Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν χρειαστεί τελικά, format πως κάνουμε σε ssd? γιατι διαβάζω οι κλασικοί τρόποι δεν κάνουν. To killdisk που προτείνουν ισχύει οτι τον φέρνει στην αρχική κατάσταση ή καλύτερα το HDDErase 3.3?

 

αν χρειαστεί φόρματ και τον φορμαρεις με windows 7 δεν έχεις πρόβλημα. Το πρόβλημα υπάρχει αν για κάποιο λόγο το πρώτο φορμαρισμα του ssd γίνει σε xp και κάτω λειτουργικό το οποίο φορμαρει τον δίσκο με λάθος τροπο (unaligned)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καρατσεκαρισμένο το τελευταίο?

 

Τον έβαλα στον ICH10R, επιδόσεις λίγο χειρότερες....

 

Τον γύρισα σε AHCI windows δεν ξεκινάνε, ολο προβλήματα....

 

---------- Προσθήκη στις 12:35 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:30 ----------

 

το καλύτερο αποτελέσμα

 

 

-----------------------------------------------------------------------

CrystalDiskMark 3.0 x64 © 2007-2010 hiyohiyo

Crystal Dew World : http://crystalmark.info/'>http://crystalmark.info/

-----------------------------------------------------------------------

* MB/s = 1,000,000 byte/s [sATA/300 = 300,000,000 byte/s]

 

Sequential Read : 238.069 MB/s

Sequential Write : 83.042 MB/s

Random Read 512KB : 164.326 MB/s

Random Write 512KB : 86.990 MB/s

Random Read 4KB (QD=1) : 20.997 MB/s [ 5126.2 IOPS]

Random Write 4KB (QD=1) : 49.187 MB/s [ 12008.7 IOPS]

Random Read 4KB (QD=32) : 23.163 MB/s [ 5654.9 IOPS]

Random Write 4KB (QD=32) : 66.748 MB/s [ 16295.9 IOPS]

 

Test : 1000 MB [C: 17.0% (12.7/74.5 GB)] (x5)

Date : 2010/04/21 12:32:41

OS : Windows 7 [6.1 Build 7600] (x64)

 

 

αξίζει να κάνω format και να το γυρίσω σε AHCI ?

 

---------- Προσθήκη στις 13:53 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:35 ----------

 

συγνώμη αν σας κούρασα αλλά θεώρησα οτι πρέπει να το αναφέρω μήπως το χρειαστεί κάποιος που θέλει να κάνει αυτήν την διαδικασία.

 

Αλλαγή από IDE σε ΑHCI από αυτόν τον οδηγό, στο θέμα Change from IDE to AHCI Mode after Installation.

 

Κανένα πρόβλημα με τα windows ακολουθόντας τις οδηγίες.

Αποτέλεσμα μετά την αλλαγή? σημαντική βελτίωση !!!! Κοιτάξτε διαφορά πριν (ποιο πάνω ποστ) και μετά.

 

-----------------------------------------------------------------------

C

rystalDiskMark 3.0 x64 © 2007-2010 hiyohiyo

Crystal Dew World : http://crystalmark.info/

-----------------------------------------------------------------------

* MB/s = 1,000,000 byte/s [sATA/300 = 300,000,000 byte/s]

 

Sequential Read : 266.305 MB/s

Sequential Write : 85.202 MB/s

Random Read 512KB : 204.132 MB/s

Random Write 512KB : 86.760 MB/s

Random Read 4KB (QD=1) : 20.793 MB/s [ 5076.4 IOPS]

Random Write 4KB (QD=1) : 47.653 MB/s [ 11633.9 IOPS]

Random Read 4KB (QD=32) : 156.340 MB/s [ 38168.8 IOPS]

Random Write 4KB (QD=32) : 84.606 MB/s [ 20655.8 IOPS]

 

Test : 1000 MB [C: 17.0% (12.7/74.5 GB)] (x5)

Date : 2010/04/21 13:53:55

OS : Windows 7 [6.1 Build 7600] (x64)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ρε παιδες εχω προβληματιστει με τους SSD ,με τα οσα διαβαζω πως χρειαζεται να κανεις , να απενεργοποιησεις , να παιξεις με mode , να δοκιμασεις drivers .

 

θελω να παρω SSD για να δω διαφορες στο συστημα μου αλλα το ολο σκηνικο με την φιλοσοφια και τα tweaks/utilities και την συνδεσμολογια τους ειμαι σιγουρος οτι θα με αγχωσουν και θα καθομαι να μετραω αν πεφτουν οι επιδοσεις του SSD μου (αναθεμα αν ξερω και αυτο πως γινεται :P)

 

δεν υπαρχει περιπτωση οι SSD να γινουν απλοι στην εγκατασταση οπως με τους μηχανικους ? που απλα τον βαζεις με sata και τελειωσε και δεν καθεσαι να παιζεις με drivers και IDE,ACHI ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ρε παιδες εχω προβληματιστει με τους SSD ,με τα οσα διαβαζω πως χρειαζεται να κανεις , να απενεργοποιησεις , να παιξεις με mode , να δοκιμασεις drivers .

 

θελω να παρω SSD για να δω διαφορες στο συστημα μου αλλα το ολο σκηνικο με την φιλοσοφια και τα tweaks/utilities και την συνδεσμολογια τους ειμαι σιγουρος οτι θα με αγχωσουν και θα καθομαι να μετραω αν πεφτουν οι επιδοσεις του SSD μου (αναθεμα αν ξερω και αυτο πως γινεται :P)

 

δεν υπαρχει περιπτωση οι SSD να γινουν απλοι στην εγκατασταση οπως με τους μηχανικους ? που απλα τον βαζεις με sata και τελειωσε και δεν καθεσαι να παιζεις με drivers και IDE,ACHI ...

απλή είναι η διαδικασία, μην αγχώνεσαι. Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες για τα tweaks, ένα 10-λεπτο θα σου πάρει.

 

Άλλα και ΚΑΝΕΝΑ tweak να μην κάνεις, πάλι ένας αξιοπρεπής ssd είναι κλάσεις καλύτερος από έναν hdd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

δεν υπαρχει περιπτωση οι SSD να γινουν απλοι στην εγκατασταση οπως με τους μηχανικους ? που απλα τον βαζεις με sata και τελειωσε και δεν καθεσαι να παιζεις με drivers και IDE,ACHI ...

Αυτό ακριβώς έκανα εγώ. Απλά τον κούμπωσα πάνω και έκανα install τα Win7 σ αυτόν. Το μόνο επιπλέον που κοίταξα είναι αν ήταν aligned, επειδή όμως ήταν δε χρειάστηκε να κάνω κάτι.

Όπως είπε κι ο Athanasios2104 δεν υπάρχει λόγος άγχους. Τα όσα λέγονται εδώ είναι χρήσιμα αλλά εφόσον ενδιαφέρεσαι / έχεις όρεξη να το

ψάξεις παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα καλο ειναι να εχετε ολοι στο νου σας πως ΑΝ ο controller του SSD παθει ζημια (πραγμα που μου εχει τυχει και δεν ειναι σπανιο) ΔΕΝ μπορειτε να κανετε recover τπτ απο τον SSD. Εκτος αν σκασετε κανα 500ε και το πατε σε καποια εταιρεια του εξωτερικου που ασχολειται με Data Recovery μεσω Hardware. Και εκει φυσικα δεν ειναι σιγουρο πως θα γινει δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα καλο ειναι να εχετε ολοι στο νου σας πως ΑΝ ο controller του SSD παθει ζημια (πραγμα που μου εχει τυχει και δεν ειναι σπανιο) ΔΕΝ μπορειτε να κανετε recover τπτ απο τον SSD. Εκτος αν σκασετε κανα 500ε και το πατε σε καποια εταιρεια του εξωτερικου που ασχολειται με Data Recovery μεσω Hardware. Και εκει φυσικα δεν ειναι σιγουρο πως θα γινει δουλεια.

για αυτό πρέπει να κρατάμε τακτικά backups όλων των σημαντικών αρχείων ;). Αυτός είναι γενικός κανονάς που ίσχυε πάντοτε, δεν αλλάζει κάτι με τους ssd.

 

Εγώ πχ έχω έναν εξωτερικό usb Maxtor Mini (80gb - 30e τον είχα πάρει) και κάθε τόσο κάνω εκεί backups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα καλο ειναι να εχετε ολοι στο νου σας πως ΑΝ ο controller του SSD παθει ζημια (πραγμα που μου εχει τυχει και δεν ειναι σπανιο) ΔΕΝ μπορειτε να κανετε recover τπτ απο τον SSD. Εκτος αν σκασετε κανα 500ε και το πατε σε καποια εταιρεια του εξωτερικου που ασχολειται με Data Recovery μεσω Hardware. Και εκει φυσικα δεν ειναι σιγουρο πως θα γινει δουλεια.

 

αν εχεις μονο λειτουργικο και εχεις και ενα image με acronis δεν σε απασχολει καθολου!!

Αλλωστε δεν ειναι για αποθηκευση αρχειων οι ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτό πρέπει να κρατάμε τακτικά backups όλων των σημαντικών αρχείων ;). Αυτός είναι γενικός κανονάς που ίσχυε πάντοτε, δεν αλλάζει κάτι με τους ssd.

 

Εγώ πχ έχω έναν εξωτερικό usb Maxtor Mini (80gb - 30e τον είχα πάρει) και κάθε τόσο κάνω εκεί backups.

 

Κανεις λαθος. Με τους απλους HDD ειχες παντα Μεγαλη πιθανοτητα να κανεις Recover αρχεια ακομα και μετα απο κανονικο Format και σιγουρα σχεδον ποτε ενας απλος HDD δεν χαλαει απο το ενα λεπτο στο αλλο (εκτος αν τον πεταξεις κατω), παντα θα σου δωσει ενα δειγμα του οτι ειναι ετοιμος να τα φτυσει, ειτε αυτο θα το κανεις μεσω προγραμματος SMART, ειτε με κολληματα, ειτε με θορυβο, τουλαχιστον 5-6 φορες που μου εχει τυχει στα 19 χρονια μου στον χωρο ισχυε παντα αυτο.

Με τον SSD μπορει να κλεισεις το PC σου τωρα και οταν το ανοιξεις να εχεις χασει τα παντα και να μην δουλευει καν, αυτο επαθα εγω και με SSD των 400ε.

 

αν εχεις μονο λειτουργικο και εχεις και ενα image με acronis δεν σε απασχολει καθολου!!

Αλλωστε δεν ειναι για αποθηκευση αρχειων οι ssd

 

Δεν εχουν ολοι ουτε την τεχνογνωσια του να κανουν Backup, ουτε την ορεξη ουτε εναν κενο HDD για backup. Μην ξεχνας δεν ειναι μονο αρχεια, ειναι Email, εγγραφα και καθε λογης πραγματα που κρατανε πολλοι. Και εγω κανω Backup και στα 3 μηχανηματα μου αλλα εγω, εσυ και ο αλλος ειμαστε ενα μικρο ποσοστο που το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι δουλεύει χαλάει γκάιζ.

Από εκεί και πέρα η μεγαλύτερη τιμή ενός δίσκου δεν τον κάνει απαραίτητα και πιο αξιόπιστο, ούτε ένας χαλασμένος controller (μακριά από μας) αποτελεί στατιστικό δείγμα.

 

Όποιος έχει πολύ σοβαρά αρχεία, κρατάει και backup.

Όποιος έχει γνώσεις ανάκτησης δεδομένων, έχει γνώσεις backup.

 

Οι ssd στην τελική δεν κυκλοφόρησαν για να προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια στα δεδομένα μας, (που και αυτό είναι υπό συζήτηση), αλλά για να προσφέρουν επιδόσεις.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι δουλεύει χαλάει γκάιζ.

Από εκεί και πέρα η μεγαλύτερη τιμή ενός δίσκου δεν τον κάνει απαραίτητα και πιο αξιόπιστο, ούτε ένας χαλασμένος controller (μακριά από μας) αποτελεί στατιστικό δείγμα.

 

Όποιος έχει πολύ σοβαρά αρχεία, κρατάει και backup.

Όποιος έχει γνώσεις ανάκτησης δεδομένων, έχει γνώσεις backup.

 

Οι ssd στην τελική δεν κυκλοφόρησαν για να προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια στα δεδομένα μας, (που και αυτό είναι υπό συζήτηση), αλλά για να προσφέρουν επιδόσεις.

 

:-)

 

Απο την στιγμη που δεν υπαρχει περιπτωση ανακτησης αν χαλασει ενας Controller θα ελεγα πως προσφερουν μεγαλυτερη ασφαλεια στα δεδομενα μας :mrgreen:

 

Περα απο την πλακα ολοκληρη το Marketing των SSD βασιστηκε εξαρχης (και συνεχιζει) στο οτι δεν εχουν κινουμενα μερη και αρα εχουν μεγαλυτερο ορο ζωης (περα απο το λιγοτερο θορυβο, μεγαλυτερες ταχυτητες, ελαχιστη θερμοτητα). Αυτο δεν ισχυει και δεν το λεω μονο εγω αλλα και Field Engineers των εταιρειων οι οποιες τους κατασκευαζουν. Γιαυτο ενα backup ειναι αναγκαιο.

 

Τωρα οσο αφορα την ταχυτητα ναι αξιζουν τον κοπο και το χρημα για οσους θελουν να εχουν κατι καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To γεγονός πως δεν έχουν κινούμενα μέρη εξυπηρετεί κυρίως την διάρκεια ζωής στα laptop -που είναι πιο ευάλωτα σε κραδασμούς-, και στην κατανάλωση φυσικά.

 

Ήδη οι μηχανικοί δίσκοι πλέον έχουν αρκετά μεγάλο Μ.Ο ζωής που καλύπτει άνετα τους απλούς χρήστες νομίζω...

 

Ο ουσιαστικός λόγος αγοράς ssd παραμένει η ταχύτητα που προσφέρουν, ειδικά σε σύγχρονα συστήματα με σύγχρονα λειτουργικά, το "bottleneck" των hdd είναι παραπάνω από εμφανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...