Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγορασα εναν ssd τον patriot burst 120 gb, τον εγκατεστησα , αλλα η εφαρμογη που κατεβασα απο την εταιρια δεν μου δειχνει τα στατιστικα του.

Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα?

image.png.7fd4feca7c22de23eb930d8891d81908.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 13/10/2018 στις 10:07 ΠΜ, POUARO είπε

Αγορασα εναν ssd τον patriot burst 120 gb, τον εγκατεστησα , αλλα η εφαρμογη που κατεβασα απο την εταιρια δεν μου δειχνει τα στατιστικα του.

Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα?

image.png.7fd4feca7c22de23eb930d8891d81908.png

Εχω το ιδιο προβλημα σε windows 7.Η συγκεκριμενη εφαρμογη δουλευει σε καποιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απαντησαν το εξης απο την εταιρία:

 

The Patriot Toolbox being blank is currently a bug in the latest version. This issue will be fixed in the next Toolbox version.

To view information about your SSD, please use SSD-Z:


http://aezay.dk/aezay/ssdz/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω πάρει τον 860 evo sata3, όταν τον έβαλα τον έβλεπε το magician αλλά δεν έβρισκα πως θα κάνω διαμέρισμα για να τον βλέπω στα win10, δημιούργησα διαμέρισμα μέσα από τα windows και νομίζω το έκανα και format, τώρα τον βλέπω κανονικά από windows αλλά δεν τον βλέπει το magician, εντωμεταξύ έναν sandisk ssd που τρέχει το λειτουργικό τον βλέπει κανονικά.

Για να μην τον βλέπει το magician (που δεν με πολύ νοιάζει ) κάτι δεν πάει καλά ;

Τι να του κάνω μήπως το δει;

install, uninstall, άλλη θέση sata έχουν γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Διαμέρισμα γιατί δημιούργησες? Τι θέλεις να βάλεις σε αυτόν? Δύο λειτουργικά?

Γιατί ήταν χωρίς partition , θέλω να βάλω το λειτουργικό στον evo, ένα λειτουργικό θα έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήταν με partition. Το εξης ένα. Ποιο? Ο ssd όπως ήταν. Όταν παίρνεις για 1η φορά ένα δίσκο θεωρείται εξαρχής ότι είναι ένα partition. 

Δεν έπρεπε να κάνεις τίποτε δηλ. Ούτε καν φορματ. Ένα καινούργιος ssd/δίσκος είναι πάντα φορμαρισμένος.

Επομένως τοποθετείς το cd ot usb flash με τα windows και απλά κάνεις την εγκατάσταση. Αν δυσκολευτείς στην εγκατάσταση πες μου σε ποιο σημείο κόλλησες. Υπάρχουν όμως άπειρα βίντεο στο youtube τα οποία θα σε βοηθήσουν περισσότερο από εμένα μιας και θα βλέπεις real το τι πρέπει να κάνεις.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Ήταν με partition. Το εξης ένα. Ποιο? Ο ssd όπως ήταν. Όταν παίρνεις για 1η φορά ένα δίσκο θεωρείται εξαρχής ότι είναι ένα partition. 

Δεν έπρεπε να κάνεις τίποτε δηλ. Ούτε καν φορματ. Ένα καινούργιος ssd/δίσκος είναι πάντα φορμαρισμένος.

Επομένως τοποθετείς το cd ot usb flash με τα windows και απλά κάνεις την εγκατάσταση. Αν δυσκολευτείς στην εγκατάσταση πες μου σε ποιο σημείο κόλλησες. Υπάρχουν όμως άπειρα βίντεο στο youtube τα οποία θα σε βοηθήσουν περισσότερο από εμένα μιας και θα βλέπεις real το τι πρέπει να κάνεις.

Ωπα 

Στα drive δεν υπήρχε καν, υπήρχε στο manager χωρίς γράμμα για αυτό και του έφτιαξα το partition , σίγουρα με την εγκατάσταση δεν θα έχω πρόβλημα, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τον βλέπει το magician και μήπως χάλασα κάτι από το τρόπο που το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σωστά δεν υπήρχε στα drive. Αυτό όμως δεν σε ενδιέφερε γιατί εσύ τον θέλεις για boot drive. Να βάλεις εκεί το λειτουργικό. Αν έκανες απευθείας την εγκατάσταση των windows τότε φυσικά όταν θα έμπαινες στα win θα έβλεπες να παίρνει το κλασικό γράμμα C:.

Όχι δεν χάλασες τίποτα. Τώρα γιατί δεν τον βλέπει ίσως να υπάρχει κάποιο bug. Ποια έκδοση του magician έβαλες? Βάλε την τελευταία την 5.2 για consumer ssd.
Βάλε και το HD Sentintel Free Edition την τελευταία έκδοση και ανέβασε ένα screenshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω θέμα με τον ssd έκανα ανασυγκρότηση δίσκου δεν γνώριζα ότι δεν κάνει για τον ssd και τώρα δεν μου ανοίγει τα αρχεία που έχει μέσα και όταν ανοίγω τον υπολογιστή στην επιφάνεια εργασίας δεν μου βγάζει τίποτα το κλείνω και το ξανα ανοίγω και είναι κομπλέ. Πώς μπορώ να τον επαναφέρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2018 στις 12:14 ΠΜ, BlueBlood7 είπε

 Ένα καινούργιος ssd/δίσκος είναι πάντα φορμαρισμένος.

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες, στους κλασσικούς hdd ειδικά ποτέ δεν είναι διαμορφωμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες, στους κλασσικούς hdd ειδικά ποτέ δεν είναι διαμορφωμένοι.

Αναφέρομαι στην διαδικασία εγκατάστασης λειτουργικού. Δεν τον φορμάρεις. Αναλαμβάνει το λειτουργικό την διαδικασία που χρειάζεται. Σαν 2ος ναι πρέπει να του δώσεις γράμμα και στη συνέχεια γίνεται το quick φορματ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlueBlood7 είπε

Αναφέρομαι στην διαδικασία εγκατάστασης λειτουργικού. Δεν τον φορμάρεις. Αναλαμβάνει το λειτουργικό την διαδικασία που χρειάζεται. Σαν 2ος ναι πρέπει να του δώσεις γράμμα και στη συνέχεια γίνεται το quick φορματ.

Αυτό ναί, ισχύει.
Εντωμεταξύ για τους Samsung υπάρχει το Data Migration Software όχι το Magician που απλά το εγκαθιστάς και αναλαμβάνει όλη την δουλειά της αντιγραφής μέσα από το ίδιο το λειτουργικό.
Είναι αρκετά εύκολο στην χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...