Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Έχει ανοίξει κανένας σας SSD 2.5" για να βάλει thermal pads? Σκεφτομαι σε κάτι out of warranty που έχω.

Ποιος σου ανεβαζει θερμοκρασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αναζητώ SSD 1ΤΒ η 500GB για καπετάνιο που λείπει 10 μηνες τον χρόνο σε ταξίδια και θα το εχει γεμάτο με σειρές, ταινίες και γενικότερα περιεχόμενο που τραβάει απο το κινητό του(S10), θα ανοίγει σημαντικά έγγραφα κλπ. Οπότε σίγουρα μας νοιάζει κάτι αξιόπιστο. Δεν μας απασχολεί και τόσο η ταχύτητα μιας και με τον πιο αργό ssd φαντάζομαι θα δει διαφορά απο τον 5400αρη μηχανικό που φοράει το λαπτοπ που έχει (Ι5 3ης γενιάς/4GB Ram).

Σκεφτόμουν για samsung QVO 1TB (ξέρω οτι έχει λιγότερη εγγύηση και ειναι πιο κάτω απο εβο). Χρήματα δεν μας απασχολούν αν ειναι να μπει κάτι αξιόπιστο, αρκεί να ειναι σε φυσιολογικά πλαίσια (οχι πχ 860 PRO κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τίποτε αξιόπιστο σε δίσκους-ssd. Το μόνο αξιόπιστο είναι το συχνό backup σε άλλο ή και άλλα μέσα. Το πόσο συχνό θα είναι το backup εξαρτάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlueBlood7 είπε

Δεν υπάρχει τίποτε αξιόπιστο σε δίσκους-ssd. Το μόνο αξιόπιστο είναι το συχνό backup σε άλλο ή και άλλα μέσα. Το πόσο συχνό θα είναι το backup εξαρτάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας.

αυτό ισχύει με όλα τα μέσα και το γνωρίζω, αυτό άντε να το εξηγήσεις σε άτομο 60+ χρονών που απορεί πως χαλάνε τα πράγματα ακόμα και με την ελάχιστη χρήση.

για το θεμα αξιοπιστίας εννοούμε τον controller, καθώς με την αναποδη λογική τσιμπάω εναν partiot burst 960gb και καθαρίσαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

αναζητώ SSD 1ΤΒ η 500GB για καπετάνιο που λείπει 10 μηνες τον χρόνο σε ταξίδια και θα το εχει γεμάτο με σειρές, ταινίες και γενικότερα περιεχόμενο που τραβάει απο το κινητό του(S10), θα ανοίγει σημαντικά έγγραφα κλπ. Οπότε σίγουρα μας νοιάζει κάτι αξιόπιστο. Δεν μας απασχολεί και τόσο η ταχύτητα μιας και με τον πιο αργό ssd φαντάζομαι θα δει διαφορά απο τον 5400αρη μηχανικό που φοράει το λαπτοπ που έχει (Ι5 3ης γενιάς/4GB Ram).

Σκεφτόμουν για samsung QVO 1TB (ξέρω οτι έχει λιγότερη εγγύηση και ειναι πιο κάτω απο εβο). Χρήματα δεν μας απασχολούν αν ειναι να μπει κάτι αξιόπιστο, αρκεί να ειναι σε φυσιολογικά πλαίσια (οχι πχ 860 PRO κλπ)

https://www.skroutz.gr/s/11934222/Adata-Ultimate-SU900-1TB.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

προσωπικά κοιτούσα αυτόν και τον ΜΧ500 ως πλέον γνωστό και διαδεδομένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

προσωπικά κοιτούσα αυτόν και τον ΜΧ500 ως πλέον γνωστό και διαδεδομένο.

Για πιο οικονομικο  ειμαι μια χαρα, και την δουλεια του την κανει!

Στον προτεινα ομως για καλυτερη αξιοπιστια που ζητησες με το λιγοτερο δυνατο κοστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostas.karras είπε

Ποιος σου ανεβαζει θερμοκρασια?

Βλέπω τον 860 evo να ανεβάζει, και οι περισσότεροι άλλοι είναι κολλημένοι στους 30, λογικά χωρίς να μετράει βαθμούς (ποτε δεν ειδα κάτι άλλο από 30).

Σκεφτομαι more cooling can't hurt.

Κυρίως έναν πολύ παλιό Agility 3, με μεταλλικό σασί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Βλέπω τον 860 evo να ανεβάζει, και οι περισσότεροι άλλοι είναι κολλημένοι στους 30, λογικά χωρίς να μετράει βαθμούς (ποτε δεν ειδα κάτι άλλο από 30).

Σκεφτομαι more cooling can't hurt.

Κυρίως έναν πολύ παλιό Agility 3, με μεταλλικό σασί.

Mε πιο προγραμμα κανεις μετρησεις?

Ειναι ενημερωμενο?

Δοκιμασες καποιο αλλο?

Δοκιμασες με δικο σου θερμομετρο?

Δεν εχω βαλει ποτε thermalpad  σε 2,5'',(αν και εχω ανοιξει καποιους)  δεν ετυχε βασικα να ανεβασει καποιος θερμοκρασια, αλλα γιατι οχι? Δοκιμασε το, μπορει να δουλεψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostas.karras είπε

Mε πιο προγραμμα κανεις μετρησεις?

Ειναι ενημερωμενο?

Δοκιμασες καποιο αλλο?

Δοκιμασες με δικο σου θερμομετρο?

Δεν εχω βαλει ποτε thermalpad  σε 2,5'',(αν και εχω ανοιξει καποιους)  δεν ετυχε βασικα να ανεβασει καποιος θερμοκρασια, αλλα γιατι οχι? Δοκιμασε το, μπορει να δουλεψει.

Με hardware monitor και hardwareinfo64. Δικό μου θερμόμετρο δεν έχω.

Θα δοκιμάσω, και αν βγει καλό, θα ενημερώσω σαν ιδέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Με hardware monitor και hardwareinfo64. Δικό μου θερμόμετρο δεν έχω.

Θα δοκιμάσω, και αν βγει καλό, θα ενημερώσω σαν ιδέα.

Δοκιμασε και hdsentinel.

Mεχρι στιγμης το βλεπω αξιοπιστο αλλα αν θες να εχει αμμεση μετρηση θελει  ρυθμιση, αλλα και ετσι θα εντοπισεις σωστες θερμοκρασιες.

Επεξ/σία από Kostas.karras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kostas.karras είπε

Δοκιμασε και hdsentinel.

Mεχρι στιγμης το βλεπω αξιοπιστο αλλα αν θες να εχει αμμεσημετρηση θελει  ρυθμιση, αλλα και ετσι θα εντοπισεις σωστες θερμοκρασιες.

Θα τσεκάρω, ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια τι παιζει με τον δικο μου?

348033141_(2).png.7f44a8a0473404906bb2a962e4d6f20a.png

 

Το τριμ απο τα windows ειναι ενεργοποιημενο κανονικα.Kingston HyperX Savage ειναι ο δισκος.

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Ρε παιδια τι παιζει με τον δικο μου?

348033141_(2).png.7f44a8a0473404906bb2a962e4d6f20a.png

Το τριμ απο τα windows ειναι ενεργοποιημενο κανονικα.Kingston HyperX Savage ειναι ο δισκος.

Το achi από τα bios είναι ενεργοποιημένα;

Το hd sentinel αναβαθμισμενο;

Επεξ/σία από Kostas.karras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικα,οπως το ειχα στησει πριν κανα δυο χρονια ολα δουλευαν κανονικα.Καποια στιγμη καταλαβα σαν να αργει καπως το μηχανημα αλλα μιας και πλεον δεν ασχολουμε γενικοτερα με τον υπολογιστη λογω χρονου,δεν εδωσα σημασια.Πριν μερικες μερες τυχαια ανοιξα το sentinel και ειδα το 80% αποδοση και με παραξενεψε καπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...