Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω αλλά αυτό που λέω ότι το storage σε μηχανικό χαλάει την όλη εμπειρία ισχύει και θα ισχύει μέχρι να πάρουν οι μαγνητικοί πόδι γενικός.

Επίσης μου κάνει εντύπωση το stability του μηχανήματος σου με μέσο uptime πάνω απο 4 μέρες!!!:-)

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν το 'γραψα καλά. Που μειώνεται το health τους σχετικά γρήγορα. ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο... (αξιοπιστεία του δείκτη health)

 

Όταν έβαλα τον ssd και έβαλα φρέσκα τα 7 έλεγε exellent 100%. Μόλις έβαλα τα άλλα προγράμματα πήγε good.

 

Εμένα μου φαίνεται ότι γίνεται αργός, αλλά μήπως φταίνε οι άλλοι σκληροί που μπορεί να καθυστερούν το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να σου φαίνεται αργός;

E Κοίτα αυτό που λέει ο Γιάννης πιο πάνω ένα τικ καθυστέρηση το τρώς από τους μηχανικούς αλλά δεν γίνεται και αλλιώς.Με την ευκαιρία δοκίμαζα πρίν από λίγο ένα πρόγραμματάκι για screen recording το ανέβασα να το δείξω σε ένα φίλο που πεισματικά αρνείται να περάσει από τα XP στα 7άρια :-D Δεν άνοιξα τίποτα βαρύ βέβαια αλλά η μόνη καθυστέρηση που υπήρχε ήταν ελάχιστη όταν άνοιξε 1080p βίντεο από τον μηχανικό.(25fps είναι το βίντεο.Δεν λαγκάρει το 1080p στην κανονική χρήση.Έτσι φαίνεται λόγο χαμηλού framerate στο βιντεάκι,για το launch μιλάω που κάνει 1sec να το ανοίξει.)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι μηχανικό και να έχεις.Ο πιο γρήγορος μηχανικός δεν μπορεί να συγκριθεί με τον SSD.Μόνη εξαίρεση είναι ο υβριδικός της Seagate αλλά αυτόν ποιός τον έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το λες, αν δεις τι ταχυτητες πιανουν οι Enterprise σκληροι (βεβαια μεγαλο κοστος - εξτρα PCIex καρτες ) θα καταλαβεις πως οι διαφορες με εναν SSD δεν ειναι τοσο μεγαλες.

 

Θα κανω μετρησεις με τους Constellation ES με τον Vertex 2 και τον Falcon και θα βαλω να δεις. Απλα δεν ξερω σε ποσες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον οι δικοί μου είναι σαλιγκάρια. Δυο green και ένας pata...

 

Δεν γίνεται, θα πάρω ότι χρειάζομαι από τον pata και θα τον αποσυνδέσω. Μπορεί να τον βάζω για ενημέρωση backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι πηρε το ματι μου για τους εν λογω δισκους οτι η ταχυτητα πεφτει με την παροδο του χρονου... εχετε ακουσει κατι τετοιο?

 

Τωρα θα μου πεις... ε καλα μετα απο 5-7 χρονια... σιγουρα θα παρεις εναν πιο καινουριο και πιο μεγαλο αφου θα εχει πεσει η τιμη τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, βρήκα αυτό

 

If you are lucky enough to have an SSD that includes TRIM support, you may think that it is sufficient to be running Windows 7 to get the benefit of TRIM. Not so. It is required that the BIOS be running the controller in AHCI mode to get TRIM.

 

Before you do so, make sure that Windows has enabled the AHCI driver - this is explained in Microsoft Knowledge Base article KB922976 - otherwise you'll get an error when you reboot. To see if you already have AHCI enabled, click on the Start orb, right click Computer and select Manage. Under Computer Management, select System Tools > Device Manager. Expand "IDE ATA/ATAPI controllers" and look to see if there is an entry "Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller". If not, follow the steps in the KB article to enable AHCI in Windows, then boot into your BIOS and change the setting for the IDE controller to be AHCI.

 

Of course, there's a catch. Notebook/netbook BIOSes may not allow you to change the controller mode. The Mini 9 does not, for example, and does not run the controller in AHCI mode. I don't know about other models.

 

Here's how you can tell if an SSD supports TRIM.

 

Download and install the Intel SSD Toolbox.

Run the Intel SSD Toolbox. If your drive is not an Intel SSD, the only option available will be "View Drive Information". Click that.

Scroll down to Word 169 and look at the value for Bit 0 - Data Set Management Supported. if this is 1, you have TRIM. If 0, you don't.

 

(It took me most of a morning to track down which specific word and bit had this info - the ATA spec has shifted it around several times during the proposal phase.)

 

 

Έκανα αυτό που λέει αυτός, δηλ. Start -> Computer -> Manage -> Device Manager -> IDE ATA/ATAPI controllers, αλλά δεν βρήκα πουθενά το "Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller".

 

Μήπως δεν το υποστηρίζει η μητρική μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

87% και συνεχίζει να πέφτει ακάθεκτο σε εμένα.

Μη δίνεις σημασία, είναι πλασματικό το νούμερο.

 

Αν ξαναβρώ το άρθρο που εξηγούσε γιατί θα το ποστάρω.

 

To βρήκα, δεν είναι άρθρο βασικά, ένα ποστ είναι από τα forum της OCZ, αρκετά επεξηγηματικό.

 

CDI and that smartmon app both read the same line of code from your Vertex/Agility drive. What it amounts to is that the algorithm that indilinx is using isn't accurate for calculating drive life. I went from FW 1.3 where I had 93% drive life and it instantly dropped to 76% when I updated to FW 1.41.

 

Here is a little test you can do to see about what your drive life is.

Check you numbers for average erase count. Mine, for example, is 18A in hex which is 394 in decimal. 394 erases out of 10,000.

 

Your minimum and maximum erase counts shouldn't be very different if you have a newer drive with updated FW. That's the result of the wear leveling. Some of the older drives may have a higher variation between the minimum and the maximum because earlier FW didn't have as great a wear leveling.

 

If you have a newer drive and the minimum and the maximum isn't far apart, then you can take your average erase count and multiply it by 100, then divide it by 10,000 to get a closer percentage of drive life.

 

My 394*100 gives me 39400, divided by 10000 gives me 3.94%. 100% - 3.94% leaves me with 95%+ drive life.

 

If you've backflashed to 1.10 on a vertex, then forget calculating drive life. It would seem that it erases the drives history so to speak. I recently backflashed one of mine and it suddently was brand new again... or so it thought.

 

Jason

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?67358-CrystalDiskinfo-Vertex-64-bit-worried-about-Health-Status&p=475702&viewfull=1#post475702

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...