Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την φωτογραφια την εχω βαλει εγω και ειναι απο το ιντερνετ εγω τον 850 Pro εχω 128GB και εχω μονο 13TB εγραφες :lol:

χαχαχαχ ωραιος. Στην αρχη μου φανηκε παραξενο γιατι ο 950 ειναι αρκετα καινουργιο δισκος και ειπα και εγω ποτε προλαβε τοσες εγγραφες? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχ ωραιος. Στην αρχη μου φανηκε παραξενο γιατι ο 950 ειναι αρκετα καινουργιο δισκος και ειπα και εγω ποτε προλαβε τοσες εγγραφες? :P

 

και εγω απο χαζομαρα γιατι εκανα κατι πειραματα με τα windows και δεν ειχα αλλον σκληρο και ξεσκισα τον SSD του εριξα και την υγεια στο 97%

 

Μεχρι να ψοφησει θα εχω αλλαξει και σετ hardware και η θα παω σε 950 δηλαδη να παει πανω στην μητρικη η σε pci-e ssd

Ανάλογα το επάγγελμα, μια χαρά προλαβαίνουν. :P

 

Αυτο ακριβως εχω φιλο που εχει παρει τον 500αρη 850 και επεξεργασια φωτογραφιας και βιντεο τα κανει πανω στον SSD αλλα ειναι η δουλεια του, δεν τον νοιαζει αν θα ψοφησει σε 3 χρονια εχει βγαλει 100 φορες τα λεφτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαφνικά αυτά τα αποτελέσματα στον EVO 840.

Καμοιά ιδέα ?

Για τη χαμηλη εγγραφη?

Δοκιμασε  μια ανασυγκροτηση και ξανακανε την δοκιμη σου..

Aνασυγκροτηση με ολους τυπους απο εδω

http://download.cnet.com/Smart-Defrag/3001-2094_4-10759533.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαφνικά αυτά τα αποτελέσματα στον EVO 840.

Καμοιά ιδέα ?

 

Steady state μαζι με το περιφημο προβλημα των 840. Καντον image σε εξωτερικο, ριξε secure erase και ξαναπερνα το image απο επανω, θα στρωσει, οχι ομως για πολυ.

 

http://www.tomshardware.com/reviews/revodrive-3-x2,2967-5.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η Intel στο θέμα drivers ειναι για τα σκουπίδια. Επανέφερα τον SATA controller στο Standard της microsoft ξηλώνοντας τον Intel και απενεργοποιώντας την αυτόματη ενημέρωση των Windows οσον αναφορά μονο το hardware , έφαγα ενα NTLDR is missing , αλλαξα θύρες και όλα καλά.

Διαβάζοντας κάτι άρθρα tomshardware και γνωστά site ανέφεραν όλοι για τον προβληματικό driver της Intel.

 

post-64281-0-97757700-1484604386_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η Intel στο θέμα drivers ειναι για τα σκουπίδια. Επανέφερα τον SATA controller στο Standard της microsoft ξηλώνοντας τον Intel , έφαγα ενα NTLDR is missing , αλλαξα θύρες και όλα καλά. Διαβάζοντας κάτι άρθρα tomshardware και γνωστά site ανέφεραν όλοι για τον προβληματικό driver της Intel.

 

attachicon.gifevo.jpg

 

Έτσι, μόνον Microsoft AHCI και ας λένε άλλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει θέμα αναλογίας...

 

 

Δηλαδη ενας μικρος και ενας μεγαλυτερος δισκος που εχουν υποστει εγγραφες πχ. 50 τερατα εχουν ιδια φθορα ασχετως μεγεθους τους? η λογικη λεει οτι ο μικροτερος εχει υποστει περισσοτερη φθορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ενας μικρος και ενας μεγαλυτερος δισκος που εχουν υποστει εγγραφες πχ. 50 τερατα εχουν ιδια φθορα ασχετως μεγεθους τους? η λογικη λεει οτι ο μικροτερος εχει υποστει περισσοτερη φθορα

 

 

προφανως η φθορα δεν ειναι ιδια γιαυτο οσο ανεβαινει το μεγεθος ανεβαινει και το μεγιστο TBW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα σας.Ειχα καιρο να ασχοληθω με τον ssd samsung 840 evo που εχω...Σημερα κατεβασα το τελευταιο magician 5. Αλλο interface... To achi το δειχνει απενεργοποιημενο.Δε θυμαμαι πως το ενεργοποιω ομως...Μπορει καποιος φιλος να βοηθησει οπως και τι αλλο να κοιταξω για τη σωστη ρυθμιση του ssd; Tο συστημα μου, δειτε το κατω στην υπογραφη μου.Φοραω τα windows 10 εαν παιζει καποιο ρολο και αυτο.Ευχαριστω.

 

vCpgylxja2yPuoOPYBfLuE0UmCO661QfeVDYRp-a

 

 

 

Ενταξει τελικα ενεργοποιησα για τα achi στα windows 10 που χρειαζοταν.Μετα μπηκα στο bios της μητρικής μου και το αλλαξα σε achi.Xρειαζεται να δω κατι αλλο τωρα;

 

zIlfHYtOCNUjlwXyF2cZjeofUfh2OivjkU_bpi4l

 

 

XK7JB4Ai_gCKpYDZYkR2GCvsveN7QRy9cxPDEoZZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα σας.Ειχα καιρο να ασχοληθω με τον ssd samsung 840 evo που εχω...Σημερα κατεβασα το τελευταιο magician 5. Αλλο interface... To achi το δειχνει απενεργοποιημενο.Δε θυμαμαι πως το ενεργοποιω ομως...Μπορει καποιος φιλος να βοηθησει οπως και τι αλλο να κοιταξω για τη σωστη ρυθμιση του ssd; Tο συστημα μου, δειτε το κατω στην υπογραφη μου.Φοραω τα windows 10 εαν παιζει καποιο ρολο και αυτο.Ευχαριστω.

 

vCpgylxja2yPuoOPYBfLuE0UmCO661QfeVDYRp-a

 

 

 

Ενταξει τελικα ενεργοποιησα για τα achi στα windows 10 που χρειαζοταν.Μετα μπηκα στο bios της μητρικής μου και το αλλαξα σε achi.Xρειαζεται να δω κατι αλλο τωρα;

 

zIlfHYtOCNUjlwXyF2cZjeofUfh2OivjkU_bpi4l

 

 

XK7JB4Ai_gCKpYDZYkR2GCvsveN7QRy9cxPDEoZZ

Αν και δεν εμφανίζονται οι εικόνες,η διαδικασία που ακολουθήσες φαντάζομαι ειναι αλλαγή στη registry και μετά αλλαγή στο bios(όπως και γράφεις)

για μέγιστε επιδόσεις,βάλε και την παροχή ενέργειας στις υψηλές επιδόσεις.

το τελευταιο firmware στον 840 το έχεις περάσει;

Τα παλαιότερα είχαν θέμα αν θυμάμαι καλά και ο δίσκος είχε μειωμένες επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...