Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την άλλη, μήπως δε χρειάζεται?

 

Για τον απλό/μέσο χρήστη τα περισσότερα δεν είναι απαραίτητα, εκτός από την μείωση του ποσοστού που καταλαμβάνει το System Restore και την απενεργοποίηση του Hibernation με σκοπό να εξοικονομηθούν GB χώρου .

 

Για τον Power User/Enthusiast είναι μια άλλη ιστορία, μιας και το tweaking εκεί είναι “θρησκεία”. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τον απλό/μέσο χρήστη τα περισσότερα δεν είναι απαραίτητα, εκτός από την μείωση του ποσοστού που καταλαμβάνει το System Restore και την απενεργοποίηση του Hibernation με σκοπό να εξοικονομηθούν GB χώρου .

 

Για τον Power User/Enthusiast είναι μια άλλη ιστορία, μιας και το tweaking εκεί είναι “θρησκεία”. :-D

 

Είμαι στο μεταίχμιο μέσου προς power χρήστη, πάντα εκεί ήμουν. Αναλόγως τι ζητάω, γέρνει η πλάστιγγα είτε προς το ένα είτε προς το άλλο, αναλόγως των περιστάσεων.

 

Τα τέσσερα κολπάκια που αναφέρονται στο άρθρο για εξοικονόμηση χώρου δεν τα χρειάστηκα ποτέ ως τώρα, γιατί είχα μόνο hdd και μεγάλης χωρητικότητας 1tb. Όμως με τον ssd αλλάζει το τοπίο και συνεπώς προσαρμόζω κι εγώ τις απαιτήσεις μου. Κάνοντας λοιπόν τα παραπάνω 4 κολπάκια εξοικονόμησα 10-15gb και το καταχάρηκα!

 

Όσον αφορά λοιπόν το tweaking, έχετε κάποια εφαρμογή αξιόπιστη και δοκιμασμένη να μου προτείνετε?

 

Ήδη έχω δει τεράστια διαφορά, αλλά θέλω να πάω και παραπέρα μπας και δω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω μιάς και πάω σε λίγο να παραλάβω και τον δικό μου intel 330 180gb, μπορώ μέσα απο τα windows να αλλάξω το path που αποθηκεύονται τα διάφορα στοιχεία χρήστη (οι λήψεις μου, εικόνες,μουσική κτλ) και να τα έχω στον μηχανικό δίσκο ώστε να μην γράφει συνέχεια στον ssd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι μπορείς samniotis. Μέσα από τις επιλογές του browser που χρησιμοποιείς επιλέγεις το path που θες να αποθηκεύονται τα αρχεία σου. Το ίδιο κάνεις και μέσα από τις ρυθμίσεις άλλων προγραμμάτων που χρησιμοποιείς για download, π.χ. utorrent.

 

edit: αυτό εννοεί ή κάτι χάνω στην ερώτηση;; :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

:-D

κοντά έπεσες!

απλά λέω αν μπορώ τα δεδομένα χρήστη να τα μεταφέρω στον μηχανικό δίσκο, δηλαδή ναι μέν τα windows στον ssd αλλά όλο το φάκελο users με τους υποφακέλους του (default, samniotis) στον δεύτερο.

 

βέβαια, ακόμα κι αν γίνεται (λογικά μέσα απο την registry ή ίσως απο κάποια άλλη ρύθμιση) δεν ξέρω αν επηρεάζει την ταχύτητα.

 

[edit]

τελικά βρήκα ένα μικρό warkaround.

έφτιαξα ακριβώς τους ίδιους φακέλους στον D: και μετά πήγα στις ιδιότητες κάθε φακέλου που ήθελα να μετακινήσω και επέλεξα "μετακίνηση" σε νέα θέση

 

πλέον οι φάκελοι με τα αρχεία βρίσκονται στο D και μέσα στο users/samniotis υπάρχει συντόμευση για τον D:

 

(αυτό όλο έγινε για να μπορούν τα προγράμματα που έχου αρχεία σε αυτούς τους φακέλους, να μπορούν να τα βρούν αργότερα!

 

 

Ερώτηση κρίσεως...

Το defragmantation πρέπει να το σταματήσω απο τα services εγώ που έχω και ssd και μηχανικό δίσκο?

Αν ναί, πώς το βρίσκω στα ελληνικά γιατί έψαξα και ανασυγκρότηση και defrag στις υπηρεσίες αλλά δεν είχα τύχη.

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας στο path που βρίσκονται τα user files, και να κάνεις αποκοπή τους φακέλους σου (όλους εκτός απο τον AppData) και κατόπιν να τους επικολλήσεις στην θέση που θες στον μηχανικό πχ D:\

Έτσι όλα τα προγράμματα θα τους βρίσκουν σαν να μην αλλάχτηκε ποτέ η θέση τους.

 

Την ανασυγκρότηση δεν χρειάζεται να την σταματήσεις ως διεργασία, όταν τα windows βρίσκουν SSD εγκατεστημένο, απενεργοποιούν την ανασυγκρότηση για τον συγκεκριμένο δίσκο. Εναλλακτικά μπορείς να βεβαιωθείς για το αληθές, κοιτάζοντάς το χειροκίνητα. Απλά άνοιξε την ανασυγκρότηση και βεβαιώσου πως δεν είναι τσεκαρισμένος ο SSD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις τσεκαρα τον ssd μου με hd sentinel επεσε στο 99% απο 100% μηπως να ανησυχησω και να κλεινω καμμια φορα το Pc?

1 χρονο τωρα συνεχεια ανοιχτο το εχω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν για 1 χρόνο έπεσε 1% ... και ας υποθέσουμε ότι αυτό θα συμβαίνει ΚΑΘΕ χρόνο...

Σε 99 χρόνια θα είναι για πέταμα

 

Πόσο χρονών είσαι είπαμε ? :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν για 1 χρόνο έπεσε 1% ... και ας υποθέσουμε ότι αυτό θα συμβαίνει ΚΑΘΕ χρόνο...

Σε 99 χρόνια θα είναι για πέταμα

 

Πόσο χρονών είσαι είπαμε ? :) :)

βεβαια δεν ανεφερα το σημαντικοτερο επειδη δουλευα με πολλα αρχεια κλπ το τελευταιο 3μηνο ειχε πολλα γραψε σβησε περιπου κανενα 7-8tb.. οσα δεν του εκανα στον 1 χρονο του τα εκανα σε 3μηνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι ο samsung 830 128,αγορασμενος απο amazon, απο τη πρωτη μερα μετα την εγκατασταση σε αυτον των windows,εδειχνε 99% health...ανησυχητικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...