Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ουσιαστικός λόγος αγοράς ssd παραμένει η ταχύτητα που προσφέρουν, ειδικά σε σύγχρονα συστήματα με σύγχρονα λειτουργικά, το "bottleneck" των hdd είναι παραπάνω από εμφανές.

+1

 

και για να το πούμε με απλά λόγια, ΑΝ οι ssd είχαν κόστος/GB όσο οι σημερινοί hdd (~0.10 cents/GB), ποιος ΔΕΝ θα έτρεχε να πάρει με το τσουβάλι ssds;

 

Δεν το έχω αναλύσει το θέμα, άλλα νομίζω το κόστος/GB των ssd θέλει κανά 2 χρόνια για να φτάσει αυτό των hdd. Μέχρι να γίνουν mainstream, ε, κάποιοι πρέπει να βάλουμε το χέρι βαθύτερα στην τσέπη :rolleyes: ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@alexis333 τελικά γιατί κατέληξες στον Intel X25-V (40gb) αντί του Kingston SNV425 (64gb);

Ψήνομαι για αγορά και έχω το ίδιο δίλημμα. Υπάρχει κανένα bench που να τα συγκρίνει άμεσα;

Επεξ/σία από -[b}{d]-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
@alexis333 τελικά γιατί κατέληξες στον Intel X25-V (40gb) αντί του Kingston SNV425 (64gb);

Ψήνομαι για αγορά και έχω το ίδιο δίλημμα. Υπάρχει κανένα bench που να τα συγκρίνει άμεσα;

 

Γιατί είναι πιο γρήγορος ο intel.

Μην σου πω άνετα πιο γρήγορος.

Εγω εχω τον SNV325 SSDNow+ 64 με τελευταίο firmware και είναι πιο αργός απο τον Intel based Kingston 40 SSDNow ο οποίος είναι ουσιαστικά ίδιος με τον Intel X25-V.

Εχουν διαφορές στο boot κανά 8άρη δευτερόλεπτα που είναι πάρα πολύ κατά την γνώμη μου για ssd.

Επίσης με τον καιρό ο samsung kingston πέφτει στο 80-85% της αρχικής του ταχύτητας όταν γεμίσει και γενικά δουλευτεί ενω ο intel μένει στο 100% της αρχικής του ταχύτητας ότι και να του κάνεις.

Με trim on και στις 2 περιπτώσεις.

Πάντως και ο Kingston SNV425 είναι πολύ πιο γρήγορος απο HDD.

Απλά τώρα που πήρα γεύση πως είναι οι intel...

Αν τον είχαν γύρο στα 100 ευρό θα ήταν κελεπούρι.

Τωρα που κάνει ακριβότερα απο τον Intel X25-V δε λέει.

Αν θες το καλύτερο πήγαινε για τον 80άρη postville απο ότι βλέπω κάνει 182 με το υπάρχον φπα.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω που βασιζεις οσα λες αλλα με βαση ολα τα τεστ που εχω κανει ο 128GB SNV425 ειναι ιδιος και καλυτερος σε write speed με τον 160αρη X25-M που με την σειρα του ειναι πιο γρηγορος απο τους Χ-25 40-80GB. Σε λιγες μερες θα μπορεσω να ανεβασω και chart μαζι με τους νεους sandforce που μου ηρθαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά θα κάνει write στον ssd τις εφαρμογές του και τέλος.

Για 64αρη μιλάμε ούτος ή άλλος

Γι αυτό δε λέω απλά ότι λέω το φωνάζω κιόλας.

 

H INTEL ΤΟΥΣ ΡIΧΝΕΙ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΨΩΜΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΑΚΟΜΑ INDILINX ΚΑΙ SAMSUNG...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ δλδ οταν ο ενας εχει 260read και 80write και ο αλλος εχει 240read και 170write εσυ βγαζεις τον 1ο καλυτερο ?

Παω πασο αν ετσι κρινεις εναν SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Eδω τα χει πιο λεμπτομερειακα και συγκεντρωμενα ολα

 

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?63273-*-Windows-7-Ultimate-Tweaks-Utilities-*&p=442158&viewfull=1#post442158

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω τα χει πιο λεμπτομερειακα και συγκεντρωμενα ολα

 

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?63273-*-Windows-7-Ultimate-Tweaks-Utilities-*&p=442158&viewfull=1#post442158

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω τα χει πιο λεμπτομερειακα και συγκεντρωμενα ολα

 

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?63273-*-Windows-7-Ultimate-Tweaks-Utilities-*&p=442158&viewfull=1#post442158

 

 

*Το παραπάνω ξεσκαρτάρισμα έχει κύριες πηγές την anandtech και τα forum της ocz.

 

 

 

:-) jkdfkjshg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω τα χει πιο λεμπτομερειακα και συγκεντρωμενα ολα

 

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?63273-*-Windows-7-Ultimate-Tweaks-Utilities-*&p=442158&viewfull=1#post442158

 

 

*Το παραπάνω ξεσκαρτάρισμα έχει κύριες πηγές την anandtech και τα forum της ocz.

 

 

 

:-) jkdfkjshg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...