Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ένα φιλαράκι έχει πρόβλημα (καθυστερούν πολύ τα windows Τα προγράμματα αργούν να φορτώσουν και τρώει κολλήματα γενικά). Βάζω ένα screenshot μήπως φταίει ο ssd; 

 

post-202120-0-39506900-1356475561_thumb.png

 

Motherboard:post-202120-0-29249200-1356475576_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη παρηγγειλα και εγω τον 840 pro και διαβασα τον οδηγο καθως και αλλα πραγματα γυρω απο τους ssd εχω καποιες αποριες παρατηρησεις .

Καταρχην στα windows 8 δεν υπαρχει ο ορος disk defragmenter αλλα ο optimise drives .Αυτο για οσους εψαχναν να το βρουν στα services να το κανουν disabled αλλα δεν το εβρισκαν .Πανω σε αυτο τωρα ,αν το κανω disabled το start up type υπαρχει μετα (με δεξι κλικ C -->properties--->tools---->optimize ) το  οptimise drives απο το οποιο αν πας στο change settings μπορεις να επιλεξεις ποια drives θα γινονται optimise στο με βαση το schedule  που εχεις επιλεξει και ποια οχι .Μηπως λοιπον να αφησουμε το start up στο enabled (που αναφερεται ο οδηγος ) και αλλαξουμε την επιλογη απο το tools μονο για τον σκληρο που δεν θελουμε να γινεται οptimise(defragmenter) δηλαδη τον SSD?  Μήπως θα πρεπει να απενεργοποιησουμε και τα 2 δηλαδη και το start up και το αλλο που ανεφερα εγω?

Επειτα μια δευτερη απορια σε σχεση με το AHCI mode .Oταν ειχα κανει εγκατασταση τους drivers της asus  με τα win8 υπηρχε ο "Ιntel matrix storage manager AHCI/RAID " driver ο οποιος ομως λογω της παλιας εκδοσης δεν μπορουσε να εγκατασταθει επειδη δεν ειχε συμβατοτητα με τα win8 .Συνεπως δεν τον εγκατεστησα εκτος αν μεσω των windows update εγκατασταθηκε οπως εγινε και με τον Ethernet driver που ειχα το ιδιο προβλημα .Η ερωτηση μου ειναι θα εχω προβλημα αν το γυρισω το sata απο τα Bios σε ΑHCI ή δεν εχει σχεση ο driver αυτος που αναφερομαι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

έτσι κι αλλιώς τα windows περνάνε τον δικό τους ahci driver, εμείς βάζουμε της Intel για να αποδίδει λίγο καλύτερα ο ssd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...