Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!απο αυριο περιμενω να ερθει ο postville 80GB,επιτελους!θελω να ρωτησω για το update του firmware...μπορω να το βαλω με το που θα το συνδεσω?ή πρεπει να τον κανω φορματ και μετα να ξεκινησω το update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μηπως καποιος εχει αυτον τον 'φτωχο' SSD ?

1)Στο score του δισκου στα 7 δεν αλλαξε τπτ, εμεινε οπως ηταν στο 5,9 οπως πριν δλδ με τον 7200rpm.(Φανταζομαι επειδη εχουν τα ιδια writes και απλα o SSd (ο συγκερκιμενος) εχει διπλασια reads..απο εναν μαγνητικο 7200)

2)Δεν υποστησρίζει Τριμ αλλα εχει ena utility apo Apacer (SSDoptimizer) που τρεχει μονιμα απο 'πισω' και κανει τη δουλεια.

3)Επισης γτ βλεπω συνεχεια διαφορετικα νουμερα (πολλες φορες εντελως αλλα...στα πιο κατω ΣΣ ετυχε και πεσανε κοντα...) μεταξυ AS SSD Benchmark και στο Diskmark?

Ποιο ειναι αξιοπιστο?

2vl1vdw.jpg

jj7ka9.jpg

 

 

Το Diskinfo ουτε που τον αναγνωριζει...

2vchjs3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προγράμματα προγράμματα είναι.Και με το ίδιο να κάνεις μετρήσεις μπορεί να έχεις κάποια απόκλιση.Για να βλέπεις στο περίπου τι ψάρια πιάνει ο SSD σου είναι.Δεν είναι για να τα δένεις κόμπο κιόλας.Μια χαρά αξιόπιστα είναι τα προγράμματα.Ο SSD σου δεν ξέρω αν είναι.Τι access time είναι αυτά;;;

 

Ρε παιδιά σοβαρά έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας,ε τα χέρια μας ήθελα να πω,να γράφουμε για το πόσο σημαντική είναι η υποστήριξη trim,για ποιό λόγο πρέπει να επιλέγει κάποιος SSD που να υποστηρίζει trim και ας πληρώσει κάποια χρήματα παραπάνω.Τώρα ρε man πήγες και έδωσες 70€ για αυτόν τον SSD.Τι να σου πούμε;Μπράβο;Αν είναι αυτά τα νούμερα ακόμη δεν τον πήρες περίμενε να περάσουν και κάποιοι μήνες να δεις και τι εστί trim...Με τα ίδια λεφτά έβρισκες μεταχειρισμένους SSD της προκοπής.Έκανες μεγάλη να μην πω τι..Καλύτερα δηλαδή να έπαιρνες κανένα ΤΒ Μηχανικό να μην πήγαιναν τόσο χαμένα τα λεφτά σου.

 

Αν μπορείς στείλτον τώρα που είναι νωρίς για να μην κλαίς όλα τα λεφτά σου.Αν τον έχεις και σχετικά λίγες μέρες δοκίμασε να τον σβήσεις να τον βάλεις στο κουτί του και να τον στείλεις για καμία αλλαγή του στύλ μου τον κάναν δώρο και δεν μου φτάνει τόσο μικρός..Αλλιώς αρχίνα ψάχνε σε ξένα φόρα μην τυχόν και υπάρχει τρόπος να τον κάνεις να το υποστηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προγράμματα προγράμματα είναι.Και με το ίδιο να κάνεις μετρήσεις μπορεί να έχεις κάποια απόκλιση.Για να βλέπεις στο περίπου τι ψάρια πιάνει ο SSD σου είναι.Δεν είναι για να τα δένεις κόμπο κιόλας.Μια χαρά αξιόπιστα είναι τα προγράμματα.Ο SSD σου δεν ξέρω αν είναι.Τι access time είναι αυτά;;;

 

Ρε παιδιά σοβαρά έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας,ε τα χέρια μας ήθελα να πω,να γράφουμε για το πόσο σημαντική είναι η υποστήριξη trim,για ποιό λόγο πρέπει να επιλέγει κάποιος SSD που να υποστηρίζει trim και ας πληρώσει κάποια χρήματα παραπάνω.Τώρα ρε man πήγες και έδωσες 70€ για αυτόν τον SSD.Τι να σου πούμε;Μπράβο;Αν είναι αυτά τα νούμερα ακόμη δεν τον πήρες περίμενε να περάσουν και κάποιοι μήνες να δεις και τι εστί trim...Με τα ίδια λεφτά έβρισκες μεταχειρισμένους SSD της προκοπής.Έκανες μεγάλη να μην πω τι..Καλύτερα δηλαδή να έπαιρνες κανένα ΤΒ Μηχανικό να μην πήγαιναν τόσο χαμένα τα λεφτά σου.

 

Αν μπορείς στείλτον τώρα που είναι νωρίς για να μην κλαίς όλα τα λεφτά σου.Αν τον έχεις και σχετικά λίγες μέρες δοκίμασε να τον σβήσεις να τον βάλεις στο κουτί του και να τον στείλεις για καμία αλλαγή του στύλ μου τον κάναν δώρο και δεν μου φτάνει τόσο μικρός..Αλλιώς αρχίνα ψάχνε σε ξένα φόρα μην τυχόν και υπάρχει τρόπος να τον κάνεις να το υποστηρίζει.

 

Πηγε πισω ο δισκος,και ζητησα πιστωση...

Ti προτεινετε?

Λεω να παρω εναν απαυτους:

 

Corsair-Nova-Series-32GB

OCZ-30Gb-Sata-Ii-Vertex-Series

Ocz-Agility-Series-30Gb

Adata-64Gb-2-5-Sata

Ocz-30Gb-Ssd-Sata-Ii-Vertex-Turbo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτούς που δείχνεις τον vertex τον 30άρη.Αλλά δεν ξέρω πως θα την παλέψεις με το χώρο.15-20gb θα σου πιάσουν τα Win7 μαζί με βασικά προγράμματα.Δεν αξίζει τα πιο πολλά λεφτά για τον turbo για λίγα mb/sec παραπάνω seq...Να είχε κανέναν καινούριο controller να πω OK..

Μπορείς και να περιμένεις να φέρουν τον intel τον 40άρη που θα σου βγεί και κοντά στο 100€..και φθηνότερα και λίγα gb παραπάνω να την βγάλεις πιο άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πέρασα χθες.

Δεν είδα καμία ιδιαίτερη διαφορά σε bench, (ούτως ή άλλως βέβαια ο δίσκος έπαιζε ήδη στα όρια της ονομαστικής του ταχύτητας), και το crystaldiskinfo έριξε το health στο 70%.

 

:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τα ίδια για το health..66% :-D

Aλλά στα benches τσίμπησε 15mb/sec σε seq read 10mb/sec σε seq write και 30mb/sec στο 512k write στα υπόλοιπα τελείως ίδια..Στην χρήση δεν παρατήρησα τίποτα διαφορετικό.Με το που πρωτοbootάρα windows όλα κάναν 10sec να ανοίξουν και πήγα να πάθω ένα εγκεφαλικό αλλά μετά από 10 λεπτά στρώσανε και όλα είναι όπως πριν πλέον.Μου το εξήγησαν κιόλας στο forum της OCZ και όντως αυτό έγινε..

There is no decrease in performance built into 1.6. Any time you update the FW of a drive, you may experience some slowdown initially. Windows has a volume bitmap of the drive and after you flash the firmware, you know have a new interface with Windows. This can cause a bit of "confusion" for the OS. Give it a little time, things should settle in just fine.

 

Ρε συ λες άμα κάνουμε κανένα Sanitary Erase να ξαναπάει στο 100%;Δεν μπορώ να το βλέπω τόσο και ας μην έχω κανένα πρόβλημα!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ sanitary erase και μετά ξαναπερνάμε τα win με το image που λογικά θα έχουμε κάνει πιο πρίν..Δεν είναι για καινούριο format αυτά.Δεν σε απασχολούν εσένα.

 

Έχεις βάλει windows ή ακόμη;Btw δεν υπάρχει vertex 32gb.Κανόνισε να έκανες πάλι μ...!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχεις βάλει windows ή ακόμη;Btw δεν υπάρχει vertex 32gb.Κανόνισε να έκανες πάλι μ...!:P

 

Kι όμως 32 φαίνεται ο 30ρης.

Δηλαδή "καθαρός" 30άρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ sanitary erase και μετά ξαναπερνάμε τα win με το image που λογικά θα έχουμε κάνει πιο πρίν..Δεν είναι για καινούριο format αυτά.Δεν σε απασχολούν εσένα.

 

Έχεις βάλει windows ή ακόμη;Btw δεν υπάρχει vertex 32gb.Κανόνισε να έκανες πάλι μ...!:P

 

Λαθος δικο μου 29gb ειναι περιπου!

Εκανα wipe μολις τον εφερα και εκανα recovery το image που ειχα.

Λεει 100% health μεχρι στιγμης, και ετοιμαζομαι να περασω το 1,6 firmware..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...