Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα, στον ssd που έχω το λειτουργικό το diskmark μου δίνει τραγικά χαμηλές ταχύτητες εγγραφής. Παλιότερα σίγουρα δεν συνέβαινε αυτό. Σε 2ο ssd που έχω στο σύστημα όλα φαίνονται κανονικά. Το pc δουλεύει κανονικά (ίσως λίγο πιο αργό boot), είναι ένας kingston ssdnow που τον δουλεύω από αρχές 2016 και έχει 94% υγεία. Πάει για αντικατάσταση ή μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο;

Το report από το diskmark64 και as ssd :

-----------------------------------------------------------------------
CrystalDiskMark 5.2.1 x64 (C) 2007-2017 hiyohiyo
                           Crystal Dew World : http://crystalmark.info/
-----------------------------------------------------------------------
* MB/s = 1,000,000 bytes/s [SATA/600 = 600,000,000 bytes/s]
* KB = 1000 bytes, KiB = 1024 bytes

   Sequential Read (Q= 32,T= 1) :   520.137 MB/s
  Sequential Write (Q= 32,T= 1) :    36.276 MB/s
  Random Read 4KiB (Q= 32,T= 1) :   143.998 MB/s [ 35155.8 IOPS]
 Random Write 4KiB (Q= 32,T= 1) :     0.788 MB/s [   192.4 IOPS]
         Sequential Read (T= 1) :   416.059 MB/s
        Sequential Write (T= 1) :    18.872 MB/s
   Random Read 4KiB (Q= 1,T= 1) :    31.274 MB/s [  7635.3 IOPS]
  Random Write 4KiB (Q= 1,T= 1) :     0.395 MB/s [    96.4 IOPS]

  Test : 100 MiB [C: 38.4% (85.3/222.3 GiB)] (x5)  [Interval=5 sec]
  Date : 2018/12/18 19:46:14
    OS : Windows 10 Professional [10.0 Build 17134] (x64)
 

 

as-ssd-bench KINGSTON SV300S3 18-Dec-18 9-16-38 PM.png

Επεξ/σία από boomer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 18/12/2018 στις 7:47 ΜΜ, boomer είπε

Καλησπέρα στην παρέα, στον ssd που έχω το λειτουργικό το diskmark μου δίνει τραγικά χαμηλές ταχύτητες εγγραφής. Παλιότερα σίγουρα δεν συνέβαινε αυτό. Σε 2ο ssd που έχω στο σύστημα όλα φαίνονται κανονικά. Το pc δουλεύει κανονικά (ίσως λίγο πιο αργό boot), είναι ένας kingston ssdnow που τον δουλεύω από αρχές 2016 και έχει 94% υγεία. Πάει για αντικατάσταση ή μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο;

Το report από το diskmark64 και as ssd :

-----------------------------------------------------------------------
CrystalDiskMark 5.2.1 x64 (C) 2007-2017 hiyohiyo
                           Crystal Dew World : http://crystalmark.info/
-----------------------------------------------------------------------
* MB/s = 1,000,000 bytes/s [SATA/600 = 600,000,000 bytes/s]
* KB = 1000 bytes, KiB = 1024 bytes

   Sequential Read (Q= 32,T= 1) :   520.137 MB/s
  Sequential Write (Q= 32,T= 1) :    36.276 MB/s
  Random Read 4KiB (Q= 32,T= 1) :   143.998 MB/s [ 35155.8 IOPS]
 Random Write 4KiB (Q= 32,T= 1) :     0.788 MB/s [   192.4 IOPS]
         Sequential Read (T= 1) :   416.059 MB/s
        Sequential Write (T= 1) :    18.872 MB/s
   Random Read 4KiB (Q= 1,T= 1) :    31.274 MB/s [  7635.3 IOPS]
  Random Write 4KiB (Q= 1,T= 1) :     0.395 MB/s [    96.4 IOPS]

  Test : 100 MiB [C: 38.4% (85.3/222.3 GiB)] (x5)  [Interval=5 sec]
  Date : 2018/12/18 19:46:14
    OS : Windows 10 Professional [10.0 Build 17134] (x64)
 

as-ssd-bench KINGSTON SV300S3 18-Dec-18 9-16-38 PM.png

πήγαινε διαχείρηση συσκευών επελεξε το δισκο, ιδιοτητες, και στο 2ο tab που γραφει policies (δεν θυμαμαι πώς λεγεται στα ελληνικά) , φροντισε να ειναι μόνο η πάνω απο τις δυο επιλογες επιλεγμένη. Αν ειναι μονο αυτή και εξακολουθει να εχεις αυτα τα αποτελεσματα επελεξε και τη 2η και κάνε restart και ξανατρεξε το benchmark. Λογικα θα πρεπει να χει φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2018 στις 12:14 ΠΜ, EddieObscurant είπε

πήγαινε διαχείρηση συσκευών επελεξε το δισκο, ιδιοτητες, και στο 2ο tab που γραφει policies (δεν θυμαμαι πώς λεγεται στα ελληνικά) , φροντισε να ειναι μόνο η πάνω απο τις δυο επιλογες επιλεγμένη. Αν ειναι μονο αυτή και εξακολουθει να εχεις αυτα τα αποτελεσματα επελεξε και τη 2η και κάνε restart και ξανατρεξε το benchmark. Λογικα θα πρεπει να χει φτιάξει.

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Το δοκίμασα και δεν άλλαξε κάτι, μάλλον το είπε το ποίημα ο ssd. O άλλος ssd που έχω στο σύστημα λειτουργεί κανονικά, επίσης δοκίμασα αλλαγές σε καλώδια και θύρες sata, χωρίς αποτέλεσμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για να μην ανοίγω θέμα, ο σταθερός έχει εναν intel 330 και στον φορητό έχω εναν 850 εβο. Σκέφτομαι να τους κάνω τράμπα μιας και ο φορητος είναι 2ο σύστημα και δεν πολυχρησιμοποιείται πλεον.

θα δω καμιά βασική διαφορά η τσάμπα ο κόπος; Εχω την εντυπωση οτι ο 330 έχει γενικότερα αργό write λόγω controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οτι σου κανει κεφι. νομιζω οτι πλεον by default κλειστο ειναι το system restore γενικα.

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/why-is-system-restore-off-by-default-for-many/3049a3ac-f77f-4bff-af19-f6fd51184185

και γενικα πλεον οι ssd δε χρειαζονται tweaks για καλη λειτουργια.

αν το βαλεις παντως βαλε κι ενα λογικο οριο, μη σου φαει κανα 60αρι giga και ψαχνεις που πηγαν

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

αν εννοεις το optimization της πρωτης σελιδας αυτα δεν εχουν καμια σχεση με την ταχυτητα, και σε γενικες γραμμες δε χρειαζονται πλεον.

παντως στο 2ο ss πιανεις αυτα που πρεπει ενω στο 1ο  οχι. μαλλον  επειδη βλεπω το 1ο ηταν σε ide και κατοπιν γυρισες σε ahci

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά , εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι λογικό να χάνει απόδοση ένας ssd με το χρόνο. Έχω έναν 850 Evo 250gb , έχει 20tb εγγραφές σε 4.5 χρόνια. Παρατηρώ στο ενσωματωμένo benchmark του magician ότι , ενώ πιάνει τις μέγιστες ταχύτητες έχει χάσει πολύ στα iops. Πιάνει 65/45k σε ανάγνωση εγγραφή αντίστοιχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να κάνω μεταφορά τα windows από HDD σε SSD χωρίς format (είναι σχετικά φρέσκα).  (disk cloning) 

Ποιο πρόγραμμα προτείνετε ?  (Μπορώ να βάλω τους δίσκους σε ξεχωριστό pc για να κάνω την διαδικασία)

Επεξ/σία από RcManiac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Γεια σας παιδιά , εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι λογικό να χάνει απόδοση ένας ssd με το χρόνο. Έχω έναν 850 Evo 250gb , έχει 20tb εγγραφές σε 4.5 χρόνια. Παρατηρώ στο ενσωματωμένo benchmark του magician ότι , ενώ πιάνει τις μέγιστες ταχύτητες έχει χάσει πολύ στα iops. Πιάνει 65/45k σε ανάγνωση εγγραφή αντίστοιχα. 

εφοσον το trim δουλευει δεν χάνεις σε επιδόσεις

Αν τα νουμερα σου φαινονται χαμηλοτερα απ'οτι ειχες παλιοτερα,

1) φροντισε να ελευθερωσεις περισσότερο χωρο (συνήθως ενα 30% χρειάζεται για να μην εχεις απωλειες στα benchmarks)

2) σκεψου μήπως αλλαξες drivers απο intel σε microsoft ή στα αλλαξανε μονα τους τα windows μετα απο κάποιο update

3) δες μήπως εχεις ενεργοποιήσει κάποιο powersaving feature, ή αν εχεις αλλάξει πλατφορμα αυτά τα χρονια ή μετρας απο desktop σε λαπτοπ κλπ

 

Γενικα αυτοι ειναι οι κύριοι λογοι που μπορει να χεις χαμηλοτερες επιδοσεις.  Επισης διαφορετικες εκδοσεις του magician μπορει να δινουν διαφορετικα αποτελεσματα.

 

 

edit : επίσης δες μήπως άλλαξες θύρες sata στο δίσκο καθως κάποιες μπορει να ανήκουν σε 3rd party controller (marvell/asmedia) που συνήθως έχουν χαμηλότερες επιδόσεις

Επεξ/σία από EddieObscurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επανεγκατάσταση λειτουργικού σε nvme ssd θέλει κάποια διαδικασία όπως secure erase πρώτα και μετά πέρασμα  του OS η απλά σβήνω τα παλιά partition και φτιάχνω νέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...