Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα αποτελέσματα αυτά είναι καλά; PNY CS1100 series 240Gb Μήπως δεν έκανα σωστή μέτρηση; Ο δίσκος έχει μόνο τα Windows 10.

attachicon.gifΧωρίς τίτλο.png

 

 

 

καλα τα βλεπω εγω

 

ειναι λιγο χαμηλα το write στο sequence αλλα εχει Controller. SMI SM2246EN οποτε ειναι οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Yeap...

 

Τα πάντα όλα. Όχι 500GB είναι...

 

Δηλαδη υπερτριπλασιος του δικου μου. Αρα αναλογια ο δικος μου εχει απαναγραφτει περισσοτερο.

Εχεις παραπανω ωρες λειτουργιας(34 χιλ. εναντι 29) αλλα ποσο καιρο τον εχεις? Ολο το 24ωρο ειναι on?

 

Ο ssd φθειρεται με τα on/off του συστηματος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λενε οτι με τον SSD δεν θελεις superfetch. Να το απενεργοποιησω απο τα services; Αν και ειναι ενεργο εδω και 3,5 χρονια..

 

Διαβαζω οτι υποτιθεται τα windows 10 απενεργοποιουν αυτοματα το Superfetch οταν εχεις ssd, αλλα στην περιπτωση μου δεν εγινε κατι τετοιο. Γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λενε οτι με τον SSD δεν θελεις superfetch. Να το απενεργοποιησω απο τα services; Αν και ειναι ενεργο εδω και 3,5 χρονια..

 

Διαβαζω οτι υποτιθεται τα windows 10 απενεργοποιουν αυτοματα το Superfetch οταν εχεις ssd, αλλα στην περιπτωση μου δεν εγινε κατι τετοιο. Γιατι;

 

 

και σε μενα το ιδιο εγινε. πιστευω επειδη εγινε κλωνος απο HDD και οχι καθαρη εγκατασταση δεν αναγνωρισε τον SSD ωστε να κλεισει το superfetch αυτοματα.

 

πηγαινε και βαλτο manual δεν χρειαζεται να το βαλεις disable. θα κλεισει στην επομενη επανεκκινηση

εκτος και εχεις εκτος απο SSD και HDD μαζι οποτε ασε το superfetch ανοιχτο για τον HDD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και SSD στον οποιο εχω τα windows και HDD στον οποιο εχω δεδομενα. Πως θα το κλεισω μονο απο το SSD; Service ειναι.

 

 

οχι δεν θα το κλεισεις. θα το αφησεις ανοιχτο για τον HDD. αλλα αφου στον HDD τον εχεις για αποθηκευτικο χωρο μπορεις και να το κλεισεις.

 

εννοουσα να αφησεις το superfetch για τον HDD ως συστημα. δηλαδη εξαιτιας του HDD να το αφησεις οπως ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχετε Samsung βγηκε νεο Magician εκδοση 5 εντελως διαφορετικο απο το προηγουμενο.

 

Samsung-Magician-PCIe.png

Και τέλος η υποστήριξη rapid από AMD διάβασα σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τέλος η υποστήριξη rapid από AMD διάβασα σωστα;

Δεν το διαβασα αλλα η υποστηριξη ειναι θεμα του επεξεργαστη γιατι νομιζα οτι ειναι θεμα των Windows

Ωραίο φαίνεται αλλά δεν έχει καθόλου ρυθμίσεις όπως το παλιό  :(

 

Ακριβως μονο rapid mode

 

Με το παλιο και την τελευτια εκδοση των Windows 10 ειχα προβλημα δεν εβλεπε οτι ειναι ahci ουτε το sata οτι ειναι sata 6.0Gb/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το διαβασα αλλα η υποστηριξη ειναι θεμα του επεξεργαστη γιατι νομιζα οτι ειναι θεμα των Windows

 

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3270476/samsung-magician-kills-amd-supported-rapid-mode.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...