Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια το trim ειναι πολυ σημαντικο για την διατηρηση της ταχυτητας ενος SSD? Εννοω δλδ αν δε το εχω η πτωση της ταχυτητας του δισκου θα ειναι μεγαλυτερη του 20% σε σχεση με το αν το ειχα?? Το ρωταω γιατι εχω τη μητρικη Asus P5KPL-CM η οποια απο οτι καταλαβα απο μια μικρη αναζητηση στο ιντερνετ δεν υποστηριζει ACHI mode μονο IDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δ. Raid: Το trim δεν υποστηρίζεται σε καμία συστοιχία raid έως τώρα.

 

Στο Z77 chipset υποστηρίζεται κανονικά πλέον και σε Win 7 και όχι μόνο σε Win 8 όπως λέει η Intel.

 

Στο Z68, P67 χρειάζεται BIOS modification της Intel OROM για να ξεκλειδωθεί η λειτουργία.

 

Έχουν αναφερθεί επιτυχή αποτελέσματα σε πολλές περιπτώσεις αλλά όχι σε όλες.

Οι αναφορές είναι πολύ λίγες προς το παρόν για να βγει καθαρή εικόνα, αλλά φαίνεται να παίζει ρόλο και ο controller/firmware του SSD.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες κοιτάξτε στο παρακάτω νήμα .

 

RAID0 trim and SRT seems possible on 6-series and 5-Series

 

Αφού βεβαιωθούμε πως είναι ενεργοποιημένο, πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως δουλεύει;

 

Δυστυχώς δεν μπορούμε σιγουρευτούμε άμεσα.

 

Για όσους ενδιαφέρονται ή έχουν αμφιβολίες για το αν λειτουργεί το TRIM στο σύστημα τους υπάρχει ένα εύκολο και γρήγορο test.

Easy TRIM test method

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το trim δεν έχει σχέση με το ahci...

Ε πως δεν εχει σχεση σε αυτο το βιντεο οπος και σε αλλα σιτε που εχω διαβασει διασαφηνιζετε οτι για να λειτουργισει το trim πρεπει να ειναι ειναι σε ahci..

http://www.youtube.com/watch?v=Ox6DHlPQI-w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

έχω testάρει σε μητρική φίλου που δεν υποστήριζε AHCI και το trim ήταν enabled...

 

επίσης αν googlάρεις θα βρεις πολλούς που τρέχουν σε IDE Mode και τους δουλεύει κανονικά το Trim, οπότε ο τύπος στο video λέει μλκιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αναζητηση που εκανα τωρα ειδα οτι οι γνωμες διϋσταντε αλλοι λενε οτι γινετε αλλα οχι... Οταν λες οτι το τεσταρες φιλε πως το εκανες αυτο για να δω και εγω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

φαίνεται από info tools αν είναι enabled...

 

επίσης στο post του ati8assou πιο πάνω (#1595) έχει link για testάρισμα... :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2010 που το postαρε ο Liopyr δεν υποστηριζόταν πάντως :P

 

Καλή υπενθύμιση πάντως για να το αλλάξει...

 

 

Έμμεσα αυτό θέλω, να τσιγκλήσω τον liopyr να ασχοληθεί με την ενημέρωση/ανανέωση του οδηγού του . :P

Δύο χρόνια εξέλιξης είναι πάρα πολλά στον κόσμο της τεχνολογίας. :)

 

Πάντως το ότι είναι ενεργοποιημένο το TRIM από το λειτουργικό και υποστηρίζεται από τον SSD δεν σημαίνει απαραίτητα και πως λειτουργεί.

Μόνο με ένα test σαν π.χ. αυτό που παράθεσα πιο πάνω μπορεί να είναι κανείς σίγουρος γιατί υπεισέρχεται και ο παράγοντας driver/OROM του chipset που λειτουργεί σαν ενδιάμεσος , εάν δεν περάσει η εντολή από εκεί, TRIM δεν…

 

Για παράδειγμα στο δικό μου σύστημα (Ζ68, Samsung 830 Raid 0 ) καίτοι η εντολή fsutil επιστρέφει τιμή 0, και το info δείχνει τους SSD να υποστηρίζουν TRIM, το τεστ με τον Hex editor βγαίνει αρνητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι αλλά φαντάζομαι ότι εννοείς μόνο για περιπτώσεις RAID, όχι για AHCI και IDE Mode...

 

το διευκρινήζω για να το δει κι ο theofanis20 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα εξαιρετικό θέμα, συγχαρητήρια στον αρθρογράφο. Πριν δε νοιαζόμουν για τέτοιες ρυθμίσεις, αλλά τώρα με τον ssd τα gb είναι ακριβοπληρωμένα και συνεπώς πολύτιμα!

 

Όσον αφορά το tweaking, έχετε να μου προτείνετε κάποια τέτοιου είδους εφαρμογή δοκιμασμένη και αξιόπιστη?

 

Από την άλλη, μήπως δε χρειάζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά φαντάζομαι ότι εννοείς μόνο για περιπτώσεις RAID, όχι για AHCI και IDE Mode...

 

το διευκρινήζω για να το δει κι ο theofanis20 :P

Ναι σε RAID αναφέρομαι, αν και δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά και για όλες τις άλλες περιπτώσεις. :rolleyes:

 

Μερικές φορές το TRIM δεν λειτουργεί σωστά, ακόμη και σε IDE/AHCI mode αλλά εκεί είναι θέμα controller/firmware, κυρίως σε SandForce based υλοποιήσεις.

 

SandForce TRIM Issue

TRIM in SandForce based SSDs has always been trickier than with other SSDs due to the fact that SandForce's way to deal with data is a lot more complicated.

 

SanDisk Extreme SSD 240 GB Review

Unfortunately, the SanDisk Extreme brings no improvements in terms of the TRIM command. Every time we test a new SandForce-based product we have to complain that the controller developers can’t make their garbage collection algorithms as efficient as in other controllers. The steady-state performance of every SandForce-based SSD is lower than its out-of-box performance, which is sad.

 

@theofanis20

Το AHCI επιλέγεται έναντι του IDE κύρια για τις υψηλότερες ταχύτητες διαμεταγωγής που προσφέρει και όχι εξαιτίας του TRIM . Όπως ήδη αναφέρθηκε, TRIM υποστηρίζουν και τα 2 modes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...