουγγενα μου ειχε δειξει φωτο που ηταν χοντρος και τον ειχα ξεχασει και γνωριζομαστε απο τοτε που ειμασταν 14 και οι δυο.

Και καταρχην δεν θεωρω οτι ηταν καν διαιτα αυτο που εκανε.Αφαγια εκανε ουσιαστικα.

Ξερω επισης οτι 3 φορες ειχε ζαλιστει και ειχε χασει τις αισθησεις του μεσα στο σπιτι του(το εμαθα μετα απο χρονια απο την μητερα του γιατι αυτος σφιγγα)

Επισης τα πολλα κιλα τα εβαλε οταν ειμασταν απο 16 μεχρι 21 ειχε πολλα προβληματα οικογενιακα,ψυχολογικα,οικονομικα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν είναι να πεθάνεις για να αδυνατίσεις χαίρω πολύ. Κοίτα είναι πόσο μπορεί να στερηθεί κάποια πράγματα, περισσότερο θέμα ψυχολογίας και δυνατού χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να πεθάνεις για να αδυνατίσεις χαίρω πολύ. Κοίτα είναι πόσο μπορεί να στερηθεί κάποια πράγματα, περισσότερο θέμα ψυχολογίας και δυνατού χαρακτήρα.

Επειδη ειναι παιδικος μου φιλος αυτο θελω να τονισω και εγω.Μου εχει εξηγησει επανηλημενες φορες οτι αδυνατισε επειδη ξεπεραστηκαν καποια προβληματα που ειχε και επειδη ειχε σταθερη διαθεση(ενω στην εφηβεια μας τον θυμαμαι μια ζωη μεσα στην καταθλιψη και στις ακυρες σκεψεις)

Αρα προφανως η ψυχολογια σε καποια ατομα ειναι το σημαντικοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω διαβασει ολο το τοπικ αλλα ας πω και εγω την εμπειρια μου.

Το 2001 ημουν 98 κιλά σε ηλικια 21. Πηγα σε διαιτολόγο. μια φορα την εβδομαδα μου εβγαζε προγραμμα φαγητου βασιζμενο σε θερμιδες. 1800 αρχικά 1400 στο τελος. σε ενα εξάμηνο περιπου εφτασα 75 κιλα. η πρωτη εβδομαδα ηταν δυσκολη μετα δεν ειχα προβλημα. ετρωγα απο ολα αλλα σε μικρες ποσοτητες.

10 χρονια μετα ξαναεφτασα στα 93 κιλα φυσικά επειδη ετρωγα.

Τωρα ξεκινησα διατροφη μονος μου απλά μειώνοντας της θερμίδες. και προσθέτοντας και παρα πολύ αεροβια γυμναστική. 3 φορες την εβδομαδα kickbox και τωρα τελευταια καθημερινά. Απο τον φλεβαρη εχω κατέβει στα 83 κιλά με προσεχτική διατροφη και γυμναστική.

Ολοι μπορουν να αδυνατήσουν αλλα πρέπει πανω απο ολα να το εχουν αποφασησει πραγματικα. και γυμναστικη να μην κανεις αν μειωσεις τις θερμιδες θα αδυνατησεις. Και τις θερμιδες να μην μειωσεις αν αυξήσεις με οποιονδηποτε τροπο την κατανάλωση θερμιδων πάλι θα αδυνατησεις. το πόσο γρηγορα εξαρτάται απο το πόσο το θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ Οκτώμβριο μέχρι Φεβρούαριο έχασα 18-19 κιλά απο 78 στα 60-59, όλα τα κιλά τα τσίμπησα με το που ήρθα απο Αγγλία, τζανκ φαγητό στο φουλ όλη μέρα για κανα χρόνο delivery.

 

το πιο περιεργο ειναι οτι εχω σταματησει τη διαιατα εδώ και καιρό τρώω νορμαλ (καμιά φορά και σαν κτήνος) και αντί να παίρνω κανένα γραμμαριο το χάνω (διακοπές του πάσχα

δλδ είχα φτάσει κοντά στ 57) πάνω κάτω δλδ πάμε χα.

 

να σημείωσω ότι είμαι 1.65.

 

 

τέσπα την δίαιτα την εφτιαξα μονος, έκοψα οτιδηποτε τζανκ,

η μέρα ηταν κάπως ετσι,

 

πρωι; δημιτριακά ολικής με ένα ποτήρι γάλα 1.5%

3ς ώρες πριν το μεσημεριανό; φρουτο

μεσημεριανό; ψάρι(τόνος κονσέρβας σε νερό η οτιδήποτε άλλο) η κοτόπουλο ψητό και σαλάτα με μια κουταλιά λάδι

3ς ώρες αργότερα φρουτάκι

βραδινό σαλατίτσα

 

να σημειώσω πως κατά την διάρκεια της δίατας δεν ακουμπησα ζάχαρη αλλά δεν έκωψα το ποτό (είμαι γερός πότης).

το μεγάλο πρόβλημα πλέον είναι η βαρεμάρα μου να πάω σε κάποιο γυμναστήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τρωγε μονο οταν πεινας και οσο πεινας, το υπολοιπο το αφηνεις στην ακρη.Χορταινεις πολυ γρηγορα δεν χρειαζεται να τρως ολη τη ποσοτητα που εχεις μπροστα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρωγε μονο οταν πεινας και οσο πεινας, το υπολοιπο το αφηνεις στην ακρη.Χορταινεις πολυ γρηγορα δεν χρειαζεται να τρως ολη τη ποσοτητα που εχεις μπροστα σου.

 

fail!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν την ικανότητα η καλύτερη δίαιτα είναι να τρέχεις 4 μαραθωνίους/ποδηλασίες 100 χλιομέτρων την εβδομάδα. Τα κιλά εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν την ικανότητα η καλύτερη δίαιτα είναι να τρέχεις 4 μαραθωνίους/ποδηλασίες 100 χλιομέτρων την εβδομάδα. Τα κιλά εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού.

 

 

Ε καλά.Το χεσες και ψόφησε.

 

Τα κιλα φευγουν και αλλιώς.Ειχα εναν θείο τον Forest Gump που ετρεξε ολη την Αμερική με τα ποδια(έγινε και κίνημα) με αποτελεσμα να χασει κιλά και να διατηρηθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχεσα τίποτα και ψόφησε. φίλος έχασε 7 κιλά σε δέκα μέρες με αυτό τον τρόπο, το λίπος κυριολεκτικά εξαφανίστηκε με αυτό τον απίστευτο ρυθμό. Υπάρχει όμως μία παγίδα. Με τέτοια γυμναστική αυξάνει ο ρυθμός του μεταβολισμού και μαζί η πείνα. Όσο γυμνάζεσαι όλα ΟΚ, άλλα αν κάνεις παύση η πείνα παραμένει και αν δεν την ελέγξεις ξαναβάζεις τα κιλά με γρήγορους ρυθμούς. Εγκυκλοπαιδικά τα λέω, γνωρίζω ότι αφορούν ελάχιστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχεσα τίποτα και ψόφησε. φίλος έχασε 7 κιλά σε δέκα μέρες με αυτό τον τρόπο, το λίπος κυριολεκτικά εξαφανίστηκε με αυτό τον απίστευτο ρυθμό. Υπάρχει όμως μία παγίδα. Με τέτοια γυμναστική αυξάνει ο ρυθμός του μεταβολισμού και μαζί η πείνα. Όσο γυμνάζεσαι όλα ΟΚ, άλλα αν κάνεις παύση η πείνα παραμένει και αν δεν την ελέγξεις ξαναβάζεις τα κιλά με γρήγορους ρυθμούς. Εγκυκλοπαιδικά τα λέω, γνωρίζω ότι αφορούν ελάχιστους.

 

Δεν ειπα οτι δεν πιανει χαιρω πολυ!Αρκει εδω μιλαμε για δίαιτες αντε και για κανενα τρεξιμο απλο.

Αυτο που είπες ειναι δυσκολο για εναν απλο ανθρωπο να ακολουθήσει...

Αλλα τεσπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

benign,

 

1. η ειρωνεία δεν είναι απαραίτητα προσωπική επίθεση.

 

2. οι ουσίες δεν είναι το ουσιαστικό που έχει σημασία όταν σε ενδιαφέρει η σωματική κατάσταση. αυτό είναι το πιο μεγάλο πρόβλημα σε ότι αφορά τη σωματική διάπλαση. να κοιτάζεις δηλαδή κάτι που λειτουργεί ως (και εξαιρετικά πολύπλοκο είναι η αλήθεια) σύστημα ως ένα σύνολο από ουσίες στις οποίες προσθέτεις κάποιου τύπου εξωτερικά ερεθίσματα με βάση μία προκαθορισμένη συνταγή (δίαιτες και γενικά προγράμματα άσκησης)

 

ανέφερες για παράδειγμα body builders που δεν τρώνε κρέας. βάζω στοίχημα πως δε μπορούν όλοι οι άνθρωποι να καλύψουν τις ανάγκες τους ως προς (αυτός είναι ένας διαχωρισμός που νομίζω έχει ενδιαφέρον) τα δομικά & ενεργειακά στοιχεία που χρειάζονται, σύμφωνα με τον όποιο τρόπο ζωής έχουν, χωρίς να τρώνε κρέας.

 

και δεν εννοώ μόνο το πρακτικό κομμάτι που έχει να κάνει με την ποσότητα που προκύπτει όταν αλλάζουν οι περιεκτικότητες όπως "βρώμικα" υπογράμμισε με τις κλανίες ένα άλλο μέλος. αναφέρομαι και σε κάτι άλλο που νομίζω πως παίζει τεράστιο ρόλο: το χαρακτήρα του μεταβολισμού που έχει (διατηρεί) ο κάθε άνθρωπος.

 

θέλω να πω, υπάρχουν ανθρώπινα σώματα (= στιγμιότυπα συνδυασμού γονιδίων & συνηθειών) που "παίζουν" πολύ καλά με τα λίπη, άλλα που "παίζουν" πολύ καλά με τους υδατάνθρακες, άλλα με τις πρωτεϊνες και συνδυασμοί αυτών.

 

οι ερωτήσεις (πως/που/ποτε/γιατι/ποσο/τι) παίρνουν χρήσιμες απαντήσεις μόνο μέσα στα πλαίσια κατάλληλων και σχετικών συστημάτων αναφοράς.

 

καλές οι φωτογραφίες αλλά δεν εξετάζουν τη λογική ή το ανθρώπινο σώμα ως το πανέμορφα πολύπλοκο σύστημα που αυτό είναι. παρουσιάζουν μόνο αποτελέσματα τα οποία για κάποιους είναι κίνητρο και για κάποιους άλλους είναι αφορμή για γέλια.

 

παρεπιπτόντως, μέσα από όλο αυτό το fitness hype που προωθείται συστηματικά από διάφορους χώρους αναρωτιέμαι αν θα γίνει ποτέ προφανές το βλακώδες της πρότασης "δεν τρώω πριν πέσω για ύπνο" όπως και άλλα λιγότερο ή περισσότερο εγκληματικά από αυτό.

 

στην ερώτηση: είμαι λεπτός με αρκετά προφανή γράμμωση (1.87 και παίζω ανάμεσα σε 82 - 85 κιλά) και αρκετά (εως πολύ) βεβαρυμένο αθλητικό παρελθόν. δε θα παραθέσω δίαιτα γιατί

 

1. δεν έχω, προσέχω όμως τι τρώω με την έννοια ότι κάποια πράγματα θα τα συμπεριλάβω οπωσδήποτε ενώ ποτέ δεν αποφεύγω να φάω κάτι από φόβο "μήπως πάρω κακό βάρος".

 

2. κάτι τέτοιο είναι αντίθετο με το κεντρικό point του post.

 

για να καταλήξω: customized τρόπους διατροφής θέλει πολύ ψάξιμο για να φτιάξεις μόνος σου ή θέλει (πολύ σπάνιο είδος από όσα έχω δει ως τώρα) πολύ καλούς ειδικούς γύρω σου.

 

υγ. η προσαρμοστικότητα του ανθρώπινου κορμιού μπερδεύει πολύ την από πάνω προσπάθεια γιατί επιτρέπει υπεραπλουστεύσεις και γενικεύσεις που τις περισσότερες φορές δεν γίνεται να είναι λειτουργικές σε προσωπικό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιπαρο-ερωτηση:

 

Λενε οτι οι τροφες που εχουν πολλα μονοακορεστα/πολυακορεστα λιπαρα οπως ο χαλβας, το ταχινι, καποια βουτυρα που κυκλοφορουν κλπ. ωφελουν. Ομως μαζι με τα μονοακορεστα αν διαβασετε τη συνθεση τους, εχουν και καμποσα κορεσμενα... οποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...