Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Gibibytes για memory, Gigabytes για storage. Ας περιμένουμε και κάποια άλλη γνώμη γιατί κατά 99% είναι όπως τα λέω :)

Ο δικός σου έχει από τη μάνα του 17,7%, αν όντως έχει 12 chipάκια. Με το έξτρα % που του 'χεις δώσει μάλλον χάνεις χωρητικότητα χωρίς κανέναν λόγο (εκτός κι αν τον έχεις σε server ή σε καμιά θήκη που δεν υποστηρίζεται το TRIM).

 

Μην κάνεις άδικα δοκιμές γιατί δεν θα δεις απολύτως τίποτα. Το over provisioning συμβάλλει στην μακροζωία του δίσκου (που ουδόλως ενδιαφέρει τον απλό χρήστη με τις λίγες εγγραφές έτσι κι αλλιώς) και στη μείωση του write amplification. Το τελευταίο δεν επηρεάζει τα sequentials, οπότε για να δεις διαφορά στα 4K writes πρέπει να έχεις γεμίσει το δίσκο και να κάνεις 'highly random' και 'sustained' εγγραφές..

 

 

Οταν κανεις μετατροπη τα 384 Gbit σε GB βγαινει 48GB οχι GiB.

 

το γραφει και εδω η ιδια η samsung σε report. ειναι memory storage ισως γιαυτο να μπερδευτηκες, οχι σκετο memory aka RAM, δηλαδη παιρνουν το notation για το storage ασχετα απο το μεσο αποθηκευσης, μνημη, μαγνητικο μεσο, κλπ

 

 

http://www.digitaltrends.com/computing/samsung-introduces-its-own-256gbit-48-layer-nand-chip/

 

“Samsung’s new 256 Gb 3D V-NAND flash doubles the density of conventional 128 Gb NAND flash chips. In addition to enabling 32 gigabytes (256 gigabits) of memory storage on a single die, the new chip will also easily double the capacity of Samsung’s existing SSD line-ups, and provide an ideal solution for multi-terabyte SSDs,” said Samsung in its press release.

 

ναι ξερω ειναι η αποδοση στα random που παιζει το ρολο. απλα η δικη μου φιλοσοφια ειναι να εχω το over provisioning ενα 10% παραπανω και οταν χρειαστει να γεμισω τα τελευταια 50GB τοτε να βγαλω το overprovisioning. κατα βουληση το αλλαζω αυτο μεσα απο τα windows. η crucial εχει αντιστοιχο λογισμικο με το magician της samsung. αφου προς το παρον δεν με νοιαζουν τα 50GB που εχω δωσει στον δισκο δεν με πειραζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μήπως είναι 384 Gibibits?

 

post-289428-0-31396100-1482841861_thumb.jpg

 

 

Δηλαδή εσύ λες ότι οι SSD 128GB/ 256GB/ 512GB κλπ έχουν 0% over-provisioning?

 

 

 

η δικη μου φιλοσοφια ειναι να εχω το over provisioning ενα 10% παραπανω και οταν χρειαστει να γεμισω τα τελευταια 50GB τοτε να βγαλω το overprovisioning. κατα βουληση το αλλαζω αυτο μεσα απο τα windows. η crucial εχει αντιστοιχο λογισμικο με το magician της samsung.

Αυτά τα προγραμματάκια μόνο για κανά firmware update κάνουν, άντε και για το ramdisk τους (που είναι ψιλο-άχρηστο κατά γενική ομολογία). Σκέτο bloatware είναι. Το over-provisioning και όλα τα άλλα τα κάνουμε και μόνοι μας. Αν σου δουλεύει το TRIM, αρκεί να έχεις το δίσκο κενό, δεν χρειάζεται καν να είναι unallocated space.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι 384 Gibibits?

 

 

ειναι Gb

 

https://www.micron.com/parts/nand-flash/3d-nand/mt29f384g08ebcbbj4-37?pc={9A0C5709-8ECA-4DE8-B2AD-12CE9FC958E3}

 

Το Gibibit ειναι Gibit

 

Το Gb ειναι το gigabit

 

The gigabit has the unit symbol Gbit or Gb.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Gigabit

 

 

δεν εχω καταλαβει γιατι εχεις σκαλωσει :P λες η samsung να τα μετραει διαφορετικα απο την intel-micron ? :P

 

ναι για το αλλο εχεις δικιο. και χωρις να ειναι unallocated δουλευει το πραγμα απο μονο του. νταξει εχει και αλλες λειτουργιες δεν ειναι κακο το λογισμικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TΙΜΕς δισκων mlc μνημων

 

Ναι, οι MLC - λόγω του ότι έχουν καλύτερες αντοχές και είναι και πιο ακριβοί για να "πετάξουμε" χώρο - δεν έχουν παρά μόνο ~7% over-provisioning που προκύπτει από τη διαφορά Gib με GB.

 

Εδώ ένα τεχνικό άρθρο που τα εξηγεί πιο επιστημονικά.

 

Το ρεζουμέ είναι το εξής:

"Over-provisioning for consumer SSDs is usually the difference between the binary GiB and the decimal GB. For example 256GB SSDs have 256GiB of NAND but only 238GiB user accessible. This "missing" 18GiB is used for over-provisioning."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορά Gib gb... :>

 

Στο link που έβαλα, στη δεύτερη παράγραφο εξηγεί τη διαφορά:

 

"However, the advertised capacity does not always reflect the raw NAND capacity. Both 120GB and 128GB SSDs actually have 128GiB of NAND onboard. Notice that GB and GiB are not the same. As these two are easily confused with one and another, let's revisit the topic quickly.
 
Giga is a prefix for billion or 10^9. That means one Gigabyte is 1,000,000,000 bytes. Gibi, on the other hand, is a prefix for 1024^3, or 2^30. Do the math and one Gibibyte works out to be 1,073,741,824 bytes. The confusing part here is that Windows uses Gibibytes for capacities but with the GB abbreviation. (As an aside, Microsoft and others have used "GB" for 2^30 some time, and "Gibibytes" and the other binary SI prefixes only came into being in 1998.) That's why we often say Gigabytes although we really mean Gibibytes. Under Windows, a 128GB SSD is actually shown as a 119GB drive, although in reality it's 119GiB.
 
As SSDs capacities are advertised in Gigabytes, there is always some "hidden" space thanks to Gigabyte to Gibibyte translation. A 120GB SandForce SSD has ~17.4GB or 12.7% of space that is inaccessible by the end-user."
 
Και από google search περισσότερες αναφορές στο 7% εδώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως είναι 384 Gibibits?

 

 

 

Μιας που το ειδα τωρα

 

http://www.anandtech.com/show/8747/samsung-ssd-850-evo-review/2

 

δες εδω

 

πολλαπλασιαζει τον αριθμο των dies με το die capacity (Gbit) και γραφει τον αριθμο σε GiB αντι Gbit. :-D

γιαυτο μπερδευτηκες. Gbit ειναι κανονικα, τι μλκιες γραφει ο αλλος

 

128Gbit = 16GB * 32 = 512GB οχι 512 GiB που γραφει. εκτος και εχω καταλαβει κατι λαθος

Με αυτο τον υπολογισμο τοτε για μενα θα ειναι 576 GiB

 

525GB = 489 GiB

 

576-489 = 87/576 = 15% over provisioning

 

η διαιρεση δεν πηγαινει στο 489 αλλα στο 576 γιατι θελεις να βρεις το ποσοστο στο συνολο των NAND οχι στο usable

 

αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει πως στο καλο απο τα Gbit παει στα GiB και αλλαζουν οι μοναδες.

 

Με τους ιδιους υπολογισμους για τον MX300 275GB βγαινει over provisioning 11%

 

σε αντιθετη περιπτωση τα νουμερα βγαζουν 4.5% (13/288) το οποιο δε παιζει.

 

αλλα πως πας απο τα Gbit στα GiB?

Λοιπον επανερχομαι επι του θεματος.

 

Η μετατροπη Gbit σε GiB λυθηκε. μετρανε σε Gbit την πυκνοτητα επειδη ειναι αποθηκευτικος χωρος οπως και τα platters των μαγνητικων δισκων και το nand package σε GiB γιατι ειναι μνημη. Αλλα το πουλανε ως αποθηκευτικο χωρο γιαυτο γραφουν GB

 

 

All SSDs reserve some amount of space for these extra write operations, as well as for the controller firmware, failed block replacements, and other unique features that vary by SSD controller manufacturer. The minimum reserve is simply the difference between binary and decimal naming conventions. Many people are blissfully unaware that one gigabyte (GB) is precisely 1,000,000,000 bytes, and one gibibyte (GiB) is precisely 2^30 = 1,073,741,824 bytes, or about 7.37% more than a GB. Many people are also blissfully unaware that storage is properly measured in gigabytes, whereas memory is properly measured in gibibytes. Even though SSDs are built from NAND flash memory chips, they are marketed as storage devices, and SSD manufacturers reserve the extra 7.37% of memory space as a provision for background activities such as garbage collection. For example, a 128GB SSD will inherently include 128 * 73,741,824 = 94.4 million bytes of built-in

 

http://www.seagate.com/gb/en/tech-insights/ssd-over-provisioning-benefits-master-ti/

 

 

 

Συμφωνα με το παραπανω τα 525 GB του crucial MX300 ειναι στην πραγματικοτητα + 525*73,741,824 που πηγαινει για over provisioning.

 

αυτο βγαινει νουμερο κοντα στο 576GiB που ειναι τα τσιπακια. Αρα τα 525 GB περιεχουν 576-525=51GB over provisioning

 

https://www.seagate.com/files/www-content/ti-dm/_shared/images/ssd-over-provisioning-example-2094x1956.jpg

 

51GB ειναι το inherent OP (περιπου)

 

525-489=36GB/525GB (7%) ειναι το factory OP

 

οποτε ειναι 7% που εδωσε η crucial για OP και το υπολοιπο (51 GB) προκυπτει απο τις μοναδες GiB

Διαφορά Gib gb... :>

 

 

Καταλαβες? πωπω το εκαψα :P

Δηλαδη και 0% να ηταν το factory OP θα προεκυπτε OP 7% λογω του GiB. απλα η crucial ειπε να δωσει και αλλο ενα 7% γιαυτο βγηκε στο 15% συνολο.

 

αρα με το +10% που εδωσα επιπλεον το εχω φτασει στο 25% !!

 

θα το βγαλω τι μλκας ειμαι :P

Επεξ/σία από FarCry
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα!! Έγραψες!!!!

 

Αυτό σου έλεγα κ εγώ, ότι το έχεις παρακάνει με τον δικό σου γιατί ήδη έχει πάρα πολύ από μόνος του :)

Μάλιστα τόσο over-provisioning από default μου κάνει εντύπωση γιατί το κάνανε στα μοντέλα αυτά (525 και 1050)..

 

Εγώ έχω τον MX300 750GB (σε RAID-0 btw), ο οποίος έχει μόνο 16x48=768. Αν θέλω να τον φέρω στο 18% όπως τον 525 τον δικό σου, πρέπει να δείξουν 650 τα Windows (650Gib = 697,932,185,600 Bytes vs 768Gib = 824,633,720,832 Bytes)

 

Μια παρατήρηση: διαιρείς με το usable όχι με το συνολικό (makes sense)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Μια παρατήρηση: διαιρείς με το usable όχι με το συνολικό (makes sense)

 

 

οχι ρε συ. και στο αρθρο του anand για τον evo διαιρει με το συνολο οχι με το usable. αυτο ειναι και το σωστο

 

απο το συνολο των 576GiB εχεις 489 για σενα και 87 για OP σε ποσοστα 85 και 15

 

Εγώ έχω τον MX300 750GB (σε RAID-0 btw), ο οποίος έχει μόνο 16x48=768. Αν θέλω να τον φέρω στο 18% όπως τον 525 τον δικό σου, πρέπει να δείξουν 650 τα Windows (650Gib = 697,932,185,600 Bytes vs 768Gib = 824,633,720,832 Bytes)

 

 

o οποιος καταργηθηκε. δεν τον πουλαει η crucial πλεον. ηταν limited edition :P

Επεξ/σία από FarCry
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παιδιά έχω έναν Intel® SSD 525 Series (120GB, mSATA 6Gb/s, 25nm, MLC) και εχω τα windows 10 μέσα, ακολουθώ τα βήματα της πρώτης σελίδας? χρειάζεται κάτι άλλο?

 

http://www.howtogeek.com/256859/dont-waste-time-optimizing-your-ssd-windows-knows-what-its-doing/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Windows 8 and 10 also automatically disable the SuperFetch service for speedy solid-state drives.

 

 

 

σε εμενα αυτο δεν δουλεψε. ισως επειδη περασα τα windows 10 απο κλωνο μαγνητικου δισκου και δεν εκανα καθαρη εγκατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο δικός σου λέει ακόμη οτι είναι 100% γιατί δεν έχεις κάνει ακόμη πολλές εγγραφές . (ποιον Intel εχεις  ; )

 

Δεν ειναι πολλες εγγραφες τα 18 τερατα σε εναν δισκο μολις 149GB??

Ιntel X-25M

Αρκετά μικρός αριθμός τα 18ΤΒW, σκέψου ότι με 34500 ώρες λειτουργίας είμαι στα 37ΤΒW στον 840Pro και δεν έχω φτάσει ούτε στο 1/5 της αντοχής του, προφανώς 100% health...

 

Δεν ειμαστε καλα... 37 τερατα εχεις γραψει? Δηλαδη κατεβαζεις κι εσυ τορεντς?

840GB ειναι ο δισκος σου?

Επεξ/σία από iordanis77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ειμαστε καλα... 37 τερατα εχεις γραψει? Δηλαδη κατεβαζεις κι εσυ τορεντς?

840GB ειναι ο δισκος σου?

Yeap...

 

Τα πάντα όλα. Όχι 500GB είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...