Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόβλημα: Για δεύτερη φορά αλλά σε άλλο PC, αυτή τη φορά laptop ΔΕΝ κάθονται καλά οι drivers. (H ατυχία μου μέσα)

 

Laptop : Fujitsu Siemens Lifebook E780 Intel Gfx με Win 7 x64

SSd : Samsung 128GB 830 με το τελευταίο firmware (Δεν έκανα αναβάθμιση απλά ετυχε)

Eλεγτής SATA : Intel 5 Series 6 Port SATA AHCI Controller με Driver από τη μάνα του τον Intel 9.5.4.1001

Tα αποτελέσματα του AS SSD είναι για κλάματα.

Εκτός απο τον παραπάνω Driver που δινει η Fujitsu δοκίμασα και δύο τις INTEL.

Ιntel 10.8.0.1030 και

Intel 11.6.0.1030.

 

Σας δίνω τα screens με τη σειρά μήπως κάποιοι ξέρουν κάποιους (πχ. Matrixxx) που ξέρουν κάτι κλπ...

post-119400-0-10840200-1350155432_thumb.png

post-119400-0-29410500-1350155462_thumb.png

post-119400-0-61152000-1350155484_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέχρι να πάρω καινούργιο pc τα χριστούγεννα,είπα να αβαθμίσω λίγο το λάπτοπ μου για να τη βγάλουμε μέχρι τότε :-D

Πήρα λοιπόν αυτο Source.png Πηγή: http://www.plaisio.g...25SAT3-120G.htm

Το ahci ήταν ενεργοποιημένο, και έκανα καινουργια εγγατάσταση w/s.

Tι άλλο πρέπει να κάνω ακόμα?Δεν τα πάω καλά με αυτα τα μαραφέτια!

Το λάπτοπ είναι ένα acer 5740dg.

Eίδα τεράστια διαφορα γενικά,όλα φορτώνουν αστραπιέα σε σχέση με πρίν!

 

 

υ.γ.ελπίζω να πόσταρα στο σωστό μερος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά αγόρασα τον Lenovo IdeaPad Y580 (i7-3630QM/8GB/1TB + 64GB SSD)

....ήθελα να σε ρωτήσω τα εξής ....

 

ο ssd έχει ελεύθερα μόνο 25GB (λόγω recover και κτλ) και τα windows είναι στον hard disk με αποτέλεσμα να μην φορτώνει το λειτουργικό σφαίρα...

 

θέλω να περάσω τα win7 (64-bit) στον ssd.... χρειάζεται να τον κάνω format? πως σβήνω το partition που δεν φαίνεται (λογικά θα πρέπει όταν κάνω install τα windows να μπορώ να κάνω delete το partition...)

 

Ακόμα...

 

http://www.pcworld.c...hungry-too.html

 

Making use of Intel’s Smart Response Technology, Lenovo configured a 64GB SSD to operate as cache for a higher-capacity (but much slower) 1TB, 5400-rpm mechanical drive. This configuration allows the system both to start up faster (boot time is just 21.7 seconds) and to run storage-intensive tasks much faster.

 

Τι εννοεί ????? Λειτουργεί σαν cache .... δηλαδή σβήσε - γράψε.....??? Αυτό δεν είναι ότι χειρότερο για έναν ssd δίσκο???? Δεν βγάζω άκρη... μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.....

 

Ευχαριστώ...

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

Μόλις εγκατάστησα τον πρώτο μου ssd, δεν έχω περάσει windows και θα ήθελα να περάσω τα windows clone απο τον παλιό hdd στον ssd, έχω χρισιμοποιείσει αρκετές φορές το achronis true image με την επιλογή clone disk αλλά τώρα δεν με αφήνει..κάνω κάτι λάθος? Θα αντιμετωπίσω προβλήματα με την μεταφορά λειτουργικού απο hdd σε ssd? Υπάρχει εναλακτικός τρόπος? Στην φωτογραφία θέλω να μεταφέρω τον C μόνο που έχει χώρο 57gb..

 

EDIT: Τελικά βρήκα την λύση, απλά δεν μπορούσα να κάνω κλώνο εναν δίσκο σε έναν άλλον με μικρότερη χωρητικότητα, πίστευα ότι θα μπορούσα να πάρω μόνο τον C αλλά στο achronis true image δεν με άφηνε ποιο partition θα έκανα κλώνο, anyway τον έκανα κλώνο σε έναν 500Gb και μετά διέγραψα το ένα partition και έκανα κλώνο απο τον HDD στον καινούριο SSD και δουλεύει κανονικά B)

post-94702-0-86089700-1351203531_thumb.jpg

Επεξ/σία από D-tonys7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα εχω 2 ssd σε raid 0 το προβλημα μοθ ειναι αν ξερεται καποιο εργαλειο που μπορει να κανει ελενχο το δισκο αν εχει καποιο προβλημα ενω ειανι σε raid μορφη!!!!

 

το λεω αυτο γτ εχει μερικες μερες που το Pc βγαζει μια μπλε οθονη για δευτερολεπτα κανει επανεκκινηση και μετα δεν ξεκιναει απο το δισκο εννο τους αναγνωριζει εαν ξανακανω(απ το κουμπη) επανεκκινηση ολα καλα!!! ξεκιναει κανονικα και δεν μπορω να καταλαβω γτ τρωει αυτη τι φλασια!!! θελω να εξετασω τους ssd και της ραμ!!!! αν ξερετε καποιο προγραμμα θα με βοηθουσατε πολυ!!! για να κανω τα τεστ!!!!

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!!

 

 

εναξ παιδια ακυρο!!!! τελικα βρηκα το προβλημα ενα καλωδειο sata δεν εκανε καλι επαφι μερικες φορες!!! οπτε ειναι οκ τωρα!!!!

Επεξ/σία από zHsHs_87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγκατέστησα τον amd controller της μητρικής και στα benchmark φαίνεται καλύτερος, σχετικά είναι καλύτερος ο default που υπήρχε η ο amd που έβαλα?

Επεξ/σία από D-tonys7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αγόρασα τον Lenovo IdeaPad Y580 (i7-3630QM/8GB/1TB + 64GB SSD)

....ήθελα να σε ρωτήσω τα εξής ....

 

ο ssd έχει ελεύθερα μόνο 25GB (λόγω recover και κτλ) και τα windows είναι στον hard disk με αποτέλεσμα να μην φορτώνει το λειτουργικό σφαίρα...

 

θέλω να περάσω τα win7 (64-bit) στον ssd.... χρειάζεται να τον κάνω format? πως σβήνω το partition που δεν φαίνεται (λογικά θα πρέπει όταν κάνω install τα windows να μπορώ να κάνω delete το partition...)

 

Ακόμα...

 

http://www.pcworld.c...hungry-too.html

 

Making use of Intel’s Smart Response Technology, Lenovo configured a 64GB SSD to operate as cache for a higher-capacity (but much slower) 1TB, 5400-rpm mechanical drive. This configuration allows the system both to start up faster (boot time is just 21.7 seconds) and to run storage-intensive tasks much faster.

 

Τι εννοεί ????? Λειτουργεί σαν cache .... δηλαδή σβήσε - γράψε.....??? Αυτό δεν είναι ότι χειρότερο για έναν ssd δίσκο???? Δεν βγάζω άκρη... μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.....

 

Ευχαριστώ...

 

και γω πηρα αυτο το laptop, το πιο "αδυναμο" βεβαια με τον i5 και λεω να βαλω και γω τα windows στον ssd..

διαβασα το πρωτο ποστ και ολα οκ (ειναι ποστ του 2010 βεβαια), τι αλλο πρεπει να ξερουμε πριν κανω αυτην την κινηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω MacBook Pro i5 early 2011 με Vertex 3 240GB..

Οι ταχυτητες που εχω δεν με ικανοποιουν να πω την αληθεια..

Παλιοτερα που ειχα Vertex 2 και παλιοτερο Mac απο αυτον που εχω τωρα νομιζω πηγαινε πιο γρηγορα! :mad:

Εχω ενεργοποιημενο Trim,απενεργοποιημενο Defragmentation και απενεργοποιημενο Indexing..

Mπορει να μου πει καποιος αμα μπορω να μπω στα bios στα Mac?

Εχω Bootcamp τα Mac OS X Mountain Lion και Windows..

Θελω να ενεργοποιησω το AHCI και δεν μπορω! (Που μπορω να δω αμα ειναι ειδη ενεργοποιημενο εκτος απο το bios?)

Eπισης εχω διαβασει οτι πρεπει να δω αμα ο SSD μου τρεχει σε sata 3 (6gb/s) και οχι σε sata 3 (3gb/s)..

Kοιταξτε τα αποτελεσματα που εχω!

 

Sequential Read : 256.627 MB/s

Sequential Write : 248.389 MB/s

Random Read 512KB : 237.211 MB/s

Random Write 512KB : 229.615 MB/s

Random Read 4KB (QD=1) : 11.900 MB/s [ 2905.2 IOPS]

Random Write 4KB (QD=1) : 31.436 MB/s [ 7674.9 IOPS]

Random Read 4KB (QD=32) : 18.537 MB/s [ 4525.5 IOPS]

Random Write 4KB (QD=32) : 86.261 MB/s [ 21059.8 IOPS]

 

H μετρηση εγινε με CrystaDiskMark 3.0.2

 

Eιναι λογικα αυτα τα νουμερα για Vertex 3 240GB??? :devil: :devil:

Tα GB τα γραφω γιατι ο 240ρης ειναι πιο γρηγορος απο τους Vertex 3 με λιγοτερα GB..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To RST για intel συστημα τι ακριβως κανει? Επειδη εχω amd στον δικο μου δεν ασχοληθηκα ποτε, αλλα επειδη τωρα παω να εκγαταστησω συστημα με SSD σε φιλαρακι, με μητρικη intel να του ενεργοποιησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου γιατί όσο κι αν έχω ψάξει στο ιντερνέτι δεν έχω καταλάβει..

Τα νούμερα στο wear leveling count τι δείχνουν?Αν δε κάνω λάθος αυτό δεν είναι το πιο σημαντικό που πρέπει να κοιτάμε στον SSD?

Στο hard disk sentinel και στο ssd magician μέσω S.M.A.R.T βλέπω σαν value και worst 99 και raw data 4 ή στο sentinel 000000000004

Tι θέλει να πει οτι έχει φθαρεί?Επίσης το health του SSD ειναι 99%..

Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να εξηγήσει θα του είμαι ευγνώμον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω Vertex 3 ...

 

Για αναβαθμιση πηγαινα και θα μου εμενε ο Vertex για ενα αλλο pc ...

Αλλα με τον 830 δεν θα ειναι καποια ιδιαιτερη αναβαθμιση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...