Προς το περιεχόμενο

Roger Waters - The Wall 2010-2011


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτόμουν για μία εβδομάδα πριν, στη Ζυρίχη. Sellers, τι λες;

 

Τώρα το είδα αυτό. Όχι μέσα σε εξεταστικές ρε συ, με σκοτώνεις. Πάντως το ψήνω να το κανονίσουμε να πάμε. Να πάρουμε και την Yin κρίμα... Δεν την μιλάει κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 373
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Τώρα το είδα αυτό. Όχι μέσα σε εξεταστικές ρε συ, με σκοτώνεις. Πάντως το ψήνω να το κανονίσουμε να πάμε. Να πάρουμε και την Yin κρίμα... Δεν την μιλάει κανένας.

 

Ωπ! Έχεις δίκιο ρε συ με τις εξεταστικές! Καμιά φορά ξεχνάω ότι δεν είμαι πια φοιτητής, άρα δεν έχω να ανησυχώ για τέτοια θέματα...!

 

Να πάρουμε και την Yin κρίμα... Δεν την μιλάει κανένας.

 

Ναι μωρέ, το καημένο το κοριτσάκι, είναι κρίμα! :lol:

 

Όπως και να 'χει το πράγμα, συνεννοηθείτε με την Yin, βρείτε μια μέρα, πείτε μου και όλο και κάτι θα κανονίσω!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ Blacky... Οι Pink Floyd είναι οι Pink Floyd και όχι ο καθένας τους ξεχωριστά.Καθένας είναι καλός στο είδος του. Δηλαδή, αποκλείεται να έρθει από τα μέρη μας; Εγώ είχα ακούσει ότι συζητιέται για του χρόνου τον χειμώνα. Ελπίζω να μην χρειαστεί να μεταναστεύσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι PINK FLOYD είναι PINK FLOYD δεν είναι Waters ή Gilmour και οι λοιποί.

 

Ναι, αλλά οι PINK FLOYD δεν θα ήταν οι PINK FLOYD αν δεν ήταν ο Waters εκεί. Δεν μειώνω τους άλλους, απλά ο Waters είναι κάποια σκαλιά πιο πάνω απο τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά οι PINK FLOYD δεν θα ήταν οι PINK FLOYD αν δεν ήταν ο Waters εκεί. Δεν μειώνω τους άλλους, απλά ο Waters είναι κάποια σκαλιά πιο πάνω απο τους υπόλοιπους.

 

Γιατι το λες αυτο; οτι ειναι καποια σκαλια πιο πανω απο τους λοιπους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι αυτό που έκανε τους Floyd να ξεχωρίσουν απο τους υπόλοιπους, και αυτού που έκανε να αφήσουν το όνομα τους στην ιστορία το έδωσε στην μπάντα ο Waters. Τον Gilmour τον σέβομαι άπειρα εννοείται και είναι ένας απο τους πιο καλούς κιθαρίστες της ροκ. Ωστόσο μπορώ να ανφέρω τουλάχιστον άλλους 10-20 καλούς κιθαρίστες που τους βάζω στην ίδια κλάση με τον Gimour. Τον Wright (rip) επίσης τον συμπαθώ, αν και δεν τον έχω πολυψάξει, όμως η συμβολή του στην σύνθεση ήταν ελάχιστη. Σίγουρα μπορώ να σκεφτώ πολύ καλύτερους πληκτράδες. Για τον Μασον δεν έχω τίποτα να πω. Απλός ντράμερ, μέχρι κι εγώ που δεν έχω σχέση με ντραμς μπορώ να παίξω αυτά που έπαιζε. Ο Γουότερς όμως, ήταν το μυαλό πίσω απο την μπάνα. Ελάχιστους (μην πω κανέναν) μπορώ να σκεφτώ και να έκαναν το ίδιο έργο που έκανε ο Waters. Σίγουρα, μια μπάνα φαίνεται απο το σύνολο της, αλλά στο κάτω κάτω όποια συμφωνική και να παίξει την 9η, αν δεν υπήρχε ο Μπετόβεν να την γράψει, δεν θα την έπαιζαν. Κάπως έτσι πάει και το θέμα με τους floyd. Μπορεί οι εκτελέσεις να ήταν πολύ καλές και σε αυτό να βοηθούσαν όλοι (που πάλι τις περισσότερες ιδέες ο Waters τι πετούσε), αλλά αν δεν υπήρχε ο Waters να γράψει και να συλλάβει τις κεντρικές ιδέες πίσω απο κάθε άλμπουμ, οι Floyd θα ήταν ένα κοινό ροκ συγκρότημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edelwaiss με το ‘’Οι PINK FLOYD είναι PINK FLOYD’’ δεν εννοούσα ότι o ‘’Καθένας είναι καλός στο είδος του’’. Εννοώ ότι ήταν μια ομάδα. Και σε μια ομάδα ποτέ δεν συνεισφέρουν όλοι το ίδιο. Έστω και να πούμε ότι ο Waters συνέβαλε κατά 97%, χρειάζεται και οι υπόλοιποι να βάλουν από 1% για να γίνει αυτό που λέγεται Pink Floyd. Και να συνεχίσω τον συλλογισμό μου απευθυνόμενος στον Sellers για το αν Floyd θα ήταν ένα κοινό ροκ συγκρότημα χωρίς τον Waters. Δεν θα σε ρωτήσω για την μετά Waters εποχή γιατί μπορεί να φταίει και το ότι είχαν το όνομα. Θα σε ρωτήσω για την εποχή που ήταν αρχηγός ο Syd Barrett. Οι Floyd ήταν ένα κοινό ροκ συγκρότημα τότε; Ομιλώ για την ποιότητα της μουσικής που έπαιζαν και όχι για το ότι δεν ήταν τόσο γνωστοί όσο έγιναν την δεκαετία το 70.

Όσο για το αν ξενιτευτούμε, Edelwaiss, θα σου πω ότι επειδή τον Waters τον έχω σαν πνευματικό μου πατέρα (όταν δεν είμαι καλά βάζω ένα δίσκο τους και ακούω να με ορμηνεύει να είμαι καλός άνθρωπος, να αγωνίζομαι, να μην υπηρετώ το σύστημα κ.λ.π) και επειδή πιθανότατα θα είναι η τελευταία του περιοδεία, μαζί με την παρέα μου θα πάμε να τον δούμε σε 3 μέρη. Ένα από αυτά θα είναι η Ελλάδα. Δεν γίνεται την να την αφήσει στην απ’ έξω. Ότι και να του πει ο μάνατζερ του στην Ελλάδα θα έρθει, μόνο να είναι γερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν νομίζω ότι ο Γουότερς κάνοντας ένα τουρ πάει να αντικαταστήσει τους Πινκ Φλόυντ με το δικό του όνομα. Επομένως δεν πολυκαταλαβαίνω γιατί τίθεται το θέμα ότι οι Φλόυντ υφίστανται μόνο όλοι μαζί κι όχι ο καθένας μόνος του.

Πέραν των όσων λέει ο Σέλλερς -ότι ο εν λόγω ήταν ένα πολύ ισχυρό κέντρο του συγκροτήματος- είναι μουσικός ο οποίος μπορεί να σταθεί τόσο μόνος του όσο και στα πλαίσια του συγκροτήματος. Και μάλλον εκεί είναι το κλειδί.

 

Πέραν αυτού, για τους νεότερους που δεν είχαμε ποτέ την ευκαιρία να απολαύσουμε Φλόυντ σε λαηβ, νομίζω ότι η συγκεκριμένη περιοδεία δεν θα έπρεπε να είναι παράγοντας γκρίνιας. Είναι ο Ροτζερ Γουοτερς, τι συζητάμε δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 67χρονος Roger Waters δεν το άφησε ασχολίαστο και έδωσε μία πειστική απάντηση. "Δεν υπάρχει κανένα κρυμμένο νόημα. Αυτό που θέλω να δείξω είναι πως μας βομβαρδίζουν διαρκώς με θρησκευτικά, πολιτικά, οικονομικά και ιδεολογικά μηνύματα τα οποία στρέφουν τους ανθρώπους εναντίον των άλλων".

 

Τη χάρηκα ιδιαίτερα την απάντησή του.

Θα ήθελα να ήξερα το συμφέρον αυτών που κάθοντια και ψάχνουν τέτοιου είδους αφορμές.

 

Πέραν αυτού, το βιντεάκι πόσο γαμάτο ήταν; <3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το video ήταν πολύ καλό! Αν είναι τέτοια που παίζουν συνοδεία των τραγουδιών, θέλω ακόμα περισσότερο να τον δω. Δεν μιλάμε για "απλή" συναυλία, αλλά για μοναδική οπτικοακουστική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YiN

Δεν είπε κανείς ότι ‘’ ο Γουότερς κάνοντας ένα τουρ πάει να αντικαταστήσει τους Πινκ Φλόυντ με το δικό του όνομα’’. Ούτε ‘’τίθεται το θέμα ότι οι Φλόυντ υφίστανται μόνο όλοι μαζί κι όχι ο καθένας μόνος του’’. Ούτε ότι η συγκεκριμένη περιοδεία είναι παράγοντας γκρίνιας.

Ο λόγος που απευθύνθηκα στο Sellers ήταν γιατί είπε:

1. ‘’Τον Wright (rip) επίσης τον συμπαθώ, αν και δεν τον έχω πολυψάξει, όμως η συμβολή του στην σύνθεση ήταν ελάχιστη’’. Δηλαδή ενώ δεν το έχει πολυ ψάξει ξέρει ότι ‘’ η συμβολή του στην σύνθεση ήταν ελάχιστη’’. Λοιπόν δεν ήταν ελάχιστη. Αν to ψάξεις θα δεις ότι ήταν μέγιστη. Ειδικά στα άλμπουμ πριν το Dark Side και ειδικότερα στο καλύτερο τραγούδι τους (κατά πολλούς και έμενα μαζί) το Echoes.

2. ‘’Για τον Nick Mason δεν έχω τίποτα να πω. Απλός ντράμερ, μέχρι κι εγώ που δεν έχω σχέση με ντραμς μπορώ να παίξω αυτά που έπαιζε’’. Ενώ δεν έχει σχέση με ντραμς μπορεί να εκφέρει γνώμη για το αν είναι καλός και ακόμη περισσότερο γνωρίζει ότι μπορεί να παίξει σαν αυτόν.

3. Για τον Gilmour διαφωνώ επίσης! Ο Barrett ήταν πολύ καλύτερος κιθαρίστας όπως και πολύ άλλοι.

 

Για το post wizzy θα ήθελα να σας πω (όπως λέει και Waters) Το διαδίκτυο είναι γεμάτο προπαγάνδα και να προσέχετε και να είστε υποψιασμένοι.

Στην φράση ‘’Ο 67χρονος Roger Waters δεν το άφησε ασχολίαστο και έδωσε μία πειστική απάντηση’’ το link που έχει στο όνομα του Waters σε πετάει εδώ (Τι σχέση έχει αυτό με το άρθρο δεν ξέρω)

Αν ψάξετε για την οργάνωση Anti-Defamation League θα βρείτε την ιστοσελίδα της Αν βάλετε τώρα στην αναζήτηση (πάνω αριστερά) το όνομα του Roger Waters δεν θα σας βγάλει κανένα άρθρο που να τον αφορά.

Αν βάλετε στο google ‘’Anti-Defamation League Roger Waters’’ θα ανακαλύψετε ότι αυτό γράφτηκε στην nypost, εδώ

Και εδώ

η οποία new york post to πήρε από το ΦΟΞ, εδώ Για το ΦΟΞ ψάξτε το λίγο.

 

Στο δεύτερο άρθρο της new york post στο τέλος θα διαβάσετε ‘’ Waters says on his Web site: "We have a chance to aspire to something better than the dog-eat-dog ritual slaughter that is our current response to our institutionalized fear of each other." Το συγκεκριμένο κείμενο είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα του από τον Απρίλιο και δεν είναι καμιά απάντηση σε κανένα, απλά εξηγεί τους λόγους που ΘΑ ΚΑΝΕΙ την περιοδεία. (Μια πλήρη μετάφραση των κειμένων εδώ)

 

Κλείνοντας να πω ότι YiN μια συζήτηση κάνουμε, δεν γκρινιάζουμε, απλά καλό είναι να μη λέμε αναλήθειες. Να είστε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και κάνουμε κουβέντα.

 

Αναφέρθηκα όμως σε άλλο ποστ:

 

Συμφωνώ Blacky... Οι Pink Floyd είναι οι Pink Floyd και όχι ο καθένας τους ξεχωριστά.Καθένας είναι καλός στο είδος του.

 

Όσο για αυτά που λες για το άρθρο, προσωπικά θα ανακουφιζόμουν αν μάθαινα ότι είναι αναληθές. Καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ΦΟΞ ψάξτε το ξεκινώντας από την φωτογραφία που έχει στο άρθρο και την λεζάντα από κάτω. Να ξέρετε ότι είναι Δίκτυο το οποίο ανήκει κατά 101% στο Εβραϊκό λόμπυ. Για την ιστορία να αναφέρω ότι το 2006 η συναυλία που έδωσε στο Ισραήλ ήταν από της μεγαλύτερες σε προσέλευση κόσμου και έγιναν επεισόδια μετά με την λήξη της μεταξύ απλών Ισραηλινών και προβοκατόρικων παραστρατιωτικών οργανώσεων. Πιθανόν να απαιτήσει, μαζί με χιλιάδες νοήμονες Ισραηλινούς να πέσει το συγκεκριμένο ΤΟΙΧΟΣ όταν θα πάει εκεί τώρα.

Το ΦΟΞ αυτό που κάνει είναι να συσπειρώσει και να προετοιμάσει τους εθνικιστές για να μη συμβεί αυτό.

 

---------- Προσθήκη στις 12:51 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:43 ----------

 

Δείτε και αυτό Ελπίδα και αισιοδοξία για την επόμενη γενιά Παλαιστινίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...