Προς το περιεχόμενο

πανελλήνιες εξετάσεις


konstantina_ena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την βαθμολογία πάς εδώ

Tα μόρια τα υπολογίζεις π.χ. απο εδώ

 

18.247 2o-4o ^ 18.431 3o.

3o απορρίπτεται. ακούω γνώμες έως αύριο (μεθαύριο κατάθεση μηχανογραφικού) μηχανιλίκι -επαρχία- ή παιδαγωγικό -επαρχία επίσης;

πρόκειται για κορίτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

τα μηχανογραφικα για να τα συμπληρωσουμε μας τα δινουν στο σχολειο?Mπορω να στειλω καποιον να παει να μου το παρει?

φυτικης παραγωγης ποσο λετε να παει?(ρωταω επειδη στην τηλεοραση λενε και ξαναλενα οτι οι βασεις θα ξεκινησουν απο 4...που το ξερουν δηλαδη?ας που και ποιες σχολες ειναι ναμε:lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για φυτικης παραγωγης τι ξερουμε?

γιατι καπου ακουσα οτι θα ειναι μια απο τις σχολες που θα ξεκινησους απο 4

α...και κατι αλλο

οι βαθμοι που μπαινουν για τις σχολες παιζουν κανα ρολο με τα τους βαθμους τον ατομων που τις δηλωσαν?

δηλαδη

καποιος γραφει 15 και δηλωνει φυτικης παραγωγης

ετσι ανεβαινει και αυτη η σχολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδειγμα: Εστω η X σχολή με περυσινή βάση 12.000 μόρια. Γνωρίζουμε ότι φέτος οι θέσεις της Χ σχολής θα είναι 100. Ο πρώτος ξεκινάει με 18.000 ο δευτερος μπλα μπλα μπλα..Ο τελευταίος που μπαίνει σε αυτή τη σχολή έχει 9.000 μόρια. Άρα η βάση της σχολής πάει για φέτος στα 9.000 μόρια.

 

Οπότε ναι η βάση της σχολής επηρεάζεται άμεσα από τα άτομα που θα την δηλώσουν και το βαθμό που θα επιτυχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά: Η βάση ενός τμήματος είναι ο βαθμός (τα μόρια) του τελευταίου εισακτέου.

 

ναι το καταλαβαινω αυτο...οτι αυτος ο βαθμος ειναι για τον τελευταιο εισακτεω

αλλα πως βγαινουν τα μορια μιας σχολης......

πχ εγω που εχω 4.9 στο 2οπεδιο και δηλωσω μηχανολογια θα μπω

αυτο καταλαβα με αυτο που ειπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, κάθε χρόνο όλα τα τμήματα ανακοινώνουν πόσες θέσεις θα έχουν, πόσους εισακτέους θα δεχτούν δηλαδή.

 

Διεξάγονται οι εξετάσεις, μαθαίνει ο καθένας τη βαθμολογία του και καταθέτει το μηχανογραφικό του.

 

Στη συνέχεια παίρνουν το μηχανογραφικό του πρώτου στην Ελλάδα, αυτουνού με τα περισσότερα μόρια πανελλαδικά. Βλέπουν τι έχει δηλώσει ως πρώτη επιλογή και μπαίνει εκεί. Πλέον το συγκεκριμένο τμήμα έχει αριθμό εισακτέων μείον 1 από αυτό που έχει ανακοινώσει. Μετά πάνε στον αμέσως επόμενο στα μόρια, βλέπουν την πρώτη του επιλογή και τον βάζουν εκεί. Αυτό συνεχίζεται για όλα τα μηχανογραφικά. Αν κάποιος έχει δηλώσει συγκεκριμένο τμήμα σαν πρώτη επιλογή και δεν υπάρχουν κενές θέσεις, πάει στην 2η επιλογή. Αν πάλι δεν έχει κενές θέσεις, πάει στην 3η κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση για τον αδελφο μου,δηλωνει αυριο. Εδωσε Ιστορια απο τα μαθηματα επιλογης και υποτιθεται του ειπε καθηγητης οτι μπορει να δηλωσει μονο απο 1ο πεδιο. Ισχυει; Γιατι εγω ηξερα οτι μπορει να δηλωσει και στα υπολοιπα,χανοντας καποια μορια βεβαια..

 

Α,ειναι και θεωρητική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γεια!! Εδωσα 1η φορα εξετασεις το 08 και περσυ εκανα μηχ/κο 10% αλλα δν περασα εκει που ηθελα και φετος εδωσα παν/ες!

Τωρα στο μηχ/κο εκει που λει "τελευταια φορα ημουν υποψηφιος (συμπληρωνεται μονο απο οσους εχουν υποβαλλει μηχ/κο δελτιο προηγουμενο ετος)" τι πρεπει να βαλω 2008 η 2009??Λογικα αφου κατεθεσα περυσι μηχ/κο 10% το 2009 δεν πρεπει να βαλω???

Επισης επιλεγω το "αποφοιτος προγενεστερου ετους με νεα εξεταση" σωστα??

plz ας απαντησει καποιος αυριο πρεπει να παω να το καταθεσω και φοβαμαι μην κανω καποιος λαθος σε αυτα τα 2 :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...