Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μας κάνεις εσύ.Κανένας άλλος με πιο λίγο;:-D

 

31814482.png

 

 

Με έχει κακομάθει το fw 1.5 που ότι και να κάνω δεν πάφτει η ταχήτυτα καθόλου.Ίσως πρέπει να αρχίσω να είμαι πιο προσεκτικός.Τι 84% ήταν αυτό τώρα να μας βάλει στην μπρίζα χωρίς να υπάρχει και λόγος;:mad:

Επεξ/σία από nikos21aek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

87% και συνεχίζει να πέφτει ακάθεκτο σε εμένα.

Μη δίνεις σημασία, είναι πλασματικό το νούμερο.

 

Αν ξαναβρώ το άρθρο που εξηγούσε γιατί θα το ποστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρά δεν δίνω σημασία.Ο δίσκος είναι καρφωμένος στα επίπεδα που ήταν όταν πρωτοέβαλα το 1,5 και ώρες ώρες νομίζω ότι γίνεται και πιο γρήγορος όσο παιρνάνε οι μέρες.Degrade δεν υπάρχει ούτε για αστείο.Τρέχω bench 3 μήνες μετά το fw 1,5 και τα νούμερα είναι ίσα ή μεγαλύτερα.Και το νιώθω και στη χρήση.Απλά με άγχωσε.

 

Λογικά από το smart θα παίρνουν πληροφορίες θα κάνουν καμία διαίρεση με τον εκτιμώμενο χρόνο ζωής και θα βγάζουν και καλά νούμερο.Άμα το βρείς ποσταρέ το πάντως να ηρεμίσουμε κιόλας.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Degrade δεν ειναι θεμα χασιμου ταχυτητας (πραγμα που και να ισχυε δεν θα ηταν ορατο) αλλα γενικα η ολη μειωση του χρονου ζωης μιας συσκευης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν φτάσει το 0% και η ταχύτηα δεν έχει πέσει καθόλου τι θα γίνει δηλαδή;Θα μου βγάλει μήνυμα your ssd is dead,tomorrow is the funeral go buy a new one;Από τη στιγμή που δεν έχει πέσει ούτε kb/sec σε ταχήτυτα τι νόημα έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μετά από όλα αυτά τα tweaks έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει partition σε κάποιο δίσκο μέσα από το disk management του windows 7? Γιατί εγώ που προσπάθησα μου βγάζει ένα error (Virtual disk manager: The service cannot be started,either because it is disabled or because it has no enabled devices associated with it).Το θέμα είναι ότι έφτιαξα ένα partition πριν κάνω τα tweaks, το οποίο το έκανε κανονικά. Μετά μου βγάζει αυτό το error...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά στην υγεία του SSD στο crystal disc info πόσο % έχετε;

 

Ο kingston ssdnow+ 64 που είναι ο πιο πολυχρησιμοποιημένος.

 

4413213385_bccd455207_b.jpg

 

 

 

Ο ίδιος μετά απο firmware upgrade.

4664437103_47d8bf31fe_b.jpg

 

Οπως βλέπεις τα power on times - power on hours μηδένισαν μετά το update.

Περίπου ίδιες ώρες με τον δικό σου συνολικά πρέπει να εχει δουλέψει αφού είχε γράψει σίγουρα και άλλες 400 ωρες με το 1ο firmware.

 

Και ο kingston 40 ssdnow G2

4665061838_d8ab440d96_b.jpg

 

Ούτε εγω σου κάνω.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα εντάξει καμία παπάτζα θα είναι ρε φίλε αυτό το health.Αν ήταν κάτι σημαντικό θα το καταλάβαινα και στη χρήση και στα benches.Ο δίσκος είναι βράχος.Τώρα τι ρόλο βαράει αυτό το health δεν ξέρω.Άμα το βρούμε καλό θα είναι απλά για ενημερωτικούς λόγους.Απλά χωρίς λόγο άνοιξα για πλάκα χθές το Info το είδα και αγχώθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα το βρούμε καλό θα είναι απλά για ενημερωτικούς λόγους.Απλά χωρίς λόγο άνοιξα για πλάκα χθές το Info το είδα και αγχώθηκα.

 

Ο καθένας μας εχει κάτι να τον αγχώνει.

Εμένα στο HTPC ας πούμε μετά απο κάποια αναβάθμιση κολάει στο windows 7 experience index.

Αλλά αφού το pc δουλεύει καλά δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας.:-)

Απλά θυμόμουν πως είχες κάνει κάποια νύξη πως δεν εχω SSD και ότι λέω παπάτζες και είπα να στη σπάσω και εγω.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=335962&highlight=ssdnow+%2B&page=15

 

:lol::lol::lol:

 

Όντως πάντως με το image τον XP 7ετίας Unaligned που είχα φορτώσει ο δίσκος χώλενε.

Τώρα πλέον συνήθισα και δεν μπορώ χωρίς.

 

Ενα απο αυτό που είχα γράψει τότε ισχύει για μένα ακόμα.

Επειδή ο χώρος είναι όντως λίγος και το storage είναι σε μηχανικό σκληρό όλα τα mediaplayers με libraries στον HDD αργούν όσο περίπου και πρίν. Επίσης το πιο συχνό searching για μένα είναι για mp3 - avi και photos στον σκληρό και εδω πάλι ισχύει το (No SSD For This Files Baby)
Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...