Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, EddieObscurant είπε

εκτός και αν έψαχνες συγκεκριμένα msata που ακομα ειναι ακριβοί, δεν υπαρχει λογος κάποιος να τον προτιμήσει αν χρειαζεται εναν απλο sata δίσκο. Βρίσκει επώνυμο με εγγύηση στα ίδια λεφτά

Αν δεν χρειάζεσαι msata και δεν στον εχει ακόμα στείλει θα σου έλεγα να τον ακυρώσεις. Στην κίνα τον τελευταιο χρόνο που οι τιμες στις μνημες nand ήταν ακριβές, ήταν μόδα να αφαιρουνε απο μεταχειρισμενους/χαλασμένους ssd τις μνήμες και να τις ξαναχρησιμοποιούνε σε ανώνυμους κινεζικους ssd με νεο controller,  χωρις να εχεις τροπο να ξερεις τι φθορα εχουνε φαει.

Επισης ο controller που φοραει ο συγκεκριμένος ειναι παλιος και χωρις ξεχωριστή dram οποτε οι επιδοσεις δεν θα ναι τπτ το ιδιαιτερο, επιπλέον κυκλοφορεί και δικάναλη εκδοχή του σε σχεση με τους mainstream 4-channel της εποχής του (3ετιας+) και τους 8-channel σημερινους και αν πεσεις σε τετοιο θα ναι ακομα πιο αργος.

Τελος απο τη στιγμή που ο controller ειναι παλιος και δεν εχει ldpc αλλά μονο bch, οι εξτρα εγγραφες που θα χεις λογω mlc δεν θα ναι πολύ περισσότερες απ'οτι με έναν συγχρονο controller και 3d-tlc

Όπως έγραψα, έψαχνα για msata αλλιώς οι τιμές των 2.5" είναι καλύτερες...

Τον ήθελα για κάποιους πειραματισμούς στο mini-pc με Win10 χωρίς να αναγκαστώ να μεταβώ πλήρως στο λειτουργικό αυτό στη καθημερινότητα των εργασιών μου.

Από κει και πέρα, μου έτυχε πολύ καλό κομμάτι με τον προηγούμενο κινέζικο (με τον ίδιο ελεγκτή) και καθότι δεν ήθελα να δώσω κανά 50άρι σχεδόν με μεταφορικά, αυτόν που τον πήρα 23€ δεν θα τον κλάψω κι όλας αν δεν μακροημερεύσει ή αν δεν σπάει ρεκόρ...οι 120άρηδες εξάλλου υστερούν αρκετά...(έχω μικρούς δίσκους στο λειτουργικό και όλα τα έγγραφα τα αποθηκεύω αλλού, ενώ ό,τι σημαντικό έχω στον μικρό δίσκο συγχρονίζεται πάντα στο "σύννεφο".)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Έχω εναν m2 SanDisk X400 αλλα βλεπω οτι υστερει σε ταχυτητα ακομα και σε σχεση με τον 840 evo. Σκεφτομαι να παω σε 960 NVMe αλλα διαβασα στη προηγουμενη σελιδα οτι πρσκτικα σε καθημερινή χρήση δεν έχει διαφορά ( κυριως browsing ούτε καν gaming). Επίσης βλέπω οτι ανεβαζει 8-10C πανω απο τον απλο ssd. Δηλαδη ο NVMe ποσο παραπανω παει? Πηρα παντως μια απλη ψυκτρα και κατεβαζει 4-5 βαθμους. Για καλυτερα αποτελεσματα προσαρμωσα τη ψυκτρα των mofset απο μια παλια p5q deluxe που έχει και ανεμιστηρακι και κατεβασα σχεδον 10C.

https://drive.google.com/file/d/1A0acQvJcMEGRmIvSBno79OZipyj_5gfU/view?usp=drivesdk

Κάποιος εγραφε παντως  οτι εινσι αδυνατον να παθει κάτι απο θερμοκρασια σε κανονικη χρηση. Μονο για πολυωρη extreme χρηση κινδυνευει (οι εταιριες νομιζω δινουν οριο κατω απο 90C)

Επεξ/σία από giokspy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giokspy είπε

Καλημέρα. Έχω εναν m2 SanDisk X400 αλλα βλεπω οτι υστερει σε ταχυτητα ακομα και σε σχεση με τον 840 evo. Σκεφτομαι να παω σε 960 NVMe αλλα διαβασα στη προηγουμενη σελιδα οτι πρσκτικα σε καθημερινή χρήση δεν έχει διαφορά ( κυριως browsing ούτε καν gaming). Επίσης βλέπω οτι ανεβαζει 8-10C πανω απο τον απλο ssd. Δηλαδη ο NVMe ποσο παραπανω παει? Πηρα παντως μια απλη ψυκτρα και κατεβαζει 4-5 βαθμους. Για καλυτερα αποτελεσματα προσαρμωσα τη ψυκτρα των mofset απο μια παλια p5q deluxe που έχει και ανεμιστηρακι και κατεβασα σχεδον 10C.

https://drive.google.com/file/d/1A0acQvJcMEGRmIvSBno79OZipyj_5gfU/view?usp=drivesdk

Κάποιος εγραφε παντως  οτι εινσι αδυνατον να παθει κάτι απο θερμοκρασια σε κανονικη χρηση. Μονο για πολυωρη extreme χρηση κινδυνευει (οι εταιριες νομιζω δινουν οριο κατω απο 90C)

Δυσκολεύεσαι κάπου με τον sandisk ή διάβασες κάπου ότι υστερεί σε σχέση με τον evo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, giokspy είπε
  1. Καλημέρα. Έχω εναν m2 SanDisk X400 αλλα βλεπω οτι υστερει σε ταχυτητα ακομα και σε σχεση με τον 840 evo.
  2. Σκεφτομαι να παω σε 960 NVMe αλλα διαβασα στη προηγουμενη σελιδα οτι πρσκτικα σε καθημερινή χρήση δεν έχει διαφορά ( κυριως browsing ούτε καν gaming).
  3. Επίσης βλέπω οτι ανεβαζει 8-10C πανω απο τον απλο ssd. Δηλαδη ο NVMe ποσο παραπανω παει?
  4. Για καλυτερα αποτελεσματα προσαρμωσα τη ψυκτρα των mofset απο μια παλια p5q deluxe που έχει και ανεμιστηρακι και κατεβασα σχεδον 10C.https://drive.google.com/file/d/1A0acQvJcMEGRmIvSBno79OZipyj_5gfU/view?usp=drivesdk
  5. Κάποιος εγραφε παντως  οτι εινσι αδυνατον να παθει κάτι απο θερμοκρασια σε κανονικη χρηση. Μονο για πολυωρη extreme χρηση κινδυνευει (οι εταιριες νομιζω δινουν οριο κατω απο 90C)
  6. Πηρα παντως μια απλη ψυκτρα και κατεβαζει 4-5 βαθμους.
  1. Aμελητεες διαφορες..
  2. Καλυτερα ο 970, αλλα ναι, σε browsing-gaming δεν εχει διαφορα
  3. Στο htpc μου που ειναι στριμωγμενα και βρισκεται μεσα σε επιπλο τηλεορασης ειχα στον nvme  κοντα στους 70c, με ψυχτρα τωρα πανω απο 50c και αυτο σπανια .
  4. Εχω κανει κι εγω τετοιες πατεντες.. 😋
  5. Σημασια εχει οτι και να μην παθει, η αποδοση πεφτει κατακορυφα απο την θερμοκρασια.
  6. Καλες ειναι αυτες 
Επεξ/σία από Kostas.karras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει να δωσεις 30€ για ψυκτρα ειναι too much. Αλλα η δευτερη με το ανεμιστηρακι ειναι σε καλη τιμη. Εγω παντως που εψαξα σε ebay αυτες με ανεμιστηρακια κανανε 30€.  Εγω πηρα μια τετοια αλλα δεν ξερω αν ριχνει πανω απο 3-4 C. Μαλλον θα αφησω την αυτοσχεδια μιας και ειναι αθορυβη και κανει καλη δουλεια.

48 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Δυσκολεύεσαι κάπου με τον sandisk ή διάβασες κάπου ότι υστερεί σε σχέση με τον evo?

Απο ενα userBenchmark αφου ετρεξα manual trim και στους δυο. Πιο πολυ τον m2 τον ηθελα για δοκιμη. Εψαχνα ενα 850evo 120αρη αλλα δε βρηκα. Ετσι πηρα τον sandisk για το laptop αλλα εκανα λαθος και δεν υποστηριζει m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, giokspy είπε

Ενταξει να δωσεις 30€ για ψυκτρα ειναι too much. Αλλα η δευτερη με το ανεμιστηρακι ειναι σε καλη τιμη. Εγω παντως που εψαξα σε ebay αυτες με ανεμιστηρακια κανανε 30€.  Εγω πηρα μια τετοια αλλα δεν ξερω αν ριχνει πανω απο 3-4 C. Μαλλον θα αφησω την αυτοσχεδια μιας και ειναι αθορυβη και κανει καλη δουλεια.

Απο ενα userBenchmark αφου ετρεξα manual trim και στους δυο. Πιο πολυ τον m2 τον ηθελα για δοκιμη. Εψαχνα ενα 850evo 120αρη αλλα δε βρηκα. Ετσι πηρα τον sandisk για το laptop αλλα εκανα λαθος και δεν υποστηριζει m2

Παρε adaptor απο 2,5'' σε m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giokspy είπε

To θεμα ειναι να κραταγα τον hdd και να ειχα και ssd χωρις να βγαλω το dvd. 

EE παρε αλλο λαπτοπ... Εκτος και αν κανεις εξωτερικο τον hdd,αλλη λυση δεν υπαρχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα κανω. Και με ενα 250 ssd καλύπτομαι. Αναρωτιεμαι παντως αν η ψυκτρα με τον αανεμιστηρα εχει καλθτετα αποτρλεσματα απο την αυτοσχεδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλημέρα, τι διαφορά έχει ο 860 από τον 850 (ΕVO); 500gb και οι δύο για storage video και ήχο σε χρήση Fcp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Agraf είπε

Καλημέρα, τι διαφορά έχει ο 860 από τον 850 (ΕVO); 500gb και οι δύο για storage video και ήχο σε χρήση Fcp

Πολλές, το μονό σίγουρο είναι ότι ο 850 δεν αξίζει πια. 

Επεξ/σία από Kostas.karras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε sata αναφέρομαι

Για preview/playback και read κυρίως. Όχι boot Os και apps.

Αρχεία μέχρι 1080p ανάλυση με ανεβασμένα bitrate σε h.264 και ProRes

Έχω τον 850 evo 250gb για boot και software, θέλω έναν ίδιο γρήγορο ή/και γρηγορότερο/αξιόπιστο για storage και Import - Export στο Fcp

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agraf είπε

Σε sata αναφέρομαι

Για preview/playback και read κυρίως. Όχι boot Os και apps.

Αρχεία μέχρι 1080p ανάλυση με ανεβασμένα bitrate σε h.264 και ProRes

Έχω τον 850 evo 250gb για boot και software, θέλω έναν ίδιο γρήγορο ή/και γρηγορότερο/αξιόπιστο για storage και Import - Export στο Fcp

Αν σε καλυπτει ο 850 τότε σίγουρα θα σε καλύψει ο 860 μιας και είναι καλύτερος σε όλα. 

Σε sata ακόμα καλύτερος είναι ο adata su900 αλλά έχει περίπου ένα 30αρη παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι που είναι; Νταξη είδα. Αν λέμε για ένα πενηντάρι παραπάνω πρότεινε μου κι άλλους να ρίξω μια ματιά. Στα 500gb. Μόνο για storage μιλάω, import - export στο fcpx

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Agraf είπε

Ναι που είναι; Νταξη είδα. Αν λέμε για ένα πενηντάρι παραπάνω πρότεινε μου κι άλλους να ρίξω μια ματιά. Στα 500gb

Βασικα δεν έχει άλλον που να αξίζει ούτε και με 70 παραπάνω. 

Μόνο 860evo ή su900 προτείνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...