Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια τωρα που τσιμπησα και εγω τον crucial MX300 525GB με 119.89 ευρω ηρθα σε αυτο το νημα :P

 

απο αυτα που λεει ο οδηγος στην αρχικη σελιδα διαφωνω με το system restore. βρηκα αρθρο που λεει οτι χρειαζεται να ειναι ενεργοποιημενο.

 

 

http://www.hanselman.com/blog/TheRealAndCompleteStoryDoesWindowsDefragmentYourSSD.aspx

 

 

Actually Scott and Vadim are both wrong. Storage Optimizer will defrag an SSD once a month if volume snapshots are enabled. This is by design and necessary due to slow volsnap copy on write performance on fragmented SSD volumes. It’s also somewhat of a misconception that fragmentation is not a problem on SSDs. If an SSD gets too fragmented you can hit maximum file fragmentation (when the metadata can’t represent any more file fragments) which will result in errors when you try to write/extend a file. Furthermore, more file fragments means more metadata to process while reading/writing a file, which can lead to slower performance.

 

When he says volume snapshots or "volsnap" he means the Volume Shadow Copy system in Windows. This is used and enabled by Windows System Restore when it takes a snapshot of your system and saves it so you can rollback to a previous system state.

 

 

 

το ιδιο και για το page file. προσωπικα το εχω σεταρει στατικο στην προτεινομενη τιμη που μου βγαζουν αυτοματα τα windows 10 pro.

 

μετα απο μετρησεις που εκανα με την momentum cache σε στατικο page file προτεινομενο και σε αυτοματοποιημενο απο το συστημα οπου δειχνει να μου τραβαει το ιδιο ποσο της μνημης σε εικονικη καλυτερα αποτελεσματα εβγαλα με στατικο page file.

 

το momentum cache (βλεπε rapid για τη samsung) αξιζει εαν εχεις μπαταρια ή ups . σου κανει το sata 2 laptop, sata 3 :D

 

εχω μια ερωτηση.

 

μεσω του προγραμματος μπορω να θεσω επιπλεον over provisioning οπως γινεται με το magician της samsung.

 

ο δισκος απο μονος του εχει 51gb γιαυτο το σκοπο. 576gb ειναι τα τσιπακια της nand και 525 ειναι το διαθεσιμο (489gb με 1024bytes). το συστημα αμα το ενεργοποιησω μου προτεινει ενα επιπλεον 10% δηλαδη αλλα 50gb γιαυτο το σκοπο.

 

χρειαζεται πιστευεται ή το περιπου 10% οπως εχει απο τη μαμα φτανει? πρεπει να κανω μετρησεις βεβαια και να δω τι παιζει οσον αφορα για τις επιδοσεις.


6 Gbps λεει ,αυτο δεν σημαινει sata 3 ; πρεπει να κοιταξω καπου αλλου; ευχαριστω   https://snag.gy/sXI0zZ.jpg

 

μετα απο ενεργοποιηση rapid mode κοιτα αποτελεσματα ,η το προγραμμα ειναι οτι να ναι η δεν ξερω και εγω τι παιζει  https://snag.gy/O0I2Pj.jpg

 

δοκιμασα και με αλλο προγραμμα της samsung ,μπορει να μου εξηγησει καποιος τι παιζει;

https://snag.gy/ivN7s4.jpg

 

 

το rapid οπως και το momentum cache που εχω εγω ειναι για να ξεπερνας τα ορια του σατα 2 εαν εχεις παλιο λαπτοπ οπως εγω.

 

σου δεσμευει δυναμικα ενα μερος της μνημης, η crucial το εχει στο 1/4 του συνολου και αναλογα με τη χρηση που κανεις και τις εφαρμογες που τρεχεις αποδεσμευει το χωρο που θελει το συστημα. επειδη χρησιμοποιει τη μνημη θελεις συνεχως ρευμα γιαυτο ή εχεις ups ή εχεις τη μπαταρια του λαπτοπ. φανταζομαι η μπαταρια θα σου εχει χαλασει αμα ειναι παλιο το λαπτοπ. οποτε καλυτερα να το κλεισεις και να παιξεις οπως εισαι με σατα 2.

 

ακομα και ετσι το λαπτοπ πεταει, αφου πριν ειχε εναν δισκο 5400 στροφων :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

TeraBytes Written, aka εγγραφές...

 

Μπορεις να τις δεις πχ με το CrystalDiskInfo.

 

18... Bλεπεις, τορρεντς δουλευει ο καψερός! :lol:

Ωρες λειτουργιας 29.000

 

Αριστερα το Cr.DiskInfo λεει "Kατασταση υγειας: Καλη 100%". Υπαρχει και "πολυ καλη"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18... Bλεπεις, τορρεντς δουλευει ο καψερός! :lol:

Ωρες λειτουργιας 29.000

 

Αριστερα το Cr.DiskInfo λεει "Kατασταση υγειας: Καλη 100%". Υπαρχει και "πολυ καλη"?

 

18tb δεν είναι τίποτα για τόσες ώρες λειτουργίας . Πριν 4 μήνες αγόρασα τον 850 evo εχει 1320 ώρες και 3tb χωρίς να βάζω download κτλ μόνο απο προγράμματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18tb δεν είναι τίποτα για τόσες ώρες λειτουργίας . Πριν 4 μήνες αγόρασα τον 850 evo εχει 1320 ώρες και 3tb χωρίς να βάζω download κτλ μόνο απο προγράμματα .

 

Τα γραμμενα τεραμπαϊτς τα αναφερουμε για να τα συγκρινουμε με τις ωρες λειτουργιας, ή για να δουμε πόση φθορα εχει υποστει ο δισκος?

 

Ειναι φυσιολογικο και συνηθες ενας ssd να εχει εγγραφες 18000GB και να παραμενει σε κατασταση υγειας 100%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μας ενδιαφέρει είναι οι κύκλοι εγγραφής(το οποίο συνδέεται με τα tb που γράφεις) .

Ακόμη και στο 80% να πάει δεν σημαίνει ότι ειναι για πέταμα, απλά σου δείχνει οτι έχεις αρκετές εγγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μας ενδιαφέρει είναι οι κύκλοι εγγραφής(το οποίο συνδέεται με τα tb που γράφεις) .

Ακόμη και στο 80% να πάει δεν σημαίνει ότι ειναι για πέταμα, απλά σου δείχνει οτι έχεις αρκετές εγγραφές.

 

Ειπε κανεις οτι ειναι για πεταμα με χαμηλοτερo ποσοστο? Αλλο πραγμα συζητουσαμε με τον Τhresh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπε κανεις οτι ειναι για πεταμα με χαμηλοτερo ποσοστο? Αλλο πραγμα συζητουσαμε με τον Τhresh.

 

Γενικά μιλάω ρε σι .

Ο δικός σου λέει ακόμη οτι είναι 100% γιατί δεν έχεις κάνει ακόμη πολλές εγγραφές . (ποιον Intel εχεις  ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Αγόρασα πρόσφατα ένα laptop που ερχόταν μαζί με ένα 256GB M.2 SSD. Απ' ότι κατάλαβα πρόκειται για ΟΕΜ δίσκο, αλλά και πάλι δεν είναι λίγο χαμηλά τα writes του?

 

Οι επιδόσεις του ήταν απογοητευτικές για Μ.2 κατά την γνώμη μου, τουλάχιστον τα writes.

 

Το Sentinel και το Magician δεν τον αναγνωρίζουν.

 

To ACHI είναι ενεργοποιημένο.

 

Τέλος να αναφέρω, ότι όταν "γράφει" ο δίσκος κάποιο αρχείο ακούγεται κάτι σαν whine, σίγουρα είναι ο δίσκος.

 

Τι παίζει με τον δίσκο? Τρόπος που ίσως βοηθήσει να ανέβουν λίγο οι επιδόσεις, ο θόρυβος?

 

 

 

image.jpg

 

image.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχει χαμηλά writes ο συγκεκριμένος. Μπορείς να τσιμπήσεις κάτι επιλέγοντας στα power options το high performance.

Δεν υποστηρίζονται όλοι οι Μ.2 από το magician.

To Sentinel δεν ξέρω γιατί. Στην αριστερή στήλη δεν φαίνεται καθόλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχει χαμηλά writes ο συγκεκριμένος. Μπορείς να τσιμπήσεις κάτι επιλέγοντας στα power options το high performance.

Δεν υποστηρίζονται όλοι οι Μ.2 από το magician.

To Sentinel δεν ξέρω γιατί. Στην αριστερή στήλη δεν φαίνεται καθόλου?

Θα το δοκιμάσω και εκεί, και θα σου πω.

 

Το Sentinel, βρίσκει ποιος είναι, απλώς δεν εμφανίζει την υγεία του ούτε λοιπές πληροφορίες. Μόνο απόδοση (100%) δείχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

18... Bλεπεις, τορρεντς δουλευει ο καψερός! :lol:

Ωρες λειτουργιας 29.000

 

Αριστερα το Cr.DiskInfo λεει "Kατασταση υγειας: Καλη 100%". Υπαρχει και "πολυ καλη"?

Αρκετά μικρός αριθμός τα 18ΤΒW, σκέψου ότι με 34500 ώρες λειτουργίας είμαι στα 37ΤΒW στον 840Pro και δεν έχω φτάσει ούτε στο 1/5 της αντοχής του, προφανώς 100% health...

 

Όχι, μόνο Καλή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Crucial MX300 του FarCry διαθέτει 12 μνήμες των 48Gib έκαστη και άρα έχει 576Gib (576x230 Bytes = 618x109 Bytes) εκ κατασκευής, ενώ στη συσκευασία του θα γράφει 525GB (με τη γνωστή υποσημείωση 1GB=1,000,000,000 Bytes) τα οποία το λειτουργικό θα 'βλέπει' ως 489x230Gib (=525x109 Bytes), σωστά;

Έχουμε τουλάχιστον 7% OP σε όλους τους SSD δηλαδή, μόνο από τη διαφορά Gib με GB (στον συγκεκριμένο του φίλου έχουμε (618-525)/525=18%);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Crucial MX300 του FarCry διαθέτει 12 μνήμες των 48Gib έκαστη και άρα έχει 576Gib (576x230 Bytes = 618x109 Bytes) εκ κατασκευής, ενώ στη συσκευασία του θα γράφει 525GB (με τη γνωστή υποσημείωση 1GB=1,000,000,000 Bytes) τα οποία το λειτουργικό θα 'βλέπει' ως 489x230Gib (=525x109 Bytes), σωστά;

Έχουμε τουλάχιστον 7% OP σε όλους τους SSD δηλαδή, μόνο από τη διαφορά Gib με GB (στον συγκεκριμένο του φίλου έχουμε (618-525)/525=18%);

 

 

οχι τα GB ειναι 1000. τα GiB ειναι 1024.

 

οποτε ειναι 576GB τα nand και 525GB η χωρητικοτητα δηλαδη ποσοστο για overprovisioning σχεδον 10%

 

 

For the 525GB, Crucial outfitted it with 4 NAND packages (part number6HB22 NW853). The Micron 3D TLC NAND flash is a 32-layer 384 Gbit (48GB) die, means that the drive has 3 die per package for total of 576GB

 

 

https://www.bjorn3d.com/2016/09/crucial-mx300-525gb-and-1tb/

 

 

ακομα δεν εχω κανει δοκιμες σε γεματο δισκο με overprovisioning απο τη μανα του και με επιπλεον 10% δηλαδη συνολικα 20% που του εχω δωσει εγω. θα ενημερωσω επι του θεματος να δω εαν υπαρχουν διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gibibytes για memory, Gigabytes για storage. Ας περιμένουμε και κάποια άλλη γνώμη γιατί κατά 99% είναι όπως τα λέω :)

Ο δικός σου έχει από τη μάνα του 17,7%, αν όντως έχει 12 chipάκια. Με το έξτρα % που του 'χεις δώσει μάλλον χάνεις χωρητικότητα χωρίς κανέναν λόγο (εκτός κι αν τον έχεις σε server ή σε καμιά θήκη που δεν υποστηρίζεται το TRIM).

 

Μην κάνεις άδικα δοκιμές γιατί δεν θα δεις απολύτως τίποτα. Το over provisioning συμβάλλει στην μακροζωία του δίσκου (που ουδόλως ενδιαφέρει τον απλό χρήστη με τις λίγες εγγραφές έτσι κι αλλιώς) και στη μείωση του write amplification. Το τελευταίο δεν επηρεάζει τα sequentials, οπότε για να δεις διαφορά στα 4K writes πρέπει να έχεις γεμίσει το δίσκο και να κάνεις 'highly random' και 'sustained' εγγραφές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...